Прескочи до съдържание

Барселона


Цвете

Препоръчани мнения

За да се направи снимка без хора, на място където има тълпи се иска волско търпение - при готово кадриране се стои с пръст на спусъка по 7-8 мин. понякога, докато се улучи редкият момент да няма никого в кадър, не може просто да им извикаш "get the fu*k out of there you morons" :)

 

Да, или висиш и чакаш

 

post-139-0-53314100-1394391730_thumb.jpg

 

или просто кадрираш така, че да не попадат хора (ако е възможно )

 

post-139-0-23196800-1394391729_thumb.jpg

 

или снимаш от статив поредица от снимки и после отстраняваш подвижните обекти (туристи, коли)

 

 

Мен лично понякога повече ме дразнят разни жици от електро- и други проводи , или пък кранове.

А тук пък реших, че след като са неизбежни крановете - ако го обърна на  монохром  няма да дразнят много и ще се впишат по-добре в композицията ...

 

post-139-0-77797200-1394391729_thumb.jpg

 

Колкото до завършването на "Саграда Фамилия" - наистина има(ше) идея и напън да се завърши 2026-та година, заради 100-годишнината от кончината на Гауди, но аз силно се съмнявам, че ще успеят, и ми се струва по-вероятно да стане някъде за 200-годишнината от рождението му - 2052-ра година ;)

Просто имат много проблеми - както строително-технически, така и от финансов характер...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Затова препоръчвам Каса Мила да се посети рано сутрин - с отварянето й.

Понякога много ми се иска да го изпробвам. Викането, а не чакането.

В Парк Гюел имаше една руска група. Не ми издържаха нервите с тях, та на следващия ден ходих пак. Сега съм "на далавера" - 2 пъти безплатно посещение на парка  ;)

 

Хе хе, по принцип по-голямата част от хората не се усещат когато пречат, аз лично винаги се оглеждам за снимащи и или изчаквам или минавам набързо като махам с ръка за извинение (ако така или иначе минават и други). То с цифровите апарати иди-дойди, ами преди колко кадри на диапозитив про-филм съм похабявал с някой влязъл в кадър в последният момент.

 

Един път не се сдържах обаче - на захарната глава в Рио една двойка заела едно чудно място и се опитват да правят нощни снимки без статив и с един апарат, с който няма как да станат. Заели мястото и 20 мин. пробват, въпреки, че виждат, че ги чакам, а скоро ще затворят... Та направо им казах директно "вижте какво, няма да станат снимките ви колкото и да се напъвате, пуснете ме поне аз да си направя моите набързо"... Малко кофти, но проработи, направих си моите и остана време за тях пак да си пробват.

Връзка към мнение

Мен лично понякога повече ме дразнят разни жици от електро- и други проводи , иил пък кранове.

А тук пък реших, че след като са неизбежни крановете - ако го обърна на  монохром  няма да дразнят много и ще се впишат по-добре в композицията ...

 

attachicon.gif_P1050615_BW_ff_ffa.jpg

 

Тази с крановете и Саграда Фамилия е станала чудесна! Много артистична...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, аз не планирам пътуване до Барселона скоро. Просто коментирам странната, според мен, ценова политика. :-)

 

Аз самата прекарах прекрасно в Барселона преди три години. Спахме в малък пансион в Barri Gotic, кварталът е чудничък, неоснователно му се носи славата на опасно място.

 

Между другото - нашето пътуване съвпадна с La Merce, есенен фестивал, посветен на светицата-покровителка на града. Това е невероятен празник, не ми стигат думите за описание. По време на него градът все едно пулсира в някакъв щастлив ритъм и всичко искри, има толкова много музика, толкова огън (буквално!), улиците са непрекъснато пълни с хора. Мога да разкажа и повече, ако някой се интересува. И снимки имам от човешките кули и разни други знакови събития, но трябва да се разровя. Но само с две думи - силно препоръчвам да се посети Барселона по това време.

 

А, и покривът на Casa Mila е нещо уникално. С ръка на сърцето мога да кажа, че щях да съжалявам, ако не бях го видяла. Да не говорим колко е страхотно, ако успеете да сте там по залез слънце.

Редактирано от jennie
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Браво, Фичо.

 

Супер, jennie, аз се чудех как ли е по залез, следващият, който направи снимка там по залез - да я сподели, моля.

Връзка към мнение

Между другото - нашето пътуване съвпадна с La Merce, есенен фестивал, посветен на светицата-покровителка на града. Това е невероятен празник, не ми стигат думите за описание. По време на него градът все едно пулсира в някакъв щастлив ритъм и всичко искри, има толкова много музика, толкова огън (буквално!), улиците са непрекъснато пълни с хора. Мога да разкажа и повече, ако някой се интересува. И снимки имам от човешките кули и разни други знакови събития, но трябва да се разровя. Но само с две думи - силно препоръчвам да се посети Барселона по това време.

