Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

Благодаря много за разяснението. А когато книгата е налице - моля да я презентираш и тук :)

 

В "Да последваш тюлена монах" съм очертала най-общо параметрите на фамилията /второ пътешествие до Ница - Пале Ласкарис в Ница - галерия Ласкариди в Созопол.../

Идеята ми е такава: проследила съм основните герои и обикалям местата, за да ги заснема и да чуя местни клюки. До момента съм посетила родното място на Евдокия в дн. Турция /Никея, дн. Изник; Нимфея, дн. Кемалпаша до Изир - зимен дворец/, минералните бани и пристанището; мястото на бракосъчетанието на майката на Евдокия - Елена Българска /дъщерята на Иван Асен II/ и бъдещия византийски император Теодор II Ласкарис...

Малта беше номер две. Има още доста да се пътува, но ще стане, ако е здраве и живот.

В Малта не долюбват много Великия Магистър Ласкарис, защото много е навивал гайките на монасите и местните, които по негово време били потънали в здрав разврат. По този повод той забранил на жените да се маскират по време на карнавала и да посещават театъра пак в този период. Оттогава съществува израза "Имаш физиономия/лице на Ласкарис", т.е. "много си сериозен, не си забавен и пр". Като изключим това дело, Ласкарис се проявява като извънреден дипломат, администратор и реформатор на острова. Основава библиотеката напр., въвежда печатането, строи болници и църкви, довършва укрепленията на Валета и на Флориана, строи 7 наблюдателни кули в Малта и две на Гозо, осигурява внос на жито от Сицилия /Малта няма "храна"/, въвежда ред между конкуриращите се испанци и французи... Отглежда осиротели деца, образова ги, дава им и имотец, за да започнат с добър старт живота си...

Местните хора знаят за императорския му произход от династията Ласкарис, но никой не знае, че освен византийски император, зад него стои и български цар.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не се усетих. В "Да последваш тюлена монах" не съм срещал  за съвременните наследници и реших, че това ще е темата за продължението :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Подготвям пътуване до Малта в края на март и информацията, която намерих тук ми помогна много. Има някои неща, за които не намерих много информация и ще помоля, ако някой от вас е запознат да ми помогне, предварително благодаря :)

В плана съм включила посещение на селцето на Попай. Въпроса ми е може ли да се съчетае с разходката до Гозо? Има ли лодка или корабче, които обикалят Камино и Гозо, идеята ми е да посетим само Лазурният прозорец и Синята лагуна без да посещаваме столицата Виктория?

Четох че има лодка, която влиза в морските пещери на Блу Грото, някои посещавал ли е това място?

Никъде не прочетох за посещение на делфинариума и аквариума в Кавра. Интересува ме заслужава ли си да отделя половин ден за там?

Благодаря

 

Връзка към мнение

доколкото помня имаше различни опциите за корабчетата; обаче лазурния прозорец май беше достъпен само от сушата, поне ние като ходихме нямаше корабчета в морето около него; ако това е така трябва ви пълния тур, какъвто и ние въртяхме; Виктория си заслужава, от крепостта има хубав изглед към целия остров

 

ако прежалите лазурния прозорец и вътрешното море точно до него, вземете си тур само до синята лагуна; че някои турове до там са през острова и се стои и чака на кораба докато се върнат и хората, разглеждащи острова

 

за Блу Грото категорично да, има лодки стига времето да позволява и си струва да се види

Редактирано от logist13
Връзка към мнение

и аз да кажа, че няма как да се стигне до Прозореца по море, мисля че няма такива турове :) Аз ходих на Блу Грото, но беше юни и времето беше чудно. Вие ще трябва да си проверите на място  дали има турове :)

