Прескочи до съдържание

Кения - тема за планиране


FlyTraveler

Препоръчани мнения

преди 6 минути , Фил каза:

Прикачено -  такси за парковете в Кения за 2024г.

 

kws-park-fees.pdf 405 kB · 1 изтегляне

 

Ако трябва да сме точни - предложените (но още неприети официално) такси за вход в националните паркове (тези, които се менажират от KWS) в Кения. Много е вероятно да ги приемат официално, но все още не се е случило.
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Pantelej Putnik каза:

Повишението от 01.01.2024 г. ли ще бъде?! Нали се говореше да е от средата на 2024 г.! @FlyTraveler

Увеличението се планира от 1 януари догодина. Таксите в предложението са разделени на нисък и висок сезон. След 30 юни 2024 започва високият сезон, съответно с още по-дебели входни такси. 

Връзка към мнение
преди 5 часа, chandni каза:

Увеличението се планира от 1 януари догодина. Таксите в предложението са разделени на нисък и висок сезон. След 30 юни 2024 започва високият сезон, съответно с още по-дебели входни такси. 

А какво ще е увеличението през януари? Какво е сега и какво ще стане? Реарно на ден какво е увеличението? 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Pantelej Putnik каза:

А какво ще е увеличението през януари? Какво е сега и какво ще стане? Реарно на ден какво е увеличението? 

TSAVO EAST и TSAVO WEST:

цена към момента: 52$ (за 24 часа)

предложена нова цена: от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 35$; от 01.07.2024 – 80$ (за 24 часа)

AMBOSELI: 

цена към момента: 60$ (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 80$; от 01.07.2024 – 100$ (за 24 часа)

LAKE NAKURU:

цена към момента: 60$ (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 80$; от 01.07.2024 – 100$ (за 24 часа)

MAASAI MARA:

цена към момента: 70$ ако се спи в парка, 80$ ако се спи извън парка (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 100$; от 01.07.2024 – 200$ (за 12 часа)

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , chandni каза:

TSAVO EAST и TSAVO WEST:

цена към момента: 52$ (за 24 часа)

предложена нова цена: от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 35$; от 01.07.2024 – 80$ (за 24 часа)

AMBOSELI: 

цена към момента: 60$ (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 80$; от 01.07.2024 – 100$ (за 24 часа)

LAKE NAKURU:

цена към момента: 60$ (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 80$; от 01.07.2024 – 100$ (за 24 часа)

MAASAI MARA:

цена към момента: 70$ ако се спи в парка, 80$ ако се спи извън парка (за 24 часа)

предложена нова цена от 01.01.2024 до 30.06.2024 - 100$; от 01.07.2024 – 200$ (за 12 часа)

 

Все някак ще го преживеем, но явно предприемат мерки срещу масовия туризъм. Както виждам цените не са ниски и сега. Дано се отложи за 2025! 🙂   

Връзка към мнение
преди 32 минути , Pantelej Putnik каза:

Все някак ще го преживеем, но явно предприемат мерки срещу масовия туризъм. Както виждам цените не са ниски и сега. Дано се отложи за 2025! 🙂   

Щом сме тръгнали натам, ще го преживеем. Ние изместихме датите си от пиковия сезон през август към втората половина на юни, за да хванем ниския сезон. Иначе завишението само от входни такси ни е над 500$ на човек (смятани по проектоцените), което е сериозна цифра. Отделно през високия сезон предполагам и настаняванията ще надуят цените. 

Връзка към мнение
преди 9 часа, chandni каза:

Щом сме тръгнали натам, ще го преживеем. Ние изместихме датите си от пиковия сезон през август към втората половина на юни, за да хванем ниския сезон. Иначе завишението само от входни такси ни е над 500$ на човек (смятани по проектоцените), което е сериозна цифра. Отделно през високия сезон предполагам и настаняванията ще надуят цените. 

В офертата до нас е изрично посочено, че цените за посещение на парковете по програмата са включени в тотала, така че се надявам да няма доплащане. Ако обаче официално ги увеличат, то вероятно ще има да доплащаме.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бих желал на това място да попитам @FlyTraveler защо той винаги подчертава, че при сафари трябва да си носим меки сакове, а не твърди куфари. Във връзка с наредбата на багажа в превозното средство ли е свързано, или с нещо друго? Аз ще съм определено с куфар, т.к. той донякъде пази рибарските ми такъми от поражения. 

