Прескочи до съдържание

Кения - тема за планиране


FlyTraveler

Препоръчани мнения

преди 56 минути , FlyTraveler каза:

 

Всички периоди са подходящи, но най-много животни ще видите между юли и октомври. Три резервата един до друг са - Самбуру, Buffalo Springs и Шаба. Преди можеше с една дневна входна такса са се влиза и в трите, сега вече искат отделна такса за всеки. През 2022 г. ходих и в трите през зелен сезон - януари. В Самбуру имаше много по-малко животни, отколкото три години по-рано през август, но пък в Buffalo Springs имаше повече от предния път. В Шаба са най-малко, но е много красиво. Там Джой Адъмсън е прекарала последните години от живота си, има възпоменателна плоча. По пътя има доста други места - резервата Ол Пайета и разни други подобни места в община Лайкипия, ходят да гледат птици в подножието на Маунт Кения (пеша). Самата Маунт Кения е много красива, някои хора от форума ( @ruwenzogy ) са я изкачвали даже.

Сигурно има някакво място по крайрежието, което напомня спокойствието на Ламу, но аз не го знам и най-вероятно няма инфраструктура за туристи. 🙂

В Цаво-тата не можеш да се разхождаш, освен на някое пикник място или вътре в лагер/ лоджа. Даже покрай изворите Мзима, които са доста популярни и посещавани, се ходи придружен от рейнджър.

Отидете в друг край на Африка, който не сте виждали. Южната част на континента е много различна и красива по друг начин. Централната пък е по-приключенска/ експедиционна. После вече ще повтаряте. Цените на билетите, погледнати в общ план, в контекста на повече изминало време и преживяванията като цяло, нямат чак толкова голямо значение. Аз никога не ходя някъде, защото са пуснали евтини билети, ами защото там ми се ходи. Ниските цени на полетите ги търсим, но  са бонус, а не причина за посещение. 

Благодаря! 

Мисля, че доста отдавна знаеш къде в Африка какъв нюанс на зеленото ще откриеш и кой вариант на шарката на животното искаш да видиш и наистина няма как да си вземеш билети напосоки.

Но ако не знаеш почти нищо за мястото, че даже и за страната, евтините билети са добър стимул да посетиш или поне проучиш конкретен район.

Може би наистина в този ранен есенен период е по-добре да не се разсейвам с Кения, а да си мечтая за китовете и бебетата-лемури в други райони на континента. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Благодаря! 

Мисля, че доста отдавна знаеш къде в Африка какъв нюанс на зеленото ще откриеш и кой вариант на шарката на животното искаш да видиш и наистина няма как да си вземеш билети напосоки.

Но ако не знаеш почти нищо за мястото, че даже и за страната, евтините билети са добър стимул да посетиш или поне проучиш конкретен район.

Може би наистина в този ранен есенен период е по-добре да не се разсейвам с Кения, а да си мечтая за китовете и бебетата-лемури в други райони на континента. 

 


Абе, нямах предвид да те поучавам какво да правиш. 🙂 🙂 Даже частта за евтините билети и дестинациите беше към всички във форума, просто се случи в отговор на твой пост. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , FlyTraveler каза:


Абе, нямах предвид да те поучавам какво да правиш. 🙂 🙂 Даже частта за евтините билети и дестинациите беше към всички във форума, просто се случи в отговор на твой пост. 🙂

Аз не го приех като поучение, просто си мисля, че рядко някой толкова се специализира по Африка и му е кристално ясно какво иска да прави там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Аз не го приех като поучение, просто си мисля, че рядко някой толкова се специализира по Африка и му е кристално ясно какво иска да прави там. 

А, мнението за евтините билети и дестинациите по принцип ми е такова, не само за Африка. 🙂  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 часа, Lindt каза:

Според теб, ако си извън колата, примерно в района на Цаво-тата, птиците ще бягат ли или може да потърсим някакво място, където да поостанем няколко дни и да се разхождаме, наблюдавайки ги? 

Сори за офтопика, ама ако идете в Пантанал ще имате точно това - да се разхождате без кола и да гледате птици със стотици без да ги търсите, а ако ги търсите - още повече.

(Пеша само през сухия период, че иначе ще ви трябва лодка)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Сори за офтопика, ама ако идете в Пантанал ще имате точно това - да се разхождате без кола и да гледате птици със стотици без да ги търсите, а ако ги търсите - още повече.