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, направих една малка тридневна екскурзия до Малта в началото на този месец и реших да споделя някои неща. Бях в Castille Hotel в столицата Валета, а той е разположен буквално на 4-5 минути пеша от централната автогара, така че беше доста удобно за траспорт към различните градове. Цените са били съвсем други само до преди месец, но сега положението е следното: ако се купи билет от шофьор на автобус е 2 евро (важи за 2 часа и може да се сменят автобуси в тези 2 часа), но по-изгодно е карта за 12 пътувания за 15 евро. Тази карта не важи на съседния остров Гозо. Първият ден бях във Валета, но няма да се спирам на забележителностите. Вторият ден за 4,65 евро отиване и връщане отидох с ферибот до Гозо. Там първоначалната ми идея беше да се кача на двуетажен, открит hop on - hop off автобус като си бях проучил, че цената е 18 евро, автобусите са през 45 минути и дори има български език за обясненията на забележителностите (http://www.city-sightseeing.com/tours/malta/gozo.htm). Обаче още при слизането от ферибота (15-20 минути пътуване)  видях едни момчета, които предлагаха билети за този hop on - hop off. Едно от тях ни направи оферта с отстъпка -  трима души за 30 евро и така спестихме  24 евро. Оглеждайте се ;)
Третият ден бях в Мдина и в Слиема. В Мдина посетих музей на тъмниците, който ми се стори интересен. Входът е 5 евро. Слиема е модерно и приятно градче, но не бих казал, че се отличава с нещо особено.
Като цяло съм доволен от Малта, хубава и сравнително евтина дестинация е.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравейте,магеланци !  :)

И на нас ни предстои посещение на този красив остров Малта.Ще го посетим през ноември или по-точно от 7.11-10.11.2015 г.

Тъй като няма да става за плаж искаме да оплътним времето си пълноценно и само с обекти,които си заслужават.

Ето и примерна програма,която ви моля да помогнете да заппълним:

07.11-Кацане на летището в Малта с обеден полет на Уиз.Настаняване в хотел

Il Palazzin Hotel 4*,Qwara,Malta

И тъй като е рожден ден на мама мислим да го прекараме във Валета и Mdina (стария град) и вечерта да вечеряме в типичен италиански ресторант.

Какво можем да видим във Валета и стария град,или ако има други идеи за рожден ден ?

8.11-о.Гозо и прозореца

9.11-нямам идея и чакам предложения

10.11- 13.10 ч. (местно време) излитане за София :)

Редактирано от nikolaypetrov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,магеланци !  :)

И на нас ни предстои посещение на този красив остров Малта.Ще го посетим през ноември или по-точно от 7.11-10.11.2015 г.

Тъй като няма да става за плаж искаме да оплътним времето си пълноценно и само с обекти,които си заслужават.

Ето и примерна програма,която ви моля да помогнете да заппълним:

07.11-Кацане на летището в Малта с обеден полет на Уиз.Настаняване в хотел

Il Palazzin Hotel 4*,Qwara,Malta

И тъй като е рожден ден на мама мислим да го прекараме във Валета и Mdina (стария град) и вечерта да вечеряме в типичен италиански ресторант.

Какво можем да видим във Валета и стария град,или ако има други идеи за рожден ден ?

8.11-о.Гозо и прозореца

9.11-нямам идея и чакам предложения

10.11- 13.10 ч. (местно време) излитане за София :)

 

Не знам в колко часа каца самолета, но плана ви за първия ден ми изглежда малко труден за изпълнение. Особено ако ще ползвате градския транспорт, а не такси.

Аура (Qwara) не е близо до Валета, а летището даже е и по-далече.

Общо взето за маршрутите Лука (летището) - Аура - Валета - Рабат (Мдина) с градски автобус за всяка отсечка трябва около час. Като сложиш чакането по спирките или хващането на обиколен автобус може да трябва и повече време.

 

Абе ако сте с такси имате теоритичен шанс да разгледате нещо на тагадък, но ако ще се предвижвате с автобус по-добре си изберете само едното място за този ден.

 

Във Валета едно от нещата което не е за пропускане е църквата Св. Йоан  (с музея на Караваджо). Имайте предвид , че музея работи до 16 часа мисля. Добави само малка разходка и зяпане от крепостта/казармите (Barracks) и то половин ден си отива.. 

 

А в Мдина освен музейчета, катедрала и т.н. има едно заведение на стената от което се вижда половината остров. Пици и местно вино и бира сервират със сигурност така, че може да мине и за италиански ресторант :) Ако успеете да седнете на подходяща маса ще направите запомнящ се рожден ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,магеланци !  :)

И на нас ни предстои посещение на този красив остров Малта.Ще го посетим през ноември или по-точно от 7.11-10.11.2015 г.

Тъй като няма да става за плаж искаме да оплътним времето си пълноценно и само с обекти,които си заслужават.

Ето и примерна програма,която ви моля да помогнете да заппълним:

07.11-Кацане на летището в Малта с обеден полет на Уиз.Настаняване в хотел

Il Palazzin Hotel 4*,Qwara,Malta

И тъй като е рожден ден на мама мислим да го прекараме във Валета и Mdina (стария град) и вечерта да вечеряме в типичен италиански ресторант.

