Прескочи до съдържание

Въздушен Шенген и проверки на пълномощни за деца при излизане от България


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Velyana каза:

но не съм убедена, че всички гранични служители я спазват и знаят.

На 100% граничните служители знаят и спазват. Не се знае дали няма да попаднат на пътник-адвокат, който ще им......работата. Друг е въпросът, че законите се променят. Те не са някаква константа, а следват ритъма на реалния живот.  Дори отпадането на Декларацията при две гражданства или при  оседналост на детето в чужбина,  е нещо от последните 2-3, в най-добрия случай от последните 5-6 години (силно се съмнявам в последното). Преди 7-8 години поголовно искаха Декларации от всички с бг паспорти.  Това, че по говора на детето българинът си прави грешни изводи, е от малкото на брой смесени бракове у нас спрямо среднте стойности в европейските страни. 

 

преди 2 часа, Topfly каза:

Всичко зависи от това до колко сте им съмнителни.

Това е точното!   По  "метода на оценка на риска", за който  няма  писани членове и букви, а се освоява от  практиката и от обучителни семинари могат да изискат и Декларация и други неща. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувам сама с детето с два паспорта и без декларация от лятото на 2017г., а долният цитат е от Министерство на външните работи:

 

"В случаите, когато българският гражданин притежава и друго гражданство и има издадени съответни документи за самоличност, то и те следва да бъдат представени пред граничните власти.. В случаите на двойно гражданство, едно от които е българско и когато детето разполага само с чужд документ за пътуване е приложима и разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), според която се забранява напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител/двамата родители е/са български граждани и не е дал/не са дали писмено съгласие за пътуването му зад граница.

С оглед гореизложеното:

Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи на граничните полицаи валиден български документ за самоличност и валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана;

Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда ще бъде изисквана.

В случаите, когато някой от родителите оттегли вече декларирано съгласие или изрично заяви несъгласие детето му да напуска територията на Република България и уведоми органите на МВР, ненавършилото пълнолетие дете не се допуска извън страната до произнасяне на компетентния съд, съгласно разпоредбите на чл. 127а от Семейния кодекс."


 

Всъщност, като се замисля, според този текст, по-скоро могат да направят проблем за дете, което по произход е български гражданин, но няма български документи...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, epetkov каза:

Това не е експеримент, а законова норма. Според българското законодателство не се изисква Декларация, ако децата имат и второ гражданство или  документ за  пребиваване в чужбина. 

Много обичаш да си категоричен, но нещата не са толкова прости, нито са черно-бели. Ако гледаш просто закона, тогава няма 100%-но задължение да се прави декларация дори ако се пътува с деца, които са само български граждани, нито освобождаване за когото и да е било от изготвяне на декларация. Ето коментарът на един адвокат:

 

"Пътуването на малолетни и непълнолетни лица в чужбина без родителите или настойниците си, както и само с единия от тях е обвързано с изискване да се представи на граничния пункт декларация-съгласие от липсващия родител/настойник. Това изискване произтича от разпоредбата на чл. 76, т. 9 от Закона за българските лични документи. Въпреки, че разпоредбата не постановява категорично задължение за представяне на такава декларация, тъй като текстът гласи, че „може да не се разреши напускане на страната” без такъв документ, на практика винаги такова съгласие се изготвя преди предприемане на пътуване. " цък

 

Практиката от кого точно се изисква декларация обаче се управлява от вътрешните правила в МВР, които може да са писмени или устни или от субективната преценка на граничния полицай. Това, че при децата с двойно гражданство не изискват декларация не произтича от закона, а е просто практика на Главна дирекция “Гранична полиция“ на МВР, която може да се промени всеки ден.

 

Що се отнася до чуждите граждани те също могат да подлежат на проверка на декларация. България е подписала хагската конвенция срещу неправомерното отвличане на деца в чужбина и ако чужд граждани отвлече дете на територията на България, това и според българското законодателство е престъпление, а българската държава има задължение да съдейства детето да се прибере в държавата от където е отвлечено неправомерно. цък

 

Тук пак стигаме до практиката на МВР, че те не следят чак толкова строго чужденците, но това не произтича от закона, а от практиката на МВР.

