Прескочи до съдържание

Планове за Гърция 2022 и актуална информация


Препоръчани мнения

ами не, в часовия пояс, който ни е удобен - по-рано сутринта, от Рафина е по-скъп фериботът с около 17-18 евро на човек, така или иначе вече се пренастроихме да останем за кратко в Атина, вместо да се изнервим дали ще хванем последния ферибот 2 часа след кацане, и си харесахме място в Монастираки, където единствено се пресичат метрата от летището и към Пирея; всъщност скъпата част в атинския транспорт е от летището до центъра - 10 евро, другият всякакъв транспорт гледам май е 1,20 евро, включително и автобусът от летището до Пирея, просто се пътува по-дълго 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 21 минути , antea каза:

ами не, в часовия пояс, който ни е удобен - по-рано сутринта, от Рафина е по-скъп фериботът с около 17-18 евро на човек, така или иначе вече се пренастроихме да останем за кратко в Атина, вместо да се изнервим дали ще хванем последния ферибот 2 часа след кацане, и си харесахме място в Монастираки, където единствено се пресичат метрата от летището и към Пирея; всъщност скъпата част в атинския транспорт е от летището до центъра - 10 евро, другият всякакъв транспорт гледам май е 1,20 евро, включително и автобусът от летището до Пирея, просто се пътува по-дълго 🙂

Автобусът от летището до Пирея май е повече, пътувала съм обратния курс и такъв спомен имам. Няма значение. Един ден в Атина е чудесен старт на почивката🙂

 

п.п. Пред пристанищото в Пирея преди години ни порязаха с едно кафе за 4.50€ на пластмасови столове😄 

Връзка към мнение

Някой почивал ли е на Паксос/Антипаксос ? Плануваме 7 дни и се чудим дали ще са много само с нощувки на Паксос и дали има какво да се види за толкова време?

Така като гледам има доста плажове + 1 ден ще отиде за дей трип до Антипаксос така че не мисля, че ще ни омръзне, но все пак искам да проверя дали някой има отзиви.

Връзка към мнение

прав се оказа @oli_mali, масово цените на фериботите са повишени, считано от 1 юли, за отсечката Парос-Миконос даже с две седмици по-рано; средното повишение е 6-7% над цените от оня ден, а това е петото повишение от началото на годината (според местен, който пише в групата за Наксос и Парос), до август-септември може и още... ако така през 2-3 седмици всеки си вдига цените с такива проценти, някакси недостигът на коли ще се разреши от самосебе си - това малко в сферата на фантазиите де, не че очаквам туристите да намалеят, но определено оставя неприятен вкус

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Май е повече от 6-7%. Вчера гледах ферибот Александруполи-Самотраки-Лимнос - увеличението е с над 20% след предходното.

Изборът е между: скъпо гориво или скъп ферибот, или скъп самолетен билет + мега скъп рентакар 🙄 Настаняването си е скъпо така или иначе, там повишението е с около 50% за един и същ клас спрямо миналата година.

Не знам дали ще намалеят туристите. В момента близката Гърция се пука по шевовете, което е супер необичайно за юни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , jul каза:

Изборът е между: скъпо гориво или скъп ферибот, или скъп самолетен билет + мега скъп рентакар 🙄 Настаняването си е скъпо така или иначе, там повишението е с около 50% за един и същ клас спряма миналата година.

 

да, просто чудна дилема, нали

 

понеже не съм се заглеждала много в други места за лятото извън Гърция, чудя се това с повсеместното увеличаване на всичко /и за нощувките си абсолютно права, започнах си от стандартния бюджет 70-80 евро за нещо читаво, 100 и нагоре за вече доста приятно, и установих, че базовите нива вече са на 50% северно от това/, или и из другата Европа е подобно?

Връзка към мнение

За мен варианта е само извън Европа особено лятото. Идентичен като цена или малко по-скъп билет, ако е купен 2-3 месеца по-рано, но останалите неща са с огромна разлика и накрая излиза по-евтино при всички случаи 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 минута , Alexander каза:

За мен варианта е само извън Европа особено лятото. Идентичен като цена или малко по-скъп билет, ако е купен 2-3 месеца по-рано, но останалите неща са с огромна разлика и накрая излиза по-евтино при всички случаи 

 

звучи разумно, но къде например?

Връзка към мнение
В момента, antea каза:

звучи разумно, но къде например?

