Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2024: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

На мен ми харесва голямото разнообразие тази година от дестинации. Просто е прекрасно!

Надявам се да са така разнообразни откъм този компонент и календарите. Защото все повече се убеждавам, че има няколко много фотогенични места, които се оценяват естествено високо. Аз самата винаги ги оценявам, защото просто снимките от там са си завладяващи. Но може би трябва при втория етап от класацията да се следва по-стриктно правилото за разнообразие. Че си спомням една година , в която за един и същ месец от годината, и на големия и на малкия календар имаше снимки от едно и също място в Италия. Не знам дали и пътуването не е било съвместно, но все пак разнообразието прави календара магелански. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 часа, Lindt каза:

Какви все пак са изискванията за представяне на дати и страници, за да знам какво да търся? 

  • Фокусът да е основно върху снимката, един вид търсим снимки с лека календарна функционалност, от колкото обратното. Всякакви многолистови изпълнения с късане на месеците, други при които снимката е 30-40% от общата площ, такива които са само една снимка и т.н., не са приемливи
  • Форматът на кадъра е еднакъв и за двата календара. Точно защото много снимаме с телефони се случва изходния файл да не е с подходящо качество за големия календар. Искаме гъвкавостта такива снимки да ги пращаме в малкия да се запази. 1:1 не е подходящ формат, пробвахме го първата година за големия календар, едва събрахме снимки кандидати и имаше брожение тогава. 
  • 13 листа. Ползваме А5 за настолния и А3 за стенния. Предполагам че специални формати по поръчка на клиента също са възможни, но при нашия малък тираж най-вероятно ще оскъпят доста. 
  • Не съм сигурен, че промяна на дизайна е лесно възможна, по ред причини, да кажем че не зависи от мен. 

 

Понеже така и така говорим за догодина, ако си ентусиаст смело поемай щафетата - познаваш хората тук, познаваш снимките им, помоли ги да ги кадрират в 4:3 или направо да ти пратят оригиналите ти да ги кадрираш. Може да си поиграеш директно с победителите от тази година като приключим, направи някакъв примерен дизайн и нека се гласува кое е по-добре. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 7.10.2023 г. в 12:43, master_of_germs каза:

@Lindt, първо, всеки телефон вече има възможност да снима 16:9, оттам осакатяване за 5:3 почти няма. Ама хората (и аз включително) рядко се сещат да снимат така.

 

Второ, примерът за календар 3:2, който си дала, ще заема повече място на стена. Може би не всеки го има.

Да не говорим че и цената ще скочи при двустранен печат...

От друга страна, това пък би дало възможност датите да са по-едри и да се виждат достатъчно отдалеч. Щото аз си признавам, че за мене стенният календар във вида, в който го имаме сега, е практически неизползваем като календар, освен удоволствието (и в отделни случаи неудоволствието), което изпитвам, докато гледам снимката за съответния месец. 🙂

 

Видях къде било това 16:9 - на супер лесно място, без да се разбутват настройките 🙂

Тествах преди малко с попътен обект. При трансформация от 16:9 в 5:3 не се реже отгоре/отдолу, както при 4:3, а отстрани. Обаче не ти ли се струва, че обектите на снимката са по-сплескани и разтеглени още изначално? Или май такъв е визуалният ефект само преди преоразмеряването? Иначе в оригинал не ми допада този мащаб.

Пускам тук опита да се види едно под друго как изглеждат и двете вече преоразмерени в 5:3 🙂

4:3

1488019142_4-3-Copy.jpg.fae0aaa3facb572f08274c16e897d7b5.jpg

16:9

1926626304_16-9-Copy.jpg.d41f6f37f375ddf08b5b12688ef1db00.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , ДиянаВ каза:

Видях къде било това 16:9 - на супер лесно място, без да се разбутват настройките 🙂

Тествах преди малко с попътен обект. При трансформация от 16:9 в 5:3 не се реже отгоре/отдолу, както при 4:3, а отстрани. Обаче не ти ли се струва, че обектите на снимката са по-сплескани и разтеглени още изначално? Или май такъв е визуалният ефект само преди преоразмеряването? Иначе в оригинал не ми допада този мащаб.

