Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

На 26.05.2017 г. в 8:44, Алекс каза:

Забравих да кажа, че имат изградена Wi-Fi мрежа на почти целия остров. Интернетът е по- скоро слаб, ако си далеч от точките, но пък предплатените планове включват и мобилен нет. 10 евро за разговори могат да се ползват и за мобилен интернет след като си свършат безплатните мб.

Ето тук може да видиш: 

https://www.melita.com/mobile_category/prepaid-plans/

Хубаво е заради автобусите да имаш от време на време интернет. Не зная какво стана с роуминга и дали ще излиза по- изгодно с бг карта. 

Обозначени ли са точките,където има wifi, вероятно без парола ,или съм разбрал неправилно,че има обществена мрежа? 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Georgie каза:

Обозначени ли са точките,където има wifi, вероятно без парола ,или съм разбрал неправилно,че има обществена мрежа? 

Не е точно обществена. Плаща се. Трябва да си клиент на Мелита, за да я ползваш. Точките можеш да видиш на сайта, който съм дала. Но имай предвид, че когато се отдалечаваш от точките и интернета отслабва. Можеш доста нерви да изхабиш. Предимството е че като закупиш предплатена карта получаваш и достъп до мобилен нет, който е ок и 10те евро можеш след това пак за мобилен интернет даа ги похарчиш, не е задължително да са за разговори. На линка ги има условията. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
14 hours ago, ruwenzogy said:

Чакам да напишеш логистиката и за Блу Грото. Там също ли има лодки, които чакат и можеш спокойно да ги хванеш и за  десет евро да те поразкарат наоколо .

Дотам мисля с автобус от Мдина.

.

А също и как се стига до селището на Попай, че изглежда доста кокетно.

Преди три години лодките бяха по 8 евро, разходката е няма и половин час. Ние го комбинирахме в еднодневка с Мдина в последния ден от пррестоя ни. Оставихме си сутринта куфарите на летището и оттам взехме автобус (май беше номер 201)до Блу Грото и разгледахме пещерите с лодка. Лодката тръгва, като се съберат 8 души, обикновено почти не се чака. Малко ме подразни, че раздадоха спасителни жилетки и веднага отпраашиха, без да ни изчакат да с ги сложим, пък лодките са малки и общо взето не особено комфортни. Не е нещо, което да се посети задължително, но мястото е интересно. И не толкова комерсиално, както по други места в Малта. Там бяха най-евтините сувенирчета и пощенски картички, а в едно ресторанче (Congreve channel restaurant) ядохме  най-обилните и вкусни блюда с морска храна на съвсем прилични цени. После взехме същия автобус за Мдина и вечерта пак на летището за полета. сега полетите обаче са следобедни. Но пак бих предложил нещо такова. Става да се отиде в сутринта преди полета, ако си оставите багажа на летището. 7 евро е цената на куфар за до 6 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преглеждайки подробно сайта на автобусите, откривам нещо твърде обезпокоително - Почти всички разписанията им са от понеделник до петък. Аз ли нещо не разбирам, дали има някъде и друго разписание за уикенда, или не пътуват тогава.

Връзка към мнение
На ‎29‎/‎05‎/‎2017 в 7:15, ruwenzogy каза:

Чакам да напишеш логистиката и за Блу Грото. Там също ли има лодки, които чакат и можеш спокойно да ги хванеш и за  десет евро да те поразкарат наоколо .

Дотам мисля с автобус от Мдина.

.

А също и как се стига до селището на Попай, че изглежда доста кокетно.

За Блу Грото : http://www.bluegrottomalta.com.mt/

8 евро се плаща. Има каса точно преди " пристана", от който тръгват лодките. Много бързо се пълнят и не се чака. Дават жилетки и не позволяват да скачаш от лодката и да се къпеш :) Ако ще комбинираш Блу Грото с Мдина, бих препоръчала първо да отидеш до Блу Грото, защото сутринта трафика ще е в обратната посока и ще е сравнително по-спокойно. Освен това следобед няма да е много яко заради силното слънце. Ако си морска натура в близост до Блу Грото (трябва автобус пак) е т.н. Ghar Lapsi. За мен е поредната скала, превърната в плаж, но казват, че е едно от най-добрите места за шнорхелинг, тъй като водите са спокойни, кристално чисти и има разни интересни  рибки.

В Мдина са малки улички, където успешно можеш да се поскриеш от слънцето. Освен това има хубава сладкарница и пицария с гледка към цяла Малта.

Обратният вариант пак става. Само следобед може да е малко горещо на лодката.

За Попай - ако правилно се ориентирам трябва да си хванеш автобус до Cirkewwa и оттам 101, който ще те остави в близост до селото.

