Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2022 и актуална информация


Препоръчани мнения

Летния сезон идва, да го отделим в нова тема. 🙃

 

За начало от мен - как хем да си полетим доволно, хем да обиколим почти цяла Гърция за 2 дни, хем да не видим почти нищо:

 

Събота, 4 юни - мятаме се вечерния полет от София на Aegean А3981 и сме в 22:50 в Атина. Спим.
В неделя, 5 юни в 10:40 хващаме полета GQ10 на СкайЕкспрес за Астипалея и сме там в 11:40 там.  Кратка разходка из острова. Обяд. Ако сте мераклии и си носите банските - има и плаж до летището.
В 17:50 се качваме на полет GQ71 и минавайки през Лерос, Калимнос, Кос пристигаме успешно в Родос около 20:45. Вечеря и спане.

 

В понеделник, 6 юни сутринта в 8:30 трябва да сме на борда на GQ60 от Родос през Карпатос до Касос, където пристигаме в 9:50. Тук нямаме много време, защото трябва да слезем и да се качим на същия полет в 10:10 обратно през Карпатос до Родос, където да сме в 11:30 по разписание. 
Тук е най-тънката част - трябва да успеем да слезем, излезем, влезнем и да се качим на полет GQ50 в 12:00 от Родос през Самос, Хиос, Лесбос до Лемнос, където да сме в 16:15. В 16:25 има полет до Атина на СкайЕкспрес, но там е рисково и ще хванем следващия - ОА267 на Олимпик в 18:45. Пристигаме успешно в Атина 19:45. Вечеряме, защо за обяд не е имало време и е време за сън.

Вторник, 7 юни в 9:05 потегляме обратно за София с A3980

 

Така събираме 14 полета за два дни,  +2 с позициониращите от/до София стават общо 16.

Можем да задраскаме Гърция на картата на посетените държави - все пак сме посетили 12 места в държавата.

 

п.п. АКо на някой не му е достатъчно летенето и иска да е в про лигата - има и  бонус  пътуване с още 4 дестинации и 5 полета -  във вторник вместо към София в 10:25 хващаме GQ272 полет към Корфу, на който имаме да си почиваме повече от 24ч . В Сряда в 14:00 хващаме GQ40 от Корфу през Лефкада и Кефалония  до Закинтос, където се преземяваме в 16:05. При добра организация можем да хванем лодка до Навагио - ако не разходка из града. В 21:45 ни чака полет за Атина.

  • Харесвам 6
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

От 6-ти юни на там каква е целта да се лети от едно място на друго и да имате престой по 10-20 минути? Нито може да разгледате, нито нищо. Просто ми е интересно защо сте го замислили така?😁

Връзка към мнение

Удоволствието от летенето, предполагам. Да видиш всички тези острови от високо е красиво занимание. 🙂

@adreno ,правили ли сте нещо подобно досега? Защото всички тези излитания и кацания за толкова кратко време може да се отразят доста зле на синусите, заради налягането. Не се шегувам, аз имам проблеми с това, иначе с кеф правя по няколко полета на ден. 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, iMari каза:

Удоволствието от летенето, предполагам. Да видиш всички тези острови от високо е красиво занимание. 🙂

@adreno ,правили ли сте нещо подобно досега? Защото всички тези излитания и кацания за толкова кратко време може да се отразят доста зле на синусите, заради налягането. Не се шегувам, аз имам проблеми с това, иначе с кеф правя по няколко полета на ден. 🙂

 

Да и аз реших, че може би това е идеята, но ми се стори любопитно.

И в тази връзка знаете ли дали се предлагат такива услуги за летене със самолет над някои острови? Имам предвид не от гражданската авиация, а  туристически полети? Някоя конкретна фирма?

Връзка към мнение

Записвам се и аз. Тази година планувам Крит само че не със самолет, ами с колата и ферибота 🙂 Резервирах нощувки и се надявам всичко да е наред до юли месец 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, iMari каза:

Удоволствието от летенето, предполагам. Да видиш всички тези острови от високо е красиво занимание. 🙂

@adreno ,правили ли сте нещо подобно досега? Защото всички тези излитания и кацания за толкова кратко време може да се отразят доста зле на синусите, заради налягането. Не се шегувам, аз имам проблеми с това, иначе с кеф правя по няколко полета на ден. 🙂

 

Гледах варианти за пътуване до Астипалея , Самос или Карпатос и установих, че е може и в едно пътуване да се съчетаят, без необходимост да се прелита от до Атина всеки път, или да се ползват фериботи. Горното може да се разтегне и в 10 дни и да се получи съвсем приятна обиколка. Иначе да, в името на удоволствието от летенето е - ниска височина, витлови самолети , малки ненатоварени летища

 