 

Що се отнася до шенгенската практика, тя също не е еднозначна. В общия случай при вътрешно шенгенско пътуване няма проверка на документи, декларации и т.н., но това не означава, че временно не може да има проверки или дори че не може да се направи “дълбочинна проверка„ на документи. На мен ми се е случвало на автобус Будапеща-Виена да ни спрат на 100 километра от австрийска граница и полицаите да проверят документите на всички пътуващи. Те търсеха основно нелегални мигранти, но по хагската конвенция биха могли да искат и декларация за деца.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, searus каза:

което по произход е български гражданин, но няма български документи...

Такива лица има много по широкия свят, но според мен,   за гранична полиция  български гражданин е този, който има издадени български документ за самоличност (за децата до 14г- паспорт за пътуване). Тоест го има в база данни лични документи. Няма как гранична полиция да вижда,   че лицето има Удостоверение за раждане от община Видин, например и да  питат:- защо не сте си извадили още български заграничен паспорт, а пътувате само с паспорта на второто ви гражданство.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , epetkov каза:

Такива лица има много по широкия свят, но според мен,   за гранична полиция  български гражданин е този, който има издадени български документ за самоличност (за децата до 14г- паспорт за пътуване). Тоест го има в база данни лични документи. Няма как гранична полиция да вижда,   че лицето има Удостоверение за раждане от община Видин, например и да  питат:- защо не сте си извадили още български заграничен паспорт, а пътувате само с паспорта на второто ви гражданство.

Това го написах във връзка с братовчедката на @Velyana, тъй като явно попада в графата... В случая е светнала червена лампичка, 13 годишно дете, говорещо български, т.е. силно вероятно поне единият родител да е български гражданин, а оттам автоматично и тя също е български гражданин по произход (или неправилно разбирам?), не знам сама ли е била...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Velyana каза:

Аз заради тази прослувута декларация не съм вадила български паспорти на децата и до сега не сме имали проблем. Надявам се и за в бъдеще да е така. Като им кажа , че нямат българско гражданство , даже не питат дали аз съм майката и не ги интересува, че сме с различни фамилии 😂

Ако четеш закона, точно ако детето е чужд гражданин и няма български документи също се иска декларация. Аз затова си извадих с доста зор (чакане, преводачи), а пък досега не са я ми искали.

Връзка към мнение
преди 10 минути , searus каза:

Това го написах във връзка с братовчедката на @Velyana, тъй като явно попада в графата... В случая е светнала червена лампичка, 13 годишно дете, говорещо български, т.е. силно вероятно поне единият родител да е български гражданин, а оттам автоматично и тя също е български гражданин по произход (или неправилно разбирам?), не знам сама ли е била...

Да тя беше сама, беше им казала че има само канадски паспорт, не си спомням какво друго я бяха питали. Но тя лети без родители от 6 годишна възраст. 
До сега не са ми правили проблем, надявам се и за напред да нямам. Аз винаги нося акт за раждане , заради различните фамилини имена.

@neuromancer тази декларация на български ли трябва да е? Защото споменаваш преводачи, чакане.

Връзка към мнение
преди 10 минути , searus каза:

Та оттам автоматично и тя също е български гражданин по произход (или неправилно разбирам?),

Български граждани по произход няма. Българско гражданство може да се придобие по произход, но затова трябват активни действия от страна на родителите. Български гражданин ставаш, когато получиш ЕГН, български документи и т.н. Има и някакъв отделен регистър на българските граждани. (Майка ми беше някакъв специален случай. 40 години имаше българско ЕГН, български паспорт и т.н., но и издадоха официално удостоверение, че никога не е фигурирала в списъка на българските граждани и не е придобивала българско гражданство 😄, а тя иначе е българка по произход )

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , neuromancer каза:

няма български документи

Но има и българско гражданство освен чуждото. Само в този случай  искат Декларация, ако не се представи български документи. Както писах по-горе за гранична полиция български гражданин е този, който има издадени български документи за самоличност.  Ако никога не е ваден български паспорт на детето, за гранична полиция то не е български гражданин и съответно гранична не се интересува ще представи или няма да представи  български документ, щом си има друг документ за пътуване.

