Прескочи до съдържание

Сицилия в началото на март


Lindt

Препоръчани мнения

преди 5 минути , Otnesen каза:

С толкова дестинации вече в темата съвсем се отнесох 😉 ........За кое точно ме питаш ?

От Летище Катаня до Агридженто 


П.с. ама за да не разводнявам котешката тема (първата снимка е за контекст, то и без това се прокрадва из темата)  - AM-JKLUgbCn7gNytr1xE1PkLI9YRN_-6Hf52fBK4

AM-JKLUV9NSY39CFpEPYUCOMOjOk2OwDcRJQowCZ

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , stormbringer каза:

От Летище Катаня до Агридженто 

Дал съм локация на Villa Comunale di Taormina - понеже авторката на темата до скоро имаше намерение да наблюдава залези в Сицилия.

За Агридженто не съм давал съвети - аз така и не стигнах до там сега....оставих си го за следващо пътуване.

Между другото @Lindt

  видя ли тази новина :

https://bntnews.bg/bg/a/673951-vulkana-t-etna-izrigna-s-nevizhdana-ot-godini-sila

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , stormbringer каза:

От Летище Катаня до Агридженто 

Той Отнесен писа за залеза в Таормина преди полета и е напълно прав, и аз така го сметнах.

@Raindrop беше шоустопърът за Агридженто, който търсиш, но мисля, че сериозно понаду времетраенето на процесите, за да ме откаже. Иначе беше реална възможност да нямаме необходимите 2  светли часа за храмовете, което да наложи претупването им. При вас ще се стъмва по-късно и въобще не виждам повод да се притесняваш.

Според мен ще стигнете навреме, но по-добре да направите разходката да Scala dei Turchi по залез, защото това бяло през деня ще изглежда зле на снимки, а едва ли ще го посетите по изгрев. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 минути , Otnesen каза:

Дал съм локация на Villa Comunale di Taormina - понеже авторката на темата до скоро имаше намерение да наблюдава залези в Сицилия.

За Агридженто не съм давал съвети - аз така и не стигнах до там сега....оставих си го за следващо пътуване.

Между другото @Lindt  видя ли тази новина :

https://bntnews.bg/bg/a/673951-vulkana-t-etna-izrigna-s-nevizhdana-ot-godini-sila

Много се извинявам, мнението е било на @Raindrop. T.e. повтарям си въпроса, но вече към @Raindrop
"аз съм съгласен, че се пътува бавно, ама гугъл го дава 2 часа, ако го сложим 3 - от 13:30-14:00 (кацането е в 12:10) пак е най-късно 17:00. Чак толкова ли с далеч от истината с очакваното времетраене? (От Летище Катаня до Агридженто)"

@Otnesen, това изригване е от преди 7 години. И през 2017, когато ходихме предния път изригваше, ама снимките ми не са особено впечатляващи 

AM-JKLUp4Vd2gAwJyVVozbjJHrr8cmXy3ka2N8n8

AM-JKLW2XM6hvawBDXRqIljpVmAQyvwdaiouWqb8


@Lindt, писали сме едновременно 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А, има си изригвания, даже май са 2 този месец. Но щом @wiliko  се промъкна с полетите между тях, и ние ще успеем. Ако пък сме там и искри, ще се повозим да видим, колко му е? 

Притеснява ме да не ни отрежат посещението на кратерите, но не гледам, че има още 10 дни дотогава.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , stormbringer каза:

Много се извинявам, мнението е било на @Raindrop. T.e. повтарям си въпроса, но вече към @Raindrop
"аз съм съгласен, че се пътува бавно, ама гугъл го дава 2 часа, ако го сложим 3 - от 13:30-14:00 (кацането е в 12:10) пак е най-късно 17:00. Чак толкова ли с далеч от истината с очакваното времетраене? (От Летище Катаня до Агридженто)"

@Otnesen, това изригване е от преди 7 години. И през 2017, когато ходихме предния път изригваше, ама снимките ми не са особено впечатляващи 

AM-JKLUp4Vd2gAwJyVVozbjJHrr8cmXy3ka2N8n8

AM-JKLW2XM6hvawBDXRqIljpVmAQyvwdaiouWqb8


@Lindt, писали сме едновременно 

https://fakti.bg/world/655352-novo-izrigvane-na-etna-zatvori-letishte-v-italia

Всъщност това е новината от днес.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Otnesen каза:

https://fakti.bg/world/655352-novo-izrigvane-na-etna-zatvori-letishte-v-italia

Всъщност това е новината от днес.

Надявам се да не изригва с месеци, като Cumbre Vieja, или поне да няма драма с летищата и туризма. 

Иначе току що установих, че Андреа Камилиери бил роден в Porto Empedocle, и измисленият град Вигата, всъщност е базиран на него, и имайки предвид, че основното, което помня от книгите за Комисар Монталбано е детайлното описание на храната и нещата, които яде, вече започнах да слюноотделям.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Цените на коли под наем за април има ли смисъл да ги чакаме да се вдигат още, или да се прежалваме и да букваме, на двойна цена от миналата седмица 😖 заради Уиз, които ни смениха обедния полет със среднощен 😖

Връзка към мнение
преди 5 часа, Lindt каза:

А, има си изригвания, даже май са 2 този месец. Но щом @wiliko  се промъкна с полетите между тях, и ние ще успеем. Ако пък сме там и искри, ще се повозим да видим, колко му е? 

