Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

преди 11 минути , ruwenzogy каза:

Май не виждам седмичната карта да може да се купи от летището, където всъщност ще ми трябва

Malta International Airport (in the Arrivals Lounge) 08:00 to 19:30

 

Ако изникне проблем или има народ, попитай в Miller книжарницата в салона за заминаващи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние края на ноември си купихме седмичната карта от летището, ама не спазваха много стриктно работното време. Наложи се доста да почакаме, докато младежът, който беше на смяна , дойде да отвори. Иначе не е имал изискване за точни пари, както пише по-горе.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, ruwenzogy каза:

Това за седмичната карта и за Гозо много ми хареса. Преди не е било така. Дано да е достоверна информацията...

Извинявам се, сбъркала съм за ферибота Малта-Гозо. Както е написала Алекс, ферибота НЕ е включен в 7-дневната транспортна карта, но автобусите и на двата острова се ползват неограничено - дневни и нощни. Картата е пластика и важи от момента на първото валидиране. Преди година картата струваше 21 евра.  Мисля, че за деца има други карти. Купихме ги на летището и нямаше изискване за точна сума. Някои автобуси наистина са на половин-един час, но като си свалите предварително разписанията ще ви е удобно да си напаснете програмата. Впечатленията ми са, че разписанията горе-долу се спазват.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Уатея каза:

И само да вметна, че в автобусите на градския транспорт си е доста хладничко.

 

преди 2 минути , Алекс каза:

Какво хладничко. Тези автобуси са движещи се фризери. Много е неприятно. 

Абсолютно!
Особено ако седне човек на седалка до прозореца, точно отгоре покрай джама се спуска струята на климатика :wacko: и направо може да получи някоя пареза на лицев нерв. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кофтито е, че не само в автобусите е така. Ако лятото вечеряш на закрито, има голяма вероятност също да измръзнеш.  Според мен най- доброто време за посещение на Малта е март-май и септември- октомври. Октомври има много фестивали, но пък Малта е доста по- грозна отколкото през март, защото всичко зелено е поизмряло :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме края на ноември. Времето беше разкошно, топло, даже и за плаж ставаше. Нямаше ги тълпите туристи. Единствено загубихме от смяната на времето и ранното стъмняване. Добре , че предварително знаех за климатиците в автобусите и винаги бях с шал на врата.

Връзка към мнение

И ноември става стига да не вали. Ама водата в морето трябва да е била студена вече. 

 

Иначе тази година music week e 23-28 юни, като Isle of MTV е на 27-ми. Ще гостуват Steve Aoki, Wiz Khalifa, Jason Derulo, Martin Garrix, Nicole Sherzinger, Jessie J, Will.i.am, Rita Ora, Flo Rida, Snoop Dogg, Lady Gaga. По принцип е безплатно, но ще е голяма гъчканица. Отделно цяла седмица ще има партита, афтер партита и т.н. 

 

На 23 и 24 септември има авиошоу. Софийското преди 2-3 години беше по-яко. 

 

Другото интересно събитие е Notte Bianca на 7-ми октомври. Това е нощ на музеите във Валета и на някои други места. Всичко е отворено до полунощ и е безплатно. Градският транспорт работи до към 3-4 сутринта. Според мен има прекалено много хора тогава.

 

И моят фаворит - Birgu fest - тази година на 14-ти октомври (мисля, че е три дни от петък до неделя, но събота е най-посещавано). Фестивалът е много романтичен :) Цялото градче с осветено със свещи и фенери, висящи от всички възможни места. Има няколко обособени сцени за жива музика и видео стена, където прожектират филми. Отделно има хапване, пийване. Малтийците отварят домовете си, които също са украсени с множество свещи.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 17.03.2017 г. в 15:45, Алекс каза:

Сега Малта си има нов Azure Window - the natural arch in Wied il-Mielah. Голяма атракция е, както и този който вече го няма. Скали колкото искаш в Малта :)

Разгледах новия Лазурен прозорец и много ми хареса. Само, че май няма някакъв разумен начин да се стигне до него без кола под наем.  Всъщност от едно градче - Марсалфорн е на около 5 км през някакви солни полета, което е предпоставка за една хубава разходка за около 3 часа в жегата. Може пък и да се пробвам...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , ruwenzogy каза:

  Всъщност от едно градче - Марсалфорн е на около 5 км през някакви солни полета, което е предпоставка за една хубава разходка за около 3 часа в жегата. Може пък и да се пробвам...

Ако държиш да го направиш - вземи автобус 309 от Виктория до Stivali. 
От там Гугъл го дава около 3км. и 40мин. пеша до новия прозорец - цък

Не знам дали ще е най-приятната разходка в жегата по гозовските каменяци, ама ти си корав ...  ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има ли някои  интересни места в Малта, които много са ви харесали, но  остават някак скрити за масовия туризъм и недооценени в пътеводителите?

