Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

преди 22 минути , Jorro каза:

Там някакъв шанс за шезлонги има ли предвид, че щв пристигнем най рано в 11ч на плажа? 

Миналия месец бяхме там, ходихме с автобус от Ханя, който пристига на Елафониси към 11ч. Бяха пуснали дори 2 автобуса заради многото пътуващи, та доста народ се изсипахме едновременно в 11ч, отделно от тези с колите и все пак се намираха шезлонги тук там, успяхме да си намерим. Предполагам, че е и въпрос на късмет де.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 35 минути , Jorro каза:

Взех кола за първия ден и се чудя елафониси или балос да направим, защото и двата няма как. За Балос честно ме е шубе с колата особено както и не важи застраховката за там та май остава елафониси. 

Според мен Елафониси е повече като за плаж. Но ако ви писне следобед към 4-5 не пречи да се мине и през Балос за залеза като може и дори да не се слиза до долу чак. Иначе за колата не е проблем. Не може да се кара бързо, но не мисля, че има риск за колата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 3 часа, Jorro каза:

Аз реших да отидем за уикенд само събота раян, неделя уизз. Взех кола за първия ден и се чудя елафониси или балос да направим, защото и двата няма как. За Балос честно ме е шубе с колата особено както и не важи застраховката за там та май остава елафониси. 

Там някакъв шанс за шезлонги има ли предвид, че щв пристигнем най рано в 11ч на плажа? 

Пристигнахме към 11 и доста трудно намерих сет - 2 шезлонга и чадър 10 евро. Най-успешно похарчените 10 евро това лято. Не си представям как бих оцеляла без чадър.

С организиран дневен тур съм. Взех го от Ханя за 24 евро. Посочват ти удобно място около твоят хотел, от където ще те вземат. Пътувахме покрай един каньон. Доста е сложно за шофиране. Не съм шофьор, но ми изглеждаше страшничко.

Хотелчета ми е Faros в Като Дарацо. Подходящ е за кола, паркират се в двора. Не мога да кача снимки.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 3 часа, Jorro каза:

Аз реших да отидем за уикенд само събота раян, неделя уизз. Взех кола за първия ден и се чудя елафониси или балос да направим, защото и двата няма как. За Балос честно ме е шубе с колата особено както и не важи застраховката за там та май остава елафониси. 

Там някакъв шанс за шезлонги има ли предвид, че щв пристигнем най рано в 11ч на И 

И едно лично мнение. Ако имах възможност, бих отишла в късния след обяд до залез или рано сутрин. В тази навалица в момента не мога да усетя красотата на плажа.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Дани Магелани, благодаря ти за предложението за колата, но все още нямаме дати. Да видим дали и кога ще вървим. Виж, моля не, утре дали искат сертификати за качване на самолета, че единият от групата ни е без ваксина 🙂 Благодаря ти предварително 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Близо до хотела ми имаше надпис, че правят тестове. Ако успея утре ще проверя. И на летището ще следя какво искат. На идване проверяваха. Нас  ваксинираните ни пускаха бързо, другите ги гледаха по-сериозно, но не разбрах повече.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, Дани Магелани каза:

Пристигнахме към 11 и доста трудно намерих сет - 2 шезлонга и чадър 10 евро. Най-успешно похарчените 10 евро това лято. Не си представям как бих оцеляла без чадър.

С организиран дневен тур съм. Взех го от Ханя за 24 евро. Посочват ти удобно място около твоят хотел, от където ще те вземат. Пътувахме покрай един каньон. Доста е сложно за шофиране. Не съм шофьор, но ми изглеждаше страшничко.

Хотелчета ми е Faros в Като Дарацо. Подходящ е за кола, паркират се в двора. Не мога да кача снимки.

 

Дани, не разбрах до Балос или до Елафониси ти е дневния тур за 24 евро? 

Букнах нощувката до автогарата в Ханя . Нали тук спират автобусите от до летището - https://goo.gl/maps/7KnkrxXSXt8c7yfm8 ?

Неделята мисля да я прекараме на градския плаж на Ханя ( Nea hora beach )  или Golden beach. В колко трябва да хванем автобуса за летището за да стигнем на време? 30 мин предполагам е пътя? Предвид, че трябва да се мине през гише на връщане за Уизз има ли смисъл да търся къде да си разпечатам бордната карта като се чекирам онлайн или те ще ми издадат нова така или иначе?

 

 

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, Jorro каза:

Дани, не разбрах до Балос или до Елафониси ти е дневния тур за 24 евро? 

Букнах нощувката до автогарата в Ханя . Нали тук спират автобусите от до летището - https://goo.gl/maps/7KnkrxXSXt8c7yfm8 ?

Неделята мисля да я прекараме на градския плаж на Ханя ( Nea hora beach )  или Golden beach. В колко трябва да хванем автобуса за летището за да стигнем на време? 30 мин предполагам е пътя? Предвид, че трябва да се мине през гише на връщане за Уизз има ли смисъл да търся къде да си разпечатам бордната карта като се чекирам онлайн или те ще ми издадат нова така или иначе?

