Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

"Говорещите камъни" Карахунге.

Древна мегалитна обсерватория с пробити дупчици в камъните, така че да сочат към определени звезди.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

"Говорещите камъни" Карахунге.

Древна мегалитна обсерватория с пробити дупчици в камъните, така че да сочат към определени звезди.

Правилен отговор, ти си на ход...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, bulpa said:

Черупка на мида, охлюв, някое морско същество?

Вярно :) Няма да ви мъча да познавате конкретния вид, само жена ми задълбава чак толкова :)

Нарича се Brachycypraea fultoni, вид, който обитава част от Индийския океан, основно по крайбрежието на Мозамбик, и е изключително рядък.

Заедно с два-три други вида се борят за званието "най-скъпата раковина", като цените на една такава стигат и до над 20 хилади долара.

Тази специално я продават за 22 хиляди, тъй като музеят е всъщност частна колекция.

 

Жокерите трябва да са предостатъчно :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 29 минути , master_of_germs каза:

Жокерите трябва да са предостатъчно :)

Дали наистина много магеланци са навътре в търговията с редки раковини? ;)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ако напиша и името на острова с едно кликване чичко гугъл ще познае отговора :)

Ето снимка от селото, където е музеят:

beach.jpg.d594cd713e2e27f5efb22716b9539b31.jpg

 

И отсрещния бряг:

sunset.jpg.dd522ff6f3f4791f459def7761e80f5f.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 48 минути , master_of_germs каза:

Ако напиша и името на острова с едно кликване чичко гугъл ще познае отговора :)

Е, това че островът е известен, не прави загадката елементарна. А и в крайна сметка, всеки може да пусне нещо, което никой друг да не познае, ако ще и да се намира на неговата улица. Все си мисля, че идеята е по-скоро образователна, отколкото вадене на по-силен коз.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не знам дали бъркам, но колкото повече гледам "селото", толкожа повече ми прилича на Палеокастрица. Обаче що така нямам спомен какъв музей има там? Освен да е Музеят в манастира?  Хм, стана ми още по-интересно  :)

Както казах, не се сещам за тези раковини - бог знае къде съм зяпала :) - но очевидно трябва да са в музея на манастира при Палеокастрица.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Just now, Zaro said:

Е, това че островът е известен, не прави загадката елементарна. А и в крайна сметка, всеки може да пусне нещо, което никой друг да не познае, ако ще и да се намира на неговата улица. Все си мисля, че идеята е по-скоро образователна, отколкото вадене на по-силен коз.

Не съм казал, че загадката е елементарна. Но мисля, че сте забелязали, че съм щедър откъм жокери и след всеки отговор гледам да дам с нещо да насочвам полека към отговора. Целта е точно познавателна и мисля, че няма загадка, за която да не съм давал достатъчно информация в хода и, а и след това :) Обикновено давам и снимкови жокери. Винаги съм се стремял да провокирам познавателския дух, като не давам загадка, която смятам за твърде лесна. Даже обмислям предварително последователността на жокерите, които да дам. В случая още пт самото начало ограничих търсенето само до съседните държави. Изградил съм си този модел на изпитване на студентите си от много години. Не обичам да се зубри. (в този случай не обичам да се изплюе веднага готов отговор). Предпочитам студентите ми ( в случая - магеланците) да мислят, да се опитват да правят логически връзки, за да могат по време на изпита да сглобят отговор на нещо, което предварително не са знаели, като разбира се, отчитат допълнителната информация, която им подавам в движение. Мисля, че наученотo по такъв начин остава много по-трайно. :)

 

@iaia_mama Не, не е Палеокастрица :) От другата страна на острова е :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Sea Shell Museum, Бенитсес

 

Ако искаш да познаеш място по мида, логиката няма да ти помогне.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
18 minutes ago, Zaro said:

Sea Shell Museum, Бенитсес

Точен отговор :)

@Zaro Подай следващата загадка там ;)

museum.jpg.4377b5f9870de21e9d8d4c2017b21406.jpg

 

Edit: Този музей си е в моя личен топ 3 на забележителностите на острова, а и иначе няма как да е извън топ 10. А аз дадох снимка на най-известния му експонат. Като след първия (при това дори не грешен отговор) допълних, какъв е експонатът.

 

Добре, нека да е който първи се сети за хубава загадка - @bulpa, @iaia_mama или @Zaro. И тримата имате заслуга за отличния отговор, като обещавам, че няма да ви разделям шестицата на три части :)

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

iaia-mama позна Корфу. Тя да пуска.

 

Иначе аз имам снимка на едни кръгли камъчета от един гръцки остров за пускане :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , Zaro каза:

iaia-mama позна Корфу. Тя да пуска.

 

Иначе аз имам снимка на едни кръгли камъчета от един гръцки остров за пускане :)

Миии... то, и аз не съм си вкъщи сега и не мога да извадя някоя по-загадъчна фотография  :)
Обаче! Ето една красота, дето ми се мъдри под ръка в момента.  Мега лесна е  :)

Та, кой е този град и къде се намира?