Връзка към мнение

Малко ме затрудняваш:) Не знам какво търсиш и искаш да видиш. Има една пътека от плажа в Gnejna до Golden bay. Гледката е страхотна. Пътеката минава по скалите, но има места, на които може да слезеш до морето и да се изкъпеш. Водата е уникално чиста. Ако си предвидил ден за плаж :) Плажът Ривиера, който е между горните два за мен е най-красивият в Малта. В единия край на плажа има малко ресторантче, където правят айс кафе с бейлис. 

Можеш с автобус да отидеш до Gnejna, да вървиш до Ривиера, там малко плаж и после да се върнеш от Golden bay. 

20170212_104200.thumb.jpg.ecdc5e665a460dd8f39d67c6cf750bf4.jpg

 

Няма да е толкова зелено през юни, но вярвам, че пак ще е красиво.

 

Мдина е красива вечер. Пада се на нещо като хълм и оттам се вижда цяла Малта. На горния паркинг има едно много съмнително място Crystal Palace, прилича на стара българска баничарница, но там продават едни от най-хубавите пастици в Малта. Малтийците си го знаят и е много оборотно. Затова и пастиците са винаги топли. Пастици са малтийските баници с рикота. 

Като ходиш във Валета, гледай към 12 на обяд или 4 следобед да си в Upper Barrakka Gardens. Оттам се вижда Saluting battery и тогава гърмят топа. Може да слезеш и долу, но се плаща за тур и според мен изобщо не си заслужава. Тунелите под Валета са интересни. Може би има някакъв тур. Отделно от това има free walking tour Valletta. Може да провериш. За почивка може да пиеш една бира Cisk на Рок Кафе, Valletta Waterfront. За вечерно във Валета бих препоръчала The Bridge bar - петък и събота има жива джаз музика. Схемата е да си вземеш за пиене и да седнеш на стълбите. Има и някакви малки неща за хапване. Барът е в една сграда с червени прозорци, много популярна по картичките. Не е скъпо. 

 

Друго интересно - в Малта много обичат да обикалят чукарите, даже са си издали книги с маршрути. Проверих, точно на 16-ти има Night walk adventure Victoria Lines. Започва в 20 часа до към 23. Това според мен ще е яко и ще можеш да видиш великата малтийска стена, която минава всъщност по цялата ширина на острова, но някак си остава незабелязана. Ако проявяваш интерес, ще ти дам повече информация за събитието. 

 

Най-хубавият сладолед и най-хубавите каноли са в Busy Bee в Мсида. Може да пробваш туна фтира (сандвич с риба тон и доматено пюре). 

 

До Гозо е хубаво да отскочиш през седмицата. Аз лично бих пропуснала темпъла и двете им частни пещери. От забележителностите фаворит са ми Цитаделата и Ротондата. От курортните градчета най-популярни са Шленди и Марсалфорн. Не бих казала, че е нещо, което не си виждал, но ако стигнеш дотам, в Шленди и от двете страни на плажа има къде на повървиш. Отляво можеш да пресечеш "дерето" и да се качиш отгоре на скалата. Отдясно има стълби за разходка. По пътя за Марсалфорн има една извисяваща се статуя, наподобяваща тази в Рио :) В Гозо най-популярните плажове са San Blas (красиво, но те чака огромен баир навръщане) и Ramla Bay (с червения пясък, който не е много червен). В лявата част няма камъни. 

 

Това, което според мен можеш да пропуснеш - аквариума. Не е нищо особено. Да отидеш в неделя в Марсашлок на рибния пазар. Блъсканица, прах, смърди на риба, на пържено и е голяма цигания. Марсашлок е приятно място, но не в неделя. Аз бих отишла през седмицата. Рибата в ресторантите винаги е прясна. Блу Грото - сигурно ще отидеш, но не бъди с големи очаквания. 

 

Малтийците са много религиозни. В неделя имат меса. Църквите все са хубави. Около твоите дни имат някакви църковни празници, но не ми остана да проверя къде какво ще има. Обикновено си украсяват градовете с едни много шарени декорации. 

 

Ще допълня, ако се сетя за още нещо.

 

 

 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Алекс каза:

Малко ме затрудняваш:) Не знам какво търсиш и искаш да видиш. Има една пътека от плажа в Gnejna до Golden bay. Гледката е страхотна. Пътеката минава по скалите, но има места, на които може да слезеш до морето и да се изкъпеш. Водата е уникално чиста. Ако си предвидил ден за плаж :) Плажът Ривиера, който е между горните два за мен е най-красивият в Малта. В единия край на плажа има малко ресторантче, където правят айс кафе с бейлис. 

