Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 4 минути , Щастливеца каза:

Хърватска

Не е Хърватска

 

преди 3 минути , Иван Попов каза:

Чехия

Не е и Чехия.

 

Жокер: Ботаническа градина е с преобладаваща Средиземноморска флора. :)

Връзка към мнение
2 hours ago, oli_mali said:

Значи моята загадка пак е актуална!До момента се знае, че не е Капри. Хайдее, 5 дни минаха...

според изначалните "правила" (или по-скоро насоки) на играта, не е редно да оставяме загадка да престои повече от два дни, без да се даде жокер ;)

Едит: сега видях жокера, извинявай, много съм заблеян :)

 

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

След жокера, и след оказаната посока и според списъка на посетените ти държави, сведох възможностите до Испания и Франция.

И понеже Каталуния ми е на сърцето от време оно, когато прекарах там едно студентско лято , реших да видя, дали не съм пропуснал нещо интересно тогава (много години минаха, пък и по ботанически градини се запалих доста по-късно, чак след като се ожених за фармацевтка с уклон към ботаниката).

Тоя път отговорът го намерих чисто интуитивно с мимимум ровене в нета.

 

Ботаническата градина Маримуртра в Бланес, Коста Брава, Каталуния

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 10 минути , master_of_germs каза:

Ботаническата градина Маримуртра в Бланес, Коста Брава, Каталуния

Браво Мастър! Правилен отговор, ти си на ход :)

 

Разположена на 4 хектара Ботаническата градина Marimurtra се намира в Бланес, точно в горния край на един много стръмен хълм над пристанището.  Marimurtra е една от най-старите ботанически градини в Европа, създадена в началото на 20-ти век от германския ботаник Карл Фауст. Тя съдържа растения от цял свят, разделени на 3 основни секции - субтропична, умерена и средиземноморска градина В Маримуртра се съчетават не само местни растения и дървета, но също така и растителни видове от цял свят, като палми от Чили и дървета, които са характерни за Африка и Мексико.

 

 DSC_0127.jpg

 

64185135.jpg

 

Pinya-de-Rosa-Botanical-Garden.jpg

 

/Тези снимки са от Интернет, тъй като нямам достъп до мойте в момента от работата/

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
33 minutes ago, Истинец said:

Пловдив, Стария град?

 

А що е то по-конкретно не мога да кажа :D

Тръгвайки от Пловдив по суша за това място, ще трябва да се прекоси държавна граница... и то повече от веднъж ;)

Връзка към мнение

Играта заспа...

... а не е редно така...

 

Реших този път да дам силен жокер с нещо, което е емблематично за региона.

 

 

f.jpg

Връзка към мнение

Да, струва ми се, че това е Бенедиктинското абатство, сиреч манастира на остров Райхенау.

Ето това:

Reichenau_3.jpg

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Сиреч, ти си наред, @iaia_mama :)

 

Бенедиктинското абатство на остров Райхенау е основано през 724 г. и се счита за най-старият манастир в германоезичния свят.

Остров Райхенау в Унтерзее (долната част на Боденското езеро) е обект на ЮНЕСКО. Снимката е на манастира на св. Богородица и св. Марк, главната сграда на абатството. Освен този манастир, още две църкви на острова са включени към този обект на ЮНЕСКО.

 

Ето как е изглеждал целият комплекс, преди абатството да бъде закрито по времето на Наполеон

abbey.thumb.jpg.3657c8d1777ed17eb131cd48a7aa2a3f.jpg

 

Статуята на св. Марк пред манастира:

58f90e2643b56_stmark.thumb.jpg.8e7c82917bde0a39fd3635eac43c87d7.jpg

 

и една снимка от двора на манастира (снимките вътре в църквата хич не са ми добри, доста зле беше осветено)

hof.thumb.jpg.f26f955eb5b868d84c69f8872c2e5fce.jpg

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Много приятно място е целия район на Бодензее. За мен де :)  Въртя-суча, все гледам да ме отвее вятъра за някой-друг ден и натам  между другото.
А сега: Какво е това и къде се намира? - този път пускам първото, което ми попада в очите от диска снимки, който вадя със затворени /нарочно/ очи от кутията. Е, супер лесно е, но да видим кой е бил там и ще си го познае :)

P1470805.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не точно градски транспорт, а фуникуляр, входът е към дълбините, а релефът не предполага да е метро :)

А дизайнът не е просто модерен, култов е.

Аз не съм от почитателите на модерната архитектура и почти не знам имена на архитекти след Ренесанса, но поне за Заха Хадид (лека ѝ пръст) съм чувал нещичко.

