Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2024: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

Боян Димитров

Честито на победилите!

 

Моето непрофесионално мнение е, че има 3-4 снимки, в които всичко се е получило. Поздравления на фотографите им: @Svetulche @Яничка @Красимира @ДиянаВ

 

Колкото до мене, аз много държах да представя Иран. Бразилската снимка е на жена ми и я включих да й покажа, че ще събере гласове. От моите , аз си харесвам най-много тази, която събра най-малко гласове. Тази оранжева "река" има точно такъв цвят, Да , не е кадрирана съвсем сполучливо и времето не е съвсем , но все пак е снимка, която ако видя би ме накарала да отида. Тази от Лутц е от тези снимки , които се правят , за да печелят конкурси. Срещу слънцето , малко залез, повечко облаци. Не ми е от любимите , но на всички останали, които намирам за по-добри от Лутц, небето е измито и безинтересно, заради позицията на снимане. Реално , когато програмата е наситена, нямаш никаква гаранция , че хубавото място, ще изглежда хубаво на снимка.  При все това, благодаря на всички, които са харесали снимките и най-вече благодаря, че избраха снимката на жена ми. Сега вече да не ми обяснява, че не може да снима 😉

  • Харесвам 7
  • Благодаря 5
Връзка към мнение

А всъщност, не се ли замисляте, че повечето хора нямат предварително представа, кои да са техните максимум три снимки, с които да кандидатстват в конкурса. На мене ми е дори трудно да си избера от кои държави да пусна снимки. После примерно ограничавам избора си до десетина от държава и почвам да се чудя... Да кача и трите си снимки една след друга в рамките на няколко минути за мене е просто немислимо. 

Обикновено имам една снимка, свързана със силни емоции, която си ми е любима и я качвам, за да покажа различен поглед или да разкажа история.  Тази снимка е в конкурса не за да се състезава, а за да провокира реакции. Като не е задължително те да са "харесвания".  Точно реакциите за тази снимка ме топлят най-много. 

Обаче сякаш @ven62 е единственият, който ме разбра и тази година! 🙂

Благодаря му за което! 🙂

И на всички, които са я харесали 🙂Не съм вярвал, че ще прескочи във втори кръг...

С другите си две снимки си направих експеримент. Дали съфорумците биха предпочели едно клише, което е от известно място, което вече е попадало в календарите, като може би беше от малко по-различен ъгъл и с по-различна светлина, но все пак клише.

Или пък биха избрали кадър от място непознато, неописвано преди от други магеланци във форума. Място, което е скрита скъпоценност и си иска усилия, за да бъде достигнато...

Мисля, че и още няколко автори направиха нещо подобно, например @izida - тука освен за снимката й в календара е редно да й честитя и рождения ден 🙂Да й е все така трудно да избере само три кадъра от множеството места, които посещава за една година!... (Ех, колко много исках да имаме Сирия или дори Израел в календарите...)

като чета предното мнение, май и при @Боян Димитров и жена му е нещо подобно...

Та, резултатът се оказва един и същ повсеместно. Предпочитат се клишетата - ако не се лъжа 8-9 от снимките в календарите за 2024 г. ще са почти клонинги на кадри, които са били в предишни календари. Не казвам, че съм твърдо против. Просто си правя някои изводи 🙂

 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, ДиянаВ каза:

И wiliko, и Svetulche, а като гледам и други участници, са си пуснали снимките разбъркано между другите. Можете ли да кажете за какво служи тази стратегия? Какво пречи, ако са една след друга?

.....

Никаква стратегия нямам, просто до последния срок си сменям изборът на снимките и като вече съм качила една, намалявам процента да сменя снимките с които да участвам...

За себе си стигам до извода, че за да участвам в календара със снимката която най си харесвам, трябва да имам 3 такива само от една страна...защото заради същото това правило, което сега ми прецака Сокотра, преди 2 години ми прецака и снимката от вулкана Тонгариро Нова Зеландия 

Може би предложението на @Роми гласуването в първият етап да е невидимо и да е определящо е много добро.

Поздравления за всички участвали и нека няма сърдити, важното е да пътуваме и да събираме спомени...за да ни е трудно да избираме само 24 кадъра 🤩❤️🤩

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Ōsaka-jō е толкова фотогеничен, че нямаше как да не се изстреля в първите позиции. Поздравления за @ДиянаВ! Много добър избор на снимка за участие.

