Прескочи до съдържание

Кения - тема за планиране


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Ние също бяхме с ван, но бяхме само двамата в него (да е жива и здрава жена ми, че спазари супер цена за частно сафари). В такъв случай разликата може би идва в по-лошо време - джипът ще е една идея по-проходим. Ако е относително сухо (с изключение на един път, когато ванът ни се завъртя след дъжд), тогава голяма разлика не виждам. Ама пак казвам, ние бяхме само двамата във вана.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, Pantelej Putnik каза:

Това е случаят, когато снимките са важни. За мен не са толкова важни и няма да местя техника. Въпросът беше дали джиповете не са от този тип:

image.png.8186ab175ad67d85513070608402948c.png

*Снимка от нета

Ако е такъв тип, мен не ме бройте. "Ама, те котките не нападат хора в превозните средства!" Мани ти тоя мерак! 😆 Искам с железни решетки и много оръжия в джипа. 🤣 Откакто гледах новия филм на Идрис Елба  "Звярът", мен ме е страх. 🙂 Та този тип превозни средства да си ги ползват по-смелите туристи. Аз искам от този тип: 

image.png.42fb4b812ad88cd739ad0ea39c622707.png

*Снимка от нета

А ако вановете са такива (снимката по-долу), то мисля, че е ОК. 

image.png.0f7d2a10aa36bcfa82749d8d893704d0.png

*Снимка от нета

 

Остава въпросът дали има съществена разлика в комфорта на возене. Може би @FlyTraveler@домосед и всички други, които са били на сафари и в двата вида превозни средства, могат да кажат най-добре. 


Цитирам твоят пост, но разбира отговорът ми е към всички. Опциите за транспорт по време на сафари варират от държава до държава, затова правя уговорката, че това, което пиша тук се отнася за Кения.

Кения и Уганда са единствените държави в Африка (поне в тези, които аз съм ходил), които предлагат организирани сафарита с гид освен в джипове и в сафари ванове.

Сафари ванът излиза по-евтино от джипа, най-вече защото е по-икономичен откъм гориво. Има по-меко окачване от джипа и между парковете комфорта на возене е даже по-голям. Като цяло е по принцип проходим, но не колкото Ланд Крузер или Ланд Ровър, разбира се. Практически в това е основната разлика. В Масай Мара много по-лесно се прекосяват реките Талек или Орок с джип. Виждал съм успешни опити и с ван, но е по-на кантар работата. Не е казано, че непременно ще се наложи или трябва да се прекосяват тези реки. С джип са ме качвали и по разни скали, където не съм предполагал, че може да премине каквото и да било превозно средство, но това се е случвало много рядко. 

 Относно наличието на място, в джипа е по-просторно (ако става дума за джип с 3 реда седалки зад гида, както е на снимката в поста на @chandni), но място си има и във вана, особено като сте не повече от 4 човека. При 6 човека разликата става по-осезаема вече. Наличието на много фототехника (аз нося общо към 15 кг.) - голям брой фотоапарати и дълги обективи също изискват повече място и при 4+ човека започва да се усеща нуждата от джип.

Отворените отстрани джипове в Кения не се използват при бюджетни сафарита. Аз съм бил с такива в Кения, но цифрата беше над тройна нагоре (това включва и друг клас лагери, локации, гидове, храна и пр.). Между парковете/ резерватите летяхме с малки самолети, тези отворените джипове не правят трансфери. Та, няма страшно, няма да ти се падне такъв. 🙂 Те са напълно безопасни, животните не скачат вътре. Гепардите понякога се качват на джиповете в Масай Мара, за да огледат отвисоко района, но като цяло не се счита за добра практика на гидовете да позволяват това. В Ботсвана, Замбия и частните резервати в Ю. Африка, например, отворените джипове са стандарт. Отворените джипове, не са добри при студено време, дъжд и кал, разбира се. Даже и да не вали, гумите яко хвърлят кал вътре във возилото. 

