Прескочи до съдържание

Кения - тема за планиране


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Ние искаме да идем и до Танзания в това пътуване .  Казаха ни , че виза можем да получим на границата. Наличието на ваксина ще реши чуденката ни . Лежим на мнението на Флая , че цените не се променят с наближаване на пътуването. В офертите , които събрахме , били включени новите такси. Зададохме специален въпрос . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Правилно ли се ориентирам, че е препоръчително да ползваме маларон или производни за пътуването до Кения? В програмата ни е обиколка на Maasai Mara, Lake Nakuru and Naivasha.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , logist13 каза:

Правилно ли се ориентирам, че е препоръчително да ползваме маларон или производни за пътуването до Кения? В програмата ни е обиколка на Maasai Mara, Lake Nakuru and Naivasha.

Да. Дори се чудя дали да не си направя допълнително и ваксина против жълта треска. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Pantelej Putnik каза:

Да. Дори се чудя дали да не си правя ваксина за жълта треска. 

 

Ние имаме, та не ги мислим 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Понеже виждам, че има инвазия към Кения, да ви уведомя, че решението за увеличаване на входните такси за националните паркове се обжалва в съда в момента. Изслушването е насрочено за 29-ти февруари. С други думи, който прави сафари преди това, със сигурност няма да има увеличение за националните паркове. 

Увеличението за Масай Мара е в сила, тъй като това не е национален парк, там собственоста е различна, не е на KWS. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Може ли линк с информация, мен ме уведомиха, че за Tsavo East, Tsavo West са вдигнати таксите с 20$ на ден. Пътуваме на 16,01.

Dear Ivan,

 

Good afternoon,

 

Kenya Wildlife Service has officially published the new 2024 rates where park entry fees for Tsavo West and Tsavo East has gone up with $20 per person per day.

 

Please see the attached revised invoice to reflect the same.

 

My sincere apologies for the inconvenience caused by this extra expense.

Връзка към мнение
преди 9 часа, FlyTraveler каза:

националните паркове се обжалва в съда в момента. Изслушването е насрочено за 29-ти февруари. С други думи, който прави сафари преди това, със сигурност няма да има увеличение за националните паркове. 

Увеличението за Масай Мара е в сила, тъй като това не е национален парк, там собственоста е различна, не е на KWS. 

Сериозното перо при нас е разбира се Масай Мара, но ако отменят увеличението на другите входни такси, ще се спести малка сума. Така че дано го отменят.

 

преди 9 часа, ivan69 каза:

Може ли линк с информация, мен ме уведомиха, че за Tsavo East, Tsavo West са вдигнати таксите с 20$ на ден. Пътуваме на 16,01.

Как са вдигнати цените? Входът за TSAVO EAST и TSAVO WEST беше 52$ (за 24 часа), новата цена за периода от 01.01.2024 до 30.06.2024 е 35$ (за 24 часа), а от 01.07.2024  входът е 80$ (за 24 часа). Покажи тарифите, които са ти изпратили. На нас приложиха долупоместените. Нашите калкулации за двата парка са с входна такса 35$ на човек/ден.

KWS_Proposed_Conservation_Fees_2024_-2025 (1) (1).pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , chandni каза:

Сериозното перо при нас е разбира се Масай Мара, но ако отменят увеличението на другите входни такси, ще се спести малка сума. Така че дано го отменят.

 

Как са вдигнати цените? Входът за TSAVO EAST и TSAVO WEST беше 52$ (за 24 часа), новата цена за периода от 01.01.2024 до 30.06.2024 е 35$ (за 24 часа), а от 01.07.2024  входът е 80$ (за 24 часа). Покажи тарифите, които са ти изпратили. На нас приложиха долупоместените. Нашите калкулации за двата парка са с входна такса 35$ на човек/ден.

KWS_Proposed_Conservation_Fees_2024_-2025 (1) (1).pdf 626 kB · 0 изтегляния

Не са ми пращали тарифи, просто са ми писали, че дължа по 20$ на ден повече, в таблицата която си качила никъде не виждам периода 01,01,2024-31,03,2024 , виждам Висок сезон Юли-Март и Нисък Март-Юни......Ако Януари е висок сезон ( Юли Март) таксата е 80$, @FlyTraveler?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

E, те ще си поискат, дори да се обжалва, може да са писали преди това, може и просто така ако мине...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, ivan69 каза:

Не са ми пращали тарифи, просто са ми писали, че дължа по 20$ на ден повече, в таблицата която си качила никъде не виждам периода 01,01,2024-31,03,2024 , виждам Висок сезон Юли-Март и Нисък Март-Юни......Ако Януари е висок сезон ( Юли Март) таксата е 80$, @FlyTraveler?