Пускам тук опита да се види едно под друго как изглеждат и двете вече преоразмерени в 5:3 🙂

4:3

1488019142_4-3-Copy.jpg.fae0aaa3facb572f08274c16e897d7b5.jpg

16:9

1926626304_16-9-Copy.jpg.d41f6f37f375ddf08b5b12688ef1db00.jpg

Според мен трябва да си се снима в съотношението, което производителя препоръчва за съответния телефон.

Това зависи от сензора. За непретенциозни фотоапарати, вкл. телефони обикновенно е 4:3. За DSLR - 3:2 .

Но нека професионалистите дадат мнение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сензорът си има размер и съотношение дължина:ширина, което не се променя, всякаквите допълнителни промени в настройките след това са просто софтуерно изрязване. В Уики има прилична статия за големините на повечето стандартни размери сензори, както и дълга таблица с различните съотношения: https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

 

А това какво съотношение е подходящо за конкретен кадър е въпрос на композиция, пейзажните са по-широки, портрентните са по-тесни като много грубо опростяване и т.н. Режат се и обработват по различен начин, само най-големите психопати биха имали отделни камери за различните типове композиции само заради съотношението на сензора. Даже бих казал, че едва ли съществуват такива психопати, но ме е страх да заемам крайни позиции, защото всякакви дивотии има в света на фотографията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

За непретенциозни фотоапарати, вкл. телефони обикновенно е 4:3.

Шшш алоу! Нашият фотоапарат е 4:3 и хич не го смятам за непретенциозен!

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , Gentleman Basta каза:

Шшш алоу! Нашият фотоапарат е 4:3 и хич не го смятам за непретенциозен!

Аз имам съвсем друг критерии.

Ако е над 1 кг. значи е хубав. 

Това, което съм виждал в ръцете ти със сигурност е "върха на сладоледа".

:biggrin:

Връзка към коментар
преди 11 минути , Gentleman Basta каза:

Все пак тялото е точно 574гр барабар с батерията, но си задържам комплимента 😄

И моя е 4:3, но е 4 пъти по-лек, вкл. и обектива. ( iPhone 13 mini)

А и какви други неща прави - мога да говоря по него (все едно е телефон), плаща сметки, браузва в Интернет, има навигационна система, ...

:wink:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Винаги можеш да снимаш цял кадър и после да отрежеш според необходимия формат. Иначе все трябва да мислиш дали снимката ще я даваш за календара или не.

При печат на хартия винаги има някакво рязане, всички стандартни формати са леко различни.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Гласуването приключи, резултатите са видими. Дайте ни малко време да ги обработим и ще публикуваме победителите. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

До момента "дузпи са били" над 170 човека.

На втория етап гласуваха около 120-130 човека, май.

 

Дано причината не е тази, която ми идва на първо четене:

"Колкото по-сложно (колкото повече снимки) толкова по-малко гласуващи. На хората не им се занимава."

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

може би 1 рунд е достатъчен и вторият усложнява всичко. Ако изобщо има разминавания, те са заради случайна грешка при гласуването във втория рунд. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Е, аз се сещам за няколко души, които и тази година забравиха, че във втори рунд не може да си поправиш гласа и да добавиш още снимки към избора си, след като вече веднъж си гласувал. Макар да е написано, удебелено и оцветено 🙂

Като наблюдение - тази година гласуваха повече хора, отколкото миналата - съдя по броя гласове, които получават най-добрите снимки - 84 гласа срещу 66 миналата година (по спомен). Но е много далеч от предпандемичните години. Тогава сме имали победители с почти 150 гласа. Дузпите сега също зса между снимки с повече гласове, отколкото получиха последните класирани миналата година...  🙂 Но и времето за гласуване във втори кръг също е малко, като дори не включи уикенд този път. А гласуване в работен ден за много хора не си е работа - поне аз не го правя, защото октомври ми е най-натовареният месец през годината, а вторият кръг съвпадна и с най-натоварената ми седмица през октомври.