(Пеша само през сухия период, че иначе ще ви трябва лодка)

@Carrie не иска да научи португалски и да я ползваме за водач из Бразилия 😄

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Carrie каза:

В грешка си, не иска да учи френски... :biggrin:

Това ще го казвам, когато ми препоръчват Гвиана 🙂 А знаеш ли как хубаво можехме да си обикаляме Мадагаскар, да снимаме лемури, да пеем песни..? 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 18.05.2023 г. в 9:57, logist13 каза:

Колко време предварително е добре да се захванем с организацията на сафарито? Нямаме грам опит. Отсега за януари догодина ми се струва много рано, 2-3 месеца предварително добре ли е?

Ама то няма какво толкова да организираш. Харесваш си програма в safaribooking или подобен сайт, пускаш запитване до няколко агенции, които си си харесал и си задаваш всички въпроси, които те интересуват. Ако не отговорят до два- три дни (обикновено отговарят бързо), пробваш други- готовите програми са много подобни, може да има разлика в настаняването, вида транспорт и брой места в колата. Ако искаш нещо персонализирано, което не е включено в програмата, казваш си и си го договаряте. Оттам нататък всичко за сафарито поема агенцията. На мен месец и половина-два ми беше достатъчен да организирам цялото пътуване (то нямах и повече време, че беше импулсивна покупка). Не пречи и по-рано да започнеш, ще имаш повече време да избираш.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Едно неангажиращо мнение. 

Крайбрежието независимо дали е Момбаса с прословутия Диани бийч, Ламу или  Watamu да се избегне. Всеки час ден и стотинка да отидат за сафарита. Приятелски съвет като от човек виждал доста плажни и крайбрежни дестинации. Всеки миг сафари от друга страна си струва. 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 29 минути , ivooo каза:

Едно неангажиращо мнение. 

Крайбрежието независимо дали е Момбаса с прословутия Диани бийч, Ламу или  Watamu да се избегне. Всеки час ден и стотинка да отидат за сафарита. Приятелски съвет като от човек виждал доста плажни и крайбрежни дестинации. Всеки миг сафари от друга страна си струва. 

 

Хем те подкрепям за сафарито, хем съм винаги готова да препоръчам Ламу. Вярно, че не сме по плажните дестинации, нито по културните особености и забележителности, но този остров е абсолютно бижу във всяко отношение. И едва ли ще струва повече от някой уикенд в Халкидики. 

 

А и не всеки има интерес към животни, в нашия джип хората си доспиваха по седалките. Даже миналата година едни мои иначе любими дами, мислеха, че е можело и за 2 дни да се нарадват на Нгоронгоро и Серенгети и третият им дошъл излишен....

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

Хем те подкрепям за сафарито, хем съм винаги готова да препоръчам Ламу. Вярно, че не сме по плажните дестинации, нито по културните особености и забележителности, но  този остров е абсолютно бижу във всяко отношение. И едва ли ще струва повече от някой уикенд в Халкидики. 

 

А и не всеки има интерес към животни, в нашия джип хората си доспиваха по седалките. Мисля, че миналата година едни мои иначе любими дами, мислеха, че е можело и за 2 дни да се нарадват на Нгоронгоро и Серенгети и третият им дошъл излишен....

Само един въпрос, такива хора защо ходят там?

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , ivooo каза:

Едно неангажиращо мнение. 

Крайбрежието независимо дали е Момбаса с прословутия Диани бийч, Ламу или  Watamu да се избегне. Всеки час ден и стотинка да отидат за сафарита. Приятелски съвет като от човек виждал доста плажни и крайбрежни дестинации. Всеки миг сафари от друга страна си струва. 

И аз бих обмислила този вариант - изобщо да не отделяме време на крайбрежието. И двамата с мъжа ми се озоваваме сякаш в някакво безвремие, когато попаднем сред дивите животни и можем да ги наблюдаваме и снимаме часове и дни наред, без да изпитаме скука. 

 

преди 14 минути , Lindt каза:

Мисля, че миналата година едни мои иначе любими дами, мислеха, че е можело и за 2 дни да се нарадват на Нгоронгоро и Серенгети и третият им дошъл излишен....

Да, хората са толкова разнолики ...

 

преди 9 минути , Marisha каза:

Само един въпрос, такива хора защо ходят там?

За да изпитат тръпката явно. Не можеш да знаеш дали нещо е "твоето", докато не го тестваш. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 минути , Marisha каза:

Само един въпрос, такива хора защо ходят там?

