Прескочи до съдържание

Въздушен Шенген и проверки на пълномощни за деца при излизане от България


Препоръчани мнения

@vorbis,

1. Не трябва

2. Не трябват. Само паспорта и евентуално документ за статут на уседналост, ако има. Нищо различно, както ако пътува с вас (родителите).

3. При подаване заявление за издаване на нов документ за самоличност - промяна на постоянен и настоящ адрес.

Мисля, че щом е само български гражданин, трябва да има постоянен адрес в БГ. Настоящият може да е в чужбина. Обикновено съвпадат с адресите на майката. И не съм сигурна как го доказвате, трябва да проверите в сайта на Дирекция БДС.

 

Това са важни въпроси и силно препоръчвам да се информирате само и единствено от съответната дирекция на МВР - и по телефона, ако наличната в сайтовете информация не е достатъчна.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, vorbis каза:

Имам казус относно самостоятелно пътуване (непридружено) на 14-годишно дете с Уиз по маршрут Лондон - Бургас - Лондон. Т.е. полетите са НЕшенгенски.

Двамата родители сме се подписали и нотариално заверили българска декларация са самостоятелно пътуване на детето. Направили сме й копие.

  1. За полета Бургас - Лондон трябва ли детето да носи друго освен въпросната декларация, копието й и паспорта си? Акт за раждане може би?
  2. За полета Лондон - Бургас трябва ли някакви документи, декларации? При излизане от Англия няма паспортна проверка, но на влизане има. Детето е постоянно живеещо в Англия, но не е британски гражданин.
  3. Как става промяната на местоживеенето на детето (пък и на родителите), така че българската държава да знае, че не живеем в БГ? По закон адресът на българските лични документи трябва да е България. Така е и при мен на адрес в Бургас, където вече живеят други собственици.

     

Не знам къкви са правилата в момента на Уизеър за пътуващи непълнолетни без придружител. Трябва да провериш каква минимална възраст са поставили в момента. Пред години беше навършени 15г. за да може да пътува без придружител. Бях проверявала за да могат да дойдат приятелки на дъщеря ми на гости и да пътуват сами.

 

1. Декларация, копие на декларацията, което да остави; акт за раждане понякога искат, така, че да носи, може би и копие; паспорт

 

2. Провери в общината ви по местоживеене в Англия дали имат формуляр за декларация за съгласие за пътуване, която да попълните. Нямам представа как са уредени нещата в Англия по този въпрос. Тук в Белгия в общината имат стандартни формуляри, които родителя ги попълва на ръка и служител от общината слага подпис и печат, пазят си и копие при тях.

Преди като съм пътувала със самолет, ферибот и влак, на излизане от Англия не е имало проверки на документи. Но миналата година с кола през тунела, и с влак съвсем наскоро 24 март Лондон, си проверяват паспорти и на излизане от Англия.

 

3. Преди много години си бях извадила документ общината ми Белгия, че живея тук, и бях го дала за легализация и превод, след което го представих в общината в България по постоянен адрес. По закон имах това задължение да уведомя българските власти, че живея постоянно в чужбина. Баща ми беше занесъл документа с пълномощно от мен. Каза, че служителите са щели да припаднат от учуда, никой не го бил спазвал това. На мен ми беше важно от юридическа гледна точка. Същото направих и след това за дъщеря ми.

Отделно всеки път когато си вадя българска лична карта попълвам секцията, че живея в чужбина и попълвам адреса ми в Белгия. Дъщеря ми прави същото. Български паспорти не си вадим защото няма някакво разлика за пътуване и освен допълнителен разход, трябва и да го връщаш после, само усложнения. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.