Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Гроте  ди Катуло, това е името на древните руини, които се намират на полуострова , на който е ситуирано градчето Сирмионе  на езерото Гарда. Те са в най - отдалечената от брега точка - на самото връхче  на полуострова. Това са добре запазени останки от римска вила, датирана за времето I век пр.н.ера - I век след н.ера, които са открити през 14 век.И понеже останките  били целите под земята и покрити с растителност, изследователите в онези времена първоначално решили,че това са пещери,а после името така си и  останало.

Твърди се, че тази вила е принадлежала на римския поет -лирик  Катул, даже се цитира негово изказване  "как, седейки в двора на вилата си, можел да лови риба в езерото." Колко всичко това е било така, никой не може да каже. Но историците продължават да си твърдят,че това е вилата на Катул.

А кой е той?

Гай Валерий Катул е роден във Верона, в богато патрицианско семейство, с много къщи  и имоти  в цяла днешна Италия.Един такъв имот бил  този в Сирмио, днешното Сирмионе, полуостров, дълбоко врязан в красивото езеро  Гарда. 

Според една   от историческите версии,  бащата  на Катул бил близък приятел на Цезар, а синът пишел памфлети и  осмивал не само диктатора  Цезар , ами и синът му Помпей и всичките му ласкатели. Дали ранната му смърт /30 години/ няма връзка с това, историците само гадаят.Катул се смята за най - изтънчения поет на древен Рим, умеещ съвършено да пресъздаде и любовта, и омразата.Около 30 са стихотворенията му, описващи любовта към жената, която нарича Лесбия. Естествено, това била невъзможната любов с омъжена жена, римлянката Клавдия. Според Овидий, Лесбия е псевдонимът на Клавдия.Останалото били памфлети, изпълнени с омраза към Цезар и неговото обкръжение.

Ето два реда, посветени на Клавдия:

 

"Нека, Лесбия, любим и живеем

и одумките  на престроги старци,

да не струват за нас дори един ас .

Ще изгряват слънца, ще залязват, 

щом помръкне денят ни краткотраен, 

ще заспим непробудна нощ навеки..."

 

Аз да перифразирам  Катул - животът е кратък и не трябва нищо да се пропуска.

Още повече, който не е ходил на езерото Гарда, веднага да го направи, много

ще му хареса.

Понеже в момента пътувам,  като се прибера, ще сложа снимки и ще разкажа какво още  може да се види в Сирмионе. 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 3 часа, AlexandraKo каза:

 

Забрави ли?:girlwacko:

Не съм забравил, но не съм постоянно на компа ;).
Ей сега ще приготвя загадка. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И извинение за забавянето, ето новата загадка - какво е това на снимката и къде се намира :):

8481.jpg.7c787b99c47286ec5cac871b699b5bc5.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 40 минути , oli_mali каза:

Кон в морето... в България :D

Добър опит :biggrin:, ама не е в България.

преди 19 минути , Radnev каза:

Това е диспечерска кула на летище. 

 

А не е ли много ниска за такава? ;)

Връзка към мнение
преди 28 минути , Фил каза:

А не е ли много ниска за такава?

Не е! При отлив зоната на преден план е летище, но Фичо е хитър и го е снимал на прилив, че да ни заблуди. На тоя с коня, завалията, работата му е да влачи самолетите (марка Cessna предимно) на буксир до хангарите. Тъкмо му е свършил работният ден.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 1 час, Radnev каза:

Това е диспечерска кула на летище. 

 

Иначе да - това е кула не летище, остава въпросът къде. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе, щом конят и човекът очевидно не се давят, а се плацикат, значи е някъде на топло :)

Кулата - на пристанищата има такива. Поне на варненското има подобна.

Редактирано от iaia_mama
Връзка към мнение
преди 22 минути , iaia_mama каза:

Абе, щом конят и човекът очевидно не се давят, а се плацикат, значи е някъде на топло :)

Не е сигурно. Ако конят е хванал ... водата, собственикът ще иска да си го върне и ще влезе и в ледена вода.

 

На мен обаче габаритите на бялата кола ми приличат на онези, отвъд атлантика, на север или на юг.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Zaro каза:

Не е сигурно. Ако конят е хванал ... водата, собственикът ще иска да си го върне и ще влезе и в ледена вода.

 

На мен обаче габаритите на бялата кола ми приличат на онези, отвъд атлантика, на север или на юг.

Епа, 'ногу луд тоя конь тогай, да улезне у ледената вОда :) :)

Връзка към мнение

Понеже не мога да чакам Фичо да потвърди, пускам загадка. Ще се опитам до края на деня да вляза отново във форума, за да видя дали някой е познал и играта да продължи. 
 

1.jpg

Връзка към мнение
преди 3 часа, ACM каза:

SYD?