Ами, за да видиш какво е. Избираш едно от най-добрите места, за да не е половинчато, пробваш и преценяваш дали е за теб. Ако отидат пък в Африка и не пробват и ден сафари, пак ще ги питаме какво не им е наред 🙂

Ако погледнем например посетителите на Сокотра, 90 % от тях даже не са влезли във водата. Опитвам се да го осмисля група след група и не успявам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Ами, за да видиш какво е. Избираш едно от най-добрите места, за да не е половинчато, пробваш и преценяваш дали е за теб. Ако отидат пък в Африка и не пробват и ден сафари, пак ще ги питаме какво не им е наред 🙂

Ако погледнем например посетителите на Сокотра, 90 % от тях даже не са влезли във водата. Опитвам се да го осмисля група след група и не успявам.

За Сокотра и аз им се чудя на програмите.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 18 часа, ivooo каза:

Едно неангажиращо мнение. 

Крайбрежието независимо дали е Момбаса с прословутия Диани бийч, Ламу или  Watamu да се избегне. Всеки час ден и стотинка да отидат за сафарита. Приятелски съвет като от човек виждал доста плажни и крайбрежни дестинации. Всеки миг сафари от друга страна си струва. 

 

 

Абсолютно правилно като цяло като за теб, за мен и общо около 20% от населението. Кенийското крайбрежие не бих казал, че е от най-хубавите, които съм виждал, меко казано, за теб пък съвсем. Зависи обаче към кого отправяш съвет. Примерно хора, които могат да си позволят макс 3-4 вечери сафари, (въпреки, че искат повече), могат да си оправдаят летенето до Кения, като допълнят с 3-4 вечери море. С морето балансират цената и става 7-10 вечери пътешествие за пари, които вече могат да си позволят за общата продължителност. Много често това са хора, които отиват за пръв път в подсахарска Африка и не знаят какво и колко им харесва. Така хедж-ират срещу вероятност да се окаже, че сафарито не е точно тяхното преживяване и не се чувстват съвсем капо, имат поне някакво разнообразие.

Не харесвам думата "уникално", малко й се поизгуби смисъла последните години, но о-в Ламу е нещо такова, поне за момента, докато не са тръгнали повече хора натам. Старият град е все едно Стоун Таун (Занзибар) преди 20 години (не, че съм ходил преди 20 години където и да било в Африка). Може би е най-доброто място за автентична суахили култура. Имал съм късмета на Ламу да гледам също и излюпване на морски костенурчета и "спринта" им по плажа към океана. Старият град на Момбаса също не е съвсем безинтересен (половин ден афера) - Форт Исус и уличките около него. Крайбрежието на юг и на север от Момбаса - хубаво-лошо, пак си е море, особено по време на нашата зима.

Добра комбинация е сафари в Кения (по-евтино от Танзания) с плаж на Занзибар. Единствено трябва да се знае, че след над 12 часа престой (даже и да е само транзит на летището) в Кения, на влизане в Танзания се изисква ваксина за жълта треска. Обратното също е валидно.

Отново, аз предпочитам 1000 пъти даже и само един ден повече на сафари, отколкото престой на крайбрежието, но за 80% от хората не е съвсем така. 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Бих искал да питам тези с опит в сафаритата каква е разликата между вановете с отварящ се покрив и джиповете за сафари, тоест - видях как изглеждат вановете, а джиповете да не са онези отворените без прозорци отстрани, където лъвовете вървят рамо до рамо с теб, а ти снимай, ако ти стиска. 🤭

Вероятно с джиповете е по-комфортно, щом е по-скъпо с тях. Така ли е в действителност, или откъм комфорт е сходно? Изобщо - голяма ли е разликата между двете превозни средства и каква е всъщност тя?

Връзка към мнение
преди 7 часа, Pantelej Putnik каза:

Вероятно с джиповете е по-комфортно, щом е по-скъпо с тях. Така ли е в действителност, или откъм комфорт е сходно? Изобщо - голяма ли е разликата между двете превозни средства и каква е всъщност тя?

 Ние сме били в такъв:

image.png

 

Реално не си отваряхме прoзорците, защото през цялото време бяхме накачени на покрива с фотоапарат и бинокъл. 

