Прескочи до съдържание

Въздушен Шенген и проверки на пълномощни за деца при излизане от България


Препоръчани мнения

Приспивайки едното дете, се замислих. С този въздушен Шенген трябва да отпаднат и проверките за пълномощно за децата излизащи от БГ. Към Шенген няма да има граничар, а се обезсмисля и за другите места. Ако толкова искам да изкарам детето, ще е към Шенген и после където искам. Едно облекчение за родителите...

 

Не знам дали това е подходящата тема, но се дискутираше Шенген и какво следва за нас.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 29 минути , jorocontrola каза:

трябва да отпаднат и проверките за пълномощно за децата излизащи от БГ.

Много хора живеят  в подобно заблуждение!  Истината е друга. На гейта служители на авиокомпанията проверяват за въпросната Декларация. Без нея не може. Дори за чисто шенгенски полет. 

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , epetkov каза:

Много хора живеят  в подобно заблуждение!  Истината е друга. На гейта служители на авиокомпанията проверяват за въпросната Декларация. Без нея не може. Дори за чисто шенгенски полет. 

Няма как да знаеш какво ще бъде, защото до сега в България не е имало шенгенски полети. Извън България съм пътувал доста сам с децата в Шенген и до сега нито веднъж не са ми искали декларация, но за всеки случай винаги си нося със себе си.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , Topfly каза:

Извън България съм пътувал доста сам с децата в Шенген и до сега нито веднъж не са ми искали декларация, но за всеки случай винаги си нося със себе си.

Разбира се, че никой не ти е искал Декларацията, защото децата ти са с български паспорти и на чуждите летища никой не се интересува от въпросната Декларация. Обаче, ако децата ти  бяха с унгарски паспорти, на всяко излизане от летище Будапеща щяха да ти търсят Декларацията.  Същото се отнася за френските, австрийските и тн деца.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 12 минути , epetkov каза:

Разбира се, че никой не ти е искал Декларацията, защото децата ти са с български паспорти и на чуждите летища никой не се интересува от въпросната Декларация. Обаче, ако децата ти  бяха с унгарски паспорти, на всяко излизане от летище Будапеща щяха да ти търсят Декларацията.  Същото се отнася за френските, австрийските и тн деца.

Аз си мислех, че е за БГ само това с декларациите. Хващам влака от Париж и след 3ч съм в Германия или Италия. Кой, къде и какво ще проверява? А с кола?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , epetkov каза:

Разбира се, че никой не ти е искал Декларацията, защото децата ти са с български паспорти и на чуждите летища никой не се интересува от въпросната Декларация. Обаче, ако децата ти  бяха с унгарски паспорти, на всяко излизане от летище Будапеща щяха да ти търсят Декларацията.  Същото се отнася за френските, австрийските и тн деца.

Не позна! Децата ми с унгарски паспорти и никога не са ми искали декларация на летището в Будапеща в посока Шенген. Служителите на авиокомпаниите не са държавни служители. Те проверяват визи, декларации за деца и т.н. единствено когато има шанс да имат проблем, ако даден пътник не бъде допуснат в дадена държава. При шенгенско пътуване по принцип няма такъв вариант.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 минута , jorocontrola каза:

Аз си мислех, че е за БГ само това с декларациите. Хващам влака от Париж и след 3ч съм в Германия или Италия. Кой, къде и какво ще проверява? А с кола?

Никой не проверява. Единствено полицията по принцип има право да пита за подобна декларация, но това може да стане и при пътуване в дадена държава.

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

на мен ми се е случвало при полет от Хийтроу за извън Европа (без свързващ полет от България на същата резервация) да не мога да направя онлайн чекин и да ми пише да мина на гише (пътувахме аз и двете деца, без жена ми). Оказа се, че е точно заради това, системата не е разпознала, че не сме англичани, но си поговорихме с агентката на гишето. 

Може би не винаги се прилага, не знам.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Не позна!

Не, че не съм познал, а не бях изчерпателен. Разбира се, допусках хипотезата, че именно твоите деца могат  да са с унгарски паспорти.  В българското законодателство пише, че Декларация не се изисква, ако един от родителите не е български гражданин (тоест е чужденец  или с други  думи имаме смесен брак). Вероятно така е и в унгарското законодателство  Няма да съм познал, ако  жена ти е българка. Моята теза е, че тя е унгарка.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 57 минути , jorocontrola каза:

Аз си мислех, че е за БГ само това с декларациите.