Връзка към мнение
преди 38 минути , Pantelej Putnik каза:

Бих желал на това място да попитам @FlyTraveler защо той винаги подчертава, че при сафари трябва да си носим меки сакове, а не твърди куфари. Във връзка с наредбата на багажа в превозното средство ли е свързано, или с нещо друго? Аз ще съм определено с куфар, т.к. той донякъде пази рибарските ми такъми от поражения. 

Не е само той, на много места така препоръчват.

За мен са две ситуациите:

- споделено сафари - според превозно средство може да сте 6 до 8 човека. То седалки хубаво има, ама място за 8 куфара + друг багаж определено няма. Меките сакове се натикват и събира по-лесно (дори и под седалка могат да влезнат).

- вътрешни полети - ако имате такива с някоя Чесна, там багажът също е доста ограничен и може и изобщо да не качат голям куфар.

 

Ама нека и @FlyTraveler да сподели аргументите де.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Бих желал на това място да попитам @FlyTraveler защо той винаги подчертава, че при сафари трябва да си носим меки сакове, а не твърди куфари. Във връзка с наредбата на багажа в превозното средство ли е свързано, или с нещо друго? Аз ще съм определено с куфар, т.к. той донякъде пази рибарските ми такъми от поражения. 

Предния път бяхме с големи раници, не помня дали сафари фирмата ни е поставяла изисквания за меки сакове. В нашия джип по спомени бяхме хора с раници, както и такива с твърди куфари. Една от причините със сигурност е по-лесно уплътняване на багажника с набутване на меките чанти. Ние вече нямаме големи раници и ще пътуваме със сигурност с твърди куфари + евентуално един сак. Засега никой в офертите не ни е намеквал за вида на куфарите. Но този път нямаме вътрешни полети и ще сме само двама в джипа, тъй че твърдите куфари не очаквам да са спънка някъде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , chandni каза:

Предния път бяхме с големи раници, не помня дали сафари фирмата ни е поставяла изисквания за меки сакове. В нашия джип по спомени бяхме хора с раници, както и такива с твърди куфари. Една от причините със сигурност е по-лесно уплътняване на багажника с набутване на меките чанти. Ние вече нямаме големи раници и ще пътуваме със сигурност с твърди куфари + евентуално един сак. Засега никой в офертите не ни е намеквал за вида на куфарите. Но този път нямаме вътрешни полети и ще сме само двама в джипа, тъй че твърдите куфари не очаквам да са спънка някъде.

От опит да ти кажа - когато сте само двамата, може да си донесеш в багажа и в двукрилен гардероб. Все тая е. Ние се местихме постоянно из нашия ван. Багажът ни правеше същото в багажника 😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Бих желал на това място да попитам @FlyTraveler защо той винаги подчертава, че при сафари трябва да си носим меки сакове, а не твърди куфари. Във връзка с наредбата на багажа в превозното средство ли е свързано, или с нещо друго? Аз ще съм определено с куфар, т.к. той донякъде пази рибарските ми такъми от поражения. 

Миналото лято бях с него на първо за мен сафари в Намибия и разбрах причината: Осигуряването на повече място в джипа, както изтъква и @ivailo_radev 

Тъй като се включих в последния момент и не бях забелязала препоръката за мек сак, какъвто не притежавам, а и все още не умея да организирам багажа си, запазвайки го от поражения, в друго освен в куфар, изрично попитах собственика на намибийската фирма бива ли с твърд куфар, което той потвърди без всякаква забележка. Куфара ми доставиха едва след 4 дни. Местните водачи, които организираха багажа в джиповете и ремаркетата, с нищо не показаха, че куфарите на част от пътешествениците и допълнително дошлият създават проблем.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , chandni каза:

Предния път бяхме с големи раници, не помня дали сафари фирмата ни е поставяла изисквания за меки сакове. В нашия джип по спомени бяхме хора с раници, както и такива с твърди куфари. Една от причините със сигурност е по-лесно уплътняване на багажника с набутване на меките чанти. Ние вече нямаме големи раници и ще пътуваме със сигурност с твърди куфари + евентуално един сак. Засега никой в офертите не ни е намеквал за вида на куфарите. Но този път нямаме вътрешни полети и ще сме само двама в джипа, тъй че твърдите куфари не очаквам да са спънка някъде.