Хехе аз от 5 години не съм го пропускал, и ходя в Барселона само тогава. Едно, че вече е почти края на лятото, и има сравнително по-малко туристи, а и времето е прекрасно. Само че нарочно ходя тогава, не съм попаднал на него случайно. :) Ето ги кулите от хора (human towers) на градския площад (Sant Jaume). Малко снимки от последния La Mercè '13

 

9 "етажа" от хора един върху друг

post-72-0-86522200-1394395727_thumb.jpg

тези са различни видове от 8 "етажа"

post-72-0-39875100-1394395872_thumb.jpg

post-72-0-03806000-1394395635_thumb.jpg

 

тази е двойна

post-72-0-86959900-1394395334_thumb.jpg

 

на това му казват "pila" само по един човек на ниво от второто нагоре

post-72-0-29488100-1394395399_thumb.jpg

 

Минават и процесии с триметрови кукли

post-72-0-64003600-1394397244_thumb.jpgpost-72-0-27480000-1394397298_thumb.jpg

 

Tова е fire run (correfoc) едни кукли дракони с фойерверки, с които минават по една от главните улици (Via Laetana), и всички бягат между тях (има специални инструкции за безопасност), или се крият.

post-72-0-27581400-1394396023_thumb.jpgpost-72-0-63519500-1394396054_thumb.jpg

post-72-0-45342200-1394396083_thumb.jpgpost-72-0-41740400-1394396881_thumb.jpg

post-72-0-46460400-1394396917_thumb.jpgpost-72-0-87070800-1394396967_thumb.jpg

post-72-0-12609200-1394397028_thumb.jpgpost-72-0-83437000-1394397128_thumb.jpg

 

Има всяка вечер от 5-те дена и концерти по площадите и градините в центъра, а последния ден има огромна 20-минутна заря с музикален съпровод на фонтаните на Placa d'Espanya - Piromusical.

Тази година пак :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

...

Между другото - нашето пътуване съвпадна с La Merce, есенен фестивал, посветен на светицата-покровителка на града. Това е невероятен празник, не ми стигат думите за описание. По време на него градът все едно пулсира в някакъв щастлив ритъм и всичко искри, има толкова много музика, толкова огън (буквално!), улиците са непрекъснато пълни с хора. Мога да разкажа и повече, ако някой се интересува. И снимки имам от човешките кули и разни други знакови събития, но трябва да се разровя. Но само с две думи - силно препоръчвам да се посети Барселона по това време.

...

Поне засега билетите са ми по-евтини последните 2 седмици на септември с wizz.А това е избраният месец.  Очевидно мога да хвана този фестивал, така че повече инфо ме интересува. А и обичаш да снимаш , покажи ми твоята Барселона :)

 

Wilks, кога си купуваш билетите, вдигат ли се заради фестивала? Изобщо не съм наясно с тези неща, а ти определено пътуваш покрай подобни събития. 

Редактирано от Lindt
Връзка към мнение

Wilks, кога си купуваш билетите, вдигат ли се заради фестивала? Изобщо не съм наясно с тези неща, а ти определено пътуваш покрай подобни събития. 

Поради спецификата на моите пътувания, конкретно за Европа, аз билетите ги купувам още като излезе разписанието за периода, включващ датите на избрания фестивал. Което на прост език ще рече 11 месеца предварително за билети с традиционна авиокомпания. За нискобюджетните - според това коя компания кога публикува разписанието си за съответния период. За този фестивал в Барселона сега гледам, че съм ги купил на 4 септември, т.е. повече от година преди фестивала, защото авиокомпанията публикува разписанието по-рано, и за по-голям период напред.

Като цяло с наближаване на датите, цените се вдигат! И за полети, и особено на нощувките, но всяко удоволствие се заплаща. Така и аз си плащам за моето :)

Като сравнявам цената на моя билет с тази в момента, до сега се е вдигнала "само" 2.5 пъти. А има повече от половин година още. Накрая стигат и до 700-800 лева, че и повече :)

Така е не само с този фестивал, а с всички по-големи и известни, придобили широка популярност по света, или по-точно в Европа и щатите. Така е и с Oktoberfest (2 пъти съм ходил), и с Las Fallas (5 пъти), Notting Hill (много пъти), Donauinselfest (3 пъти), Koninginnedag, който от миналата година вече е Koningsdag (4-5 пъти), и ред други в цяла Европа от Испания до Швеция, и от Сърбия до Ирландия. Отделно пък за големите музикални фестивали, или музикални концерти е още по-голяма лудница. Там и самите билети за фестивала свършват бързо (за часове, че и за минути), и е все по-голяма магия да се хване часа на пускането им в продажба, самолетните също стават все повече проблем последните години. Преди 3-4 години като че ли не беше такава голяма офанзива. Явно народа го е ударил на купон в кризата :D

Отделно е предизвикателството с датите. Някой са на едни и същи дати всяка година. На други се променят според деня от седмицата, или ако се пада юбилейно издание, трети според местни традиции, за които трябва да се изровят доста сайтове, за да се схване метода на определяне на датата на провеждането им за всяка отделна година.