 

Та отговорът е фуникулярът Хунгербург

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Master, абсолютно правилен отговор! И нямам нищо против, ама каква стана тя – къде ги другите, само двамата ли ще си играем? :) Аз също не съм почитател на modern art-ските изгъзици, но признавам, че понякога има интересни идеи. Колкото до модерното изкуство и архитектура – Австрия определено си пада по разни странности, да ги наречем, като фаворита май е Грац. Но и очарователният Инсбрук има с какво да се похвали и това е точно този Хунгербургбан – те му викат и железница, но според мед си е точно модерен фуникуляр, малко скъпичък, обаче. Вероятно понеже с него май се возят най-вече туристите. Както и да е, според мен е атракция, която си заслужава, ако човек има и достатъчно време да постои на терасата на горната станция (снимката от загадката) да се покефи на гледките, да си поснима на спокойствие, да се помотае наоколо, да пийне кафенце/биричка с парче от прочутия австрийски щрудел, обилно поръсен с пудра захар и богато украсен с пухкава сладка сметана (хий, окапах се! )Пък още по-добре след това да се метне и лифта до върха, за пълен кеф. Та, въпросният фуникуляр е пуснат в експолатация на 1 декември 2007г. като наследник на предишния фуникуляр, функционирал цели сто години - от 1905 до 2006-та! По линията има четири спирки и едната от тях (предпоследната) е на зоологическата градина, за която казват, че била най-високо разположената в Европа. На тези, които тепърва ще ходят в Инсбрук, освен приятна разходка из този доста приятен тиролски град, пожелавам и разходка с Хунгербургбан и хубаво време, за да си направят чудесни снимки :)

Още няколко снимки:

 

 

P1470782.JPG

P1470812.JPG

P1470869.JPG

P1470829.JPG

109932078.jpg

Редактирано от Mary
Добавяне на текст
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

@iaia_mama, твоите снимкови загадки са ми сериозно вдъхновение, особено тези от Австрийските Алпи. По една или друга причина австрия все остава встрани от маршрутите ми или просто минавам транзит, а ти ми действаш като катализатор да събирам още и още информация за интересни места, които да включа в обиколката си, когато и на Австрия и дойде редът.

 

Аз бих предложил @Сосче! да сложи следващата загадка, че днес след  съм малко каталясал. Колегите от сутринта заседнаха да пият за мое здраве, а аз, като рожденик, карах плътно 6 часа упражнения със студентите си и после трябваше да наваксвам ударно, омешвайки ирландско уиски и бяло вино, без да имам време за закуска и за обяд, та малко съм се омотал и трудно ще се фокусирам да измисля загадка. Сега поръчвам пица за вкъщи и отивам до магазина да взема ром и бира за довечера :D

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

@iaia_mama, твоите снимкови загадки са ми сериозно вдъхновение, особено тези от Австрийските Алпи. По една или друга причина австрия все остава встрани от маршрутите ми или просто минавам транзит, а ти ми действаш като катализатор да събирам още и още информация за интересни места, които да включа в обиколката си, когато и на Австрия и дойде редът.

 

Аз бих предложил @Сосче! да сложи следващата загадка, че днес след  съм малко каталясал. Колегите от сутринта заседнаха да пият за мое здраве, а аз, като рожденик, карах плътно 6 часа упражнения със студентите си и после трябваше да наваксвам ударно, омешвайки ирландско уиски и бяло вино, без да имам време за закуска и за обяд, та малко съм се омотал и трудно ще се фокусирам да измисля загадка. Сега поръчвам пица за вкъщи и отивам до магазина да взема ром и бира за довечера :D

Охоо, браво, мастер! Честит рожден от мен и ти пожелавам в най-скоро време, а защо не и тази година?,  да отидеш за поне 10 дни, а ако можеш повече - още по-добре, някъде из Австрийските или Баварските Алпи. Гарантирам ти, че там е по-евтино от Швейцария, но и там има всичко като в Швейцария: разкошна, великолепна природа /може и сърцето чак да те заболи от красоти - да си знаеш :) /, приказни малки градчета, музеи, дворци, замъци от всякакъв вид и калибър, вкусна храна, вино и бира, история, култура, дружелюбни хора. Транспортът там навсякъде е изключително добре уреден, спокойно можеш да разчиташ на обществен транспорт. Навсякъде имат специални намаления за транспорт, лифтове и забележителности при повече от три нощувки, и излиза много изгодно. 
Относно играта - да, и аз си го помислих одеве, нека Сосчето да пусне следващата загадка :)
Сосче, ти си!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 51 минути , Сосче! каза:

master_of_germs ,да си жив и здрав! Наздраве!

В момента нямам възможност да пусна загадка,моля някой да ме отмени!

Наздраве и от мен!Здраве, здраве и пак, само това ти пожелавам!

 

За да не седи темата без загадка и докато сме на тема архитектурна,  ето една интересна сграда.

Пита се къде е и какво е.

 

 

 

20151013_231738.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.