Какво можем да видим във Валета и стария град,или ако има други идеи за рожден ден ?

8.11-о.Гозо и прозореца

9.11-нямам идея и чакам предложения

10.11- 13.10 ч. (местно време) излитане за София :)

 

Отсядала съм същия хотел :) Пиши на собственика Mr Simon Borda да ви даде стаи 301 или 401. Имай предвид че хотелът е отдалечен от Валета, когато правиш планове...

Връзка към мнение

 

И на нас ни предстои посещение на този красив остров Малта.Ще го посетим през ноември или по-точно от 7.11-10.11.2015 г.

Тъй като няма да става за плаж искаме да оплътним времето си пълноценно и само с обекти,които си заслужават.

 

Аз не бих отхвърлял изцяло варианта за плаж. Температурата на водата по това време е между 19 и 24 градуса, а на въздуха 20-22 градуса. Ако имате малко късмет и температурите са леко над средното, може да си направите доста приятен плаж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам в колко часа каца самолета, но плана ви за първия ден ми изглежда малко труден за изпълнение. Особено ако ще ползвате градския транспорт, а не такси.

Аура (Qwara) не е близо до Валета, а летището даже е и по-далече.

Общо взето за маршрутите Лука (летището) - Аура - Валета - Рабат (Мдина) с градски автобус за всяка отсечка трябва около час. Като сложиш чакането по спирките или хващането на обиколен автобус може да трябва и повече време.

 

Абе ако сте с такси имате теоритичен шанс да разгледате нещо на тагадък, но ако ще се предвижвате с автобус по-добре си изберете само едното място за този ден.

 

Във Валета едно от нещата което не е за пропускане е църквата Св. Йоан  (с музея на Караваджо). Имайте предвид , че музея работи до 16 часа мисля. Добави само малка разходка и зяпане от крепостта/казармите (Barracks) и то половин ден си отива.. 

 

А в Мдина освен музейчета, катедрала и т.н. има едно заведение на стената от което се вижда половината остров. Пици и местно вино и бира сервират със сигурност така, че може да мине и за италиански ресторант :) Ако успеете да седнете на подходяща маса ще направите запомнящ се рожден ден.

Здравей!Самолетът каца в 12:50 (местно време на летището) + 1 час предвижване и наистина не си заслужава цялото тичане и мисля да изберем Мдина и този ресторант. Ако обичаш би ли ми дал линк ? :)

Отсядала съм същия хотел :) Пиши на собственика Mr Simon Borda да ви даде стаи 301 или 401. Имай предвид че хотелът е отдалечен от Валета, когато правиш планове...

Нещо по-специално ли има в тези стаи ? Аз съм резервирал с морски изглед и съм отбелязъл,че желая на по-висок етаж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей!Самолетът каца в 12:50 (местно време на летището) + 1 час предвижване и наистина не си заслужава цялото тичане и мисля да изберем Мдина и този ресторант. Ако обичаш би ли ми дал линк ? :)

 

Нещо по-специално ли има в тези стаи ? Аз съм резервирал с морски изглед и съм отбелязъл,че желая на по-висок етаж.

Точно такива са и тези :) Успех.

Връзка към мнение

Точно такива са и тези :) Успех.

Мерси :)

А самият хотел хубав ли е ? Закуската какво предсавлява ?

Редактирано от nikolaypetrov
Връзка към мнение

На о-в Гозо има места, където дори и в разгара на лятото има само по 4 автобуса на ден. Разучете добре разписанието, защото може да ви се наложи да чакате доста време ако не си планирате маршрута.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси :)

А самият хотел хубав ли е ? Закуската какво предсавлява ?

 

Хотелите в Малта са много... скромни. Звездите там изобщо не съответстват на световните такива. Този хотел има четири звезди, но реално е под три. Само че и цената не е съответна. Да платиш 25 евро за огромна стая - поне аз толкова платих тогава по време на Великденски празници, няма как да се случи в нормален четиризвезден хотел :) Нямам спомени за закуската, мисля че беше прилична. Това, което ме привлече, е обслужването - хотелът с това се слави, а аз обожавам доброто отношение...

 

Мога да ти препоръчам две неща, които лично мен ме изкефиха - обиколка с корабче около порт Валета и рибни ястия в малки кръчмички по южното крайбрежие - аз използвах двуетажните автобуси за обиколка на острова и една от линиите минаваше оттам :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Здравей!Самолетът каца в 12:50 (местно време на летището) + 1 час предвижване и наистина не си заслужава цялото тичане и мисля да изберем Мдина и този ресторант. Ако обичаш би ли ми дал линк ? :)

Нещо по-специално ли има в тези стаи ? Аз съм резервирал с морски изглед и съм отбелязъл,че желая на по-висок етаж.