Можеш с автобус да отидеш до Gnejna, да вървиш до Ривиера, там малко плаж и после да се върнеш от Golden bay. 

20170212_104200.thumb.jpg.ecdc5e665a460dd8f39d67c6cf750bf4.jpg

 

Няма да е толкова зелено през юни, но вярвам, че пак ще е красиво.

 

Мдина е красива вечер. Пада се на нещо като хълм и оттам се вижда цяла Малта. На горния паркинг има едно много съмнително място Crystal Palace, прилича на стара българска баничарница, но там продават едни от най-хубавите пастици в Малта. Малтийците си го знаят и е много оборотно. Затова и пастиците са винаги топли. Пастици са малтийските баници с рикота. 

Като ходиш във Валета, гледай към 12 на обяд или 4 следобед да си в Upper Barrakka Gardens. Оттам се вижда Saluting battery и тогава гърмят топа. Може да слезеш и долу, но се плаща за тур и според мен изобщо не си заслужава. Тунелите под Валета са интересни. Може би има някакъв тур. Отделно от това има free walking tour Valletta. Може да провериш. За почивка може да пиеш една бира Cisk на Рок Кафе, Valletta Waterfront. За вечерно във Валета бих препоръчала The Bridge bar - петък и събота има жива джаз музика. Схемата е да си вземеш за пиене и да седнеш на стълбите. Има и някакви малки неща за хапване. Барът е в една сграда с червени прозорци, много популярна по картичките. Не е скъпо. 

 

Друго интересно - в Малта много обичат да обикалят чукарите, даже са си издали книги с маршрути. Проверих, точно на 16-ти има Night walk adventure Victoria Lines. Започва в 20 часа до към 23. Това според мен ще е яко и ще можеш да видиш великата малтийска стена, която минава всъщност по цялата ширина на острова, но някак си остава незабелязана. Ако проявяваш интерес, ще ти дам повече информация за събитието. 

 

Най-хубавият сладолед и най-хубавите каноли са в Busy Bee в Мсида. Може да пробваш туна фтира (сандвич с риба тон и доматено пюре). 

 

До Гозо е хубаво да отскочиш през седмицата. Аз лично бих пропуснала темпъла и двете им частни пещери. От забележителностите фаворит са ми Цитаделата и Ротондата. От курортните градчета най-популярни са Шленди и Марсалфорн. Не бих казала, че е нещо, което не си виждал, но ако стигнеш дотам, в Шленди и от двете страни на плажа има къде на повървиш. Отляво можеш да пресечеш "дерето" и да се качиш отгоре на скалата. Отдясно има стълби за разходка. По пътя за Марсалфорн има една извисяваща се статуя, наподобяваща тази в Рио :) В Гозо най-популярните плажове са San Blas (красиво, но те чака огромен баир навръщане) и Ramla Bay (с червения пясък, който не е много червен). В лявата част няма камъни. 

 

Това, което според мен можеш да пропуснеш - аквариума. Не е нищо особено. Да отидеш в неделя в Марсашлок на рибния пазар. Блъсканица, прах, смърди на риба, на пържено и е голяма цигания. Марсашлок е приятно място, но не в неделя. Аз бих отишла през седмицата. Рибата в ресторантите винаги е прясна. Блу Грото - сигурно ще отидеш, но не бъди с големи очаквания. 

 

Малтийците са много религиозни. В неделя имат меса. Църквите все са хубави. Около твоите дни имат някакви църковни празници, но не ми остана да проверя къде какво ще има. Обикновено си украсяват градовете с едни много шарени декорации. 

 

Ще допълня, ако се сетя за още нещо.

 

 

 

 

Страхотно. Много ти благодаря.

за Комино и Синята лагуна какво ще кажеш. Май е само един чакълест плаж с хубава синя вода. Може и да го пропусна.

А нощния тур във Валета ли е или във Виктория?

Връзка към мнение

За Коминото и синята лагуна нищо не мога да кажа. Още не сме се наканили да отидем. Казват че е много красиво. Освен синята лагуна имало и някакви малки плажчета, ама малтийците като ми говорят за плаж много не им вярвам. На мен ми се струва, че ще е претъпкано. За плаж едва ли ще е такъв кеф. По- скоро да обиколиш камъка и да се накефиш на гледки: )

Иначе нощният тур не е нито във Валета, нито във Виктория, а по Victoria lines. Това е една стена, разделяща Малта на две. В повечето случаи се върви до стената. Не е нещо, което задължително трябва да видиш, но пък е нещо, което малтийците правят често: ) Ако си падаш по вървенето.  Ето малко снимки от фейса.