Относно гледане/ снимане от покрива с-у страничните прозорци (при закритите джипове), най-добре се гледа/ снима на нивото на очите на животните. Вземал съм и специализиран джип, който освен, че беше отворен отвсякъде, му беше махната една седалка и изрязана съответната врата, за да може да се ляга на пода. Аз се изправям и даже стъпвам на седалката (за целта съм винаги по чорапи вътре в джипа) само ако трябва да снимам надалеч или някакви треви или храсти ми пречат от по-ниско. Отблизо само за евентуално слон или кацнала на дърво птица. При открите джипове няма таква дилема, но там пък в близост до опасни животни изправянето е забранено. Няма и къде човек да постави бобена торба (буквално торба пълна с боб/ леща/ ориз/ пясък), на която да си подпре фотоапарата, та се снима почти винаги от ръка. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Ето снимки на някои от по-необичайните джипове, с които съм правил сафари в Кения през годините.

Това са си отворени отстрани джипове в една частна концесия до парка Амбосели и в една друга такава до Масай Мара:
 

700_5301_DxO.jpg

 

700_6644_DxO.jpg



Тук е най-добрия сафари джип, който съм ползвал някога, един сериозно преправен Ланд Ровър. Лагерът беше в сърцето на Масай Мара, клиентелата е (или поне беше преди години) 99% британска. Напълно отворен отстрани и отгоре, но като с метална клетка, на която тръбите са специално завити с брезент и омекотени, така, че като се изправиш и друса, като се удряш в тях, да не боли. При нужда отгоре се дърпа брезента, а отстрани могат да се спуснат едни найлони. Отляво вратите са изрязани, само с двойка паралелни тръби на мястото, докъдето са стигали. На първата снимка се вижда как пресичаме река Талек:
 

DSC_2495_DxO.jpg

 

700_4249_DxO.jpg

 

DSC_2456_DxO.jpg



Това е една също много добра машина - прозорците са махнати и са оставени само едни големи рамки. Отгоре вместо да се вдига покрива (когато все пак остава и пречи) направо се сгъва назад. На първият ред зад гида седалката е махната, където може да се наведе човек и да снима от ниско, там имаше и едно шалте, върху което слагах масайско одеяло, слагах си фотоапаратите и ги покривах с друго одеяло. По перифериите на рамките се виждат "бобените торби", в случая бяха пълни с пясък:
 

DSC01947_DxO.jpg

 

DSC01949_DxO.jpg



 Този джип беше стандартен, с вдигащ се покрив, просто рядка марка и модел за сафари - Нисан Патрол. Седалката на първи ред зад гида също беше махната и там пак имаше шалте с масайско одеяло, на което може да се коленичи и където аз пак си оставях фотоапаратите. Зад тях се вижда и "личната" ми бобена торба, ушита от крачол на стари черни дънки. Въженцата ги прекарвам или намотавам през нещо в джипа, ако падне навън в присъстивето на лъвове, да мога да си я издърпам обратно. 🙂 🙂
 

DSC02004_DxO.jpg

 

DSC02026_DxO.jpg

 

DSC02018_DxO.jpg

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 4
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Препоръчайте място за нощуване в Maasai Mara National Reserve. Получихме оферта от една фирма. Започнах да преглеждам нощувките, които предлагат за всички паркове, някои места не мога да заменя, но за други уж наоколо има избор от по-прилични. Харесвам нещо на външен вид, но като зачета ревютата ми става зле - старо, мръсно, с базово изхранване. И това за настанявания, обявени с цени 400-600 лв./нощувка в букинг. Или трябва да вдигаме летвата или отиваме на вариант бюджетно сафари с палатки. За Maasai Mara ще отделим 3 дни и не ми се иска няколко нощи да прекараме в някаква мизерия. След първата оферта, която получихме, се чувствам доста разочарована. :mda:

Връзка към мнение

В офертата, която получихме от кенийската фирма са споменали, че се очаква повишение на входните такси за националните паркове, без да конкретизират цени за всеки един парк.  Започнах да преглеждам таксите за отделните паркове и за Masai Mara National Reserve цената от USD70 за настанявания в парка и USD80 за такива извън парка се очаква да набъбне до:

 

NOTE: IMPORTANT UPDATE 02: 2024 MASAI MARA PARK FEE: PROPOSED PARK ENTRY FEE FROM 01st JANUARY 2024:
Narok County Government has proposed (subject to confirmation) that Masai Mara Park Fees for 2024 be increased to USD 100 per non resident adult per day from 1st January 2024 and to USD 200 per non resident adult per day, from 1st July 2024 ( Peak Season).

