Прескочи до съдържание

Въздушен Шенген и проверки на пълномощни за деца при излизане от България


Препоръчани мнения

преди 2 минути , Velyana каза:

А с каква давност е тази декларация? Аз мога да имам декларация от преди две години, междувременно да съм с разделила с мъжа си, да съм срещнала нов и какво ли още не. Означава ли че при всяко преминаване на граница трябва да вадя нова декларация?

То мъжа може да го сменяш, колкото пъти искаш😄, но произходът от бащата е по-трудно, почти невъзможно🙂

Декларацията е от бащата/майката на детето, не от съпруг/а. Юридически не би трябвало да е обвързана със срок на валидност, освен ако не е посочен такъв в нея. На практика обаче граничните искат в нея да е посочен валиден документ за самоличност и не става, ако последният е изтекъл. В България се идентифицираш и чрез ЕГН, не само с лична карта, ама не е работа да се разправяш точно в такъв момент, когато гониш час.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

Заблуда е, защото казуси има хиляда! Ако семейство български граждани живеят постоянно в чужбина, тогава е нелегално единият родител да се прибере дори до България с децата без разрешение на другия родител.

Това пък изобщо не е така. Никой не търси декларация на прибиращ се с децата български родител с деца с българско гражданство. 

 

преди 21 минути , ДиянаВ каза:

На практика обаче граничните искат в нея да е посочен валиден документ за самоличност и не става, ако последният е изтекъл.

И това не е съвсем така. Декларацията на каката е със старата ми ЛК и няколко пъти излиза така. За всеки случай съм сложила копие на текущата ми ЛК, но досега не са го искали.

 

преди 2 часа, Velyana каза:

На мен са ми искали на летището в Цюрих акт за раждане на дъщеря ни. Аз съм с български паспорт, тя е с немски и имаме постоянно местожителство в Швейцария. Но сме с различни фамилии.Тя беше на 2 месеца и нямаше как да я питат 😂

След това никога не са ме питали.

Е, нормално. Ако бяхте и двете с български документи, едва ли някой щеше да иска каквото и да е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , Velyana каза:

А с каква давност е тази декларация? Аз мога да имам декларация от преди две години, междувременно да съм с разделила с мъжа си, да съм срещнала нов и какво ли още не. Означава ли че при всяко преминаване на граница трябва да вадя нова декларация?

На мен нотариуса ми каза, ако искам срок да пиша срок, ако не искам да пиша безсрочна. ЕГН-то не се променя, за разлика от номера на личната карта.

Доколкото разбирам, ако се разведеш и бащата на детето не е съгласен да го извеждаш подава заявление някъде и декларацията се анулира, ама това как се разбира на границата не знам.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 18 минути , aleksandrina каза:

Това пък изобщо не е така. Никой не търси декларация на прибиращ се с децата български родител с деца с българско гражданство. 

Прочети по нагоре темата и ще видиш конкретни случаи, когато са искали! Прави и разлика между това, каква е практиката за искане на декларации и възможността на теория да ти искат декларация! Това че в определени случаи няма практика да искат декларации, не означава, че при съмнение не може да искат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Прочетох темата отначало и разбрах, че всички конкретни случаи са с родители и деца, които не са само български граждани, или едните не са, или другите, или пътуват с различни документи родител/дете. 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, aleksandrina каза:

Това пък изобщо не е така. Никой не търси декларация на прибиращ се с децата български родител с деца с българско гражданство. 

 

И това не е съвсем така. Декларацията на каката е със старата ми ЛК и няколко пъти излиза така. За всеки случай съм сложила копие на текущата ми ЛК, но досега не са го искали.

 

Е, нормално. Ако бяхте и двете с български документи, едва ли някой щеше да иска каквото и да е.

Незнам колко е нормално , след като един единствен път са ме питали. Останалите 50 пъти в които съм летяла с нея и в последствие със синът ни , нокой не се поинтересува дали аз съм им майка( все още аз съм с български паспорт, те с немски и различна фамилия от моята).

Връзка към мнение

Ако се запише срок -има срок на декларацията. Със или без срок може да се оттегли /пред нотариус, както пълномощно/ и това излиза в системата на МВР /гранична служба/.

Декларацията за деца български граждани е необходима само за излизане от България. "По друг начин", както някой писа, означава, че родителят е на граничния пункт и лично дава съгласие. Това очевидно може да стане на сухопътните граници, в летището няма да влезе.