Аз честно да ти кажа даже и не си играя да следя всички промени. Имам пълно доверие на хората ми в Найроби. За предстоящото сафари в Кения в началото на февруари с обявените увеличения трябваше да доплатим по 216 долара на човек. Сега като е започнало обжалването в съда, ще доплатим само по 40 долара за две целодневни влизания в Масай Мара (явно по 20 на ден). За другите паркове няма да доплащаме нищо.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато проучвах сафари агенциите в Кения попаднах на мнения, които описваха, че шофьорите-гидове се уговаряли със служителите на входа на парка и с една такса влизали 2 дни. Схеми със сигурност са измислени. 

Подхождам с известна мнителност по отношение  на африканците. За разлика от FlyTraveler, който вече е отъпкал пътеките си из Африка, ние имаме скромен опит там и в частност с организиране на наблюдение на диви животни. Всъщност при първото ни сафари (в Танзания) се доверихме на организатора и не задавахме много въпроси. Впоследствие установихме, че е било нужно да подходим по-отговорно и да направим предварително проучване. Самия допир до дивото ни хареса и опияни, но неуредиците оставиха горчив привкус. За второто ни сафари с агенция си обещах, че ще положа повече усилия, за да изчистя, доколкото е възможно, въпросителните в аванс. Подробно ден по ден, къде какво ще се гледа, разстояния, продължителност на транспортиране от парк до парк, храна, тип стая за настанявания, тенти, цени на стаи, входни такси паркове и т.н. Нашата идея е не между другото да уплътним време със сафари, а това да е единственото ни занимание почти 2 седмици. Не че няма да има изненади на терен, не че няма да има необмислени неща, но този път съм със съзнанието, че съм направила всичко възможно от разстояние да организирам добро, самостоятелно сафари в едни от най-известните паркове в Кения. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравейте, ние пътуваме група от 11 човека; първо купихме 4ма, после още 1-2ма, после други и накрая станахме 11; ще сме в Найроби през юни; целим 3-дневно сафари.
Имам (глупав?) технически ми въпрос: бидейки 11 човека, очевидно няма как да сме в 1 кола, а ще сме разпределени в 2 коли (ван/джип, каквото). Въпросът е тези 2 коли заедно ли се движат или (за да не се плаша животните например, това си го измислям) всяка кола заминава в своя си посока, което значи, че групата ще се среща само на закуска/обед/вечеря.
Първо сафари е за всички, ще движим и с децата си (12 до 17 годишни), т.е. всякакви глупави детайли ни вълнуват повече от нормалното. 

Връзка към мнение
преди 2 минути , maik каза:

Здравейте, ние пътуваме група от 11 човека; първо купихме 4ма, после още 1-2ма, после други и накрая станахме 11; ще сме в Найроби през юни; целим 3-дневно сафари.
Имам (глупав?) технически ми въпрос: бидейки 11 човека, очевидно няма как да сме в 1 кола, а ще сме разпределени в 2 коли (ван/джип, каквото). Въпросът е тези 2 коли заедно ли се движат или (за да не се плаша животните например, това си го измислям) всяка кола заминава в своя си посока, което значи, че групата ще се среща само на закуска/обед/вечеря.
Първо сафари е за всички, ще движим и с децата си (12 до 17 годишни), т.е. всякакви глупави детайли ни вълнуват повече от нормалното. 

Ще се движат според уговорките, които направите с агенцията/гида на място. Кара се по пътища, около които или по които се движат, лежат, хранят се, спят животните. Някои може да са доста отдалечени, други да са до самия джип на ръка разстояние. Освен вашите 2 джипа ще има още много, животните са привикнали с нашето присъствие и не се трогват, че сме там. Но не винаги са склонни да стоят на едно място и да позират.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , maik каза:

Здравейте, ние пътуваме група от 11 човека; първо купихме 4ма, после още 1-2ма, после други и накрая станахме 11; ще сме в Найроби през юни; целим 3-дневно сафари.
Имам (глупав?) технически ми въпрос: бидейки 11 човека, очевидно няма как да сме в 1 кола, а ще сме разпределени в 2 коли

@maik Ние сме били по 6 човека в джип. В кой/кои парк/ове планирате 3-дневно сафари?