Мисля, че  има малко разминавания в класирането след втори кръг, сравнено след първи, но не са съществени. Трябва да проверя, като намеря време, но едва ли повече от две-три снимки ще се различават в класираните...

Но все пак много хора, включително аз, в първи кръг гласуваме за повечко снимки, точно с идеята, че има и втори. Като аз пък вече във втори кръг, гласувам, съобразявайки се със старото, вече несуществуващо правило за приоритет на разнообразието от дестинации. И ми е криво, че заради отпадането на това правило, сега една дестинация, от която иначе има даже 3 снимки сред първите 24, ще отпадне изцяло. Но пък няма идеални правила, така се оказва. 🙂

Не казвам, че втори кръг трябва да отпадне или остане. Определено усложнява и на някои хора не им се занимава да отделят толкова време или правят грешки. Нормално е. И аз се нервирам, като трябва на местни избори да разгледам сума ти различни бюлетини. 😄 Обаче, ако няма втори кръг, това съществено ще промени начина, по който аз гласувам в първия. Няма да ми е проблем 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

До момента "дузпи са били" над 170 човека.

На втория етап гласуваха около 120-130 човека, май.

 

Дано причината не е тази, която ми идва на първо четене:

"Колкото по-сложно (колкото повече снимки) толкова по-малко гласуващи. На хората не им се занимава."

Едно време хората само с хартия и калеми и без компютри какво ли не са строили - пирамиди, катедрали, мостове. А на модерното човечество да кликне някъде с мишката един-два пъти повече му е много сложно ...

  • Харесвам 4
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

А щом го няма правилото за разнообразие на дестинациите, защо 2 или 3 снимки от един автор могат да стигнат до втори етап? Какъв е замисълът? Това не ми стана ясно и се чудя, не че съм против. Аз си мислех, че във втори етап участваш с 1 снимка.

Ако се гласува само в един етап, как ще бъдат скрити резултатите? Това, че резултатите не са видими до последно, не го знаех. Изненада ме, но приветствам правилото.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако трябва да мисля схеми като на Мастъра какви и колко дестинации да има, че да са разнообразни и да не се повтарят, да следя класирания и т.н., хич няма и да гласувам. :smile3: Има семпли хора, дето гласуват първосигнално само за онова, което ги грабва и би изглеждало хармонично на хартия, и не ги интересуват повече подробности. Така че гласуването при тях отнема минута-две. :smile3: Само че по тази схема е сложно да харесат и 12 снимки, да не говорим за 24.

Така че ако съм ви харесала снимка, да знаете, че силно ми е допаднала и ви благодаря.  :smile3:
 

  • Харесвам 14
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Argentique каза:

Ако трябва да мисля схеми като на Мастъра какви и колко дестинации да има, че да са разнообразни и да не се повтарят, да следя класирания и т.н., хич няма и да гласувам. :smile3: Има семпли хора, дето гласуват първосигнално само за онова, което ги грабва и би изглеждало хармонично на хартия, и не ги интересуват повече подробности. Така че гласуването при тях отнема минута-две. :smile3: Само че по тази схема е сложно да харесат и 12 снимки, да не говорим за 24.

Така че ако съм ви харесала снимка, да знаете, че силно ми е допаднала и ви благодаря.  :smile3:
 

И аз ти благодаря.

На първия кръг си ме пропуснала, но на втория си гласувала както трябва. :wink:

 

Преди 1 час, Брани каза:

Едно време хората само с хартия и калеми и без компютри какво ли не са строили - пирамиди, катедрали, мостове. А на модерното човечество да кликне някъде с мишката един-два пъти повече му е много сложно ...

 

Иха-а-а, на едно мнение сме с @Брани. ... Да не са ти хакнали профила.🤔

:wink:

 

 

  • Шок 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.