Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

Казандзакис и на мен ми е много любим и като съм била в Крит наистина винаги съм се сещала за неговото "колко просто нещо е щастието", но гроба не съм посещавала. Може и да поправя тази грешка някой ден, но пък за мен Ираклион беше най нехаресваното място в Крит, та не е много сигурно ☺

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние на Балос отидохме следобед към 14,30 /стартирахме по пътеката /и определено смятам, че е добро решение. Част от хората си тръгваха, така че спряхме на паркинга - места се освобождават непрекъснато. Друго предимство беше, че народът се изнасяше като цяло и след 18ч беше много приятно. По пътеката нагоре вече не беше горещо, гледахме и залеза над лагуната. Изнесохме се преди да се стъмни точно. 

@Eva eva, някакви промени в изисквания за документи на летището? 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, AlexandraKo каза:

Абе хора, никой ли не отиде в Ираклион, на гроба , на най- големия гръцки писател и философ на 20-ти век - Никос Казандзакис, да види посланието му? 

 

Помните ли “Зорба Гъркът “, с Антъни Куин?


image.jpeg.374c943b59e444f9214edc66011e726a.jpeg

 

На плочата на гроба е написано:
 

“Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβούμαι τίποτα. Είμαι λεύτερος.“
„Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.“

 

И православната, и Католическата църква, смятат образа на Христос от “ Последното изкушение” , за ерес. Православната църква го отлъчва и му отказва погребение в осветена земя. Но той винаги е искал да бъде близо до морето, така че, е погребан, в землистата защитна стена на родния си град - Ираклион.

 

Който отиде в Крит, трябва , непременно, да опита, неговата проста рецепта за щастие: “ чаша вино, шепа печени кестени и шумът на морето…”

Аз бих добавила: “ и с точния човек до теб, за да е пълно щастието…”

 

Простете за лиричното отклонение, но Казандзакис ми е от любимите великани:))), а Крит - място, пълно със сантименти:))

 

 

 

 

Много на място ти е лиричното отклонение. Къде другаде, ако не в темата за Крит. Казандзакис и на мен ми е любим, Крит- също. И все се сещам за думте му,когато се нося по водите на Егейско море: "Блажен е този,който преди да умре, е плавал по Егея."

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, Бръмбар каза:

Казандзакис и на мен ми е много любим и като съм била в Крит наистина винаги съм се сещала за неговото "колко просто нещо е щастието", но гроба не съм посещавала. Може и да поправя тази грешка някой ден, но пък за мен Ираклион беше най нехаресваното място в Крит, та не е много сигурно ☺

Споделям мнението ти за Ираклион. На фона на красотите,.които островът предлага, новата столица бледнее.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, jul каза:

 

@Eva eva, някакви промени в изисквания за документи на летището? 

На връщане трябва да се наредите на гишетата - дават хартиени бордни карти. Не искат никакви ковид документи - гледат само ЛК.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Днес - Лутро. Достъпно само по вода. Няма коли, няма мотори, само лодки. Мислех, че 3 часа тук ще са ни много, обаче мястото се оказа супер приятно и май ще сменя билетите за по-късно. Вървим през тентите на заведенията (единствен възможен път) и точим лиги по топлите витрини. Пусто, как нямам 9 стомаха като Алф 😜 Безобразно вкусно и безобразно големи порции навсякъде. Със сигурност трябва да помислят за тапас вариант 😄

IMG_20210828_132036.jpg

 

IMG_20210828_122417.jpg

 

IMG_20210828_131755.jpg

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , jul каза:

Днес - Лутро. Достъпно само по вода. Няма коли, няма мотори, само лодки. Мислех, че 3 часа тук ще са ни много, обаче мястото се оказа супер приятно и май ще сменя билетите за по-късно. Вървим през тентите на заведенията (единствен възможен път) и точим лиги по топлите витрини. Пусто, как нямам 9 стомаха като Алф 😜 Безобразно вкусно и безобразно големи порции навсякъде. Със сигурност трябва да помислят за тапас вариант 😄

IMG_20210828_132036.jpg

 

IMG_20210828_122417.jpg

 

IMG_20210828_131755.jpg

А къпахте ли се? Един местен ни каза, че заради теченията, морето е студено. Сравнено с Превели как е водата като температура?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сравнено с Превели, водата е прекрасна - прозрачна и топла. Има обли камъни, може с или без акваобувки. На Превели заради реката водата е много мътна и със студени течения. Тук има и риби за гледане и е приятно да се стои вътре, изобщо не е студено. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 14 минути , jul каза:

Сравнено с Превели, водата е прекрасна - прозрачна и топла. Има обли камъни, може с или без акваобувки. На Превели заради реката водата е много мътна и със студени течения. Тук има и риби за гледане и е приятно да се стои вътре, изобщо не 

Догодина явно ще се ходи там:)Многоо благодаря.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Привет група! 