Няма и задължение да се превежда на кой да е език. Ако някой се вълнува /незнайно защо/ български е един от европейските езици - да чете, както намери за добре.

Това е сега. Да видим какво ще сътворят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Velyana каза:

Незнам колко е нормално , след като един единствен път са ме питали. Останалите 50 пъти в които съм летяла с нея и в последствие със синът ни , нокой не се поинтересува дали аз съм им майка( все още аз съм с български паспорт, те с немски и различна фамилия от моята).

Това са си техни закони/ условия / нормативни изисквания или каквото е там. За българската граница си има изискване за декларация, ако само единият родител пътува с детето / децата или то пътува и без двамата. И то само, ако всички са български граждани с български документи. Въпросът тук нали е как сега ще се извеждат деца и дали декларация ще е необходима, когато вече сме в Шенген (макар и частичен). 

*****

Имаше преди няколко години случай на изведено дете от единия родител без декларация и без съгласието на другия. Минават на летището с билети за вътрешен полет Варна - София, а се качват с други билети за някъде си. 

Ето го случая, даже обсъждан тук: https://magelanci.com/forums/topic/11061-колко-е-лесно-от-летище-варна-да-изведеш-дете/

Връзка към мнение
Преди 1 час, aleksandrina каза:

Прочетох темата отначало и разбрах, че всички конкретни случаи са с родители и деца, които не са само български граждани, или едните не са, или другите, или пътуват с различни документи родител/дете. 😉

Не са. Аз бях описал и случай с конкретно българско дете, което е само български граждани и въпреки това му искаха декларация в чужбина. От гледна точка на закона, обаче абсолютно никакво значение няма гражданството на детето. Единствено което има значение е мястото на постоянно пребиваване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Говориш за случая с бабата и внучката ли? Не би трябвало още на българската граница да я пуснат без декларация. Освен, ако внучката не е и с друго гражданство и бабата не я е прибирала при родителите например. Четох за този случай и в другата подобна тема, към която метнах линк по-горе (и нея я изчетох цялата) и останах с впечатление, че не знаеш подробности за тях, а споделяш на какво си бил свидетел в момента. 

Връзка към мнение
преди 9 минути , aleksandrina каза:

Говориш за случая с бабата и внучката ли? Не би трябвало още на българската граница да я пуснат без декларация. Освен, ако внучката не е и с друго гражданство и бабата не я е прибирала при родителите например. Четох за този случай и в другата подобна тема, към която метнах линк по-горе (и нея я изчетох цялата) и останах с впечатление, че не знаеш подробности за тях, а споделяш на какво си бил свидетел в момента. 

Седяха до мен в автобуса и бях свидел на целия разговор. Баба и внучка извадиха само български паспорти и казаха на унгарския граничар, че пътуват за Чехия, а той им иска декларация и почна една разправия. В крайна сметка ги пусна да пътуват, но в един момент имах усещането, че ще ги свали и нямама да могат да си продължат пътя. Може би решаващото беше, че момичето също се включи в разговора и твърдо каза, че със знанието и разрешението на родителите си пътува. Граничарят изобщо не ги пита имат ли друго гражданство, къде живеят и т.н. Единствено искаше да види доказателство, че родителите са дали съгласие за пътуването. Не ги питах как са минали българската граница, но е възможно там да са показали и чешки паспорт или документ за постоянно жителство в Чехия или просто да са миналили метър.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както и да е. Аз декларация на английски няма да превеждам (българският е един от официалните езици в ЕС), Нито ще нося удостоверението за раждане в оригинал. Още повече пък да водя/ пускам детето с валидност повече от 6 месеца на паспорта за страни от ЕС, където това не е изискване.

Аман от интерпретации и "за всеки случай".

Другите документи по изискване си ги имаме и бих се съобразила с тези за напускане на нашата граница, както и ако съответната друга държава би имала някакви.

Да видим сега как ще е. 

Връзка към мнение
преди 4 часа, ДиянаВ каза:

На практика обаче граничните искат в нея да е посочен валиден документ за самоличност и не става, ако последният е изтекъл.