Нека разглледаме следната ситуация.  Виктория Петрова  е   треньор по спортна акробатика, например от Плевен.  Георги  Иванов  е неин  обещаващ състезател, републикански шампион до 16 години.  През месец май  предстои  международен турнир в Мюнхен с  атрактивен награден фонд. Обаче  спортистът, плачейки, обявява на треньорката, че по семейни причини няма да го пуснат родителите му да пътува в Германия. Отчаян е.  Тогава треньорката го успокоява и му казва, че  за родителите му  той остава на лагер  в Троян за 5 дена с  други състезатели. А всъщност тя ще го заведе на турнира, защото сме в Шенген и няма Декларации, и е  вложила в него много време и труд и не може да не отиде на турнир в Германия.  Възможна ли е такава ситуация?  Разбира се, че не е възможна. 

 

@jorocontrola и аз се замислих за сухоземните граници, и по всичко изглежда, че това е възможно и реално.  Но за  пътуване със самолет, не може без Декларация. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, epetkov каза:

Не, че не съм познал, а не бях изчерпателен. Разбира се, допусках хипотезата, че именно твоите деца могат  да са с унгарски паспорти.  В българското законодателство пише, че Декларация не се изисква, ако един от родителите не е български гражданин (тоест е чужденец  или с други  думи имаме смесен брак). Вероятно така е и в унгарското законодателство  Няма да съм познал, ако  жена ти е българка. Моята теза е, че тя е унгарка.  

Хипотезата ти отново е грешна. С двойно гражданство съм, а децата са само с унгарско гражданство и унгарски постояненен адрес и когато пътуваме на летището в Будапеща летим само с унгарски документи. Това обаче с какви документи съм никой не се занимава по простата причина, че няма ГКПП и никой никога не се интересува от подобни подробности. До сега никога от мен не са искали декларация при шенгенски полет и не съм виждал и от някой друг да искат, въпреки че според унгарският закон също има нужда от такава декларация при пътуване в чужбина. Чисто юридически обаче не е чак толкова еднозначно Шенген чужбина ли е от гледна точка на пътуване?

 

Ако прочетеш българският закон в него също изрично е записано, че проверката на декларации за деца се извършва на ГКПП от граничната полиция. Никъде няма споменато, че служители на частни компании имат подобно задължение. Въпреки това, при извън шенгенски полети често се случва на гейта да проверяват за визи, валидност документи, декларации и т.н. Това обаче не е защото служителите на авиокомпаниите са получили права на гранични полицаи, а е защото авиокомпаниите имат задължение да връщат лица с нередовни документи в оригиналната държава. Това задължение е въведено за да не става натрупване на нелегални мигранти в транзитните зони на летищата и понеже тези лица често нямат пари за самолетен билет, авиокомпаниите предпочитат да им откажат качване на борда още в оригиналната държава от колкото да се съдят с нелегални мигранти за разходите за самолетни билети. При шенгенски полети обаче авиокомпаниите нямат такива проблеми и затова не проверяват никого.

 

Междо другото не си прав и в твърдението, че в чужбина никой не се интересува от декларациите. Знам за конкретен случай на летището в Будапеща, където граничен полицай не е позволил да пътува на британска гражданка с дъщеря си за Лондон, защото тя не е имала в себе си нито деклрация от бащата, нито свидетелство за раждане на дъщерята. Последното са го искали за да докажат поне роднинска връзка, защото майка и дъщеря са били с различни фамилии и в документите им никъде не е било отбелязано, че имат роднинска връзка. Лично съм бил свидел как една баба пътуваща с внучката с автобусната линия София-Прага имаше проблем на унгарска граница, че няма декларация (Идея си нямам как ги бяха пуснали да излезат от България). Общо взето винаги е добре да има човек двуезична декларация, но на практика проверка може да има само при наличие на ГКПП.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
На 7.01.2024 г. в 21:58, neuromancer каза:

на мен ми се е случвало при полет от Хийтроу за извън Европа (без свързващ полет от България на същата резервация) да не мога да направя онлайн чекин и да ми пише да мина на гише (пътувахме аз и двете деца, без жена ми). Оказа се, че е точно заради това, системата не е разпознала, че не сме англичани, но си поговорихме с агентката на гишето. 

Може би не винаги се прилага, не знам.

На мен ми искаха декларация от Меминген към София. И дори ги попитах не е ли проверката само при излизане от България и те ми казаха, че не е само от Бг.    

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 7.01.2024 г. в 22:02, epetkov каза:

Не, че не съм познал, а не бях изчерпателен. Разбира се, допусках хипотезата, че именно твоите деца могат  да са с унгарски паспорти.  В българското законодателство пише, че Декларация не се изисква, ако един от родителите не е български гражданин (тоест е чужденец  или с други  думи имаме смесен брак). Вероятно така е и в унгарското законодателство  Няма да съм познал, ако  жена ти е българка. Моята теза е, че тя е унгарка.  