Screenshot_20170526-062229.thumb.png.b2cdef0dd28c4a957d6c5958c5264586.pngScreenshot_20170526-062337.thumb.png.eca634e9a3a0fe1033711a6137d29b3e.pngScreenshot_20170526-062351.thumb.png.2a3346fdefdcc1e1b79832cb759cbb3f.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Забравих да кажа, че имат изградена Wi-Fi мрежа на почти целия остров. Интернетът е по- скоро слаб, ако си далеч от точките, но пък предплатените планове включват и мобилен нет. 10 евро за разговори могат да се ползват и за мобилен интернет след като си свършат безплатните мб.

Ето тук може да видиш: 

https://www.melita.com/mobile_category/prepaid-plans/

Хубаво е заради автобусите да имаш от време на време интернет. Не зная какво стана с роуминга и дали ще излиза по- изгодно с бг карта. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може и да бъркам с днешна дата,но топчетата ги гърмят само в неделя на обед,и то не всяка неделя., а няколко пъти в годината.Останало е от преди колониални времена, когато се е правело в чест на кралицата.Рируалът  беше интересен,макар че само едното топче гърмя.

Връзка към мнение
преди 9 минути , patilana каза:

Може и да бъркам с днешна дата,но топчетата ги гърмят само в неделя на обед,и то не всяка неделя., а няколко пъти в годината.Останало е от преди колониални времена, когато се е правело в чест на кралицата.Рируалът  беше интересен,макар че само едното топче гърмя.

http://www.salutingbattery.com/visitor-info.html

 

Ето тук има инфо. Според мен е всеки ден, но наистина е само едното топче. Всичките гърмят само на определени празници.  Утре ще слушам наобяд какво се случва :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Алекс,това е чудесно!Можеш да избираш ден,а не да търчиш като нас в неделя и да не смееш да напуснеш мястото си.

Понеже го нямаше Боримечката да викне предупредително,да не се плашат жените,аз едва не хвърлих телефона си отгоре.:lol:

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всеки ден го има ритуала. Ние бяхме на този в 12 . Първо разказват малко и после е топовният изстрел. Добре е да се отиде по-рано, за да се заемат места , от които ще се вижда.

Редактирано от Уатея
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Седмична карта за транспорта можеш да купиш и от летището,точно преди изхода от лявата стрна.Цена 21 евро,важи за Малта и Гозо ,но за ферито не важи.За Синята лагуна има лодки от фери терминала за Гозо,които те оставят на Комино ( Синята лагуна ) и след това пак с тях можеш да се върнеш на Малта или да отидеш на Гозо ,в момента струват 10 евро,при купуването на билета трябва да кажеш кой вариант искаш.Лодката която те връща в Малта минава покрай пещерите и заливите в лагуната а тази за Гозо те кара направо на острова.Ние избрахме варианта Малта-Комино-Малта заради пещерите и след това си взехме ферито за Гозо.Двата острова в един ден е голямо търчане.За Лагуната предвиди поне 3 часа защото има пътека покрай залива която е много красива. За седмица спокойно се вижда всичко.Като се прибера във вторник ще пиша кои места се комбинират най добре в един ден от логистича гледна точка и точния транспорт.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Чакам да напишеш логистиката и за Блу Грото. Там също ли има лодки, които чакат и можеш спокойно да ги хванеш и за  десет евро да те поразкарат наоколо .

Дотам мисля с автобус от Мдина.

.

А също и как се стига до селището на Попай, че изглежда доста кокетно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, има лодки. Не си спомням цената, но беше май по-ниска. Пускам карта на градския транспорт. Можеш да се ориентираш по нея как да стигнете до Попай. Забавно е, участвахме в снимане на филм.

bus-route-map-hr.pdf

Връзка към мнение
На 26.05.2017 г. в 7:29, Алекс каза:

За Коминото и синята лагуна нищо не мога да кажа. Още не сме се наканили да отидем. Казват че е много красиво. Освен синята лагуна имало и някакви малки плажчета, ама малтийците като ми говорят за плаж много не им вярвам. На мен ми се струва, че ще е претъпкано. За плаж едва ли ще е такъв кеф. По- скоро да обиколиш камъка и да се накефиш на гледки: )

 

Screenshot_20170526-062229.thumb.png.b2cdef0dd28c4a957d6c5958c5264586.pngScreenshot_20170526-062337.thumb.png.eca634e9a3a0fe1033711a6137d29b3e.pngScreenshot_20170526-062351.thumb.png.2a3346fdefdcc1e1b79832cb759cbb3f.png

Претъпкано е меко казано.Полагахме страшно много усилия да не настъпим нечия глава или крак.Немислимо е да намериш свободно място да седнеш, единственото такова са шезлонгите по 10евро. Иначе наистина е много красиво...цвета на водата,скалите...Много ме беше яд,че не си хвърлихме усилията в наемането на частна яхта(хем си знам урока от Капри)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.