Нарочно не отворих снимките, които не съм одобрявала, за да не зная кой какво е пускал. Шарените къщи също много ми допаднаха. Не предполагах, че кадърът е на@ven62. Чудесна снимка! 

Много приятно изненадана съм и от снимката на @Фил, пропуснала съм, че е и звездоброец.

Честито на всички, чиито снимки ще красят новия магелански календар! :girl_in_love:

  • Харесвам 4
  • Благодаря 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение

@neuromancer, страхотна идея е това с разбъркването на поредността на снимките и го адмирирам, стига да ти се занимава догодина и да е лесно за изпълнение! 

По две причини: 1) голяма част от удоволствието в тоя конкурс ми е да се опитам да позная коя снимка на кого е преди разкриването на анонимността, и ако има разбъркване, предизвикателството ще е по-голямо 🙂

2) Много по-сериозно.

Мисля, че за никого не е тайна "ефектът на първата страница от бюлетината".

При разглеждане на голям брой кадри, ако не се изисква много бързо решение, винаги предложенията по-горе в списъка получават повече гласове. Някои съфорумци години наред си построяват стратегията снимките им да са на първа страница. Ама както се вижда, тая година спечелиха и от по-задни номера.

Но феноменът си е факт, не съм си го измислил аз. Съзнанието се затормозява след определен момент и в началото на списъка вот се раздава по-щедро. За Осака е ясно, че е толкова добра, че мястото в началото на списъка не е от значение. Но дали Кабо да Рока би събрала повече гласове от Флоренция, ако не беше  първа снимка... Не съм сигурен. 🙂

 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Svetulche, снимката ти е магическа. Благодарение на нея, мъжът ми разбра кои цветя са хортензии и вече знае, че ги продават в София ;) 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , master_of_germs каза:

Мисля, че за никого не е тайна "ефектът на първата страница от бюлетината".

Не съм се замисляла за това. За мен поредността няма никакво значение. Аз отделям достатъчно време за всеки кадър. Разглеждам много бавно - идея на снимката, кроп, контраст, светлина, после се опитвам да си я представя отпечатана върху хартия. Правила съм си неведнъж календари и имам представа кое как стои при печат. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 22 минути , master_of_germs каза:

@neuromancer, страхотна идея е това с разбъркването на поредността на снимките и го адмирирам, стига да ти се занимава догодина и да е лесно за изпълнение! 

По две причини: 1) голяма част от удоволствието в тоя конкурс ми е да се опитам да позная коя снимка на кого е преди разкриването на анонимността, и ако има разбъркване, предизвикателството ще е по-голямо 🙂

2) Много по-сериозно.

Мисля, че за никого не е тайна "ефектът на първата страница от бюлетината".

При разглеждане на голям брой кадри, ако не се изисква много бързо решение, винаги предложенията по-горе в списъка получават повече гласове. Някои съфорумци години наред си построяват стратегията снимките им да са на първа страница. Ама както се вижда, тая година спечелиха и от по-задни номера.

Но феноменът си е факт, не съм си го измислил аз. Съзнанието се затормозява след определен момент и в началото на списъка вот се раздава по-щедро. За Осака е ясно, че е толкова добра, че мястото в началото на списъка не е от значение. Но дали Кабо да Рока би събрала повече гласове от Флоренция, ако не беше  първа снимка... Не съм сигурен. 🙂

 

 

преди 22 минути , master_of_germs каза:

@neuromancer

2) Много по-сериозно.

Мисля, че за никого не е тайна "ефектът на първата страница от бюлетината".

При разглеждане на голям брой кадри, ако не се изисква много бързо решение, винаги предложенията по-горе в списъка получават повече гласове. 

На теория си прав и може да се пробва разместване. Ще е интересно. Но моят опит поне не го потвърждава. Като се замисля, при моите снимки винаги по-крайните са се класирали. Ама може да е късмет.