Става, става. В декларацията може да бъде посочена валидност до навършване на пълнолетие, което е след няколко паспорта и минимум една лична карта време. Идентификацията е по ЕГН, номер на ЛК показва дали картата е валидна, а не само самоличността на лицето.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , aleksandrina каза:

Както и да е. Аз декларация на английски няма да превеждам (българският е един от официалните езици в ЕС), Нито ще нося удостоверението за раждане в оригинал. Още повече пък да водя/ пускам детето с валидност повече от 6 месеца на паспорта за страни от ЕС, където това не е изискване.

Аман от интерпретации и "за всеки случай".

Другите документи по изискване си ги имаме и бих се съобразила с тези за напускане на нашата граница, както и ако съответната друга държава би имала някакви.

Да видим сега как ще е. 

Всеки сам си решава какъв риск е склонем да поеме. Шанс да си имаш проблеми има, но колко голям е трудно да се каже. Декларацията няма нужда да се превежда. В нета има достатъчно готови бланки на английски. цък Просто трябва да се попълни и подпише. От нотариална заверка също няма нужда (това е само някаква българска перверзия, че искат нотариална заверка за всичко )

 

Що се отнася до изискванията на различните държави ето ти изискванията на Унгария. Те искат декларация на езика на крайната дестинация и транзитните държави. Ако пътуваш за Унгария или минаваш транзит трябва  да е и на унгарски, но приемат и неофициален превод на английски или немски. Това, че българският е официален език на ЕС не ги интересува и е логично, защото унгарският граничар е малко вероятно да знае български. цък

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

На тази новина попаднах по повод декларацията-съгласие за пътуване на дете и Шенген:

” Който лети за държавите членки на Шенген със своето дете няма да са му необходими декларации.

Но, ако някой не иска детето му да лети с другия родител поради различни семейни причини, може да го изиска от съответния районен съд”, обясни директорът на Главна дирекция „Гранична полиция” Антон Златанов.

Нещо се е изсилил директорът на Гранична полиция по повод НЕсъгласието на родител, защото доколкото съм запозната в нашето законодателство има обратната съдебна процедура - за заместване на съгласието с решение на съда. За несъгласие не съм чувала как става, но да се надяваме, че всички магеланци искат децата им да пътуват за удоволствие и не са в междуличностни семейни войни🙂

Връзка към мнение
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

На тази новина попаднах по повод декларацията-съгласие за пътуване на дете и Шенген:

” Който лети за държавите членки на Шенген със своето дете няма да са му необходими декларации.

Това че няма задължително да се изисква, не означава че не е необходима. Деклация може да иска и в чужбина.

 

В Румъния много по коректно коментираха промените, че задължителна проверка на деклациите няма да има, но при съмнение от всеки може да се изисква подобна декларация. ако пътува сам с дете.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно на 31.3 ще летя сама с децата София- Бергамо. После мога да дам обратна връзка какво са искали или не. Естествено, аз декларацията ще си я нося, копие и оригинал както обикновено, че нищо се не знае.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , Rossi to каза:

Точно на 31.3 ще летя сама с децата София- Бергамо. После мога да дам обратна връзка какво са искали или не. Естествено, аз декларацията ще си я нося, копие и оригинал както обикновено, че нищо се не знае.

Ами то няма каква обратна връзка да дадете. Проверките трябва да спрат на 01.Април, така че на 31. Март ще си е като до сега ...

На връщане все тая. Декларация и сега не са искали ...

Отделно нали се пътува вече само с бордна карта. Имам си, трябва да ме пуснат 🙂

Мен ми е интересно, ако проверките останат под някаква форма кой ще ги прави? Наземният оператор? Реално тези пълномощни се вписват в някаква база данни от нотариусите. Иначе може да ги направя и в нас. Гранична полиция може и да може да проверява. Но дали това може да го прави и всеки друг? Предполагам сега има някаква законова рамка, която да описва кой и какви права има? Кой ще я смени и дали новите задължени ще са ОК с това? Поне за мен има доста въпроси без отговор ...

Връзка към мнение

 

преди 55 минути , jorocontrola каза:

Ами то няма каква обратна връзка да дадете. Проверките трябва да спрат на 01.Април, така че на 31. Март ще си е като до сега ...

На връщане все тая. Декларация и сега не са искали ...

Отделно нали се пътува вече само с бордна карта. Имам си, трябва да ме пуснат 🙂

Мен ми е интересно, ако проверките останат под някаква форма кой ще ги прави? Наземният оператор? Реално тези пълномощни се вписват в някаква база данни от нотариусите. Иначе може да ги направя и в нас. Гранична полиция може и да може да проверява. Но дали това може да го прави и всеки друг? Предполагам сега има някаква законова рамка, която да описва кой и какви права има? Кой ще я смени и дали новите задължени ще са ОК с това? Поне за мен има доста въпроси без отговор ...

