Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Има информация и назад в темата: http://magelanci.com/topic/1959-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8/page-6

Редактирано от macf1an
Връзка към коментар

 

 

ЦКБ КК някой ползва ли?

 

Хвръли едно оче на предстоящите промени.

 

Промени в Тарифата от 18.12.2015 г.

 

 

Уважаеми Клиенти,

 

С настоящото обявление Ви уведомяваме, че на дата 08.10.2015 г. Управителния съвет на Банката взе решение за промяна в Тарифата за лихвите, таксите и комисионните на Централна Кооперативна Банка АД. Промените влизат в сила, считано от 18.12.2015г.

 

Предоставяме на Ваше внимание направените промени в Тарифата на Банката, които можете да видите тук (154,6 KB) .

 

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При ЦКБ таксата за получаване на суми по кредитни карти (refund) е цели 2%. Тея на кой свят живеят?

За сравнение - тази такса в ПИБ е 1%, а в ДСК - 0.5%.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това нещо ново ли е, защото на мен са ми връщали пари на виртуална кредитна карта и не са ми вземали нито лев за това?

 

Не мога да ти кажа за виртуалната карта. Тази такса от 0.5% е за връщане на пари по физическа кредитна карта, така поне пише в тарифата на банката.

 

Ако няма никаква такса за връщане на пари по виртуална карта - още по-добре.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам въпрос за кр. карта на FIBANK и не знам дали е за тук, дано не греша.

Издадена е скоро, с промоцията. Първо ползване в чужбина - в Неапол, плащане на нощувката. На другия ден вече имах опит за плащане от ПОС, в Неапол.  :angry: На принципа на парения и кашата, веднага я блокирах.

Все още сме в промоция и издаването на карти е безплатно. Това означава ли, че ще ми направят нова безплатно или ще си плащам?

Връзка към коментар
macf1an ми обърна внимание на една интересна алтернатива за карта, която може да е доста полезна за пътуващи хора. Става въпрос за Visa Debit от https://www.monese.com/. Картата по същество е дебитна, но се приема и като кредитна - става например за наемане на кола.

 

Картата се издава в Англия и напълно безплатно се праща до адрес, а после се активира за секунди чрез мобилното приложение. Сметката се води в британски паунди (до няколко месеца се очаква да пуснат и еврови сметки) и се зарежда с обикновен международен банков трансфер, който както знаем при по-малки суми струва само 2-3 лв. чрез transferwise. Няма никаква месечна или годишна такса за поддръжка нито на картата нито на сметката.

 

Двата най-големи плюса:

- картата върви в комплект с реална банкова сметка в Англия, която може да се ползва и за входящи/изходящи трансфери, което в някои ситуации би могло да е огромно предимство. Oткриването на такава сметка без постоянен английски адрес иначе е практически невъзможно.

- при теглене на кеш от банкомат в чужбина таксата е само 50 пенса (около 70 евро цента) + 0.5% за превалутиране. Което е минимум 2 пъти по-евтино дори от най-изгодната такса за теглене на кеш чрез която и да е дебитна карта от българска банка. При такава ниска такса вече спокойно може да не се обменя валута предварително (въобще да не говорим, че някои валути много трудно се намират в България), а на място при пристигане просто да се теглят от банкомат колкото пари са нужни.

 

На https://www.monese.com/pricing може да видите всички такси, които за момента са или безплатни или почти символични.

 

Излишно е да казвам, че вече си извадих такава карта - днес я получих и изглежда много яко :) Мисля да я употребя съвсем скоро.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Имам въпрос за кр. карта на FIBANK и не знам дали е за тук, дано не греша.

Издадена е скоро, с промоцията. Първо ползване в чужбина - в Неапол, плащане на нощувката. На другия ден вече имах опит за плащане от ПОС, в Неапол.  :angry: На принципа на парения и кашата, веднага я блокирах.

Все още сме в промоция и издаването на карти е безплатно. Това означава ли, че ще ми направят нова безплатно или ще си плащам?

20 кинта ще ти вземат

и аз веднъж блокирах след опит за кражба и ми взеха такса за преиздаване

(2-3 години преди това обаче от банката ми се обадиха, че блокират картата, защото те са хванали необичайни транзакции и тогава ми я преиздадоха безплатно)

Връзка към коментар

 

 

macf1an ми обърна внимание на една интересна алтернатива за карта...

Ако регистрацията става през линк на приятел, моля някой да ми прати такъв - става дума за Visa Debit от https://www.monese.com/ .

Връзка към коментар

е да де  - ако някой ще има полза от това, да ползвам неговия линк при моята първоначална регистрация, моля да го прати.

Редактирано от bat.galin
Връзка към коментар
Сметката се води в британски паунди (до няколко месеца се очаква да пуснат и еврови сметки) и се зарежда с обикновен международен банков трансфер, който както знаем при по-малки суми струва само 2-3 лв. чрез

 

Идеята е супер, реализацията също, но специално app-чето за управление е само за Андроид :) За разлика от Revolut.com (сходна система с карта от Mastercard), които са с app замо за Iphone. А при мен Revolut-а не тръгва и не тръгва.

Връзка към коментар

Аз имам карта на Revolut от няколко месеца и съм много доволен.

 

Условията са много добри, а приложението при мен работи без никакви проблеми.

 

Revolut обаче не идва с банкова сметка в Англия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Важно уточнение за картата от Monese. Писах си със съпорта и се оказа, че понеже са в начален стадий засега не взимат НИКАКВИ такси освен 0.5% за превалутиране и за международни преводи. И това ще е така поне още 5-6 месеца.

 

Тоест, на практика в момента тегленето на кеш от ATM (независимо в коя държава и каква валута) струва само 0.5% такса за превалутиране и нищо повече, което определено е оферта.