Имам нужда от съвет. 

Обмисляме посещение на Крит в средата на септември, като идеята ни е плаж, евентуално можем да включим 1-2 обиколки, но нищо сериозно, защото ще сме с дете на 2 години. В търсене съм на не много голямо населено място с  хубав плаж. Какви са вашите препоръки? В коя част на острова да се ориентирам да гледам. Като също така е добре да отбележа, че предпочитам да не пътуваме с кола до плажа.

Благодаря предварително на всички отзовали се ! 

Връзка към мнение

Ако кацате в Хания и не искате да наемате кола или да се друсате с автобусите - плажът в новата част на града, Nea Chora, е пясъчен и е окей, дълъг е, за да прави тигели детето напред- назад, като му писне да седи на едно място, има шезлонги, фрапета, по спомени имаше дори душове със сладка вода. От единия край имаше детска площадка с катерушки, имаше и някакъв лунапарк май. На първа линия има много хотелчета, така че движението ви да е минимално.  В старата част на града също има плаж, но в спомените ми не е нищо особено. Там приятно е по пристанището, има лодки за разходки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Coo каза:

Ако кацате в Хания и не искате да наемате кола или да се друсате с автобусите - плажът в новата част на града, Nea Chora, е пясъчен и е окей, дълъг е, за да прави тигели детето напред- назад, като му писне да седи на едно място, има шезлонги, фрапета, по спомени имаше дори душове със сладка вода. От единия край имаше детска площадка с катерушки, имаше и някакъв лунапарк май. На първа линия има много хотелчета, така че движението ви да е минимално.  В старата част на града също има плаж, но в спомените ми не е нищо особено. Там приятно е по пристанището, има лодки за разходки.

 

преди 2 часа, jorocontrola каза:

Ако сте без кола и ходите на плаж в Ханя, Крит може и да не ви хареса ...

Ще наемем кола със сигурност, просто идеята на престоя е не лудо обикаляне както сме свикнали до сега, а повече релакс на плажа. 

Връзка към мнение
преди 11 часа, Stilianchito каза:

 

Ще наемем кола със сигурност, просто идеята на престоя е не лудо обикаляне както сме свикнали до сега, а повече релакс на плажа. 

Зависи за колко дни сте. Но не пречи и да разделите почивката на няколко места, ако сте за седмица. Така направихме ние лятото, макар и детето на е на 6.

Няколко дни около около Фаласарна (предполагам 15мин каране до плажа не се брой за обикаляне), няколко дни на Елафониси (ние бяхме в този хотел препоръчан от някой тук във форума и ни хареса).

Плажовете около Ханя не ни харесаха като за шезлонг-туристи, но не пречи да се мине да се видят бутиковите (Seitan Limania примерно). Но пък Ханя вечерта е супер, така че може да се помисли за една нощувка спрямо полетите.

Детето е малко и може да се приеме за плюс. Става време за смяна на района, товарите се следобед като ви напече повече и тръгвате. Детето спи по пътя и сте ОК.

Ние бяхме на запад и сме много доволни, но септември има и опция да духа доста на запазните плажове. Това ми е казано от някой бил тогава, но не мога да потвърдя лично ...

Може и на запад разбира се. Разгледайте и изберете ...

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Stilianchito, бих заложила на южния бряг, някъде около Франгокастели. 

- близо е до Ханя /малко над час с кола/

- има няколко прекрасни плитки пясъчни плажа в радиус 10 минути с кола, а може да има и пред настаняването почти директно хубав плаж, ако предпочитате да ходите на един

- чудесни таверни, супермаркети

- вероятност да духа винаги има, но на този бряг е по-малка. Като казвам да духа, може почти да те издуха

- теренът е равен и може спокойно да се придвижвате с количка, ако ползвате още, или с колело. В този ред на мисли и ходенето до плажа е лесно.