Вече е късно за това лято, но централна и южна Америка, Азия не, защото има доста рестрикции все още.

Връзка към мнение

@П.Кръстев, на Пакси и Антипакси сме били само на дневен трип. И двата са много дребни острови /вторият островче/ и не бих останала повече от 2-3 дни /освен ако не планирате супер лежерна почивка евентуално/.

@antea , вероятно и за другата Европа важи драстичното увеличение. Поне аз където резервирах - Италия, Испания, Германия, Хърватия, Словакия .....

@Alexander, тук влизаме в противоречие с избягване на самолети, особено при недиректни полети това лято 🙄

 

Така или иначе нашата фамилия е твърда, че морето е гръцко, а другите морски дестинации са само туризъм.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, jul каза:

Не знам дали ще намалеят туристите. В момента близката Гърция се пука по шевовете, което е супер необичайно за юни.

Чак пък да се пука пи шефовете не бих казал. От няколко дни обикаляме из Касандра на Халкидики и навсякъде има свободни шезлонги. От 3 години не бяхме идвали насам и ми се струва доста променено, за съжаление не в благоприятна посока. Не знам дали заради пандемията или заради инфлацията, но определено вече не е същото. На няколко бийч бара сутрин към 10 часа ни отпратиха като видят, че сме с дете с оправданието, че е само за възрастни. А после към обяд им стоят празни местата и започват да настаняват всеки дошъл. По-луксозните искат 15 евро за сет 2 шезлонга и чадър + минимум консумация от 20 евро на човек. Ок, ама поне да има нещо читаво да си поръчаш, а то само фаст фууд или пък суши с неясен произход. На по-обикновените шезлонги искат по 10 евро на сет за първа линия и по 8 евро назад. По заведенията ми направи впечатление, че хляба и водата за Добре дошли вече също се таксуват по 1.5 евро на човек. Като по Европата само дето преди в Македонията го нямаше това. И накрая като си поискаш сметката донасяха плодче или пък нещо сладко фром дъ хаус, а сега само в едно заведение ни се случи това. Абе хубаво е, ама мнооого се е комерсиализирало вече. Туристите са 70% сърби, 20% северномакедонци и 10% румънци и българи. 

 

Ако трябва да го сравня с Италия, Испания и Германия, които посетихме през предходните 2 месеца, определено в Гърция цените ми се струват по-високи...

 

Ето и няколко снимки от хотела ни Pilalidis hotel, който си го знаем отпреди и определено бих препоръчал: 

20220621_154904.jpg.73a5b7311939a51da4b22bcf134eaf45.jpg

 

20220619_194657.jpg.a00009ba93e9c26aaa9c8fe210ed58e9.jpg

 

20220619_194718.jpg.6e3d333a12b8c504232bb27b9789ac7d.jpg

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Някой почивал ли е на Паксос/Антипаксос ? Плануваме 7 дни и се чудим дали ще са много само с нощувки на Паксос и дали има какво да се види за толкова време?

Така като гледам има доста плажове + 1 ден ще отиде за дей трип до Антипаксос така че не мисля, че ще ни омръзне, но все пак искам да проверя дали някой има отзиви.

Миналата година от Сивота отидохме за 3 дни / 2 нощи до Пакси. Недостатъчно. За един ден взехме лодка / искаха ни капитанско право за по-голяма лодка / и обиколихме Пакси и Антипакси доколкото успяхме. Антипакси има няколко плажа, до които се ходи с водно такси или с туристическо корабче. Може да отидете и 2-3 дни там. От западната страна също има безлюдни заливи. Морето около Антипакси е електриково синъо. Ние караме каяци и ако имахме време, щяхме за 5 дни всеки ден да ходим на различен плаж.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Потвърждавам - най-най-най якосинята вода, която съм виждала, е около Пакси-Антипакси ✌️

С лодка/каяк може би наистина да си заслужава повече време.