 

И това за 12-часов престой (за другите паркове таксите са за 24 часа). :shok:

 

  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
On 9/16/2023 at 11:56 PM, chandni said:

Препоръчайте място за нощуване в Maasai Mara National Reserve. Получихме оферта от една фирма. Започнах да преглеждам нощувките, които предлагат за всички паркове, някои места не мога да заменя, но за други уж наоколо има избор от по-прилични. Харесвам нещо на външен вид, но като зачета ревютата ми става зле - старо, мръсно, с базово изхранване. И това за настанявания, обявени с цени 400-600 лв./нощувка в букинг. Или трябва да вдигаме летвата или отиваме на вариант бюджетно сафари с палатки. За Maasai Mara ще отделим 3 дни и не ми се иска няколко нощи да прекараме в някаква мизерия. След първата оферта, която получихме, се чувствам доста разочарована. :mda:

През 2016г набарах някаква оферта от местна фирма (през нета) за около 120$/ден за Масай Мара. Това включваше всичко, 3 дни - спане на постоянни палатки с баня. Като цяло бюджетно сафари, нищо особенно, но видяхме всички животни. Доволно.

Това е мейла на човека: saferide11@yahoo.com

Ако искаш питай сега какво могат да предложат.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , era123 каза:

Това е мейла на човека: saferide11@yahoo.com

Ако искаш питай сега какво могат да предложат.

 

Благодаря за контакта. Сега стартирахме с една оферта, за да избистрим детайли относно брой дни, месец на посещение, паркове и след това ще започнем да събираме оферти. Ще пишем и на тази фирма.

Връзка към мнение
преди 1 час, chandni каза:

В офертата, която получихме от кенийската фирма са споменали, че се очаква повишение на входните такси за националните паркове, без да конкретизират цени за всеки един парк.  Започнах да преглеждам таксите за отделните паркове и за Masai Mara National Reserve цената от USD 70 за настанявания в парка и USD 80 за такива извън парка се очаква да набъбне до:

 

NOTE: IMPORTANT UPDATE 02: 2024 MASAI MARA PARK FEE: PROPOSED PARK ENTRY FEE FROM 01st JANUARY 2024:
Narok County Government has proposed (subject to confirmation) that Masai Mara Park Fees for 2024 be increased to USD 100 per non resident adult per day from 1st January 2024 and to USD 200 per non resident adult per day, from 1st July 2024 ( Peak Season).

 

И това за 12-часов престой (за другите паркове таксите са за 24 часа). :shok:

 


Да, и на мен ми писаха, че ще има повишение. За всички паркове и резервати в Кения. За февруари трябва да доплащаме по 220 долара на човек. За Масай Мара става наистина за 12 часа цената, което всъщност ни кара да плащаме отделно за последния ден сутрешно сафари, което иначе си влизаше в 24-часовата рамка... При 100 долара на ден Масай Мара става резервата с най-висок вход в цяла Африка, но 200 за 12 часа е направо извън всякакви мерки, в случай, че не вдигнат входовете и в другите държави. Интересно колко ли е входа като се спи вътре в парка (т. е. 24 часа пребиваване). Тъкмо мислех да направя 4-5 вечери в Масай Мара идващото лято, сега започвам да се колебая... Вярно, че Кения стана много ширпотребна последните 4-5 години, да видим дали ще намалеят поне туристите при тези цени.

Добре е също да се разясни на широката публика, че става дума само за входните такси. Всичко останало - настаняване, храна, джип, гид, гориво, печалба на сафари фирмата е отделно.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, FlyTraveler каза:

Да, и на мен ми писаха, че ще има повишение. За всички паркове и резервати в Кения.

Аз открих информация само за промените във входните такси за Масай Мара. За другите паркове споменаха ли ти какво увеличение се очаква? Вероятно ще са по-евтини от Масай Мара, но ако и при тях таксата стане 100-на USD на човек за 12 часа престой, цялостната сметка за сафари в Кения ще набъбне сериозно, особено ако си там във високия сезон за голямата миграция след 1 юли. А таксата от USD7 за превозно средство 6-12 места сафари фирмата ли я поема? Защото в нашата оферта, според изчисленията, които направих, не са ни включвали такава такса за нито един парк.

Връзка към мнение
преди 1 час, chandni каза:

 А таксата от USD7 за превозно средство 6-12 места сафари фирмата ли я поема? Защото в нашата оферта, според изчисленията, които направих, не са ни включвали такава такса за нито един парк.