 

преди 3 часа, Zaro каза:

Спецът по-горе позна. Аз да допълня:

The Beach, Plane spotting, Сидни

 

https://goo.gl/maps/QpirPRFUZAE2

Ей, голяма работа са магеланците, нищо не може да им се опъне! :)
Пцулютно точно - това е старата контролна кула на Sydney Airport. Когато я строили, не се консултирали достатъчно със специалистите и тези, който щели да ползват съоръжението, и за в резултат я обърлкали - оказала се много много ниска и доста непригодна за предназначението си. Но пък щяло да е скъпо да я разрушават и да я построят наново. Е, сега, разбира се, летището си има нова кула, с достатъчна височина.

А, както и Zaro е отбязал - мястото е спотърска точка. 

P.S. А какво правеше този човек с кончето там във водата - не ми стана много ясно.



   

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 10 часа, Фил каза:

тези, който щели да ползват 

 

Уфф, човек като не внимава и като му свърши времето за ре(д)акция - грешките му остават за вечни времена :unsure::blush:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По новата загадка:

Това е част от двореца Чапултепек, / откъм по- тясната му страна/, до една много красива порта от ковано желязо, като дантелена,  една от най-главните забележителности на Мексико сити. Това е императорски дворец, в който е живял и Максимилиан Хабсбургски, когато бил провъзгласен за император на Мексико от Наполеон. Не бил много дълго на този пост, че мексиканците го екзекутирали, ама това е друга тема.:)Дворецът е разположен в много красив парк, който се води за  най- голям в Западното полукълбо, точно два пъти по- голям от Централ парк.

Не съм ходила, но ми предстои съвсем скоро, та съм си почти написала домашното за там.:)

Този дворец, музея на Фрида Кало, чиято история винаги ми е била много любопитна и Дворецът на изящните изкуства са ми в топ трите места, които ще видя в Мексико сити.

Обаче имам въпрос - никъде не намерих отговор за златните орнаменти по балконите. Какво представляват?

Има хиляди снимки в нета на красивите витражи, на портите от Jade, на централното стълбище със стенописите насреща, ама за тези орнаменти - нищо.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 38 минути , AlexandraKo каза:

Това е част от двореца Чапултепек

Хахахахаха.....егати.. иде ми ритуално да се самоубия. Стори ми се позната сградата и реших, че сигурно е някой дворец я в Германия, я в Австрия. Ама като знам каква съм смешка само чета, не се обаждам. Ама това минава всякаква граница вече. Както и да е, само една поправка. Дворецът е на Максимилиан, а паркът е Чапултепек :) И продължавам да твърдя, че ако някой пусне снимка на кооперацията, в която живея сигурно дълго се има да се чудя какво е това :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 9 минути , Евгения каза:

Хахахахаха.....егати.. иде ми ритуално да се самоубия. Стори ми се позната сградата и реших, че сигурно е някой дворец я в Германия, я в Австрия. Ама като знам каква съм смешка само чета, не се обаждам. Ама това минава всякаква граница вече. Както и да е, само една поправка. Дворецът е на Максимилиан, а паркът е Чапултепек :) И продължавам да твърдя, че ако някой пусне снимка на кооперацията, в която живея сигурно дълго се има да се чудя какво е това :) 

Прочети още  

Стига де, не е голяма беда, че не си се сетила. :)Руснаците / основно там чета/ така му викат, че било дворецът Чапултепек, по английските сайтове викат, че е замък, като ида на мЯсто, ще го избистря тоз въпрос.

А ти знаеш ли, какви са тия златните орнаменти, приличащи на гербове по балконите и над входната врата? Че от сума ти време ровя и не намирам отговор.:O

Връзка към мнение
преди 24 минути , AlexandraKo каза:

А ти знаеш ли, какви са тия златните орнаменти

Алехандра, остави си нещо да научиш и на място, де. Ти какво, искаш да отидеш и да започнеш директно работа като гид ли? Не знам как му викат по сайтовете, а и това няма огромно значение. Паркът Чапултепек е наистина огромен и е място на много, много музеи, ресторанти, езера с лодки и всякакви красоти (мисля че лесно можеш да намериш карта на парка със съответните атракции). Когато ходех там сама с детето, всички ме предупреждаваха, че е много опасно и ако разберат, че съм чужденка ще ме убият. Е, никой нищо не ми направи, въпреки многобройните разходки. Това, което си пропуснала, на пръв поглед е Антропологическия музей, който също се намира в Чапултепек (задължителен, дори само поради факта, че съхранява календара на маите), също така сградата на университета в Мексико сити, включена в световното културно наследство на ЮНЕСКО (ще разбереш защо :)), Сочимилко, Сочикалко. Добре, спирам. Моят любим музей е папалоте дел ниньо (който въпреки че е детски, не попречи да се забавлявам лудо, е, под предтекст че придружавам детето де :)).

PS. Между другото, в Куернавака също има дворец, който е бил лятна резиденция на Максимилиан :) 

Редактирано от Евгения
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.