Няма проблем с големите куфари щом сте двама. Единстване проблем е, ако сте със споделен транспорт и има хора, които са на палатка и носят оборудване за къмпинг. Аз не бях на къмпинг, То това не е приятно и защото не знаеш как ще подредят багажите гидовете... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Pantelej Putnik каза:

Бих желал на това място да попитам @FlyTraveler защо той винаги подчертава, че при сафари трябва да си носим меки сакове, а не твърди куфари. Във връзка с наредбата на багажа в превозното средство ли е свързано, или с нещо друго? Аз ще съм определено с куфар, т.к. той донякъде пази рибарските ми такъми от поражения. 

Свързано е с превозното средство, когато сме 6 човека в джип. 

преди 4 часа, ivailo_radev каза:

Не е само той, на много места така препоръчват.

За мен са две ситуациите:

- споделено сафари - според превозно средство може да сте 6 до 8 човека. То седалки хубаво има, ама място за 8 куфара + друг багаж определено няма. Меките сакове се натикват и събира по-лесно (дори и под седалка могат да влезнат).

- вътрешни полети - ако имате такива с някоя Чесна, там багажът също е доста ограничен и може и изобщо да не качат голям куфар.

 

Ама нека и @FlyTraveler да сподели аргументите де.


Точно така - заради мястото в багажника или в ремаркето. Ако се пътува с малки едномоторни самолети - също. 

преди 4 часа, chandni каза:

Предния път бяхме с големи раници, не помня дали сафари фирмата ни е поставяла изисквания за меки сакове. В нашия джип по спомени бяхме хора с раници, както и такива с твърди куфари. Една от причините със сигурност е по-лесно уплътняване на багажника с набутване на меките чанти. Ние вече нямаме големи раници и ще пътуваме със сигурност с твърди куфари + евентуално един сак. Засега никой в офертите не ни е намеквал за вида на куфарите. Но този път нямаме вътрешни полети и ще сме само двама в джипа, тъй че твърдите куфари не очаквам да са спънка някъде.


Като сме двма човека в джипа и няма полети с малък самолет, на сафари ходя с голям твърд Самсонайт куфар. Даже и при къмпинг настанявания. Мога да оставя куфара извън палатката и да вали, няма проблем.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Anna Kalinovska каза:

Миналото лято бях с него на първо за мен сафари в Намибия и разбрах причината: Осигуряването на повече място в джипа, както изтъква и @ivailo_radev 

Тъй като се включих в последния момент и не бях забелязала препоръката за мек сак, какъвто не притежавам, а и все още не умея да организирам багажа си, запазвайки го от поражения, в друго освен в куфар, изрично попитах собственика на намибийската фирма бива ли с твърд куфар, което той потвърди без всякаква забележка. Куфара ми доставиха едва след 4 дни. Местните водачи, които организираха багажа в джиповете и ремаркетата, с нищо не показаха, че куфарите на част от пътешествениците и допълнително дошлият създават проблем.


Никой не ти показа, че има проблем от учтивост, но такъв определено имаше. Налагаше се да се вози багаж и вътре в купетата на джиповете по време на преходи от един парк до друг, вместо да има повече място за нас. Собственикът на фирмата не пътува и на него му е все едно. Щом си се сетила да го питаш, значи си знаела. Мен също ме пита, изрично ти казах да не идваш с куфар и ти въпреки това го направи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , FlyTraveler каза:

значи си знаела. Мен също ме пита, изрично ти казах да не идваш с куфар и ти въпреки това го направи.

.. дребно недоразумение, "слонска" памет и отношение.. - каза ми единствено спътничка, затова изрично попитах Дерек, очаква се да знае. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли да препоръчате хотел в Найроби? Чудя се дали да наемем стая в централната градска част и да направим тур в града или да изберем хотел около летището с безплатен шатъл и след сафарито да ни откарат там за почивка. Има ли нещо интересно за гледане в града? Евентуално Karen Blixen museum и Nairobi National museum и/или друго?

Връзка към мнение

Прочетох и другите теми, но не съм сигурен, че успях да си направя правилен извод - за Кения ваксината за жълта треска е по-скоро задължителна, препоръчителна или ненужна?

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, deyan каза:

Прочетох и другите теми, но не съм сигурен, че успях да си направя правилен извод - за Кения ваксината за жълта треска е по-скоро задължителна, препоръчителна или ненужна?