 

 

 

Аз ходих до Елафониси днес. До Балос съм ходила преди 2 години. Цената беше подобна. На Балос ми хареса повече. Може би защото нямаше жеги.

Не се ориентирам в картата ти, а и пристигнахме по тъмно. На картата в близост до автогарата е магазин Зара. Има и друга  ^автогара", от която тръгват автобусите към Голдън бийч и другите плажове, Кацо Дарацо, Сталос и др. Аз мисля утре да тръгна от моя хотел в 16 ч.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Jorro избери Golden beach пред градския плаж. За другото не мога да помогна. 

Като активен шофьор, мога да кажа, че в шофирането до Ефалониси и Балос няма нищо особено, както и из целия Крит. Последните 7-8 км към Балос се кара наистина много бавно, заради настилката. Ние питахме изрично момчето, което ни даваше колата за Балос дали застраховката покрива пътя до там и той много учуден ни отговори: Че защо да не покрива?! 

Но Дани е права. Ако не може да отидете до Балос и Ефалониси наистина рано (явно вече е пълно с туристи), отидете късния следобед, когато повечето си тръгват. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Jorro каза:

Дани, не разбрах до Балос или до Елафониси ти е дневния тур за 24 евро? 

Букнах нощувката до автогарата в Ханя . Нали тук спират автобусите от до летището - https://goo.gl/maps/7KnkrxXSXt8c7yfm8 ?

Неделята мисля да я прекараме на градския плаж на Ханя ( Nea hora beach )  или Golden beach. В колко трябва да хванем автобуса за летището за да стигнем на време? 30 мин предполагам е пътя? Предвид, че трябва да се мине през гише на връщане за Уизз има ли смисъл да търся къде да си разпечатам бордната карта като се чекирам онлайн или те ще ми издадат нова така или иначе?

 

 

 

Това е автогарата за летището, да.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 минути , DaBo каза:

@Jorro избери Golden beach пред градския плаж. За другото не мога да помогна. 

Като активен шофьор, мога да кажа, че в шофирането до Ефалониси и Балос няма нищо особено, както и из целия Крит. Последните 7-8 км към Балос се кара наистина много бавно, заради настилката. Ние питахме изрично момчето, което ни даваше колата за Балос дали застраховката покрива пътя до там и той много учуден ни отговори: Че защо да не покрива?! 

Но Дани е права. Ако не може да отидете до Балос и Ефалониси наистина рано (явно вече е пълно с туристи), отидете късния следобед, когато повечето си тръгват. 

Благодаря. Ами то нямаме много избор. Колата я взимаме в 9 и трвбва да я върна до 9 на следващия ден, че не ми се плащаше за втори ден при тези цени на колите в момента. Реално от летището трябва да тръгнем директно към Елафониси и да стискаме палци за чадър. На следващия ден ще отидем до Голдън бийч (надявам се има автобуси) и следобед към летището. От твоя пост съм си набелязал и ресторант за Ханя така, че би трябвало това да е планът. 🙂

  • Браво 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Jorro каза:

Благодаря. Ами то нямаме много избор. Колата я взимаме в 9 и трвбва да я върна до 9 на следващия ден, че не ми се плащаше за втори ден при тези цени на колите в момента. Реално от летището трябва да тръгнем директно към Елафониси и да стискаме палци за чадър. На следващия ден ще отидем до Голдън бийч (надявам се има автобуси) и следобед към летището. От твоя пост съм си набелязал и ресторант за Ханя така, че би трябвало това да е планът. 🙂

Покрай Голдън бийч и още няколко плажа мина автобус 21, на 30 мин е. Тръгва от другата спирка в паркчето, която е близо до началото на улицата, водеща към старото венецианско пристанище.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Дани Магелани каза:

Покрай Голдън бийч и още няколко плажа мина автобус 21, на 30 мин е. Тръгва от другата спирка в паркчето, която е близо до началото на улицата, водеща към старото венецианско пристанище.

Ако сте ходили на плажа ще споделиш ли мнение за цени на шезлонгите, водата как е, хапване на близо 🙂

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 7 минути , Jorro каза:

Ако сте ходили на плажа ще споделиш ли мнение за цени на шезлонгите, водата как е, хапване на близо 🙂

На Елафониси вчера - сет 10 евро. На други плажове не съм била. Първият ден посветих на лежерна разходка из Ханя. Следобядът на басейна на хотелчето. В жегата не ми се слизаше до плажа. Днес също на басейна до тръгването. 

