Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Травеолани, според обичая трябва да кажеш няколко добри думи за дестинацията от снимката ти :)

Иначе аз пак съм горд от себе си, че познах от раз и без гугъл място, на което не съм бил... За срам и резил за цял месец студенстки стаж, прекаран в Каталуния, не намерих време за Монтсерат.

 

elateq също нищо не каза за статуята в Кьолн, а ми е интересно :)

 

Така и така сме на тема храмове и скали, ето следващата загадка от мене: post-6312-0-79234900-1488303503_thumb.jpg

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

Понеже темата задряма, уточнявам, че на снимката освен очевадните скали има и храм (на снимката се пада вдясно по средата).

Ако има нужда, утре ще има още жокери... както и по-близък план :)

Връзка към мнение

По принцип предположението не е правилно. Но само по принцип :) Ако добавим "Древна" преди Гърция, ще бъде вярно ;)

Връзка към мнение

Храмът на Артемида?

От него е "запазена" само една колона. А на снимката стърчат повече :) Пет, ако трябва да съм точен.

Всъщност и в двата храма поради земетресения ни една колона не е останала права, по някое време през миналия век са ги издигнали наново от останалия наличен материал, за да докарат повечко туристи... Все пак някой се е сетил, че туристите ще се снимат много повече пред изправени колони, отколкото пред пръснал се наоколо камъняк.

 

П.П. Не че около Ефес и Селчук няма баири, но определено няма такава планина с равно плато отгоре... Нещо като мини-вариант на южноафриканската Table Mountain :)

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

Не е той.

Но поне се ориентирате вярно, че е в днешна Турция.

Понеже си стана утре - време е за подсказки :)

 

Храмът е на древногръцка богиня.

Според легендите един небезизвестен император бил до такава степен пленен от красотата на този храм, че заповядал 4 от колоните да се демонтират и да се пренесат в столицата му, където да се използват при строежа на един още по-внушителен храм, който е бил духовното сърце на две империи с две различни официални религии. Макар че, пак според легендите, въпросният император е измародерствал така  не един и два древни храма.

 

В днешно време изправените колони изглеждат ето така:

post-6312-0-35423900-1488319975_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според подсказките, щом колоните са 5, с тези планини наоколо, това са Приенските руини, а храмът, мисля, че беше на Атена.

Много са близо и до Кушадасъ / ходили сме оттам/, може би, около петдесетина километра, близо са и до Дидим. То си е цял град, нещо като Ефес. Ако е това, де. :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно!

AlexandraKo, пак дойде твоят ред :)

 

Храмът на Атина в древна Приена - град, разположен навремето от северната страна на устието на река Меандър (днес: Буюк Мендерес) често оставал в сянката на по-известния Милет от другата страна на реката. Днес, поради  наносите, които носи реката, и двата града вече са на няколко километра навътре в сушата, както и повечето древни градове  в района, вкл. Ефес.

Обикновено Приена и Милет ги комбинират в еднодневен тур от Кушадасъ, който включва и храма на Аполон в Дидима (който, като отддалечен от голяма река, за разлика от останалите си е остаанал до брега във все по-популярния вече курорт Дидим).

На този тур съм попадал на един от най-добрите екскурзоводи, обаче това си е въпрос на късмет.

 

А четирите липсващи колони от храма на Атина, са били отнесени по заповед на император Юстиниан II и използвани за строежа на св. София в Константинопол, поне според екскурзовода ни. По този въпрос, обаче, и до ден днешен се водят спорове.

 

Това, което в Приена ни липсваше, за да се усетим изцяло в Древна Гърция, беше липсата на достатъчно статуи, затова реших да вляза в ролята на една такава в тамошния театър :)

post-6312-0-41967100-1488346314_thumb.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

А онова място аз винаги свързвам с нещо много любимо: " Всичко, което имам, нося с мен."

Мисълта е на един от седемте гръцки мъдреци/ според Платон/ - Биас, който е живял точно там. :)

Много хубава загадка. :)


Я, да видим, освен мен, какво още се вижда и къде се намира?

 

post-1504-0-81581100-1488347207_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Испанее ми

На прав път си. :)

Аз щях да кажа някъде из Русия, ама с тези палми...

Португалия?

Не и не.

Връзка към мнение

Южна Америка, определено. Крилатото нещо отзад прилича на кондор. Щом "испанее" значи не е Бразилия. Според посетените на AlexandraKo държави, остават Уругвай и Аржентина. Залагам на Аржентина, понеже AlexandraKo скоро разпозна загадка оттам :) Мисля, че на снимки от Буенос Айрес съм виждал подобен паметник. Предполагам на Симон Боливар или някой от генералите му в борбата за освобождение на Южна Америка, но определено не познавам историята на Латинска Америка чак в такива детайли, че да се сетя за име.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Южна Америка, определено. Крилатото нещо отзад прилича на кондор. Щом "испанее" значи не е Бразилия. Според посетените на AlekxandraKo държави, остават Уругвай и Аржентина. Залагам на Аржентина, понеже AlekxandraKo скоро разпозна загадка оттам :) Мисля, че на снимки от Буенос Айрес съм виждал подобен паметник. Предполагам на Симон Боливар или някой от генералите му в борбата за освобождение на Южна Америка, но определено не познавам историята на Латинска Америка чак в такива детайли, че да се сетя за име.

Отлично, не е Симон Боливар, но всичко останало е така, отговорът приемам за точен! :)

Моля, слагай следващата снимка, аз докато напиша какво точно е това.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това е конната статуя на Хосе Сан Мартин, който се счита за баща на Аржентина.

Намира се на Плаза Сан Мартин,спокоен парк в сърцето на Буенос Айрес,в единия край на главната търговска улица , наречена Флорида. В днешни дни паркът е заобиколен от красиви съвременни сгради, а в миналото тук са се намирали къщите на най-богатите фамилии в града.

Монументът е от бронз и прекрасен червен мрамор и е дело на френския художник Louis Joseph Daumas, създаден  през 1862 г. Статуята изобразява различните етапи от живота на генерала и битките, в които   се e  борил за постигане на независимост за Аржентина. През 1878 г паркът  е бил кръстен на него, по случай на стогодишния му юбилей и  има сегашния си вид от 1889 година.

 Той има повече от 350 вида дървета, включително , 100 годишно дърво Омерос /Gameros/.Паркът е най-красив през сентември-ноември, когато всичко е цъфнало.
 
 
 
 
Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.