Притеснява ме да не ни отрежат посещението на кратерите, но не гледам, че има още 10 дни дотогава.  

Тъй си беше, пожелавам ви и вие да го видите отблизо🤗

20220220_154057.jpg.becb93499c543b155c81b7d5c5de23cb.jpg

 

20220220_160038.jpg.433b39e5c1067a9d6d4e039b8b8f040a.jpg

Попътно на юг

20220218_122048.jpg.5c1220ec701f6c81000ebe17659d27c5.jpg

 

Северна страна 

20220219_120742.jpg.76b97e71d9e879daba416302f2e067b6.jpg

И още по далеч на север 

20220219_113815.jpg.655078059d25e4d1515e8daaa875d362.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, searus каза:

Цените на коли под наем за април има ли смисъл да ги чакаме да се вдигат още, или да се прежалваме и да букваме, на двойна цена от миналата седмица 😖 заради Уиз, които ни смениха обедния полет със среднощен 😖

Нищо не пречи да се букне нещо сега и ако цените паднат да се направи нова резервация. Явно чакат бум пролетта, защото и аз виждам разлика в порядъци за цените за април спрямо март. Само трябва да се следи периодично, но не ми се вярва да останат така високи цените ...

преди 8 часа, wiliko каза:

Попътно на юг

20220218_122048.jpg.5c1220ec701f6c81000ebe17659d27c5.jpg

 

Северна страна 

20220219_120742.jpg.76b97e71d9e879daba416302f2e067b6.jpg

И още по далеч на север 

20220219_113815.jpg.655078059d25e4d1515e8daaa875d362.jpg

Приблизителна локация на местата от снимките?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 часа, searus каза:

Цените на коли под наем за април има ли смисъл да ги чакаме да се вдигат още, или да се прежалваме и да букваме, на двойна цена от миналата седмица 😖 заради Уиз, които ни смениха обедния полет със среднощен 😖

Мился, че точно с теб коментирахме и в една друга тема, че тогава е Великден + ваканции и нещата изобщо не са розови с колите. Аз изобщо не съм убеден, че ще си направим пътуването до Тенерифе през април, ама съм запазил кола (че и понеже ще сме 2 семейства съм с претенции за повечко места) и то не на перфектна цена, ама явно това са реалностите в момента. Ако е с безплатно анулиране, какво пречи да се резервира? 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз мисля, че си струва да се запази кола с безплатно канцелиране, било за Тенерифе, било за Сицилия. В Тенерифе норд автопарка е толкова голям (впечатленията ми са от преди 2-3 седмици),  че не вярвам април (великден, ваканции, начало на сезон, ...) да се отрази чувствително на цените. 

За Сицилия (Катаня) впечатленията ми са от преди пандемията, но едва ли са редуцирали колите в степен, това да влияе на цената.

Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

И аз мисля, че си струва да се запази кола с безплатно канцелиране, било за Тенерифе, било за Сицилия. В Тенерифе норд автопарка е толкова голям (впечатленията ми са от преди 2-3 седмици),  че не вярвам април (великден, ваканции, начало на сезон, ...) да се отрази чувствително на цените. 

За Сицилия (Катаня) впечатленията ми са от преди пандемията, но едва ли са редуцирали колите в степен, това да влияе на цената.

Да, така е наистина, с ваканцията и Великден, но Канарите са любима английска дестинация, а Сицилия не съвсем, надявам се да паднат, ще наблюдавам...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , jorocontrola каза:

Приблизителна локация на местата от снимките?

първите две са от кратерите Силвестри

третата е попътно от Сиракуза към Катания

четвъртата е по едно планинско пътче посока Гранити

а последната е от Monte Kalfa

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз сега се чудя дали Таормина в тези ковидни времена, в началото на март, в четвъртък и с нощувка, няма да ни хареса. Ако се опитвам да вместя в 3,5 дни Палермо, Кратерите Силвестре и Чефалу, пък и да видя Етна от север,  ми се струва разумно да подреждам така: 

 

03.03 - взимане на кола по обяд, тръгване към кратерите Силвестре и разходка. 104 km, 2 часа шофиране, вероятно ще пристигнем за залеза в Таормина. Гледам апартамент с безплатен паркинг на 10 минути пеша от Амфитеатъра. 

04.03 - ранна разходка в Таормина и тръгване към Палермо. По пътя ми харесват и Castiglione, и Cascate Alcantara, че и Monte Kalfa, така че преди 3-4 следобед не вярвам да стигнем до Чефалу (4:30 h/ 220 km) . Или го подминаваме и го оставяме за неделя следобед преди полета, или по-добре да си спим там и на следващата сутрин да тръгнем към Палермо. 