Миналата година летях  Лерос-Калимнос-Кос. По принцип тези полети са на височина 2-3 до 4 км и са с продължителност 15-20 минути, та до някъде може да се каже че са като влизане в барокамера, а някой си лекуват синузита по този начин. И е доста красиво, да.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 12 часа, adreno каза:

Летния сезон идва, да го отделим в нова тема. 🙃

 

За начало от мен - как хем да си полетим доволно, хем да обиколим почти цяла Гърция за 2 дни, хем да не видим почти нищо:

 

Събота, 4 юни - мятаме се вечерния полет от София на Aegean А3981 и сме в 22:50 в Атина. Спим.
В неделя, 5 юни в 10:40 хващаме полета GQ10 на СкайЕкспрес за Астипалея и сме там в 11:40 там.  Кратка разходка из острова. Обяд. Ако сте мераклии и си носите банските - има и плаж до летището.
В 17:50 се качваме на полет GQ71 и минавайки през Лерос, Калимнос, Кос пристигаме успешно в Родос около 20:45. Вечеря и спане.

 

В понеделник, 6 юни сутринта в 8:30 трябва да сме на борда на GQ60 от Родос през Карпатос до Касос, където пристигаме в 9:50. Тук нямаме много време, защото трябва да слезем и да се качим на същия полет в 10:10 обратно през Карпатос до Родос, където да сме в 11:30 по разписание. 
Тук е най-тънката част - трябва да успеем да слезем, излезем, влезнем и да се качим на полет GQ50 в 12:00 от Родос през Самос, Хиос, Лесбос до Лемнос, където да сме в 16:15. В 16:25 има полет до Атина на СкайЕкспрес, но там е рисково и ще хванем следващия - ОА267 на Олимпик в 18:45. Пристигаме успешно в Атина 19:45. Вечеряме, защо за обяд не е имало време и е време за сън.

Вторник, 7 юни в 9:05 потегляме обратно за София с A3980

 

Така събираме 14 полета за два дни,  +2 с позициониращите от/до София стават общо 16.

Можем да задраскаме Гърция на картата на посетените държави - все пак сме посетили 12 места в държавата.

 

п.п. АКо на някой не му е достатъчно летенето и иска да е в про лигата - има и  бонус  пътуване с още 4 дестинации и 5 полета -  във вторник вместо към София в 10:25 хващаме GQ272 полет към Корфу, на който имаме да си почиваме повече от 24ч . В Сряда в 14:00 хващаме GQ40 от Корфу през Лефкада и Кефалония  до Закинтос, където се преземяваме в 16:05. При добра организация можем да хванем лодка до Навагио - ако не разходка из града. В 21:45 ни чака полет за Атина.

Ее да се беше обадил. Пътуване точно в мой стил, много яко. Ако на Касос не успеете да се качите на полета за връщане дай знак и ще ти препоръчам един много приятен бар. Иначе аз бих направил разширения вариант с Корфу, Лефкада, Кефалония и Закинтос.

 

@ECC @Моника всичко е въпрос на настроение. Например, на мен понякога не ми се разглежда каквото и да е, а просто искам да полетя и да се полюбувам на красиви панорамни гледки от ниско. Островна Гърция специално ми е писнала доста (говоря за преживяването на самите острови), но с удоволствие бих разгледал нови острови от въздуха без да се налага да губя много време на тях. Явно не само аз съм на това мнение 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 12 часа, adreno каза:

Така събираме 14 полета за два дни,  +2 с позициониращите от/до София стават общо 16.

:clapping::good:

И аз си мислех, че предлагам разни шантави идеи :grin: , отивам да се срамувам в ъгъла :blush:!

  • Харесвам 1
  • Смея се 13
Връзка към мнение

Само веднъж съм кацал с малките перкови самолети на Olimpic на летището на Калимнос, и беше едно от най-страховитите и гадни преживявания евър. Летището, наред с това на Кастелоризо се води едно от най-опасните в Гърция, високо в планината, насред скали и върхове и освен това е много късо. 😉 Така, че в този ред на мисли и аз не го разбирам това с всички тея полети. По добре човек да  обиколи Архипелага с ферибот и да се наслаждава на морето и островите. 😉 Но, хора всякакви...

DSCN6844.JPG

DSCN6854.JPG

DSCN6858.JPG

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Кастелоризо и на мен ми е спомен първия път - малкото дашче (даже може да е същото от снимката ти, че те са им общо две) го разнасяше като ла***н вестник и от левия борд имаше чудесен изглед към пистата до няколко секунди преди кацане - млако с дрифт се случи кацането. Но то е наистина и най-трудно от всички други (граждански)

Фериботите докарават също неприятни усещания, при това може да е доста по-продължително.