 


Ненужна от няколко години насам.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, chandni каза:

Може ли да препоръчате хотел в Найроби? Чудя се дали да наемем стая в централната градска част и да направим тур в града или да изберем хотел около летището с безплатен шатъл и след сафарито да ни откарат там за почивка. Има ли нещо интересно за гледане в града? Евентуално Karen Blixen museum и Nairobi National museum и/или друго?


Къщата-музей на Карен Бликсен си струва само ако си чела автобиографията й или си гледала филма "Out of Africa", иначе няма да ти говори абсолютно нищо. Ако книгата и/ или филма са те развълнували е задължително място за посещение.

Аз никога не ходя из Найроби сам. Не, че е чак толкова опасно, но предпочитам местен да ме кара и да ме води, винаги го уреждам с фирмата, която ми прави сафарито. Харесва ми панорамата от хеликоптерната площадка на покрива на конгресния център Кенията. Вижда се парламента и централната част на града с високите сгради. Националният архив е стара колониална сграда, в която има експозиция на артифакти от целия континент. Не е безинтересен музея на железниците (поне за мен), където може да се види най-мощния парен локомотив в света. Железниците са неразривно свързани с колониалната история на Кения - ж. п. линията Момбаса - Найроби, която после продължава и до Уганда. Bomas of Kenya показват традиционни селища и предлагат фолклорно шоу (за някой, който отива за пръв път може да е интересно). 

Giraffe Center, сиропиталището за слончета на фондацията Шелдрик са атракции, които аз винаги подминавам, основната ми цел са диви животни в естествена среда, така или иначе, Giraffe Manor е гъзария за някои, също го подминавам.

За настаняване съм ползвал така наречения център, както и по-лъскавото предградие Карен. В центъра е сравнително близо почти всичко от гореизброените, в Карен - къщата музей на Карен Бликсен. В центъра просто вземам чисто и евтино място, където да преспя, без да ме интересува как изглежда, докато в Карен може да се поглезите в колониален стил къщи за гости с озеленени дворове, дървета, тежки мебели и пр. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, deyan каза:

Прочетох и другите теми, но не съм сигурен, че успях да си направя правилен извод - за Кения ваксината за жълта треска е по-скоро задължителна, препоръчителна или ненужна?

Зависи откъде идваш - ако идваш от Европа не е задължителна, но ако идваш от някои африкански държави е задължителна. 
А вече дали е припоръчителна или ненужна (което е различно от незадлжителна) може би е добре да се информираш от надеждни източни, вместо от мнения в нета, и впоследствие да си направиш информиран избор. Иначе в Кения миналата година е имало над 100 случая (включително поне 12 починали) от жълта треска, което за щастие не е много, но не е като да е изчезнала жълтата треска от Кения.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, deyan каза:

Прочетох и другите теми, но не съм сигурен, че успях да си направя правилен извод - за Кения ваксината за жълта треска е по-скоро задължителна, препоръчителна или ненужна?

 


За да бъда още по-точен, ще ти искат ваксина за жълта треска ако преди това си прекарал повече от 12 чАса в една от следните държави в Африка (даже и само транзит на летище), за света трябва да видиш съответния списък с държавите, в които се счита официално, че има жълта треска:

https://www.cdc.gov/yellowfever/maps/africa.html

За районите, където най-вероятно ще ходиш в Кения, шанса да хванеш жълта треска е почти нулев. Иначе самата ваксина е много сигурна ако си под 65 години (след поставяне умират средно един на два милиона и половина души, което е близо до нула - през 2013 като си я слагах, гледах такава статистика) Предпазва и е валидна до живот. Последно време не винаги я има по РЗИ-тата в България, има списъци на чакащи.

  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Ъпдейт:

Промяната във входните такси на Masai Mara Park е потвърдена от Narok County Government в средата на октомври.

Ще се заплаща по USD100 на ден от 1 януари 2024 до 30 юни 2024 и по USD200 на ден от 1 юли 2024.

Таксата за деца от 1 януари 2024 до 31 декември 2024 е USD50 на ден. 

Входната такса важи от 6 до 18 часа. Тези, които ще нощуват в парка, ще трябва да напуснат до 10 часа на сутринта. Ако се просрочи, се плаща още един ден.  

 

Masai Mara Park Fees

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.