Пък ако решите, може да пообиколите.

Но се пада далеч от емблематичните плажове в западната част, които принципно е хубаво да се видят по веднъж, не че са да се ходи там на плаж според мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Аз пък бих препоръчала да си останат в Ханя, но да ходят на плаж около полуостровчето с летището. На не повече от 10-15 мин с кола е, кварталите там са много приятни, а плажовете са няколко и може всеки ден да различен. Примерно Marathi, Kalathas, Gold Coast Beach (плажът на Зорба) и др. Seitan Limani не го препоръчвам за хора с дета на 2г. Първо пътят до него с кола е супер стръмен и тесен, после и стигането до плажа пеша изисква наколко места за базова акробатика. Самият плаж е покрит с камъчета, а не пясък и подходът е доста дълбок. За капак е пълно с кози, които постоянно минават по кърпите и чантите в търсене на храна. Ако ви се ходи по-далеч, може да отидете до Фаласарна. Плажът е широк, с много място пред първия ред шезлогни, пясакът е страхотен, а залезите - невероятни. И на него има розов пясък в лявята част. Не мисля, че си заслужава трамбоването по-далеч от това.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 8.12.2021 г. в 13:46, Stilianchito каза:

Привет група! 

Имам нужда от съвет. 

Обмисляме посещение на Крит в средата на септември, като идеята ни е плаж, евентуално можем да включим 1-2 обиколки, но нищо сериозно, защото ще сме с дете на 2 години. В търсене съм на не много голямо населено място с  хубав плаж. Какви са вашите препоръки? В коя част на острова да се ориентирам да гледам. Като също така е добре да отбележа, че предпочитам да не пътуваме с кола до плажа.

Благодаря предварително на всички отзовали се ! 

Палеохора е мястото, което ви трябва. Има и на изток варианти, но предполагам, че ще летите до Ханя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 часа, Параход каза:

Палеохора е мястото, което ви трябва. Има и на изток варианти, но предполагам, че ще летите до Ханя.

Бихте ли споделили и вариантите на изток 🙂

 

Връзка към мнение

Йерапетра, Макри Ялос, Сития.

На северното крайбрежие има още много възможности, но там е Слънчев бряг, не е по моя вкус и затова не мога да дам препоръки.

 

Но Палеохора е по-добре при кацане в Ханя. Пътува се лесно от летището, градът има всичко необходимо като инфраструктура и огромен хубав плаж, на 7 км е друг още по-хубав плаж - Грамено, достъпни са и главните атракции на западен Крит Елафониси, Фаласарна, Балос. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

                                                        

Здравейте, ще пътувам с две приятелки до Крит в средата на юли. Бихте ли ми дали съвет дали правилно си правим сметките или те няма да ни излязат накрая 😀Естеството на екскурзията ни е кеф/ сами / без деца/ един плаж е достатъчно/ кулинарни наслаждения. Отказахме се от наемане на кола. Ще използваме обществен транспорт и организирани екскурзии. Имаме 4 нощувки / три дни и половина. Кацаме късно в сряда вечер.Планът ни е :

1.       Кацаме на летище Ханя , нощувка  

2.       Балос или Елафониси ? Идеята тук е организирана целодневна екскурзия с автобус и корабче от /до Ханя . Кой плаж  е по-красив ? Ясно ми стана,че розов пясък на Елафониси се вижда на места и то когато слъцето е високо.. и т.н  На вас кой по ви хареса? Връщане в Ханя и нощувка

3.       Отпътуване с автобус до Агиос Николаос разходка и нощувка. Струва ли си да ходим толкова далече имайки в предвид ограниченията по пътя или да направим трета и четвърта вечер в Ретимно с посещение на Кносос? Колко часа се пътува с автобус ?

4.      Ако отидем до  Агиос Николаос  възможно ли е да отидем до Кносос и след това да се придвижим до Ретимно и да нощуваме там?

5.       От Ретимно по обяд се отправяме към летище Ханя                                                                               

Какво да променя ? И още един въпрос : Мога ли да вмъкна в някой момент  Шейтан Лиманя  и  има ли градски транспорт до там ?                                                              

Връзка към мнение

Аз не бих ходил към Агиос Николаос, в източната част е много по-хубаво, а  и нямаш много време.

С кола е бавно, вероятно с автобус ще е още по-бавно придвижването. 