Връзка към мнение

Донякъде съм съгласна с теб, @master_of_germs за първата страница. Ама точно ти каза тук, че няма да си истински магеланец, ако не пуснеш снимките си в последния момент. Чак ме стресна с този пост😄

При мен, а и предполагам при повечето магеланци, които не влизат ей така случайно тук, цъкането на първа страница и дотам не важи. Напротив, към първите снимки съм най-критична. Аз гласувах в първия тур на 3 порции. Първо за най, после за по и накрая съвсем ларж, докато направя 70 лайка, като се увлякох и малко надвиших бройката🙂

За успеха на Осака, не съм анализирала гласовете, няма и да го направя. Може би японска градина с езеро, замък и птичка се харесва на жените, а повечето магеланци са магеланки🤔. Не знам. Имам подобен кадър със самолет вместо птица от дясната страна на замъка 😄 Как ли би въздействал? Както казах, наистина не очаквах чак този резултат. Може би тази година просто имам късмет. Току виж от другия месец съм станала кметица😂. Е тогава вече не знам какво ще правя🤣

  • Смея се 4
Връзка към мнение

Единственото, за което се замислих, е че масово хората си гласуват за свои снимки и явно това е в реда на нещата. Лично на мен ми е странно.
Иначе за втория кръг гледах снимките на голям монитор и както вече някъде писах, никакви стратегии (:biggrin:) за поредност, номер на страница и дали авторът ми е симпатичен като личност, не минават. :smile3:
Дори да ги пише имената на авторите, винаги ще гласувам само за снимките, които ми харесват визуално и според мен ще изглеждат добре отпечатани. Ако ще и една да е само (това е щото съм критикар с претенциЙ). :smile3:

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Всички снимки са много красиви и щом са се класирали значи повечето хора са мислили така, като мен 🙂 Аз никога не съм участвала със някакви стратегии за място, повтаряемост и хиляди неща с които не бих си тормозила изобщо мозъка. Излиза срока за снимка гледам в този интервал от време къде съм ходила, разглеждам какво съм снимала и хоп решението е готово 😄 После пуска се гласуването и гласувам за тези снимки които ме грабват, не мисля изобщо на кой е, имало ли е такива и всякакви такива странни логики 😄 Товаа е календар и да не вляза не е кой знае какво ще гледам другите снимки 🙂   @ДиянаВ излезе скрита лимонка 😄 Тъщата къде ще те води другата година 😛

 Мисля че календара се получи много балансиран има екзотични плажове  планини, ледници, сияния много е свежарски 🙂

Браво на всички участници!

  • Харесвам 6
  • Смея се 2
Връзка към мнение

@zvezda9001, отивам за Коледа и Нова година на Азорите - Сао Мигел. От теб не искам гласове, подаръци-изненади и т.н. Искам само да ми пожелаеш хубаво време, поне преобладаващо😄😘

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Боян Димитров каза:

387800845_308211061953639_24024446523351

Стига с този негативизъм: Според мен танцуват!

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 34 минути , ДиянаВ каза:

Донякъде съм съгласна с теб, @master_of_germs за първата страница. Ама точно ти каза тук, че няма да си истински магеланец, ако не пуснеш снимките си в последния момент. Чак ме стресна с този пост

 😄 

Ама съм убедителен, признай си! 😄

Тая година го карах фалшив магеланец. В последните два дни на срока за подаване на снимките бях толкова натоварен, че хич и не смогвах да вляза във форума. Затова се напънах да не чакам до последно. Пък и така, за заблуда на противника и още повече на съотборника 😄

Ама пък спътниците ми си бяха съвсем истински магеланци и в реда на нещата си качваха снимките последната нощ. Донякъде ги улесних с това, че знаеха, какво съм пуснал аз, та да си изберат други места 🙂

Но иначе навремето съм си патил от решения да участвам в последните десет минути - кепенците хлопнаха преди да успея да кача третата си снимка 😉 😄

 

@Argentique, най-нормалното нещо е да гласуваш за снимките си. След като участваш в конкурс, тия снимки се надяваш да бъдат в календара, нали? Или поне една от тях.

Във повечето конкурси гласът на кандидата даже автоматично си се брои като глас за него самия.

Аз не приемам някой да гласува САМО за своите си снимки, това не е коректно. Аз например гледам да гласувам за 24 до 26 снимки, според това колко мои снимки са минали във втори кръг, ако има такива.