@oli_mali, хич не звучи добре това, което разказваш 🙄 От поне 15 години сме из Гърция и все по на юг слизаме, за да избягаме от описаното от теб. Ама то в един момент няма да има къде да се бяга..... А това за детето е супер шокиращо! Никога, ама никога не сме срещали такова отношение, винаги децата са били добре дошли 🤔

Връзка към мнение

Избягвам Халкидики от години - тълпи балканци и високи цени. Доста неща се променят и в Гърция , но това което търся като почивка там ( спокойствие , малки плажове с гора наоколо ,вкусна храна  и добро отношение към туристите )  го намирам без проблем. Аз лично тази година ще се придвижвам натам с автомобил,въпреки цените на горивата. Поносимо е за четирима като цена и е от значение ,че избягвам вероятността да сме на различно мнение с авиокомпанията кога ми се лети и шока от цените на автомобил под наем.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@Otnesen абсолютно на същото мнение съм. И ние това търсим и го намираме най-вече по островите. Точно контингента в Северна Гърция ни отблъсква, но в краен случай и цацата е риба 😉 Горивото е около 2.15 евро/литър за дизел и 2.10евро/литър за бензин. Ти какво си набелязал за този сезон?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 44 минути , oli_mali каза:

@Otnesen абсолютно на същото мнение съм. И ние това търсим и го намираме най-вече по островите. Точно контингента в Северна Гърция ни отблъсква, но в краен случай и цацата е риба 😉 Горивото е около 2.15 евро/литър за дизел и 2.10евро/литър за бензин. Ти какво си набелязал за този сезон?

Септемврийско море - къмпинг с тяхна палатка ( тип бунгало дървена конструкция с кухня, хладилник и обзавеждане ) . Все още се чудя дали пак ми се кара до Кефалония или ще сме някъде наблизо - ще реша в последния момент. Удобството с автомобил е ,че не си зависим от разписания на полети и можеш да променяш графика и локация до последно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , Mascotte7373 каза:

@oli_mali, останали ли са изобщо заведения, на които шезлонг и чадър да са само срещу консумация?

Да, на градските плажове - в Калитеа, Пефкохори...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сутринта в пет минах Кулата и се обидих, че бях единственият. Както винаги интернета е проблем. Комплекта шезлонги и чадър върви 10-15 евро в Парга.

IMG_20220622_142414.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 18 минути , Nayden Bondzhev каза:

Сутринта в пет минах Кулата и се обидих, че бях единственият. Както винаги интернета е проблем. Комплекта шезлонги и чадър върви 10-15 евро в Парга.

IMG_20220622_142414.jpg

Валтос винаги е бил по-скъп. И пак е по-евтино от Сънито сигур.

Връзка към мнение

то само Валтос да беше, по цялото протежение там Парга и Сивота още миналия септември към края му даже, бяха 15-20 евро, и то без значение, че си отишъл примерно в 16ч на плажа, това го помня, защото ми се видя супер непропорционално за шезлонги от най-обикновен (сгъваем) тип и мънички рехави чадъри (тогава сравнявах с Родос, където бяха "по-пипнати" сетовете)...  но пък плажовете са готини 🙂

Връзка към мнение
преди 2 часа, antea каза:

то само Валтос да беше, по цялото протежение там Парга и Сивота още миналия септември към края му даже, бяха 15-20 евро, и то без значение, че си отишъл примерно в 16ч на плажа, това го помня, защото ми се видя супер непропорционално за шезлонги от най-обикновен (сгъваем) тип и мънички рехави чадъри (тогава сравнявах с Родос, където бяха "по-пипнати" сетовете)...  но пък плажовете са готини 🙂

Ами в Парга и района миналия септември бяха под 10. Поне където бяхме - Лихнос, към Амудя, за Саракинико не помня. Валтос традиционно го избягвам. Но пък там си има достатъчно диви, така че комерсиалните са ненужни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И на мен ми правят впечатление много по-високите цени спрямо миналия сезон. Миналата година колата под наем за седмица в Крит ни беше 250 евро, тази година същата фирма, абсолютно същия автомобил за същите дати през Септември е 430 евро. (Като миналата година я запазихме през Август, а сега ги гледам много по-рано).

 

На Паксос едвам намерих места за настаняване, които са на поносими цени около 70 евро на вечер, предимо са около 90-100-110 евро за супер стандартни места.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За нощувки при два месеца+ по-ранна резервация горе-долу има приемливи цени, но месец по-рано вече всичко е обрано. За края на юли имаме малко Крит с резервация преди месец, в момента вече няма нищо в този ценови клас в района. Сравних едни и същи обекти на Миконос и Тинос със същия период на миналата година – цените са двойни, че и тройни (и то на Тинос за нищо и никакви студиа). За места с по-труден за масовия турист достъп се намират и приемливи цени за след седмица-две. Но това е повсеместно явление в момента.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.