Здравей! Живеем във Швейцария. Когато се прибирам сама /с децата/ от ваканция в БГ на проверка на летище давам швейцарските им личните карти с паспортите и декларация не се иска. Дори това ми го каза служителката на гишето. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, chochiani каза:

Дори това ми го каза служителката на гишето. 

Как е на нашите летища  прекрасно го знам. Фокусът на дискусията  и всички спорове бяха за Декларацията след 31.03.2024 година,  в контекста на приемането ни в Шенген по въздух и море. Потърсих информация в интернет вчера  и разбрах, че няма  единна европейска(шенгенска)  законова разпоредба за Декларацията  при шенгенски полет. Всяка страна може  да действа самостоятелно  по отношение  изискването за Декларация при шенгенски полет.  Личните ми наблюдения бяха  първо от 2008 година, когато бях силно изненадан, че позната италианка е  искала съгласието  на екс-съпруга си  италианец  дете то им да пътува на ученическа екскурзия  със  самолет  от Пиза  до  Виена.  Отделно през  миналото лято  на  полет Париж - Виена  отделяха пътницте с малки деца  на гейта  и  им търсиха декларации, ако бяха  французи, разбира се.  И преди седмица на полет Виена-Париж  пак хората с деца ни викаха на една страна.  С оглед на факта как  трудно страната ни влезе в (полу)Шенген,  мисля,  че България ще е от страните, които  ще изискват  Декларации. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, epetkov каза:

Как е на нашите летища  прекрасно го знам. Фокусът на дискусията  и всички спорове бяха за Декларацията след 31.03.2024 година,  в контекста на приемането ни в Шенген по въздух и море. Потърсих информация в интернет вчера  и разбрах, че няма  единна европейска(шенгенска)  законова разпоредба за Декларацията  при шенгенски полет. Всяка страна може  да действа самостоятелно  по отношение  изискването за Декларация при шенгенски полет.  Личните ми наблюдения бяха  първо от 2008 година, когато бях силно изненадан, че позната италианка е  искала съгласието  на екс-съпруга си  италианец  дете то им да пътува на ученическа екскурзия  със  самолет  от Пиза  до  Виена.  Отделно през  миналото лято  на  полет Париж - Виена  отделяха пътницте с малки деца  на гейта  и  им търсиха декларации, ако бяха  французи, разбира се.  И преди седмица на полет Виена-Париж  пак хората с деца ни викаха на една страна.  С оглед на факта как  трудно страната ни влезе в (полу)Шенген,  мисля,  че България ще е от страните, които  ще изискват  Декларации. 

Смяташ, че ще искат декларации за всички деца напускащи страната без значение дали имат български паспорт ли?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Velyana каза:

Смяташ, че ще искат декларации за всички деца напускащи страната без значение дали имат български паспорт ли?

Напротив, смятам, че ще искат Декларация само на децата с български паспорт при излитане от България и няма да се занимават с децата, които имат  друг  паспорт.  Преди 10 дена във Виена ни отделиха с децата, но на нас не ни искаха Деккарация, защото  сме с бг паспорти и минахме бързо. Разправяха се с австрийските деца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, epetkov каза:

Напротив, смятам, че ще искат Декларация само на децата с български паспорт при излитане от България и няма да се занимават с децата, които имат  друг  паспорт.  Преди 10 дена във Виена ни отделиха с децата, но на нас не ни искаха Деккарация, защото  сме с бг паспорти и минахме бързо. Разправяха се с австрийските деца.

Аз заради тази прослувута декларация не съм вадила български паспорти на децата и до сега не сме имали проблем. Надявам се и за в бъдеще да е така. Като им кажа , че нямат българско гражданство , даже не питат дали аз съм майката и не ги интересува, че сме с различни фамилии 😂

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 44 минути , Velyana каза:

Аз заради тази прослувута декларация не съм вадила български паспорти на децата и до сега не сме имали проблем. Надявам се и за в бъдеще да е така. Като им кажа , че нямат българско гражданство , даже не питат дали аз съм майката и не ги интересува, че сме с различни фамилии 😂

Не е никакъв проблем да имат И български паспорти. Не е необходима декларация при представяне и на двата паспорта. Никога не са ми искали, много пъти съм летяла сама с детето.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, searus каза:

Не е никакъв проблем да имат И български паспорти. Не е необходима декларация при представяне и на двата паспорта. Никога не са ми искали, много пъти съм летяла сама с детето.