 

За автобусите - можеш да си изтеглиш приложението tallinja от гугъл плей. В събота и неделя има автобуси, но са по-нарядко. Като цяло в Малта, в случаите когато ми се налага да ползвам атобус си ползвам гугъл мапс, защото ми дава веднага актуална информация за възможните автобуси и връзки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Цената на лодките за  Блу грото все още е 8 евро.Ние тръгнахме от Валета с автобус 74 и слезнахме на спирка Панорама от където се открива найхубавата гледка към скалата.От там надолу по пътя за10 минути си на кея от където тръгват лодките.Една спирка преди  Панорама е  Hagar Qim мегалитен комплекс.От Блу Грото има автобус и за Мдина която се разглежда за 2 часа.ВРабат няма нищо интересно освен катакомбите на  St.Paul  и St.Agatha..От Мдина има автобус направо за Слима и St.Julians.Мисля че беше 201 или 202  .Същия минава и през  Моста където е  Mosta Dome катедралата с големия купол.На всяка спирка има разписание на автобусите и маршрута им....лесно е за ориентиране.Заселото на Попай взехме автобус 222 от фери пристанището на Слима в посока Черкева.Спирката е точно пред магазин Mark & Spencer и се слиза на спирката на Мелиеха бей която е на пясъчния плаж.На отсрещната страна се взима автобус 101 до селото на Попай.Автобуса е на всеки час и ние трябваше да чакаме 40 минути а до селцето е 1 километър и затова с джипиеската тръгнахме пеша,за  20 минути бяхме там.След това пак с 101 само че не в посока Черкева а в обратна отидохме на Golden bay на плаж за 2 часа и с 225 се прибрахме в Слима.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен градският транспорт на Малта е доста добре организиран. Както вече беше казано, на всяка спирка има разписание на автобусите, такова има и в интернет. Някои автобуси се движат през 15 минути, други през час, дори и в делничните дни, но когато знаеш предварително какво да очакваш, си правиш сметката и отиваш на спирката в точния момент. Ние бяхме 5 дни, но пътувахме доста и мога да кажа, че в големия брой случаи разписанието се спазва. Самите автобуси са удобни, климатизирани, бих казала, че дори на определени места доста духа. Шофьорите са изключително любезни, говорят английски и обясняват всичко, което ги питаш. Можеш предварително да си купиш седмична карта или такава с 12 билета за 15 евро, както и да си купиш билет от самите шофьори. Има го неудобството, че доста често трябва да минеш през Валета, за да стигнеш от една точка до друга, но и това не е проблем. В сайта на градския транспорт и в гугъл мапс винаги може да се провери кой е най-добрият маршрут. При нашите пътувания имаше ситуации, при които опцията беше да слезеш от един автобус на определено място, да вървиш 5-6-7 минути до друга спирка и да се качиш на друг автобус или да смениш автобусите на терминала във Валета. Въпрос на избор е кое ще предпочетеш, но важното е, че има избор.

Да напомня, че ако си на спирка и искаш да се качиш в автобус, трябва задължително да махнеш на шофьора, а ако си в автобуса, да натиснеш съответното копче. На пръв поглед това изглежда малко неудобно, но в същност помага за по-бързото движение, тъй като не се спира на всички спирки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

А какво се яде и каква бира се пие в Малта?  За предпочитане местна.

В Малта се яде всичко, което не е препоръчително да се яде:) Разбирай пици, хамбургери, пасти, макарони, равиоли и т.н.

Навсякъде ги има. Според мен хамбургерите и домашните равиоли си струват да бъдат опитани. За хамбургери - в Сейнт Джулианс на Спинола бей точно има едно райско място Badass Burgers (http://badassburgers.eu/). Пада се в една стара къща и на последния етаж е открито, направено като градина. Там са най-добрите хамбургери според мен и изглеждат уникално. Приятелят ми каза, че дори в Америка не е ял такива :) Сервират ги с някакви картофи по твой избор. Порцията струва средно по 15 евро, но на мен винаги ми остава храна.

А да, много важно - в Малта порциите са сравнително големи, така че не се изхвърляй :) 

 

От по-нормалната кухня - ребърца. Най-добрите са в Mamma Mia (Мсида - http://www.mammamia.com.mt/) и Henry J Bean's Bar ( Сейнт Джулианс, х-л Коринтия - http://www.corinthia.com/en/hotels/malta-stgeorgesbay/dining/restaurants/henry-j-bean ). И на двете места порциите са големи, а цените нормални. Половин порция  около 12 евро, цялата около 18 евро. Колежки хапват и в Рок кафе ( Сейнт Джулианс).

 

Заек - това им е традиционното ястие и много се гордеят. Има го приготвен по всякакъв начин. Вече въпрос на вкус :) За място - може би някое от ресторантчетата в Mgarr.

 

За нещо на крак - пастици и всякакви тестени закуски, които продават по улиците. Има един chicken pie, който аз харесвам. И туна фтира ( сандвич с риба тон).