Няма такова нещо като "фирмата го поема". "Поемаме го" изцяло ние. 🙂 

Връзка към мнение
преди 44 минути , Pantelej Putnik каза:

Няма такова нещо като "фирмата го поема". "Поемаме го" изцяло ние. 🙂 

Ясно, че ще го включат в общата цена, няма да останат набутани, но ми стана интересно, че в офертата входните такси са посочени отделно, като тази за превозното средство не е в тази сума. Искам да разбера логиката на ценообразуването :laugh1:

Получих планираните от догодина увеличения във входните такси на парковете. Както се казва: На печелившите - честито! :cray:Прилагам файла тук:

 

KWS_Proposed_Conservation_Fees_2024_-2025 (1).pdf

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , chandni каза:

Искам да разбера логиката на ценообразуването :laugh1:

Имаш вече опит в Африка, а търсиш логика в ценообразуването! Логиката е следната - всичко се изчислява по сложен коефициент, който в крайна сметка стига до пропорцията "уан то гьотере". Това е. 🤣

  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Pantelej Putnik, ще включваш ли Масай Мара в сафари приключението си? Ако да - къде избра да нощуваш? Тези бази от 60-та година с дебели цени леко ме притесняват. Скъпи, за сметка на това неподдържани 😆

Връзка към мнение
преди 28 минути , chandni каза:

@Pantelej Putnik, ще включваш ли Масай Мара в сафари приключението си? Ако да - къде избра да нощуваш? Тези бази от 60-та година с дебели цени леко ме притесняват. Скъпи, за сметка на това неподдържани 😆

Масай Мара задължително. Ще спим, живот и здраве, в един камп с постоянни палатки и здрава ограда. 😆 Че иначе каквато съм кокона, сигурно няма да мигна. Може да погледна довечера как се казва кампа, ако искаш.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , Pantelej Putnik каза:

Масай Мара задължително. Ще спим, живот и здраве, в един камп с постоянни палатки и здрава ограда. 😆 Че иначе каквато съм кокона, сигурно няма да мигна. Може да погледна довечера как се казва кампа, ако искаш.

Да, напиши името на кампа, моля. Изобщо не е страшно вечер. В Танзания сме спали в малка палатка тип иглу в къмпинги без огради. Чувахме как се движат животните наоколо. Но това е част от тръпката.

Връзка към мнение
преди 8 часа, chandni каза:

Аз открих информация само за промените във входните такси за Масай Мара. За другите паркове споменаха ли ти какво увеличение се очаква? Вероятно ще са по-евтини от Масай Мара, но ако и при тях таксата стане 100-на USD на човек за 12 часа престой, цялостната сметка за сафари в Кения ще набъбне сериозно, особено ако си там във високия сезон за голямата миграция след 1 юли. А таксата от USD7 за превозно средство 6-12 места сафари фирмата ли я поема? Защото в нашата оферта, според изчисленията, които направих, не са ни включвали такава такса за нито един парк.

Масай Мара не е национален парк, не е собственост на KWS, ами е национален резерват - на общноста, да я наречем общинска собственост. Там става за 12 часа престой таксата (беше за 24 часа преди). Ако се преспива вътре в резервата ми е интересно какво се получава.

Националните паркове (Амбосели, Накуру) стават по стотачка за 24 часа, пак е двойно увеличението за високия сезон (юни до март). Двете Цавота са по 80 долара през високия сезон.

Таксата за превозно средство не знам дали сега я слагат или си я имаше и до момента. Мен ме интересува на мен колко по-скъпо ми става от преди. Тя поне не е голяма.

Да видим в другите държави какво ще се случва. Идеята е лека-полека, а после и изведнъж да ни откажат да пътуваме където и да било. В панелката с електронния нашийник и с очилата за добавена реалност... 

П. П. За Масай Мара откъде взе информацията за новите цени? Интересува ме какво имат предвид там под висок сезон, само като миграцията е при тях или и периода декември - март? Моите контакти още не са ми казали, аз се чудех защо ми изглеждаха толкова смутени и питаха дали да ми правят цените за лятото или да изчакат да видят колко ще са наистина повишенията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние в началото на септември си избрахме фирма за бюджетно сафари януари догодина и си направихме резервация. Ще ходим в Масай Мара и цената за входа е включена в пакета. Да видим дали ще има изненади. Поне засега на www.safaribookings.com не виждам изменения в цените спрямо това което гледахме, бюджетните сафарита са около 100$ на човек дневно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

П. П. За Масай Мара откъде взе информацията за новите цени? Интересува ме какво имат предвид там под висок сезон, само като миграцията е при тях или и периода декември - март? 