Точно в полунощ на 30 срещу 31 март страната ни влиза в свободното шенгенско пространство, но само по въздух и вода. 

Това е цитат от сайта на БТВ, но и в други сайтове го прочетох.

Но пък за един ден няма да задълбаваме.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, jorocontrola каза:

 Реално тези пълномощни се вписват в някаква база данни от нотариусите. Иначе може да ги направя и в нас.

До сега единствено в България и Румъния имаше изискване за нотариално заверени декларации. Във всички останали държави е достатъчно незаверена декларация подписана вкъщи, но и нея я искат само при съмнение. Време е вече и в Българи и Румъния да не третират родителите, като потенциални престъпници.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Крайно време е и е добре, че тази глупост с декларациите за деца ще отпадне. Никъде по света не са ни искали такива декларации. И на местна почва злоупотреби не предотвратяваше, само пречеше на деца да пътуват в чужбина при каращи се помежду си родители. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Процедурата за декларациите беше добре изяснена от директора на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов:

 

"Както не се изисква декларация за дете, когато то пътува с един родител от София за Варна, така няма да се изисква от България до друга шенгенска държава.

 

Родителят може да я носи, но никой няма да я изисква задължително на граничен контрол. Ако има противоречие между родителите за пътуването на детето, има няколко хипотези. Единият родител има право още в началото да не даде съгласие на детето да се издава паспорт. Ако паспортът е издаден, а спорът е станал на по-късен етап, родителят може да заведе искова молба в районния съд, който веднага издава забрана на детето да пътува извън страната. Ако родителят го изведе, ще бъде престъпление. Информацията веднага достига до нас и ние няма да допуснем детето да излезе", заяви Златанов.

 

Там, където няма да се извършва задължителен граничен контрол, преминаваме към компенсиращи мерки - по анализ на риска, рискови профили, лица с рисково поведение. Всяка седмица тези профили се обновяват. Дава се информация преди смяната. Има рискови профили, които са по-дългосрочни. Това лица с фалшива самоличност или са облечени прекалено дебело за лятно време, или възрастни с дете, което се дърпа от тях, или хора със странно поведение, хора, които се оглеждат и оставят багажа си на определени места", уточни директорът на "Гранична полиция".

 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2024/03/30/4607746_anton_zlatanov_za_shengen_kudeto_niama_da_se_izvurshva/

 

---

От практически опит: декларации вече не се изискват, но по-голямото удобство освен една опашка по-малко е фактът, че за издаване на бордна карта не ви питат за номера на лк./паспорт, валидност и т.н., т.е. чекирането наистина е бързичко.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Използвам темата да задам въпрос , който е по-различен в условията си :

 

- малкият е с двойно гражданство и роден в САЩ . Две  години ходят с майка си  до България без мен и двата пъти  правят проблеми , че няма БГ декларация за напускане на страната ( веднъж в посока Сърбия и веднъж в посока Румъния ) . Законът изрично цитира  , че при двойно гражданство и представяне на двата паспорти , Бг декларация не се изисква . И в двата случая е носила , освен паспортите,  и нотаризирана САЩ декларация за съгласие. Съответно всеки път я стресират и накрая познайте кой обира пешкира 😃.


През следващата година , малкият вече ще е на 7 години и ще може да пътува без родители ( но с придружител от а/к ) , изискването :  полет без прекачване , което свежда опциите до една-  Еър Сърбия ( JFK-BEG) , всъщност има и друга - лоукоста  Hi Sky ( JFK-OTP ) , но тях не ги броя …

 

Чудя се какви подводни камъни ( Сърбия - България - Сърбия ) могат да се намерят при положение, че наследникът ще пътува сам и ще бъде транспортиран Белград - България и обратно от баби и дядовци ? И изобщо  , изискват ли се законово докукенти ? Ще пътува  с  двата паспорти и САЩ декларация .

п.п. Детето има вече 65-70 полета зад гърба си , а дотогава ще е прехвърлил 80 , ще има и два тракери закачени за него . Нямам никакви притеснения  за комфорта му , ще пътува бизнес класа .

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.