 

За превалутиране ползват курса на Visa, така че и това е ОК.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Изглежда, че има някакъв неясен по продължителност период на изчакване. Потвърдих мейл адреса си в отговор на тяхно писмо, после получих второ с поздравления и "You Are On The List". Обаче трябва да чакам трето, което щели да ми пратят когато решат. То търпение ли трябва?! Да не минат тия 5-6 месеца с "никаквите" такси? ;)

Редактирано от rik4o
Връзка към коментар

Направих едно плащане с Visa Electron картата си издадена от ПИБ в amazon UK. Плащането е в GBP, а картата ми е в USD. Как ли не смятах за да докарам заветните долари удържани от ПИБ, но така и не успях. Ако може помагайте. Трансакцията е 1 ден преди да влезе в сила 0.25% таксата върху трансакциите в чужбина, а е осчетоводена на 06.11.2015.

 

Стойност на покупката : 55.25 GBP

 

Извлечение по USD сметката ми в ПИБ:

"

Дата 06.11.2015
Описание:Плащане ПОС Amazon UK Retail AMAZON.CO.UK. Обменен курс: 1.779503470997
Вальор 03.11.2015     84.99 USD

"

 

Отговор от съпорта на ПИБ как става превалутирането в такъв случай:

"

Сумата се превалутира от валутата в която се разплащате (GBP) към валутата на картовия оператор Visa, която в случая е EUR по курс на Visa за деня, който можете да видите в сайта на Visa. След това сумата се превалутира от EUR към BGN по курс на Fibank за картови трансакции и от BGN към валутата на сметката (USD ) по курс на Fibank за картови трансакции.

"

 

Информация има и под "Валутни курсове за картови трансакции" - http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove-za-kartovi-transaktsii/page/1947

"

Информация за превалутиране

Всеки път когато плащате с Вашата карта във валута, различна от валутата на Вашата сметка, банката извършва обмяна или т.нар. "превалутиране". При превалутирането се прилага обменният курс за картови трансакции на Fibank към момента на обработка на трансакцията.

Когато трансакцията е направена в чужбина, превалутирането на сумата се извършва според вида на картата (Visa или MasterCard) първоначално по обявения курс на картовите организации Visa или MasterCard за съответния ден, т. нар. сетълмент. Сетълментът между MasterCard и Fibank се извършва в USD. Сетълментът между Visa и Fibank се извършва в EUR.

След като се извърши сетълментът, Fibank преизчислява така получената сума във валутата на сметката, като прилага обменния курс за картови трансакции на Fibank към момента на обработка. Това е реалната сума, с която се задължава Вашата сметка за конкретната трансакция.

"

 

Доколкото знам ПИБ нямат такси по превалутирането и в този случай според горните текстове трябва да стане по следния начин:

 

1. GBP -> EUR по курса на виза за 03.11.2015

https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

55.25 GBP = 77.54 EUR

 

2. EUR -> BGN по курса на ПИБ за картови трансакции за 03.11.2015

http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove-za-kartovi-transaktsii/page/1947

 

3. BGN -> USD по курса на ПИБ за картови трансакции за 03.11.2015

http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove-za-kartovi-transaktsii/page/1947

 

Как ли не смятах, но 84.99 USD не можах да докарам. Също и посочения курс в описанието на трансакцията 1.779503470997 е интересно какъв е.

Връзка към коментар

1) Visa е обработила трансакцията ти на 4 ноември и съответно 55.25 GBP = 77.72 EUR.

 

2) Продал си на ПИБ еврото. 77.72 EUR x 1.954 = 151.87 BGN.

 

3) ПИБ ти е продала долари. 151.87 BGN / 1.787 = 84.99 USD.

 

Посоченият курс е референтен, но в случая въобще не е ползван и няма значение.

 

Извод. Карта в долари е супер неизгодна за покупка в различна валута защото се получава тройно превалутиране.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

1) Visa е обработила трансакцията ти на 4 ноември и съответно 55.25 GBP = 77.72 EUR.

 

Благодаря много за отговора!

 

Сметката ми не е излизала, тъй като съм взимал курса на Visa за 3 ноември, когато съм извършил трансакцията. Ти как предположи, че Visa е извършила трансакцията ден по-късно?

 

Принципа на превалутиране еднакъв ли е при всички банки? Винаги ли се минава през EUR за Visa? Сетълмента винаги ли се обработва по курс на банката?

 

ПИБ не виждам в тарифата си да са упоменали, че нямат такса, което е странно предвид, че това е плюс за клиента. Другите банки упоменали ли са в тарифите си тази такса?

 

При теглене от банкомат имаш ли идея как става превалутирането? По кой-курс?

 

При опит за регистрация в https://www.monese.com/не ми дава линк а изписва "email already submitted". Пробвах и с произволен email, но пак е същото.

Връзка към коментар

http://magelanci.com/topic/1152-най-добрите-условия-за-кредитна-карта-за-често-п/?p=89645

 

В темите има отговори на въпросите ти.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сметката ми не е излизала, тъй като съм взимал курса на Visa за 3 ноември, когато съм извършил трансакцията. Ти как предположи, че Visa е извършила трансакцията ден по-късно

Шесто чувство и 16-годишен опит с Visa :) Много често обработват трансакциите ден след плащането и се ползва съответния курс за деня.

 

В Европа винаги се минава през EUR за Visa карта.

 

За плащания в чужбина е най-добре да имаш карта в EUR защото тогава винаги има само едно единствено превалутиране - това на Visa от ХХХ към EUR. Освен това смея да твърдя, че Visa прилагат по-добри курсове от Mastercard и Diners, което значи че Visa в EUR принципно е най-изгодното решение въобще.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.