Предишният път хотелът ми беше на плажа и имаше свои безплатни чадъри и шезлонги. От терасата излизаш на плажа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Jorro - ако питаш за Golden beach бях писала в единия си пост. Хубава и широка пясъчна ивица е. Има и голяма свободна зона. 6 евро беше комплектът, ако не се лъжа. Влизането във водата е много плавно и дълбоко става след доста вървене. В края на юни водата беше много чиста. Имаше със сигурност една таверна, а може да има и още в другия край на плажа.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

След Голдън бийч има две малки плажчета в заливи оградени със скали. Много добре изглеждат, няма много народ. Има чадъри и шезлонги и по едно заведение. Харесаха ми, но само минах покрай тях с 21. Има и голяма площ за паркиране. Мисля, че второто беше Агия Апостоли, дано не бъркам. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Jorro, трябва да, минаваш през гишето на райън, мисля, че ти слагат печат на бордната карта, поглеждат ти ковид документите и тогава отиваш към секюрити. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 13.08.2021 г. в 21:39, Levantino каза:

@Jorro, трябва да, минаваш през гишето на райън, мисля, че ти слагат печат на бордната карта, поглеждат ти ковид документите и тогава отиваш към секюрити. 

Направих го, но после питах на гейта и ми казаха, че не е нужно могат и те да ги проверят. За другите може и да не чакат на гише, ако са само с ръчен. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Eva eva каза:

Моля, успокойте ме, че на връщане от Ханя няма да търсят тестове за неваксинираните 🙂 

В Ханя се качваш само с ЛК (паспорт)  и бордна карта - друго не ти е необходимо. Бърз тест тук до 24 часа ,за да отпадне карантина.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Приключи нашето пътуване до Крит. Страхотно беше Simple Smile Полетите - с wizz air, по 20 лв. на човек в посока с дискаунта, доплатихме и по 1/2 куфар на човек Simple Smile  От летището до града се придвижихме с автобус - 2.30 евро на човек в посока. Посетихме Балос, Елафониси, нощувахме в Ханя. Спахме в апартамент, през букинг - Armi Luxury Apartment in the Heart of the City. За 4 човека е перфектен - с 2 спални, на удобно място в Ханя, близо до центъра. До апартамента има 2 безплатни паркинга. Няма да препоръчвам фирмата, от която наехме кола, защото ни забавиха с 1 час при предаването на автомобила.
Шофирането до Балос и Елафониси не е кой знае какво предизвикателство, щом аз се справих Simple Smile До Балос има 7 км. черен път, бавничко, внимателно, на първа-втора се кара. Гледайте да сте там до 10 ч. сутринта, най-късно, след това опашката става поне 2-3 км. и ще трябва да вървите пеша. До Елафониси също внимателно, на места е тясно, но няма черен път. И там след 10 ч. е лудница. И на двете места чадър с 2 шезлонга са по 10 евро.
На летището има чуден free shop, цените ми се сториха по-ниски от тези в града, много добре зареден. Яд ме хвана, че пазарувах от разни магазинчета в Ханя, трябваше да взема всичко от летището. Все пак, ако решите да пазарувате от летището вижте си работното време на безмитния магазин. 
Ако имате въпроси - на линия съм 🙂 

 

Балос

DSC_0626-3.jpg

 

DSC_0655-2.jpg

 

DSC_0673-2.jpg

 

DSC_0693-3.jpg

 

DSC_0615-2.jpg

 

Елафониси

DSC_0746-2.jpg

 

DSC_0769-2.jpg

 

DSC_0735-2.jpg

 

DSC_0772-2.jpg

 

Ханя

DSC_0810-2.jpg

 

DSC_0879-2.jpg

 

DSC_0899-2.jpg

 

DSC_0883-2.jpg

 

DSC_0891-2.jpg

 

DSC_0823-2.jpg

 

DSC_0802-2.jpg

 

  • Харесвам 28
  • Браво 3
Връзка към мнение

Ние на Балос отидохме много късно, заради това че от сутринта се почнаха съобщения за многочасово закъснение на обратния ни полет и трябваше да се уговаря по-късно връщане на колата под наем и изобщо други логистики. Карахме изключително бавно една малка количка, която пет пъти изрично ни предупредиха на Балос да не я мъкнем. Паркирахме на не повече от километър от паркинга и не мисля че опашката е стигала повече километър. Удължи ни ходенето с по десетина минути в посока.

Става въпрос за първи август, неделя.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Абе хора, никой ли не отиде в Ираклион, на гроба , на най- големия гръцки писател и философ на 20-ти век - Никос Казандзакис, да види посланието му? 

 

Помните ли “Зорба Гъркът “, с Антъни Куин?


image.jpeg.374c943b59e444f9214edc66011e726a.jpeg

 

На плочата на гроба е написано:
 

“Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβούμαι τίποτα. Είμαι λεύτερος.“
„Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.“

 

И православната, и Католическата църква, смятат образа на Христос от “ Последното изкушение” , за ерес. Православната църква го отлъчва и му отказва погребение в осветена земя. Но той винаги е искал да бъде близо до морето, така че, е погребан, в землистата защитна стена на родния си град - Ираклион.

 

Който отиде в Крит, трябва , непременно, да опита, неговата проста рецепта за щастие: “ чаша вино, шепа печени кестени и шумът на морето…”

Аз бих добавила: “ и с точния човек до теб, за да е пълно щастието…”

 

Простете за лиричното отклонение, но Казандзакис ми е от любимите великани:))), а Крит - място, пълно със сантименти:))

 

 

 

 

  • Харесвам 21
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.