За извън Европа - Азия и Южна Америка нещата с билетите са по-специфични. Там се дебнат промоции, грешки, но пак има известна схемматичност при цените и за тези полети. При тях пък самолетните билети НЕ се купуват толкова рано. Но нощувките са си определено с огромни надценки, и високи (примерно около  Нова година, или за Карнавала в католическия свят).

Накратко е това, иначе си имат много дребни детайли и специфики тези пътувания, и трябва постоянно да се следят много цени на много сайтове. Но накрая наградата, удовлетворението и удоволствието са огромни и несравними с кое да е друго пътуване. :) Поне за мен.

 

П.П. голям оффтопик се получи май. Администрацията ако прецени, може да предприеме нужните действия.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Въййй колко е пораснала тази тема за един ден. Я и аз да кажа нещо:

за паса: за мен си струва има доста отстъпки, както споменах и преди. За Саграда Фамилия също има отстъпки, мисля, че и за къщите също. Особено при тези скъпи билети за метро, влак или автобус. Предлагам ви ако не ви се дават около 30 евро за три дена, да си вземете карта Т10, която важи за всички видове транспорт цената и е около 11 евро.

Саграда Фамилия: За мен не си заслужава посещение вътре. Поне преди завършването и през 2036г. по последни данни.

Една НОВА информация: Замъка Монджуик вече е платен. Онзи ден платих като поп, защото бях гид на няколко човека. Цената е 5 евро. :angry: Получавате една книжка бонус. 

 

Предлагам да посетите музей CosmoCaixa. За мен това е най-хубавия, най-готиния музей от всички!!! Бих го посетил отново и отново! Може да пипнеш всичко и да правиш експерименти. На края има и истинска тропическа гора. Наистина много готин музей. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен съдържателката на пансиона, в който бях отседнала, ми продаде въпросните талони (T10) с уговорката каквото ми остане да й го дам, а тя да ми даде парите.

Също ми даде много голяма отстъпка за хоп ин/хоп он автобус, но така и не ми остана време да се възползвам.

Връзка към мнение

...

 

П.П. голям оффтопик се получи май. Администрацията ако прецени, може да предприеме нужните действия.

Благодаря, ще го прочета пак като се събудя :)

Крайно време е да направиш тема за карнавали, събития и всичко, което те вдъхновява да пътуваш. Ще бъде страхотно и много интересно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля, че паса не е нужен, ако не сте музейни маниаци. Ние бяхме трима и използвахме 3бр. Т10 за 4 дни. Каза Батьо е прекрасна, успяхме да влезем моментално, Каза Мила гледахме няколко пъти отвън. Саградата оставихме да разгледаме отвътре следващия път - нямаше време.  Ние пък уцелихме Националния празник на Каталуния - 11.09 и демонстрациите за отцепването й. Мнооого впечатляващо! Много неща видяхме, много не успяхме. Усещането за града, обаче е много живо в съзнанието ми. Прекрасна е Барселона! И да, доста скъп град.

П.С. Мога да препоръчам апартамент между пл. Еспаня и пл. Каталуния.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога да приема, че разглеждане на къщите на Гауди отвътре може да бъде пропуснато при първо посещение на Барселона. Някак отказвам да приема обаче, че разглеждане на Саграда Фамилия отвътре може да бъде пропуснато при което и да е било посещение на Барселона. Рядко съм се чувствал толкова удовлетворен от посещение на културна/духовна/архитектурна забележителност от творението на Гауди. Да видиш Саграда-та отвън е 10% от удоволствието да я видиш отвътре, но всеки си знае най-добре. Снимките не пресъздават дори 5% от великолепието на този гениален проект, но все пак:

post-53-0-85198200-1394445233_thumb.jpg

 

post-53-0-60050600-1394445249_thumb.jpg

 

post-53-0-76779600-1394445262_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами ето какво видях (нямам достъп до всичките си снимкии в момента):

 

859588_10151296070959779_1874417093_o.jp

 

858904_10151296078239779_1557976561_o.jp

 

820855_10151296073889779_1698930702_o.jp

 

857231_10151296077674779_1021974_o.jpg

 

812536_10151296072899779_1362720442_o.jp

 

858249_10151296065509779_2005244618_o.jp

 

Но явно съм била преди да направят интериора:

http://www.sagradafamilia.cat/sf-eng/docs_instit/vvirtual.php?vv=1

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Добре, тези снимки ме карат да проверя отново какво ще видя есента и вероятно да дам 10 евро. Повече ми допадат от тези на Childish ^_^  Никога не съм съжалявала за изхарчените пари някъде, доста по-вероятно е да ме е яд да платя за пробването на паеля. 