Предпочитам да не си правя експеримети 😂  имам няколко случая на близки които са имало проблеми на летище София , затова се въздрържаме за сега. Така или иначе , на този етап нямат никаква полза от български паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Velyana каза:

Предпочитам да не си правя експеримети 😂  имам няколко случая на близки които са имало проблеми на летище София , затова се въздрържаме за сега. Така или иначе , на този етап нямат никаква полза от български паспорт.

Това е много странно, ако може да споделиш какви проблеми са имали тези близки, и имали ли са децата двойно гражданство, с 2 паспорта на гише? Дори не си нося акт за раждане, само веднъж ме питаха къде е второто дете, като подадох 3 паспорта, а не 2 🤣 Веднъж и на немско летище (мисля че Франкфурт) ме поразпитаха дали имам някакъв документ от бащата, но тъй като нямах, им дадох и втория паспорт и не е имало повече въпроси...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 28 минути , Velyana каза:

Предпочитам да не си правя експеримети

Това не е експеримент, а законова норма. Според българското законодателство не се изисква Декларация, ако децата имат и второ гражданство или  документ за  пребиваване в чужбина. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На летището в София веднъж (от 10-тината пъти, когато съм пътувал сам децата) ме питаха, дали децата нямат и БГ паспорти. Казах, че имат, но не ги нося, и лелята с пуфтене и крива физиономия провери чужбинските и ни пусна. 

Не знам дали, ако пътуването е за трета страна няма да се заяждат повече, та една декларация от другия родител е добра идея да си седи с документите.

 

Връзка към мнение

По повод дискусията за декларацията - пътувам с декларация от 14г като детето ми има двойно гражданство, но пътуваме основно с българския паспорт и италианския не винаги го нося,  бащата не е българин и няма българско гражданство. Преди все пак на нашето летище и сухопътните граници, си искаха декларацията,  но напоследък почти винаги ми я връщат понеже нямат нужда от нея, след като бащата не е българин. Обаче съм се интересувала как стоят нещата (и извън България) и както @epetkov спомена няма единна политика и всяка държава решава сама за себе си. Което обаче е интересно, че някоя/понякога държавата може да изисква да има разрешение от другия родител/ от двата родителя, ако дето пътува не придружено от двамата или да се докаже, че придружаващият му е родител, дори те да не са граждани на съответната държава, от която се излиза. В този смисъл се препоръчва да има винаги декларация и документ доказващ родителството, ако детето не пътува и с двамата. На практика, досега извън България са ми искали само веднъж декларация и да доказвам родителство, мисля от Швейцария излитахме и понеже декларацията ми е само на български, с различни фамилии сме и на гърба на декларацията има нотариално заверено копие от акта за раждане , което също е на български и в него фигурирам с друга фамилия (от времето на брака и акта), трябваше да обяснявам,  че макар и на български трябва да ми повярват, че имам декларация с разрешение от другия родител и аз съм майката понеже ЕГН- то ми съвпада с това на майката в акта за раждане и ако искат да си повикат преводач. Не се заяде и минахме, но е добре наистина да има декларация и евентуално акт за раждане, в идеалния случай и преведен на английски. Дали някой някъде ще го поиска извън България е друг въпрос.

 

Връзка към мнение
преди 45 минути , epetkov каза:

Това не е експеримент, а законова норма. Според българското законодателство не се изисква Декларация, ако децата имат и второ гражданство или  документ за  пребиваване в чужбина. 

То може и да е законова норма, но не съм убедена, че всички гранични служители я спазват и знаят. И предпочитам да летя спокойно и без да се налага да се разправям.

Братовчедка ми беше на 13 години, когато я затвориха сама в някаква стая на летището, защо говорела български, следователно има българско гражданство, но няма декларация от родителите си да пътува сама. След телефонна намеса я пуснаха, но не искам да си причинявам такъв тип неудобства.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , searus каза:

Това е много странно, ако може да споделиш какви проблеми са имали тези близки, и имали ли са децата двойно гражданство, с 2 паспорта на гише? Дори не си нося акт за раждане, само веднъж ме питаха къде е второто дете, като подадох 3 паспорта, а не 2 🤣 Веднъж и на немско летище (мисля че Франкфурт) ме поразпитаха дали имам някакъв документ от бащата, но тъй като нямах, им дадох и втория паспорт и не е имало повече въпроси...

Всичко зависи от това до колко сте им съмнителни. Двойното гражданство по принцип не освобождава на от възможността да искат декларация. Ако решат, че сте им съмнителни винаги могат да се заядат с липса на декларация и това е валидно за пътуване във всички дъжави в ЕС, независимо кой и с какви документи пътува и какво гражданство има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.