 

Ей това е кръчмичката  https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=fontanella%20tea%20garden%20malta

 

През гугъл ще намериш достатъчно снимки от мястото, но ето една панорамна и от мен

post-3293-0-49731200-1439157615_thumb.jpg

 

Ако уцелите кофти време и не става за сядане на външна маса можете да избере и друг ресторант. В Мдина има достатъчно :

https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=mdina+malta+restaurants

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Някой ходил ли е на Scuba Diving в Малта?
Намерих цени от сорта на 35-80евро за ден с инструктор и сертификат.

Предложения за евтино преспиване (хостели, airbnb)?
Билети 22-26 септември има през jetcost и bravofly за около 90 евро. 

Дали мога да се вместя в 800-1000лв бюджет със спането и храната? Не съм претенциозен и не ям калмари :)

Връзка към мнение

Ние спахме в тази къща за гости http://www.booking.com/hotel/mt/porto-del-sol.bg.html?aid=368032;label=gog235jc-index-bg-XX-XX-unspec-bg-com-L%3Abg-V%3A0CC0QFjAAahUKEwjRlje6DHAhVEXSwKHWHBAlQ-O%3Aunk-B%3Aunk-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=291c8aa714ee4533e59c2cf02823f36a;dcid=1;checkin=2015-09-22;checkout=2015-09-26;dist=0;group_adults=2;sb_price_type=total;srfid=364489bc15a131cea71b3b1a81da9f8a8edcdf67X1;type=total;ucfs=1&, не много чисто, огромни стаи, отлични стопани и най-важното страхотно място. На 2 спирки с автобуса имаше много евтин супермаркет - Piscopo, храната по магазините е на доста прилични цени. Пред хотела спират автобуси за навсякъде, та дори и за летището и най-вече всички стаи са с балкон към залива. Доволна съм.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

горе долу толкова изхарчих за 1 седмица там миналата зима :

самолет - 60 евро

хотел - 120 евро за 

транспорт на острова - 6,50 + към 6 евро за Гозо

храна и други -  100 -110 евро

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз съм на тема Малта, макар че моето пътуване е тооолкова далеко.

Ето едно предложение за хотел и от мен: http://www.galahotels.com/en/Hotel/malta_140/sliema_643237/imperial_hotel_1872762?sid=31005658 има и код за 15 евро отстъпка  GH15FB. Ще ти излезе малко над 330 лева за четирите нощувки, но без закуска. Отзивите в Букинг за хотела не са блестящи, но за тази цена...Гледала съм го на картата-с много добро местоположение е. Ако резервираш през този сайт, след това задължително пиши в хотела, за да потвърдят, че те очакват.

Връзка към мнение

горе долу толкова изхарчих за 1 седмица там миналата зима :

самолет - 60 евро

хотел - 120 евро за 

транспорт на острова - 6,50 + към 6 евро за Гозо

храна и други -  100 -110 евро

А спомняш ли си името на хотела? Предполагам, че заради сезона е била такава цената, но мога да проверя и за септември какво изкарват като цени:)

 

Бюджетът ми предпочитам да бъде по-рестриктивен откъм отсядане: до 30 евро на нощувка е ок.

Връзка към мнение

А спомняш ли си името на хотела? Предполагам, че заради сезона е била такава цената, но мога да проверя и за септември какво изкарват като цени :)

Бюджетът ми предпочитам да бъде по-рестриктивен откъм отсядане: до 30 евро на нощувка е ок.

 

 

Бил съм в този хотел: Blue Sea Bugibba Hotel & Apartments. Намирам, че мястото е приемливо - плажа е на 5 минути, автогара - също на пет минути, пристанището 10 минути. Удобно място за ходене до Мдина и Рабат - не повече от 30 минути с автобус. Към днешна дата има оферта от Booking за 289 лева със закуска. Ако ви хареса мисля, че цената може да се свали още.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Намерих ги в Гала http://www.galahotels.com/en/Hotel/malta_140/malta_13762/blue_sea_bugibba_hotel__apartments_1661603?sid=31009176&hc=1

Започват от 104 евро, със закуска 124 евро, и като използваш кода се вместваме напълно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.