Връзка към мнение

Ами то при положение, че единия родител е българин, има българско гражданство по рождение.

Абе не знам, малко е мътна материята, аз изкарах декларация за да не стане някой гаф.

За Бразилия също има такава декларация, но се отпечатва в паспорта и децата си я носят винаги. Много е удобно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , epetkov каза:

Но има и българско гражданство освен чуждото. Само в този случай  искат Декларация, ако не се представи български документи. Както писах по-горе за гранична полиция български гражданин е този, който има издадени български документи за самоличност.  Ако никога не е ваден български паспорт на детето, за гранична полиция то не е български гражданин и съответно гранична не се интересува ще представи или няма да представи  български документ, щом си има друг документ за пътуване.

Аз не го разбирам по този начин. Ако детето има само чужд паспорт, но пък им говори на български (както е направила братовчедката), явно автоматично е заподозряно в българско гражданство (дори и без документи в базата данни), защото кой иначе ще говори на български език, и съответно се изисква декларация или затварят хората по стаи за разпит 😁

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 31 минути , Velyana каза:

Да тя беше сама, беше им казала че има само канадски паспорт, не си спомням какво друго я бяха питали. Но тя лети без родители от 6 годишна възраст. 
До сега не са ми правили проблем, надявам се и за напред да нямам. Аз винаги нося акт за раждане , заради различните фамилини имена.

@neuromancer тази декларация на български ли трябва да е? Защото споменаваш преводачи, чакане.

На български е, ама жена ми почти не говори български, а аз съм страна и не могат да са сигурни, че тя знае какво точно подписва. Та се наложи преводач, и добре че имаше в сградата, че аз не се бях сетил. А чакане при нотариус винаги има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , neuromancer каза:

българско гражданство по рождение.

От юридическа гледна точка за гранична полиция  има българско гражданство само, ако някой си е направил труда да извади от МВР или бг консулство  български паспорт на детето.   Аз от дете карам детски метални колички, после картинг в карт клуба, после Лада на село, после Опел и така имам 30 годишен стаж  като шофьор. И всичките ми приятели казват, че съм  отличен шофьор  (имах си хас с 30 години каране на всякакви коли) ,   НО за държавата аз не съм шофьор, защото никога не съм си направил труда да изкарам шофьорски курс и да се явя успешно на изпит. 

 

преди 46 минути , searus каза:

явно автоматично е заподозряно в българско гражданство

Ето това е по метода на оценка на риска. Но щом са го видели, че го няма в база данни като български гражданин, е трябвало да го пуснат, което са и направили. 

Връзка към мнение

След приемането ни в Шенген: Как децата ще пътуват извън България: https://nova.bg/news/view/2024/01/10/440410/след-приемането-ни-в-шенген-как-децата-ще-пътуват-извън-българия/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 9.01.2024 г. в 23:50, epetkov каза:

Как е на нашите летища  прекрасно го знам. Фокусът на дискусията  и всички спорове бяха за Декларацията след 31.03.2024 година,  в контекста на приемането ни в Шенген по въздух и море. Потърсих информация в интернет вчера  и разбрах, че няма  единна европейска(шенгенска)  законова разпоредба за Декларацията  при шенгенски полет. Всяка страна може  да действа самостоятелно  по отношение  изискването за Декларация при шенгенски полет.  Личните ми наблюдения бяха  първо от 2008 година, когато бях силно изненадан, че позната италианка е  искала съгласието  на екс-съпруга си  италианец  дете то им да пътува на ученическа екскурзия  със  самолет  от Пиза  до  Виена.  Отделно през  миналото лято  на  полет Париж - Виена  отделяха пътницте с малки деца  на гейта  и  им търсиха декларации, ако бяха  французи, разбира се.  И преди седмица на полет Виена-Париж  пак хората с деца ни викаха на една страна.  С оглед на факта как  трудно страната ни влезе в (полу)Шенген,  мисля,  че България ще е от страните, които  ще изискват  Декларации. 