 

Исках да кажа в западната!! В източната няма нищо кой знае какво 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

2.  По-добре Елафониси, защото ще имате повече време за плаж, до Балос отнема доста време придвижването с корабче (  +  автобус от Ханя) и престоят е под 2 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пътувал съм с автобус от Хераклион до Ханя миналото лято и беше цяла вечност. Дългите преходи ги изключете от прогарамата и се съсредоточете към по-кратки и наслаждаване на самата почивка, за да не стане че ще  сте убити от път накрая. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 39 минути , Илиана каза:

                                                        

Здравейте, ще пътувам с две приятелки до Крит в средата на юли. Бихте ли ми дали съвет дали правилно си правим сметките или те няма да ни излязат накрая 😀Естеството на екскурзията ни е кеф/ сами / без деца/ един плаж е достатъчно/ кулинарни наслаждения. Отказахме се от наемане на кола. Ще използваме обществен транспорт и организирани екскурзии. Имаме 4 нощувки / три дни и половина. Кацаме късно в сряда вечер.Планът ни е :

1.       Кацаме на летище Ханя , нощувка  

2.       Балос или Елафониси ? Идеята тук е организирана целодневна екскурзия с автобус и корабче от /до Ханя . Кой плаж  е по-красив ? Ясно ми стана,че розов пясък на Елафониси се вижда на места и то когато слъцето е високо.. и т.н  На вас кой по ви хареса? Връщане в Ханя и нощувка

3.       Отпътуване с автобус до Агиос Николаос разходка и нощувка. Струва ли си да ходим толкова далече имайки в предвид ограниченията по пътя или да направим трета и четвърта вечер в Ретимно с посещение на Кносос? Колко часа се пътува с автобус ?

4.      Ако отидем до  Агиос Николаос  възможно ли е да отидем до Кносос и след това да се придвижим до Ретимно и да нощуваме там?

5.       От Ретимно по обяд се отправяме към летище Ханя                                                                               

Какво да променя ? И още един въпрос : Мога ли да вмъкна в някой момент  Сейтан Лиманя  и  има ли градски транспорт до там ?                                                              

1. ОК

2. И двата, дядо попе. Единия ден до единия, другия до другия. Отказвате се от местене и запълвате останалото време с Ханя. И не е вярно това за розовия пясък - баш си е розов и с невероятен контраст на прозрачно синьо и черно /това с тук-таме при подходяща светлина е за розовото на Балос и Фаласарна/. 78yNZX5rKWOKj3UDWE_8zWyZLgIbvid1CFREuoons40jCZtD04hb7cEKbQxKIxwPAXuKDs80_PQu969-kPlHVMvaDmU_7LS6V15pTF-5SdyC4YmOTaiMj5GoX-EuM_TcQHnjjAnSIFUCTWQ130Mist7fGz6ni0ejDdLM4r3Y1sS7gZSxcJ8T6yeWpzA8XgEKR3uCzQcIRB7yJRyKoOtROdLR6S0a_VYmqSmpff0rnsoDCTFSHqPvBFYWPMnFGxyH8Xp2xY7JMVaF4CtmAy3LLI8GzrKPPgZbFcuiLxEhCBF_riuDlCAhw0w5UHRI41yaIK4farx5KxAskpbBSfdpuH5Y2nX-71ZPsFv7j7w9RCMxuR3bjXNbWGjQaAelIZ4UiIXS6zU3PyYed7rv3HbpZAPz8Hy7PrHNgXd1Y6Ym5zrrGEfeFB61uRcEKBWsjOWwRbxHCW8MyeGW3wH8XAuROzhyMiD9PCuj4dhYIGmFEYXhwYbEguYjIJZxWiHszZSOrhuk0QZvXVwItMHERPYaBqcJWiOyN51p8QTIYWf9fp90Wqxv_9NbgW56If3bOi98c-1jls-3sRG01fFNtOu7OR3lGpU-pGhBv-Xs8mAodjHxd8fRnxL7Xv4NSq298ptRhefq8LXlFuVzYy0bQKNMacyDO5NUWj2EvvMCmmq4rG-9PUZXjeu6DFUqpC7wdg124LnUDu0IVdHopJyjDbkbEccQTJk2Klrc6oTEa9xMDx31p1D6Cn34vFiCEo_b=w674-h898-no?authuser=0

3,4 и 5 отпадат 🙂

Аз така бих направила.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.