Връзка към мнение
преди 12 минути , chandni каза:

@maik Ние сме били по 6 човека в джип. В кой/кои парк/ове планирате 3-дневно сафари?

Masai Mara с или без езерото Nakuru; навярно без, защото с езерото ще дойде 4 дена, а 4 дни ще са много за децата.Цената също има значение, разбира се. Още не сме букнали нищо във всеки случай.
Допускам, че част от тайфата ще направи в допълнение и половин ден в Naiborbi National Park.  

Връзка към мнение
преди 33 минути , maik каза:

Masai Mara с или без езерото Nakuru; навярно без, защото с езерото ще дойде 4 дена, а 4 дни ще са много за децата.Цената също има значение, разбира се. Още не сме букнали нищо във всеки случай.
Допускам, че част от тайфата ще направи в допълнение и половин ден в Naiborbi National Park.  

Найроби - Масай Мара се взима за около 4 часа. Един предиобед ще ви е зает само с път, освен ако не изберете полет. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Малко пресни впечатления от скорошното пътуване до Кения. Имахме малко време - само 5 дни и се спряхме само на сафари по маршрута Maasai Mara - Nakuri - Naivasha (Hells Gate).

 

От Найроби до Масай Мара си отнема време, 4-5 часа, пристигнахме в ранния следобяд, част от пътя си беше доста неприятен. Имахме следобеден game drive, привечер небето се изсипа 🙂 Последва целодневен game drive, вечерта отново яко заваля. Там всичко става под сериозна вода, но шофьорите се справяха с отлично с джиповете, не видях закъсали. Виж, имаше закъсали ванове, но си помагаха де. Животни в Масай Мара имаше доста, но пък и парка е голям. Видяхме лъвове, слонове, биволи, жирафи, зебри, хиени, хипопотами, газели и т.н., от големите 5 не видяхме носорог и леопард. По мои впечатления животните са най-активни сутрин и привечер, по обяд си обикаляхме да гледаме природни гледки 🙂

Настаняването ни беше в LENCHADA TOURIST CAMP, определено не препоръчвам въпреки, че изрично го гледах и беше с добри отзиви в интернет. При дъждовете палатките си подгизваха, имаше електричество само от генератори, по 2-3 часа вечер и сутрин, изхранването беше базово, но поне имаше топла вода през цялото време.

На третия ден сутринта посетихме масайско селище, научихме интересни неща за живота и обичаите на масаите, посетихме масайска къща. От една страна беше интересно, от друга страна, голяма мизерия и кал до колене 🙂 Не ми хареса и че всичко е обърнато на бизнес, общо взето по впечатления от туристите се изкарват доста сериозни пари. И уж тези пари отиват за общността, но не видях никакви признаци всъщност това да се случва. Общо взето не бих го повторил. След посещението на масайското селище пътувахме до Накуру, настаняването беше в BURAHA ZENONI HOTEL & RESORT, прилично хотелче, даже имаше и басейн, но нямахме бански да го пробваме 🙂

На четвъртия ден посетихме парка Накуру, сравнително малък, но пък с много животни. Видяхме лъвове, опитващи се да ловуват (едни птици ги следваха и вдигаха голяма патардия, та не им се получи), черен и бял носорог, жирафи, доста птици, вкл. пеликани и фламингота и т.н. На обяд запрашихме към Найваша и имахме разходка с лодка из езерото. В него също имаше доста хипопотами и птици. Настаняването беше в CHAMBAI SAFARI HOTEL, нищо особено.

На петия ден сутринта посетихме Hells Gate. Донякъде беше разочарование, в смисъл, хубаво като природа и гледки място, но пък май и доста прехвалено в интернет. Каньона долу е затворен след инцидент с туристи, горещите извори всъщност са съвсем малко поточе с топла вода, нямаше нови животни, които не бяхме видели досега. За около 4 часа приключихме обиколката с колелата и тръгнахме към Найроби. За наш късмет имаше голямо задръстване на магистралата, та шофьора ни направи мини сафари из околните черни пътища и селца за да го избегне 🙂

В Найроби се настанихме за няколко часа само в Annie's House, хубаво апартаментче в затворен комплекс близо до летището, 34 долара за 4-ри човека, какво му плащаш, идеално да вземеш душ и дремнеш малко преди полета. Домакинята беше доста любезна, черпи ни с диня, безалкохолно, съдейства ни за поръчката на вечеря.