 

 

@Брани, а според мене ти с Тъмната страна на Силата си ги заставил мишките да позират в тази поза, понеже е ясно, че Империята печели всички конкурси 😛

 

 

@ДиянаВ , колко се котират кадрите със самолети, може да питаш @Брани, той има опит... 😉

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 10 минути , Брани каза:

Стига с този негативизъм: Според мен танцуват!

Няма такова нещо. Просто едно напомняне, че човек трябва да е зареден на фотоапарата 😉 и , че най-хубавите снимки са тези с известна доза случайност 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 28 минути , ДиянаВ каза:

@zvezda9001, отивам за Коледа и Нова година на Азорите - Сао Мигел. От теб не искам гласове, подаръци-изненади и т.н. Искам само да ми пожелаеш хубаво време, поне преобладаващо😄😘

Ха! Хубавото време идва с изненадите 😄

  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Та, резултатът се оказва един и същ повсеместно. Предпочитат се клишетата

Ами това все пак е календар, не изложба на висше изкуство, разбираемо е.

В календарите винаги се слагат някакви масово харесвани неща.

преди 17 минути , master_of_germs каза:

Но иначе навремето съм си патил от решения да участвам в последните десет минути - кепенците хлопнаха преди да успея да кача третата си снимка 😉 😄

Абе поне последните години не помня да сме стояли с хронометъра, аз лично действам като се сетя, все някаква гъвкавост има. Ако в началото е ползван скрипт, може да е било точно.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 30 минути , master_of_germs каза:

Ама съм убедителен, признай си! 😄

Тая година го карах фалшив магеланец. В последните два дни на срока за подаване на снимките бях толкова натоварен, че хич и не смогвах да вляза във форума. Затова се напънах да не чакам до последно. Пък и така, за заблуда на противника и още повече на съотборника 😄

Ама пък спътниците ми си бяха съвсем истински магеланци и в реда на нещата си качваха снимките последната нощ. Донякъде ги улесних с това, че знаеха, какво съм пуснал аз, та да си изберат други места 🙂

Но иначе навремето съм си патил от решения да участвам в последните десет минути - кепенците хлопнаха преди да успея да кача третата си снимка 😉 😄

 

@Argentique, най-нормалното нещо е да гласуваш за снимките си. След като участваш в конкурс, тия снимки се надяваш да бъдат в календара, нали? Или поне една от тях.

Във повечето конкурси гласът на кандидата даже автоматично си се брои като глас за него самия.

Аз не приемам някой да гласува САМО за своите си снимки, това не е коректно. Аз например гледам да гласувам за 24 до 26 снимки, според това колко мои снимки са минали във втори кръг, ако има такива.

 

 

@Брани, а според мене ти с Тъмната страна на Силата си ги заставил мишките да позират в тази поза, понеже е ясно, че Империята печели всички конкурси 😛

 

 

@ДиянаВ , колко се котират кадрите със самолети, може да питаш @Брани, той има опит... 😉

 

 

Дадох дума да не коментирам повече, но на думата си държат само смешните добри герои, а аз все пак съм олицетворение на Тъмнината!

 

Затова реших и аз да споделя начина, по който подхождам всяка година. Става въпрос за три лесни стъпки:

 

1. Избор на мои снимки: Това е най-трудно за мен - как да избера три велики снимки, след като по дифолт всички заснети от мен през годината кадри са велики. Затова прибягвам до древни ситски ритуали, на които ме научи Императорът. Не са нещо страшно, просто са свързани с много математика ...

 

2. Гласуване: Почти винаги забравям с кои снимки съм участвал, защото винаги имам много по-важни дела за вършене из Галактиката. И за да не взема да гласувам по погрешка за мои снимки, изобщо не гласувам за никакви!

 

3. Анализ на резултати: Внимателно си отбелязвам кой е гласувал за мен и кой не. Съответно попълвам чинно колонка "приятели" и колонка "врагове".

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение

Страхотни и цветни календари ще си имаме и тази година! 🙂

Честито на победителите! Наистина има много добри кадри 😉

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 14 часа, Niceday каза:

@ven62, твоята снимка е за учебник по фотография и много се радвам, че участва.
@ДиянаВ, ако трябваше да избера само 1 снимка, щеше да е твоята, чудесен първи опит и участие 🙂
@krasen_denev, нощна Флоренция просто я "виждах" в календара и за нейното отсъствие съжалявам най-много...