 

Мога да приема, че разглеждане на къщите на Гауди отвътре може да бъде пропуснато при първо посещение на Барселона. Някак отказвам да приема обаче, че разглеждане на Саграда Фамилия отвътре може да бъде пропуснато при което и да е било посещение на Барселона. Рядко съм се чувствал толкова удовлетворен от посещение на културна/духовна/архитектурна забележителност от творението на Гауди. Да видиш Саграда-та отвън е 10% от удоволствието да я видиш отвътре, но всеки си знае най-добре. Снимките не пресъздават дори 5% от великолепието на този гениален проект, но все пак:

Връзка към мнение

Ами ето какво видях (нямам достъп до всичките си снимкии в момента):

 

859588_10151296070959779_1874417093_o.jp

 

858904_10151296078239779_1557976561_o.jp

 

820855_10151296073889779_1698930702_o.jp

 

857231_10151296077674779_1021974_o.jpg

 

812536_10151296072899779_1362720442_o.jp

 

858249_10151296065509779_2005244618_o.jp

 

Но явно съм била преди да направят интериора:

http://www.sagradafamilia.cat/sf-eng/docs_instit/vvirtual.php?vv=1

 

Очевидно говорим за различни периоди по време на строителството. В момента нещата изглеждат по коренно различен начин, катедралата е затворена и почти изцяло завършена интериорно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре, тези снимки ме карат да проверя отново какво ще видя есента и вероятно да дам 10 евро. Повече ми допадат от тези на Childish ^_^  Никога не съм съжалявала за изхарчените пари някъде, доста по-вероятно е да ме е яд да платя за пробването на паеля. 

 

В Барселона можеш с чиста съвест да си спестиш паелята за сметка на саградата или някой вкусен рибен деликатес... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Определено, интериорът изглежда завършен, по мое време, което не беше толклова отдавна, но явно са си дали зор със строителството, си беше строителна площадка и аз снимах главно строителите ;)

И аз ще посещавам отново, може би като я завършат напълно. Иначе, в общия случай, предпочитам да стоя гладна, но да видя/посетя нещо.

 

Casa Batlló:

858281_10151296151679779_260795430_o.jpg

Връзка към мнение

Никога не съм съжалявала за изхарчените пари някъде, доста по-вероятно е да ме е яд да платя за пробването на паеля. 

Има две основни правила в гастрономията:

1. Рибена чорба се готви с девесил

2. Паеля се яде във Валенсия

 

:biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А, тука сега може се поспори, и то много. Паея Валенсиана например е с пилешко, което изобщо не отговаря на представата за паея. Така че, ще ме извиняваш...Барселона е мястото, само че да е на хубаво, а там режат глави. Имахме удоволствието да сме гости на един момък, който е главен готвач в много реномиран ресторант там /испанец, разбира се/. Та той ни води на място, което според него е второто след неговото :lol: :lol:  с най-добра паея. Беше разкошотия, друг е въпросът, че на някой от нас морските дарове не ни понасят.

Става въпрос за Саламанка. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има две основни правила в гастрономията:

1. Рибена чорба се готви с девесил

2. Паеля се яде във Валенсия

 

:biggrin:

За Валенсия можеше повече да ми разкажеш, но пощенската ми кутия е празна :umbrage:

Връзка към мнение

Родината на паеята (или както тук си я знаем паелята),  е Валенсия. Тук Фичо е прав по втора точка. ;)

Оригиналната рецепта е със заешко (алтернативно охлюви/ пъдпъдъци). Това, че всяка провинция я прави с различно месо, не променя факта къде и с какво се готви оригиналната рецепта. Друг е въпросът, че паеля каталуня е с раци, скариди и омари, и от там Барселона като известен туристически център, е популяризирала най-много по света този вид. И повечето хора остават с впечатлението, че паелята е с морски дарове. :)

 

След три дена отивам във Валенсия, и пак ще направя лична справка. Въпреки че съм я правил многократно досега. :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Паея се яде...

Родината на паеята е... :)

Тъй де, не съм оспорвала къде е точно родината, а кое е най-близо като представа за паея. :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.