05.03 - Палермо 

06.03 - Сутрин в Палермо. Евентуално е безплатна първа неделя, а дори и да не е, има литургии и катедралите ще са отворени и ще искам сутринта да обикаляме тях 🙂 Гугъл преполага, че ни трябват 2,5 часа от Палермо до летището, а ако минем през Чефалу, още 40 минути за 40 км. 

 

Колко време да предвидя за Чефалу? Заслужава ли си да разкъсвам нощувките и да са на 3 места, за да останем там и вечерта? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , Lindt каза:

...

 

Колко време да предвидя за Чефалу? ...

Мин. половин ден.

--------

А защо изобщо ще ходите до Палермо. Не е ли по-добре да го оставите за следващия път. Още повече зад Палермо има "чукари" - Riserva Naturale di Capo Gallo, Zingaro, San Vito, Cofano ...  , които са по вашия вкус и ще можете да си ги обикаляте на воля. Не виждам и Monreale, да не говорим за Trapani, Erice, ...

С две думи - Не одобрявам! :biggrin:

  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , ven62 каза:

Мин. половин ден.

--------

А защо изобщо ще ходите до Палермо. Не е ли по-добре да го оставите за следващия път. Още повече зад Палермо има "чукари" - Riserva Naturale di Capo Gallo, Zingaro, San Vito, Cofano ...  , които са по вашия вкус и ще можете да си ги обикаляте на воля. Не виждам и Monreale, да не говорим за Trapani, Erice, ...

С две думи - Не одобрявам! :biggrin:

Как защо? Защото заради Палермо сме купили билетите 😄 А тези твоите чукари изобщо не изглеждат като снежната шапка на Етна, не знам кого се опитваш да излъжеш 🤭

На мен тези Трапани и Ериче не са ми симпатични в момента. Освен това могат спокойно да си седят за следващ път с Агридженто. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lindt каза:

Как защо? Защото заради Палермо сме купили билетите 😄 А тези твоите чукари изобщо не изглеждат като снежната шапка на Етна, не знам кого се опитваш да излъжеш 🤭

На мен тези Трапани и Ериче не са ми симпатични в момента. Освен това могат спокойно да си седят за следващ път с Агридженто. 

 

За някои от тях знам от сина ми. Но той е още по-зле. Скалите не трябва да са просто скали, а да може да се катери по тях вертикално. Миналата година имаше опасност да ме "зачука' в района, за да си гледам внучката за 10-на дни, а той да катери... Размина ми се.:yahoo:

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lindt каза:

Защото заради Палермо сме купили билетите 😄

Аз подозирам друга причина :grin:
 

Спойлер


1124796003_CannoliSiciliani.jpg.1efcacc8a0579fd365a357d17b008ffb.jpg

 

  • Смея се 5
Връзка към мнение
В момента, Фил каза:

Аз подозирам друга причина :grin:
 

  Скрий


1124796003_CannoliSiciliani.jpg.1efcacc8a0579fd365a357d17b008ffb.jpg

 

Не, заради тях аз предложих Сицилия, а Жижо се съгласи едва когато много убедително казах, че Сицилия е малка и Палермо е на 2,5 часа. Но мисля, че виждам пламъче в очите му когато му показвам кратерите. 🥳

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знам, че се повтарям, ама Сицилия хич не е малка 😛
Между другото, предния път, като бяхме там се готвиха за среща на Г7 в  Таормина, строиха пътища, хеликоптерни площадки и пр. Намеквам, че може да кацнете с хеликоптер, ако не ви се шофира толкова километри. Въпросното Г7 май даже обърка плановете на няколко човека от форума, които планираха да ходят там, точно когато градът беше напълно затворен за туристи. 

Споменах и по-рано - гледката от Кастелмола, точно над Тармина при всички положения си заслужава, ако имате някакво време преди влизане или след тръгване от града. 
Аз от много лежерна, взех да мисля за много сложна програма и вече съм объркан 😄 
Aма категорично искам Палермо и Монреале този път, обаче разстоянията в тази "малка" Сицилия някак ми удрят спирачките за цялостния план 

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Тъй като ви чета поне се успокоявам че не съм сама в лудостта си при планиране  на пътуване да се разчекна като жаба и да огрея навсякъде .... пък и ако може в рамките на един уикенд ... че отпуската ми все кът 🤪

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 38 минути , wiliko каза:

Тъй като ви чета поне се успокоявам че не съм сама в лудостта си при планиране  на пътуване да се разчекна като жаба и да огрея навсякъде .... пък и ако може в рамките на един уикенд ... че отпуската ми все кът 🤪

Всички сме така. Обиколих Сицилия за 7 дни, пък всеки ден и на плаж ходихме.

Но сега се правя на умен и давам съвети ... "Остави Палермо за следващия път..."

  • Смея се 4
Връзка към мнение

Само да обърна внимание, че (брауновото) движение в час пик (практически светлата част от денонощието) в Палермо предполага две много важни неща:

 

1. Внимателно планиране на маршрута и умножаване на времето за придвижване по две;

2. Суха тренировка на тема непрепоръчителна употреба на мигачи и силно препоръчителна употреба на звукова сигнализация вместо мигачи.

 

Жижо, с теб съм!

  • Шок 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.