 

Добрата новина - от днес връщат срока за валидност за ползване вътре в Гърция (барове, ресторанти, музеи, и т.н., екл. и за  фериботи и полети) на:

- сертификата на преболедуване на 180 дни

- Янсен без бустер на 270 дни (както и за останалите ваксини)

PLF вече отпаднаха, вероятно след Великден ще махнат и идиотското изискване за маски в колите (ако не сте семейство) и за ползването на сертификата за вътрешни нужди.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

"Днес в 6 часа е възстановено преминаването през съвместните пунктове на границата с Гърция „Златоград“/„Термес“ и  „Ивайловград“/ „Кипринос“.

Пропускателната дейност беше преустановена от гръцка страна преди 2 години поради усложнената епидемична обстановка. [...] Граничният контрол на ГКПП „Златоград“/„Термес“ се осъществява на българска територия, а на „Ивайловград“/„Кипринос“ – на гръцка територия. През тези два пункта могат да преминават само леки коли и микробуси."

 

Източник МВР:

https://mvr.bg/press/актуална-информация/актуална-информация/актуално/преглед/актуално/възстановено-е-пропускането-през-граничните-пунктове-златоград-термес-и-ивайловград-кипринос

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ако се чудите как да си уплътните някоя от неделите между 19 юни и 31 юли - дневна разходка до Корфу

Заминаване 06:40 с Уиз на цена 19,19 лв с WDC

Връщане 18:30 с Райън 12-25 евро, сваля се до 10 евро без проблем

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
На 8.03.2022 г. в 4:17, adreno каза:

Летния сезон идва, да го отделим в нова тема. 🙃

 

За начало от мен - как хем да си полетим доволно, хем да обиколим почти цяла Гърция за 2 дни, хем да не видим почти нищо:

 

Събота, 4 юни - мятаме се вечерния полет от София на Aegean А3981 и сме в 22:50 в Атина. Спим.
В неделя, 5 юни в 10:40 хващаме полета GQ10 на СкайЕкспрес за Астипалея и сме там в 11:40 там.  Кратка разходка из острова. Обяд. Ако сте мераклии и си носите банските - има и плаж до летището.
В 17:50 се качваме на полет GQ71 и минавайки през Лерос, Калимнос, Кос пристигаме успешно в Родос около 20:45. Вечеря и спане.

 

В понеделник, 6 юни сутринта в 8:30 трябва да сме на борда на GQ60 от Родос през Карпатос до Касос, където пристигаме в 9:50. Тук нямаме много време, защото трябва да слезем и да се качим на същия полет в 10:10 обратно през Карпатос до Родос, където да сме в 11:30 по разписание. 
Тук е най-тънката част - трябва да успеем да слезем, излезем, влезнем и да се качим на полет GQ50 в 12:00 от Родос през Самос, Хиос, Лесбос до Лемнос, където да сме в 16:15. В 16:25 има полет до Атина на СкайЕкспрес, но там е рисково и ще хванем следващия - ОА267 на Олимпик в 18:45. Пристигаме успешно в Атина 19:45. Вечеряме, защо за обяд не е имало време и е време за сън.

Вторник, 7 юни в 9:05 потегляме обратно за София с A3980

 

Така събираме 14 полета за два дни,  +2 с позициониращите от/до София стават общо 16.

Можем да задраскаме Гърция на картата на посетените държави - все пак сме посетили 12 места в държавата.

 

п.п. АКо на някой не му е достатъчно летенето и иска да е в про лигата - има и  бонус  пътуване с още 4 дестинации и 5 полета -  във вторник вместо към София в 10:25 хващаме GQ272 полет към Корфу, на който имаме да си почиваме повече от 24ч . В Сряда в 14:00 хващаме GQ40 от Корфу през Лефкада и Кефалония  до Закинтос, където се преземяваме в 16:05. При добра организация можем да хванем лодка до Навагио - ако не разходка из града. В 21:45 ни чака полет за Атина.

Колко ви излезна цената на полетите?

Връзка към мнение
На 26.05.2022 г. в 12:30, Oshko каза:

Колко ви излезна цената на полетите?

Бяха около 500 евро тогава. Аз така и не взех, остана за друг път.

 

Този уикенд - бърз трип до Тасос.