На 20.04. излитам от БГ за Германия и ще пиша после дали са ми искали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , chochiani каза:

На 20.04. излитам от БГ за Германия и ще пиша после дали са ми искали.

Ако искат може да попиташ кой е дал нареждане да искат. Авиокомпанията или гранична полиция? До сега на гейт в Европа никога не са ми искали подобна декларация, независимо дали е ставало въпрос за шенгенски или извъншенгенски полет.

Връзка към мнение
преди 13 минути , chochiani каза:

На 20.04. излитам от

Да, но от по-горното съобщение на @WanderlustME разбираме, че има създадена работна комисия към МВР по въпроса с Декларациите и следователно(логично е)  най-късно до началото на март да има яснота по въпроса. Аз лично очаквам по стара българска традиция  до дни да чуем, че въпросната рботна комисия е станала съвместна българо-румънска, и че въпросът ще се разглежда съвместно с Румъния. Защото ние имаме опит в съвместните неща. Рядко сме индивидуални и самостоятелни  в подобни ситуации. 

Връзка към мнение
преди 4 часа, WanderlustME каза:

След приемането ни в Шенген: Как децата ще пътуват извън България: https://nova.bg/news/view/2024/01/10/440410/след-приемането-ни-в-шенген-как-децата-ще-пътуват-извън-българия/

Шенген го чакаме от 10г. Сега се сетили да мислят какво да се прави. Хубава работа, ама ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , Topfly каза:

Ако искат може да попиташ кой е дал нареждане да искат. Авиокомпанията или гранична полиция? До сега на гейт в Европа никога не са ми искали подобна декларация, независимо дали е ставало въпрос за шенгенски или извъншенгенски полет.

Искаха ми в Меминген. Децата са с бг паспорти. 

  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , chochiani каза:

Искаха ми в Меминген. Децата са с бг паспорти. 

И какво стана? Имаше ли декларация на разбираем от тях език? Кой иска декларацията? Служителят на гейта или полицай?

  • Браво 1
Връзка към мнение

Не съм задълбавал, но някъде пише ли, че декларацията за малолетни и непълнолетни е задължителна в цял свят?

Това че някъде някой е искал нещо, нищо не значи.

На мен неведнъж българските власти по границите ни, са ми искали акт за раждане на детето многократно, нищо че по закон не съм длъжен да го нося и не го нося никога. Даже се дразнят като има кажа, че не съм длъжен да го нося.

 

Освен в България на мен/нас не са ни искали никога нищо по света освен паспорт-български, а с дъщеря ми имам над 300 полета за 15+ години 

 

За вътрешно шенгенски полети да не говорим. Там само летищен персонал гледа кой си на качване,  не полицаи или гранични  служители.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Alexander каза:

са ми искали акт за раждане на детето

Това си е класическо балканско,  в конкретния случай  българско изнудване по сухоземните граници. Има много хора страхливи, които не си знаят правата и като им каже служителят на границата, че има проблем, който трябва да се реши (разбирай 20 евро за кафе) след решаване на "проблема" ги пускат и им казват: - Сега ви пускаме, но другият път да не си забравите пак акта за раждане. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Надя каза:

Как точно се дават "20 евро за кафе",

Вътре в паспорта на детето се слагат, и разбира се не по летищата, а на автомобилните ГКПП. 

 

P.S. Това е за  несъществуващи изисквания като показване акта за раждане, а не за пускане през граница без Декларация. 

Връзка към мнение

Да, след  връщане на паспортите са ми казвали и другия път да носиш акта, а аз съм им отговарял, че не мисля да го нося някога..

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.