Иначе, сигурността в Кения явно си е сериозен проблем, навсякъде затворено, с решетки, охрани и т.н. Въпреки, че 2 пъти пообиколихме доста из Найроби с джипа, не видях дори един-единствен бял човек разхождащ се по улиците (а всъщност и никъде из цялата обиколка), такова нещо не ми се беше случвало. Та не си и помислихме да излизаме из града, но ivan69 от форума ни отсрами 🙂 По отношение на плащанията, бях изтеглил малко кенийски шилинги от банкомат, та си накупихме тук-таме по някоя дреболия, местните май ги предпочитаха пред доларите. Но пък масаите в селището директно си искаха долари 🙂

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@logist13, благодаря за споделеното!

По колко часа дневно правихте гейм драйв? Храната за обяд в кутии ли ви приготвяха? Защото в нашата програма организаторите посочват 2 варианта - да взимаме обяд в кутии и да правим някъде пауза за хранене или да се връщаме до лоджа за обядване, кратка почивка и после отново гейм драйв. Още не сме наясно кое ще предпочетем. Сякаш по-добре ми звучи топъл обяд в ресторанта пред кутия със сготвена не знам кога храна. Но ако се отдалечаваме от настаняването за гейм драйв може би ще губим безсмислено време за връщане към хотела. От друга страна, след няколко часа кандилкане в джипа, няма да е зле да се освежим и отпочинем за кратко в лоджа.

Тъй като за да се получи запомнящо се сафари, главна роля има гида, респ. фирмата-организатор, ще помоля @logist13  и @ivan69 да споделят с кои агенции са били и с какво общо впечатление са останали. За мен тази информация е най-ценна при отсяването на оферти на база цени и отзиви от потребители. Сафарито в Африка е една сериозна инвестиция, което за мен означава по-задълбочено проучване на кой да се доверим.

 

Връзка към мнение

Ние всеки ден бяхме в различен Парк, Amboseli, Tsavo west, Tsavo east. Програмата беше идентична. пристигане в Лоджа около обяд, обяд, басейн до 15,30, gamedrive до 18,30 , вечеря , сън , закуска след 6, game drive до 9,30  и пристигане в следващият парк около 12. Фирмата беше explorerkenya, нямам забележки. Бърза комуникация , ден преди пристигането ми пратиха по whatsup контактите на шофьора. Платихме 30 процента авансово, останалото на шофьора при пристигането. който ги занесе на служителката( не я видяхме) . Не сме ходили до офис да доплащаме. Мога да дам координати на водача. Около 50 годишен , доста опитен , но малко послъгваше(например за цената на бензина) .Джипа ми се видя малко старичък, но и на другите фирми бяха подобни. Бил уж на 6 години, но ме съмнява.

Sammy west Tsavo 18.01.2024.jpg

jipa s koito byahme tsavo east 19.01.jpg

 

Между парковете реално пак правихме сафари, минава се по черни пътища , реално бяхме по 9-10 часа в Джипа, което за мен е оптимално , 12-13 би ми дошло повече. Животните са най-активни сутрин и по залез слънце, през осталото време гледат да се скрият на сянка.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@chandni, аз мога да ти кажа за храната в кутии по груб спомен, ние имахме от две места. Представляваше пържено пиле, или сандвич с пържено пиле, обикновено беше увита в алуминиево фолио. В Амбосели имаше едно хълмче, с построена голяма панорамна беседка, в която много туристи обядвахме пакетираната храна, там имаше и тоалетна. Нашите палатки бяха извън входа на парка, така че не сме имали опция за връщане по обед.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, chandni каза:

@logist13, благодаря за споделеното!

По колко часа дневно правихте гейм драйв? Храната за обяд в кутии ли ви приготвяха? Защото в нашата програма организаторите посочват 2 варианта - да взимаме обяд в кутии и да правим някъде пауза за хранене или да се връщаме до лоджа за обядване, кратка почивка и после отново гейм драйв. Още не сме наясно кое ще предпочетем. Сякаш по-добре ми звучи топъл обяд в ресторанта пред кутия със сготвена не знам кога храна. Но ако се отдалечаваме от настаняването за гейм драйв може би ще губим безсмислено време за връщане към хотела. От друга страна, след няколко часа кандилкане в джипа, няма да е зле да се освежим и отпочинем за кратко в лоджа.

