Прескочи до съдържание

Въздушен Шенген и проверки на пълномощни за деца при излизане от България


Препоръчани мнения

Много ми е далеч Ню Йорк и посещение на консулство е свързано с два дни пътуване , заради което и не съм вадил декларация досега (освен, че не се изисква законово при два паспорти ).

Връзка към коментар

 
В страницата на МВнР пише и това: “Такава декларация може да бъде заверена и от местен нотариус, но същата задължително трябва да бъде заверена с “Апостил”, ако съответната държава е страна по Хагската Конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове.” Каквато е САЩ, както и България. Може би все пак се поинтересувай как да се извади такъв апостил в твоя щат, едва ли е толкова сложна процедура.

Разбирам те какво казваш, но моят скромен опит е, че на излизане от България винаги искат декларация за деца с двойно гражданство. По-добре да имаш декларацията и никой да не я поиска, отколкото да се причини цялата тая разправия на бабите и дядовците. 
 

edit: Моят съвет е да се обадиш в най-близкото консулство. Освен, че всъщност са и много любезни, от тях ще получиш най-адекватни за конкретния казус напътствия. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тази декларация е поредното бюрократично безумие. В 21-ви век при всички налични технологии и информационни канали да си длъжен да носиш хвърчащи листи с нотариално заверки е просто абсурдно. Паспортът на всяко дете може много лесно да съдържа такъв тип позволение или забрана от родителите, точно както с него са изписани имената, ЕГН-та и т.н., така че дори на чужди граници да бъде ясно видимо. При промяна на обстоятелствата - смяна на паспорта. И толкова.

Не знам за вас, но мен изключително много ме напряга това постоянно да доказвам, че не съм престъпник, крадец на деца или друг вид закононарушител, все едно всички по подразбиране сме такива за властите.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, stanislavpp каза:

веднъж в посока Сърбия и веднъж в посока Румъния ) .

Бях писал в началото на тази дискусия, че именно на подобни сухопътни  граници се създават "проблеми" от проверяващите с цел да се изплашат неуверените и незнаещите пътници своите права.  И после да бъдат пуснати да минат срещу "почерпка за едно кафе"  с думите: "Този път ние  ви пускаме, но следващия път си носете Декларацията, че не се знае кой ще е на смяна.".  Някои магеланци ме разбраха неправилно, че срещу 30-40 евро човек може да излезе от нешенгенска България без Декларация. Не, ставаше въпрос за такива измислени "проблеми" по сухопътните граници в казусите когато НЕ се изисква Декларация 

Връзка към коментар

Винаги се изисква декларация за извеждане на дете, което е български гражданин.

И варианти "почерпка за кафе" няма - има камери вътре на всяко гише/работно място и отвън.

Не мога да повярвам колко неистини по въпроса с декларациите прочетох от често пътуващи хора и колко хора не си дават сметка, че декларациите не са нечий каприз.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Вежнъж издадена декларацията може да се използва многократно, освен ако не искате да органичите използването й.  Разнасям една декларация от 14 години и често ми казват, че няма нужда и ми я връщат, но предпочитам да я имам и да не си създавам излишни проблеми. Искам да кажа, че може и да е усилие, но ако ще се използва повече пъти напълно си заслужава.

 

На страницата на US посолството в Бълагрия пише, че декларация се изисква ако детето има двойно гражданство, ако няма изобщо българско гражданство може и да не се иска, но ако единия  от двамата родители е българин може и да се изиска по усмотрение на имиграционите власти: 

https://bg.usembassy.gov/u-s-citizen-services/travelling-minors-leaving-bulgaria/

Тъй като и САЩ имат изискване за съгласие от другия родител (от двамата) ако детето пътува само,  не ми се вярва да може да се мине без декларация: https://www.usa.gov/travel-documents-children

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , Надя каза:

Винаги се изисква декларация за извеждане на дете, което е български гражданин.