Първоизточник на тази информация беше сафари фирмата, която ни изпрати оферта в много суров вид. Пишеха, че отделят сумата за дължимите входни такси, защото се очаква увеличение. Тогава започнах да търся някакво инфо в какви граници ще скочат тарифите. Кратко анонсиране на 2024 Park Fees намерих тук и тук .

Четох, че под висок сезон се има предвид периода Юли - Декември. В този диапазон за 12-часов престой (!) в Masai Mara National Reserve, за двама се очаква да платим $400. При тази ситуация, мисля за резонно да се пренасочим към сафари през втората половина на юни, за да хванем ниския сезон, пропускайки внушителната миграция на животни в Мара.

Stages-of-the-Great-Wildebeest-Migrations.jpg

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е огромно увеличение. Да, Кения беше с доста по-ниски цени от много други африкански държави, но това е прекомерно. А как ще се тълкува, когато спиш в парка? Аз поне досега винаги съм предпочитала подобен вариант.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Не открих различни такси за Масай Мара ако спиш и не спиш в парка след 01.01.24. Но и информацията все още е оскъдна. 

А какво е това напускане на парка по шосе до 10 часа сутринта? Ако се избере настаняване в парка, в деня, в който си тръгваме (до 10 часа сутринта?) отново ли ще плащаме USD 100/200 (нисък/висок сезон) такса? 

Връзка към мнение
На 21.09.2023 г. в 23:52, chandni каза:

Първоизточник на тази информация беше сафари фирмата, която ни изпрати оферта в много суров вид. Пишеха, че отделят сумата за дължимите входни такси, защото се очаква увеличение. Тогава започнах да търся някакво инфо в какви граници ще скочат тарифите.

Четох, че под висок сезон се има предвид периода Юли - Декември. В този диапазон за 12-часов престой (!) в Masai Mara National Reserve, за двама се очаква да платим $400. При тази ситуация, мисля за резонно да се пренасочим към сафари през втората половина на юни, за да хванем ниския сезон, пропускайки внушителната миграция на животни в Мара.

Stages-of-the-Great-Wildebeest-Migrations.jpg

 


Благодаря! Тези цени са предвидени, но още не са наложени официално. Надявам се разните сафари лагери, фирми и лоджи да се възпротивят и увеличението да е по-приемливо за Масай Мара. За другите национални паркове съм сигурен, че ще наложат замисленото.

Иначе относно периода ви на посещение на Масай Мара - зависи колко вечери мислите да оставате. Ако сте планирали примерно 4 или 3 при 100 долара на човек на вечер, аз бих ги намалил с една/ две и бих отишъл по време на миграцията. Пак не е 100% гарантирано, че ще е там (понякога стадата отиват още по-на север, понякога малко закъсняват), шансовете са поне 90%.

Да се напусне резервата в 10:00 ч. означава, че който излезе по-късно, плаща такса за още 12 чАса. Преди като беше за 24 часа таксата, имаше значение в колко си влязъл. Ако си влязъл примерно в 13:00 ч, билатът важи до 13 ч. на другия ден или който е там ден на напускане. Сега явно до 10:00 трябва да се излезе. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 7 минути , Фил каза:

ако някои иска да напарави сафари преди повишението от 01.01.2024

Повишението от 01.01.2024 г. ли ще бъде?! Нали се говореше да е от средата на 2024 г.! @FlyTraveler

Връзка към мнение
преди 4 минути , Pantelej Putnik каза:

Повишението от 01.01.2024 г. ли ще бъде?! Нали се говореше да е от средата на 2024 г.! @FlyTraveler


Аз знам за от първи януари.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Pantelej Putnik каза:

Повишението от 01.01.2024 г. ли ще бъде?! Нали се говореше да е от средата на 2024 г.! @FlyTraveler

 

The Kenya Wildlife Service (KWS) has announced new park and conservation fees that will come into effect on January 1, 2024.
 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.