Първата неприятна изненада - ферибота вече е по 23 евра на кола. Предишния път беше на половина 😱

 

Ла Скала бийч:

IMG_20220528_123852.jpg.ae4bb04373d8cbebc02b12963f5a4f8d.jpg

 

IMG_20220528_125809.jpg.51b53509e15c433dadc373e992919e5d.jpg

Парадайз бийч:

IMG_20220528_180333.jpg.6315ad60619fc9183231e54ab53c9236.jpg

 

Гьола дали заради часа, дали заради липсата на хора никак не бях впечатлен

IMG_20220528_192935.jpg.6e2b8b331b6704c17687b476f0a137c1.jpg

 

Манастирът Архангел Михаил:

IMG_20220528_183846.jpg.478aa378440cd06ccf5b5d1b31a2451e.jpg

 

IMG_20220528_185034.jpg.cc61130f6c91e3cec9143eaf74053169.jpg

 

IMG_20220528_184124.jpg.2a076771a4b45fb6378eeb4dd5507c11.jpg

 

Лименас:

IMG_20220528_210658.jpg.64de31e72615ceec0e7525f5d0bc39a7.jpg

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

някой проучвал ли е вече как вървят цените на рент-а-кар колите по островите това лято? днес проверявах за Наксос, трайно ми дават следните цени - 85 евро/ден за Шеви Спарк, 95 за Фиат Панда и 105 за мънинкото Хюндай I10, малко демотивиращо ми се вижда, но сигурно е трайна тенденция да са толкова високи

  • Шок 1
Връзка към мнение

Трайно ще е, от миналата година започнаха безумията. 

През септември на Крит едва намерих някакво Деу Матис за два пъти и половина по-висока цена от плащаното там през годините.

През юли на Родос ми канселираха букнатата по телефона кола (продали са я на някой по-скъпо), и намерих с връзки от България 😂 последната останала изобщо кола на острова -Киа Сийд за 50€

За огромно съжаление цените според мен ще вървят само и единствено нагоре. На всичко. Това лято цените на проста двойна стая започват от 60€, поне където ще ходя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Време е да пешеходстваме и ползваме обществен транспорт🙂

Ако ще ви успокои, за Св.Св. Константин и Елена миналото лято бях резервирала през Airbnb апартамент в жилищния комплекс Азур за 70 лв. /края на август/. Сега собственикът го предлага в олх за 140 лв., а чрез платформа за резервации беше и по-скъп.

Имам познат, който работи монтьор в рент-а-кар фирма в Наксос. Ще го питам как вървят цените.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

2-3 от читавите рент-а-кар фирми на Крит още отсега са си сложил надписи на сайта, че са fully booked за юли и август, към средата на септември се намират дребни колички за по 60 евро на ден... на място ми се вижда утопия да има нещо налично, тегаво ще бъде явно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съветвам никой да не експериментира, в сезон особено. Просто не можех да повярвам какво се случва на Родос още миналата година. Аз звъня от ферибота на половината агенции, другарка звъни от София на другата половина и коли няма. Накрая звъннах на грък в София, той звъннал на сина си, синът се обадил на родителите на гаджето му от Халки, те пък звъннали на познат на Родос та ми намери кола 😂

  • Смея се 4
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, antea каза:

някой проучвал ли е вече как вървят цените на рент-а-кар колите по островите това лято? днес проверявах за Наксос, трайно ми дават следните цени - 85 евро/ден за Шеви Спарк, 95 за Фиат Панда и 105 за мънинкото Хюндай I10, малко демотивиращо ми се вижда, но сигурно е трайна тенденция да са толкова високи

Има добър автобусен транспорт от порта до основните плажни градчета. За обиколки по забележителностите на острова има целодневни автобусни турове по 20-25 евро. Може да се справите без автомобил.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 16 минути , antea каза:

2-3 от читавите рент-а-кар фирми на Крит още отсега са си сложил надписи на сайта, че са fully booked за юли и август, към средата на септември се намират дребни колички за по 60 евро на ден... на място ми се вижда утопия да има нещо налично, тегаво ще бъде явно...

Миналата година отседнах в хотел на рускоговорящ собственик. Поговорихме си и попитах за наемане на автомобил, че на приятелка и предстоеше Крит. Каза, че почти е изключено на място да намерят.

Връзка към мнение

Края на април имаше коли по 39€ за средата на юли. Не бяхме взели още самолетни билети и не беше готова програмата. В началото на май букнах на 45€. В момента гледам, че има все още , но вече са на 57€. Става въпрос за Крит. Компанията е Greenways. Това е за най-ниският клас.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Говорих с моя познат - автомонтьор в Наксос. От половин месец е там, почнал е работа в нова фирма. Новите фирми имали налични свободни коли, старите - не. За резервация на място, съществува съвсем реален риск или да няма кола, или цената да е много висока. Паралелно, докато говореше с мен, питаше на гръцки друг човек, запознат с наемането. Каза, че в момента цената на малка кола за разгара на сезона и за повече от 3 дни е около 40 евро /юли/. Продиктува ми този сайт и телефон на офис, на който отговаряло говорещо английски момиче.

https://www.summernaxos.com/en/

+30 697 318 9283

Уж ми каза, че в сайта показвало цените, но аз такива не видях. Според него до вчера е имало публикувани цени, но са започнали обновяване на сайта. Според мен практиката им в сезона ще е да отговарят на запитвания/заявки.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.