Тъй като за да се получи запомнящо се сафари, главна роля има гида, респ. фирмата-организатор, ще помоля @logist13  и @ivan69 да споделят с кои агенции са били и с какво общо впечатление са останали. За мен тази информация е най-ценна при отсяването на оферти на база цени и отзиви от потребители. Сафарито в Африка е една сериозна инвестиция, което за мен означава по-задълбочено проучване на кой да се доверим.

 

 

Настаняването ни в Масаи Мара беше извън парка. Обяда беше в кутии, на хубаво място край реката (имаше доста хипопотами в нея), няколко неща включваше и не беше никак лош. Според мен е по-добрия вариант спрямо връщане до лоджа, в нашия случай би отнело не по-малко от 1 час на посока. Първия ден гейм драйв в Масаи Мара беше да речем от 15.30 до 19, втория беше цял ден от 7.00 до 18.00ч. като ходихме до границата с Танзания и на практика малко нагазихме в танзанийска територия 🙂 В Накуру гейм драйв беше от 7.30 - 12. Хелс гейт отне около 4 часа с колелетата, 7.30 - 11.30. Нашата фирма беше SunnyCreek Safaris, оплаквания почти нямаме, изпълниха точно и безпроблено всичко, което бяхме включили в програмата. Шофьора доста се стараеше, гледаше да сме добре, полагаше максимални усилия да видим каквото има за гледане, Единствения недостатък беше, че джипа ни беше пълен почти през цялото време, като 6 човека бяхме с една програма, 2-ка се сменяха с част от програмата. В интерес на истината това не ни е създавало някакви неудобства, но гледах, че има и по-празни джипове. Отдавам го на това, че фирмата ни беше с много висок рейтинг и затова доста хора я предпочитат, всъщност и аз така я избрах. Като предплащане ни поискаха само 100 долара общо за всички, останалото го доплатихме на място в Найроби.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да споделя и аз малко информация от пътуването ни, което приключи вчера:

-          Направихме бюджетен трип за 6 дни/5 нощи до Масай Мара-Накуру-Амбосели с JockyTravel. Беше супер.

-          Край Масай Мара бяхме настанени в Lenchada Camp и впечатленията ми са подобни на споделеното от @logist13. Лагерът е доста по-зле от снимките и отзивите, които се намират онлайн. Посещението в масайското село беше интересно, но остава доста неприятно усещане.

-          Край  Амбосели бяхме в Manjaro Camp. Беше уникален. Вкусна храна и добро отношение. В кампа влизаха различни антилопи (основно импали) и през нощта пасяха край палатките.

-          За когото е важно – във всички лагери и хотели се предлага бира по 2-3 долара.

-          Със сигурност обядът в пакет е препоръчителен, вместо връщане в кампа. Обикновено включва едно цяло печено бутче, хляб, вода/сок, банан и нещо сладко. Напълно достатъчно.

-          Мисля, че някъде по-горе беше коментирано да се ползва Safaricom като  мобилен оператор. Тъй като имаше голяма опашка на тяхното гише, си взехме карта от други – Telkom, и беше огромна грешка. Почти никъде нямаше връзка, освен в големите населени места.

-          Повечето фирми не обявяват частен бюджетен трип. За тези, които пътуват семейно, препоръчвам да поискат изрично оферта за това. Оказа се, че за четири човека частен трип в Toyota Land Cruiser ни струваше под 15 % повече от групово пътуване с други хора във ван (със същата фирма и същите места за настаняване). А поне отстрани, разликата изглеждаше огромна. Не се съобразяваш с други хора, не се блъскате, имаш си прозорец и място за всички. В допълнение поискахме да ни разкарат 2-3 часа из Найроби, което не промени цената. Не че има какво да се види, освен праисторическата зала в музея, но все пак ...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Моля , просветлете ме кои са най - добрите кенийски кафе и чай . Марка , регион или да купя просто най - скъпото.

Обядът в кутия на нашата фирма

IMG_20240204_133937.jpg.609e043b976229ce2a7126b44e504542.jpg

 

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.