Със сигурност с  Toyota Land Cruiser или подобен ще бъде доста по-комфортно от ван. Вътре ще прекарваш часове наред и е за предпочитане да имаш повече пространство докато седиш, а и когато се появи интересен обект започва едно бързо раздвижване в джипа, всеки търси подходящо позициониране за добър кадър. Обективите за отдалечени обекти са по-обемни, в нашия джип например имахме спътник с раница фототехника, непрестанно се сменяха тела, обективи, вадеше се трипод, което изисква място. Ако не си голям фен на снимките и смяташ основно да попиваш с очи, без да се стремиш да уловиш всичко на снимка, може и с ван да ти е достатъчно комфортно. Аз бих избрала джипа.

 

Иначе и аз бих искала да питам @FlyTraveler в Кения с такива отворени джипове правят ли се сафарита? Виждам, че ги представят като вариант за там.

image.png

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нямам опит, но е много по-удобно за гледане и снимане през прозореца докато си седнал, отколкото няколко човека прави накуп.

А и джипа си е традиция в сафарито. Сега, дали трябва да те е страх от лъв не знам...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Нямам опит, но е много по-удобно за гледане и снимане през прозореца докато си седнал, отколкото няколко човека прави накуп.

Удобно е, ако обектът е статичен или не се движи активно. Ако се движи - започваш и ти да местиш техниката според неговата посока, а това става много по-лесно, когато си прав на покрива.

Връзка към мнение
преди 1 час, chandni каза:

Удобно е, ако обектът е статичен или не се движи активно. Ако се движи - започваш и ти да местиш техниката според неговата посока, а това става много по-лесно, когато си прав на покрива.

Това е случаят, когато снимките са важни. За мен не са толкова важни и няма да местя техника. Въпросът беше дали джиповете не са от този тип:

image.png.8186ab175ad67d85513070608402948c.png

*Снимка от нета

Ако е такъв тип, мен не ме бройте. "Ама, те котките не нападат хора в превозните средства!" Мани ти тоя мерак! 😆 Искам с железни решетки и много оръжия в джипа. 🤣 Откакто гледах новия филм на Идрис Елба  "Звярът", мен ме е страх. 🙂 Та този тип превозни средства да си ги ползват по-смелите туристи. Аз искам от този тип: 

image.png.42fb4b812ad88cd739ad0ea39c622707.png

*Снимка от нета

А ако вановете са такива (снимката по-долу), то мисля, че е ОК. 

image.png.0f7d2a10aa36bcfa82749d8d893704d0.png

*Снимка от нета

 

Остава въпросът дали има съществена разлика в комфорта на возене. Може би @FlyTraveler@домосед и всички други, които са били на сафари и в двата вида превозни средства, могат да кажат най-добре. 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Pantelej Putnik каза:

Въпросът беше дали джиповете не са от този тип

Ако се предлагат сафарита единствено с такива открити джипове, ще загубят туристи като теб. Може би няма да са много куражлиите с открито превозно средство. :biggrin:

 

Впрочем колко дни за сафари планираш?

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , chandni каза:

Впрочем колко дни за сафари планираш?

5-6-7 дни (4-5-6 нощувки)

Зависи от програмата. Вече доста програми изчетох. Имам яснота какво можем да видим за това време. Получих и няколко предложения по запитванията ми. Сега започвам да сравнявам офертите. 

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Pantelej Putnik каза:

Това е случаят, когато снимките са важни. За мен не са толкова важни и няма да местя техника. Въпросът беше дали джиповете не са от този тип:

image.png.8186ab175ad67d85513070608402948c.png

*Снимка от нета

Ако е такъв тип, мен не ме бройте. "Ама, те котките не нападат хора в превозните средства!" Мани ти тоя мерак! 😆 Искам с железни решетки и много оръжия в джипа. 🤣 Откакто гледах новия филм на Идрис Елба  "Звярът", мен ме е страх. 🙂 Та този тип превозни средства да си ги ползват по-смелите туристи. Аз искам от този тип: 

image.png.42fb4b812ad88cd739ad0ea39c622707.png

*Снимка от нета

А ако вановете са такива (снимката по-долу), то мисля, че е ОК. 

image.png.0f7d2a10aa36bcfa82749d8d893704d0.png

*Снимка от нета

 

Остава въпросът дали има съществена разлика в комфорта на возене. Може би @FlyTraveler@домосед и всички други, които са били на сафари и в двата вида превозни средства, могат да кажат най-добре. 

Джипове, които видях в Кения са от втория тип (затворени, отварящ се покрив). Ние бяхме с ван (точно като този от снимката) и бяхме напълно ОК. Вярно, че бяхме 4 души, но не мисля че в джипът пространството е повече, ако има разлика, то е в проходимостта.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.