Не винаги. Имаше промени в закона, съгласно които, ако детето има и второ гражданство(паспорт)  декларация не се изисква. Вярно е, че преди споменатите промени, ако  дете има български паспорт, то за България  детето е само български гражданин без значение дали детето има още 10 или 15 паспорта и Декларацията тогава преди промяната на закона беше абсолютно задължителна.  И понеже законодатеството е динамично,  много  служители по сухопътните граници  си  играеха "театър" с обикновените хора, разчитайки на тяхната неосведоменост и най-вече страх.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , epetkov каза:

Не винаги. Имаше промени в закона, съгласно които, ако детето има и второ гражданство(паспорт)  декларация не се изисква. Вярно е, че преди споменатите промени, ако  дете има български паспорт, то за България  детето е само български гражданин без значение дали детето има още 10 или 15 паспорта и Декларацивта тогава преди промяната на закона беше абсолютно задължителна.  И понеже законодатестеото е динамично,  много  служители по сухопътните граници  си  играеха "театър" с обикновените хора, разчитайки на тяхната неосведоменост и най-вече страх.

И твърдиш това, защото...?

Връзка към коментар
преди 1 минута , Надя каза:

И твърдиш това, защото...?

Все още не е изкоренен балканският манталитет на държавните служители, Въпреки НАТО, ЕС, Шенген.   Това че дядо Вазов написа - И за няколко дена народа порасна на няколко века-  не е вярно. Манталитетът ние още там във времената на Османската империя. 

Връзка към коментар

Здравейте първо за нуждата от декларациите. Всеки гледа на въпроса от собствената кула, което е погрешно. Много от семействата са в процес на развод или разделени, това налага да се предприеме някаква защита спрямо децата от нелегално извеждане от страната. Поставете се на мястото на такъв родител, който е възможно никога повече да не види детето си. По закона е написано , че " детето МОЖЕ да не бъде допуснато да пътува без такава декларация" но това не е категорично. Граничните служители правят справки първо за това кои са родителите, после дали има съдебно решение за дело за родителски права или за подадена декларация за оттегляне на съгласие детето да пътува. Ако е необходимо може да се потърси съответния родител и да се разговаря по телефона. Всичките тези действия изискват време и затова ,който пътува с дете трябва да е наясно. По отношение на служителите по летищата, които проверяват "някакви документи", те трябва да са наясно за съответната дестинация какви са изискванията и да проверяват, в противен случай ако пътник бъде върнат заради нередовни документи, това става за сметка на авиокомпанията която го е допуснала и се налага глоба, което рефлектира и на  летищния персонал като отговорност. 

Има основно правило което много пътници пропускат. А именно да се информират предварително където отиват какви са правилата и изискванията и да си спестят неприятности.

По отношение на двойното гражданство по закона за личните документи чл.12(2) всеки българин с двойно гражданство  трябва да се легитимира пред българските официални власти с българските си документи. Никой няма да направи проблем ако не носи българския паспорт, но....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, epetkov каза:

Все още не е изкоренен балканският манталитет на държавните служители, Въпреки НАТО, ЕС, Шенген.   Това че дядо Вазов написа - И за няколко дена народа порасна на няколко века-  не е вярно. Манталитетът ние още там във времената на Османската империя. 

Т.е. "Една жена каза".

Само че с тези си твърдения внасяш дезинформация и не помагаш на никого.

Представа нямаш колко е строг контрола на ГКПП, особено по отношение на излизащите от страната деца. И представа нямаш как се преекспонират ситуациите, особено когато "потърпевшите" имат вина или дори само претенции тип "кой си ти, че да ми кажеш".

Така че, нека бъдем коректни и като не знаем нещо със сигурност, да не го твърдим

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , Надя каза:

Винаги се изисква декларация за извеждане на дете, което е български гражданин.

И варианти "почерпка за кафе" няма - има камери вътре на всяко гише/работно място и отвън.