 

Салатите не са много популярни и сравнително скъпи. Така че за салати твърдо Мама Мия. Варивар между 8-10 евро.

 

За риба - The Three Sisters, Marsaxlokk.

 

За бира - навсякъде има Чиск, а като си в Слима можеш да изпробваш и някоя друга бира в the Brew. http://thebrew.com.mt/  Там си я правят.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз мога да препоръчам това заведение https://www.myguidemalta.com/nightlife/dicks-bar-and-cafe . Непретенциозно, с добра кухня и ниски цени. 

А за сладко, в мола правят козуначени охлювчета, които много ми харесаха. Прилагам снимков материал ;)

DSC_0290.JPG

DSC_0329.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

:) Аз лично ще го пробвам скоро. Иначе козуначените охлювчета са Cinnabon, много популярни в Щатите. Сега отвориха един срещу Manoel Island (края на Гзира и началото на Слима), който е още по-приятен, защото има маси навън. Сега ми се прияде и на мен :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , Уатея каза:

В Щатите не съм била. В Малта ги опитах за първи път и само като си гледам снимките ми потичат лигите...

Хапни едно и заради мен :ok:

Дадено. Иначе тук може да видиш в кои страни има: https://www.cinnabon.com/locations

 

Ако имаш път към Румъния или Гърция, може пак да похапнеш. Или пък да отвориш на франчайз в България:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , Алекс каза:

Дадено. Иначе тук може да видиш в кои страни има: https://www.cinnabon.com/locations

 

Ако имаш път към Румъния или Гърция, може пак да похапнеш. Или пък да отвориш на франчайз в България:)

Интересна идея .

Връзка към мнение

Интересни кулинарни изкушения. Благодаря ви.

Сега имам малко странен въпрос, но според мен е важен.  Става дума за това как се произнасят определени географски понятия и градове, за да не стане объркване пред някой шофьор например като казваш къде искаш да слезеш и той те гледа недоумяващо....

Aко някой знае, да напише най близко до българския следните наименования

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , ruwenzogy каза:

Интересни кулинарни изкушения. Благодаря ви.

Сега имам малко странен въпрос, но според мен е важен.  Става дума за това как се произнасят определени географски понятия и градове, за да не стане объркване пред някой шофьор например като казваш къде искаш да слезеш и той те гледа недоумяващо....

Aко някой знае, да напише най близко до българския следните наименования

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

А ти защо не си ги напишеш и просто да показваш кое ти трябва?Да си ги разпечаташ, имам предвид.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

А ти защо не си ги напишеш и просто да показваш кое ти трябва?

Аз ще си ги и напиша, но предпочитам да говоря, вместо да се правя на малоумен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , ruwenzogy каза:

Интересни кулинарни изкушения. Благодаря ви.

Сега имам малко странен въпрос, но според мен е важен.  Става дума за това как се произнасят определени географски понятия и градове, за да не стане объркване пред някой шофьор например като казваш къде искаш да слезеш и той те гледа недоумяващо....

Aко някой знае, да напише най близко до българския следните наименования

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

В автобусите всяка спирка я пише на електронно табло и я произнасят, ама звученето е доста по-различно от написаното. Лично аз ползвах и gps за по-сигурно. Спирките в населените места са на често.

Връзка към мнение

Така е, и на мен произнасянето на спирките в автобусите ми звучеше доста по-различно от написаното. И доста странно като опит самата аз да прочета повечето наименования. От написаните от теб съм сигурна в произношението на Мелиеха и Марсашлок, за останалите няма да изкажа дори предположение. Но това не е проблем. Ако покажеш на някой шофьор написаното къде искаш да отидеш, той ще ти обясни точно. Много са любезни всички. А като имаш предвид, че всички места са туристически и много хора слизат там, както и написаното в автобусите, няма шанс да се объркаш. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Интересни кулинарни изкушения. Благодаря ви.

Сега имам малко странен въпрос, но според мен е важен.  Става дума за това как се произнасят определени географски понятия и градове, за да не стане объркване пред някой шофьор например като казваш къде искаш да слезеш и той те гледа недоумяващо....

Aко някой знае, да напише най близко до българския следните наименования

Hal Saflieni Hypogeum, Cospicua, Bugibba, Mellieha, Cirkewwa, Ghajn Tuffieha Bay, Ras il-Qammieh, Xemxija, Marsaxlokk,

Wied il-Gharsi, Dwejra

Ха ха ха :) аз преди 2 месеца разбрах, че шефът не бил Пейс ( Pace), а Пач. Голям смях беше като му обърках името след 6 месеца съвместна работа. Тук и аз не мога да помогна, но ще помоля колежката да удари едно рамо. 

Bugibba - Буджибба

Xemxija - Шимшия

Мелиеха и Марсашлок е написано. 

А за другите утре ще кажа, за да не те объркам, че и аз още си ги съчинявам. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.