@zvezda9001, Звездичке, сбъдна ми желанието в календар да има от тези наклонени палми, много ги харесвам 🙂

@Фил, страхотен кадър!
9/24 - предни години бях по-добра в преценката 🙂 Знам, че правилата ми провалиха избора, но пък всяка година стават хубави календари, а кои мои фаворити не участват, забравям за ден-два 🙂
И да не забравя - поздравления за всички участници, независимо от крайния резултат 🙂 Догодина пак, хора, събирайте хубави снимки 🙂

Благодаря. Допълнително съм поласкан, тъй като точно тази снимка не е на жена ми, а си е моя.:biggrin: При това е снимана на коляно, докато се опитвам да спася двете внучки да не се метнат от моста в езерото.

В мен се прокрадва и една лека горчивина.

Снимката е от селото, в което живее сина ми. Сега ще трябва да се набутам с още няколко календара - един, два за него - да се фука пред приятели и колеги. Дали да не се прежаля и да изпратя един и на кмета на селцето Хаутен - Gilbert Isabella. Г-н Isabella е мъж - видях му снимката. :wink:. Предполагам, че ще е радостен да разбере, че Хаутен  е в календар на най-добрия български форум за пътешественици.

На Хаутен му викам село, за да дразня сина ми. Иначе си е град с над 50000 население. Друг е въпроса, че улиците (където ги има) са предимно за колелета. Хаутен е единствения град в Нидерландия, който два пъти е избиран за най-добрия град за велосипедисти... в Холандия.  Представяте ли ... каква трагедия, от всякъде колелета.:wink:

Е, използвах случая да разкажа малко за това уникално градче.

 

Сега за календарите.

Знам колко е консервативен @Георги, относно промени в регламента. Но все пак, ще поставя една идея за обсъждане. Дали да не се ограничи броя на снимките от всеки участник до ... 1 (една).

Ще спестя аргументите в полза на това предложение, както и доводите такова правило да не се въведе. Давам си сметка, че крие сериозни рискове, но ми се иска да прочета различни мнения по темата.

 

 

И не на последно място:

Огромни поздравления за @ДиянаВ. Безспорен фаворит. Снимката и е уникална. Може да се гордее с нея. А дори не е професионален фотограф, доколкото знам.

За мен следващата най-добра е тази на @Яничка

 

Благодарности на всички, участвали в кампанията Календари-2024, вкл. организаторите.  

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 11 минути , ven62 каза:

ще поставя една идея за обсъждане. Дали да не се ограничи броя на снимките от всеки участник до ... 1 (една).

Подкрепям! И знам доводите и в двете посоки. Исках да го предложа, но се въздържах, понеже на много хора тук не се харесват моите искрени коментари за календарите през годините. Целта ми винаги е била тези, които предлагат снимки да бъдат една идея по-самокритични. Защото не ми допада, заради правилата, цял 1 месец да държа предната/друга снимка. (* правилата са си добре, справедливи са)
В подкрепа на 1 снимка - така изборът е на участника, а не ние с първо гласуване да помагаме в отсяването :) ( * и за беда, все по-малко добрата снимка печели)

Връзка към мнение
преди 16 часа, chandni каза:

...

.... Шарените къщи също много ми допаднаха. Не предполагах, че кадърът е на@ven62

...

Е, ... браво! 😕 :wink:

:biggrin:

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , ven62 каза:

Благодаря. Допълнително съм поласкан, тъй като точно тази снимка не е на жена ми, а си е моя.:biggrin:

 

Дали да не се прежаля и да изпратя един и на кмета на селцето Хаутен - Gilbert Isabella. Г-н Isabella е мъж - видях му снимката. :wink:.

 

Браво за снимката:thank_you:

Стана ми интересно за кмета, та и аз го потърсих. Симпатяга е, роден в Кюрасао, Холандски Антили. Прати му календар, страхотна идея е. Даже човекът е от твоята партия по интереси - председател на Съюза на велосипедистите :laugh:

https://nl.wikipedia.org/wiki/Gilbert_Isabella

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

ако се ограничим до 1 снимка на участник, ще имаме по-малко снимки за гласуване. Сега бяха 160, с 1 снимка ще са примерно 60-70. Ще може да се мине само на един етап гласуване, пък и работата ще е по-малко. 

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.