Не мога да повярвам колко неистини по въпроса с декларациите прочетох от често пътуващи хора и колко хора не си дават сметка, че декларациите не са нечий каприз.

Не се изисква винаги за извеждане от България. Особено пък ако родителят, който не пътува с детето не е български гражданин и няма изобщо българско гражданство. Тогава даже и с един паспорт (български) да пътува детето с другия родител (българин), не се изисква - многократно проверено, но може де се случи и някой служител, който да иска декларация, затова по-добре да има.  Наистина имаше промени в закона, трябва да видя последно как точно е формулирано.

Връзка към коментар

Предполагам, че това е частен случай - чуждият гражданин не фигурира в системата като родител и детето излиза с единствения си родител.

Ако детето е с двойно гражданство и бъде представен и не-българският му паспорт - да, има вариант българският родител да го изведе. Но най-малкото ще бъде зададен въпрос, уточняващ това обстоятелство.

Има различни случаи с различен подход, но да се генерализира не е добре. Извежда ли се дете, няма начин да не му се обърне внимание. Независимо как и дали това внимание ще бъде забелязано.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз лично намирам доста неясноти с въздушният шенген. Преди беше ясно, носиш си декларацията и я показваш на милиционера. Сега доколкото разбирам е обърната схемата, ако искаш детето да не напуска само с единия родител пускаш някакво заявление в милиционерската база данни. Когато няма милиционерски контрол в шенген, как се проверява дали тази нова декларация я има в базата данни, вероятно на случаен принцип. Спират детето(само или с единият родител) и проверяват дали другият не е забранил да излиза извън страната? Ако искам да купя билет на непълнолетно дете София-шенген, шенген- останалия свят, бих могъл да го изведа спокойно, ако не ме проверят на `случаен принцип'? Може ли детето да пътува само в шенген? Не би трябвало да има проблем ако няма декларации от родителите, че забраняват да пътува....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , Stoyne каза:

По отношение на двойното гражданство по конституция всеки българин с двойто гражданство трябва да се лигитимира пред българските официални власти с българските си документи. 

Това е точно така. Само, че конкретно за Декларацията след промените на закона пише, че Деккарация НЕ се изисква, ако бъде показан и вторият паспорт на детето.  Ако вторият паспорт е забравен вкъщи без значение  в коя къща, ами сори не може да се докаже пред  граничните власти кой си и декларацията става задължителна. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Надя каза:

Предполагам, че това е частен случай - чуждият гражданин не фигурира в системата като родител и детето излиза с единствения си родител.

Ако детето е с двойно гражданство и бъде представен и не-българският му паспорт - да, има вариант българският родител да го изведе. Но най-малкото ще бъде зададен въпрос, уточняващ това обстоятелство.

Има различни случаи с различен подход, но да се генерализира не е добре. Извежда ли се дете, няма начин да не му се обърне внимание. Независимо как и дали това внимание ще бъде забелязано.

Ами, не - фигурира в системата като чужд гражданин. Обикновено подавам декларацията и копието заедно с документите на паспортен контрол и последните години след проверка ми ги връщат с думите "Тази декларацията не ви трябва, понеже другия родител не е български гражданин". Преди години, просто си прибираха копието (и сега се случва понякога, но изключително рядко).

Връзка към коментар
преди 21 минути , Надя каза:

Предполагам, че това е частен случай - чуждият гражданин не фигурира в системата като родител и детето излиза с единствения си родител.

Ако детето е с двойно гражданство и бъде представен и не-българският му паспорт - да, има вариант българският родител да го изведе. Но най-малкото ще бъде зададен въпрос, уточняващ това обстоятелство.

Има различни случаи с различен подход, но да се генерализира не е добре. Извежда ли се дете, няма начин да не му се обърне внимание. Независимо как и дали това внимание ще бъде забелязано.

Това не е вярно, файлът е от сайта на МВР:

 

info_deca.doc

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , ivan69 каза:

Ако искам да купя билет на непълнолетно дете София-шенген, шенген- останалия свят, бих могъл да го изведа спокойно,

Нека да не забравяме, че рано или късно ще  премахнат и паспортния контрол по сухопътните шенгески граници (Румъния, Гърция)  И тогава ако единият родител със заявеното несъгласие в съда,  разбере от съседката Йорданка, че другия родител е извел детето, той ще сигнализира държавните институции.  И какво следва?   Вероятно "съгрешилият" родител ще бъде глобен.  200-300-400 лева?  Само, че  колко пъти  единият родител се  е молил на другия- ето ти 200-300-400 евро ела до нотариуса да подпишеш декларацията.

Връзка към коментар
преди 25 минути , Надя каза:

Кое  не е вярно? Аз твърдя същото 😄

 

Не е частен случай - когато единият родител не е български гражданин, родителят - български гражданин не е необходимо да представя декларация, за да пътува с детето. Детето може да е само български гражданин и има само български паспорт.

Връзка към коментар
Преди 1 час, kali каза:

когато единият родител не е български гражданин

Точно така. Това е другата промяна  за отпадането на Декларацията при измененията  на закона.  Нещата се променяха по-малко през последните години и стигнахме до безусловното  отпадането на Декларацията при пътуване в шенгенската зона.

Връзка към коментар
преди 1 час, Надя каза:

Представа нямаш колко е строг контрола на ГКПП, особено по отношение на излизащите от страната деца

Напротив, имам  представа, че контролът е много строг. И така трябва да бъде, но в рамките на законодателната база.  Когато човек  е спазил стриктно закона, той не трябва да бъде унижаван и заплашван  с измислени поводи от недобросъвестни служители на ГКПП.  Ето ви един друг пример на балканска арогантност  от преди броени дни.  На 31 март чужденец с българско рарешение за пребиваване, даващо право на безвизово предвижване в шенгенската зона от 31 03 20204 година  не е бил допуснат да влезе в Хърватия от хърватските полицаи на сръбско-хърватската граница  с мотив, че  няма в паспорта си шенгенска виза.  Само след няколко часа другата смяна полицаи го пускат да влезе без всякакви въпроси.  Ние се дърлим тук с някаквъв шенген, забравяйки че от 20 години си пътуваме безвизово и като цяло  дали си минал за 20 минути границата  или за 10 минути е без  особено значение.  За чужденците с разрешение за пребиваване, издадено от шенгенска страна е много по-важно, че България и Румъния са част от шенген. Именно те най-често са жертви на граничния произвол по нашите балкански простори.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Stoyne said:

Граничните служители правят справки първо за това кои са родителите, после дали има съдебно решение за дело за родителски права или за подадена декларация за оттегляне на съгласие детето да пътува. Ако е необходимо може да се потърси съответния родител и да се разговаря по телефона. 

Не знам какви справки правят, но ми се е случвало по ковидно време, когато в цялата суматоха от тестове, сертификати и други глупости, просто изключихме да вземем декларацията на дъщеря ми. Трябваше да летим двете към Виена за да види града и бъдещия си университет. Тя беше точно на 17 години и 10 месеца, не някакво бебе или дете, което можеш да откраднеш.

Не ни пуснаха до полета, въпреки, че баща и беше през цялото време на видеовръзка с нас. Изпрати ни сканирано копие на заверената пред нотариус декларация, опита се да обясни, че няма никакъв проблем да ни пуснат... Бяха непреклонни и дори злорадстваха. Изключително грозно преживяване беше.

Да, наясно съм, че ние само сме си виновни за забравения документ, но е много унизително при всички възможни начини да се удостовери един прост факт (декларацията е безсрочна и много пъти сме оставили копия от нея и на летището и на сухопътни граници), да те правят на луд заради един хвърчащ лист с печат...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.