555.jpg.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И още малко информация за морския музей в село Беницес, на 12 км южно от град Керкира (по-известен като музея на раковините): притежава една от най-големите колекции от раковини в Европа. И не само това - фосили, корали, морски таралежи, препарирани риби, включително акули.

Почти всички експонати са от личната колекция на Наполеон Сагиас - запален гмуркач и колекционер, който в продължение на над 20 години е живял в Австралия; поради това, по-голямата част от колекцията е от видове от Индийския и Тихия океан, но има по нещичко от почти всяко море. Сагиас основава музея през 1989 г, след завръщането си на родния остров Керкира (Корфу).

Всеки експонат може да бъде закупен при желание, стига да си приготви човек съответната сума ;)

 

Ето малко снимки:

starfish.thumb.jpg.844ee763f027286868a7c97eac456a55.jpg

 

urchin.jpg.f01a54454c524627972f935a66ad50ee.jpg

Наутилус

nautilus.jpg.f309fa20161db2d11a219180b2b9f9ee.jpg

...и разрязан...590881f9ad28a_nautilussection.jpg.8ec36edb407bbca66eee6437117fe0fd.jpg

 

sting.jpg.93d001610ed08a227672768eaf866893.jpg

 

Луди, луди (черупчести) жаби :)

5908827940780_crazyfrogs.jpg.f8fa831891912b23b5bfe70f492dacae.jpg

 

coral.jpg.511a9182b2eb6df8957b0a82885c66a8.jpg

 

ЕтУ мЪ и мьен! :lol:

shark.jpg.be882f5b8883e59a451e69eca8ac3f7e.jpg

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 14 часа, AlexandraKo каза:

Това е Швейцария, Интерлакен , а реката като да беше Аар.

Тази снимка ме подсети, че при  голямата ни швейцарска обиколка езерото Тун и всичко около него ми беше препоръчано от Палячи , пък напоследък не съм я видяла във форума.Ама, сега погледнах, тука си е, та успокоих.:)

Ако съм познала, давайте нататък, моля!

Нека някой друг пусне снимка, например - Сосче, гледам, че активно чете в тази тема.:shout:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 1.05.2017 г. в 14:58, AlexandraKo каза:

Верен отговор!:)

Дюк, заповядай, моля за следващата загадка.

А пък аз  по-късно ще разкажа.

Ето, разказвам:

 

Пещерата Постойна е една от най - големите и красиви пещери в света. Намира се  в непосредствена близост до малко едноименно градче в Словения и е резултат от хилядолетната дейност на река Пивка. Нейното пълно наименование е Постойнска яма ( Postojnska jama) и е карстова пещерна система с дължина над 20 км и дълбочина 150 м. Пещерата предлага един от най-дългите туристически пещерни маршрути в света – малко над 5 км. От които 4 са с влакче и около 1 километър - пешеходно.
Открита е  през 1213 г. За първи път  е описана през 17-ти век от Янез Вайкард Валвасор. После следват разкритията (1818 г.) на местния жител Лука Чеч, докато подготвя известната тогава част от пещерата за посещение на австрийския император Франц II. През 1819 г. Постойна е отворена за посещения и Чеч става първият официален гид из пещерната система. През 1872 година са положени релси за туристическо влакче, което отначало било бутано от самите гидове,/ на нас ни се падна един мнооого кисел чичко, та си го представях, как тегли влака за наказание/ а в началото на 20 век вече се задвижвало от парен локомотив. Още по-популярна пещерата става след 1884 година, когато е електрифицирана, изпреварвайки дори Любляна, столицата на австро-унгарското херцогство Карниола, в чиято тогавашна територия лежала Постойна. След 1945 година, парният локомотив е заменен с електрически.

В тази пещера  живее уникално животно - ендемитът пещерен протеус (или още човешка рибка), който е най-голямото пещерно земноводно в света. И което можело да живее без храна, цели 10 години - толкова му бил мижав и туткав метаболизмът.:lol:
Разглеждането на пещерата става с влакче, което е голям кеф.:)Има и малко пешеходно нагоре-надолу, но вътре организацията и трасето са перфектни. Бетонните пътеки били направени от специален бетон / така обясни гидът/, който не се хлъзга, дори при висока влажност. Влакчето се движи из няколко галерии, а на места - в тунели, така че, бяхме предупредени да не се надигаме или да разперваме ръце в движение. И да не снимаме със светкавици, за да не нарушим спокойствието на пещерните Протеуси.Стана ми смешно - така ще се притеснят, че ще се стреснат примерно, след 2 години, каквито са бързаци.:shout:
Последната галерия, която разгледахме пешеходно е най-голяма, събирала около 6000 души, викат и Концертна зала, защото имала особено добра акустика, та там правели концерти.
Ето и малко снимки:
 
 

P1240291.JPG

P1240345.JPG

P1240346.JPG

P1240347.JPG

P1240362.JPG

P1240360.JPG

P1240361.JPG

P1240368.JPG

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 7 часа, AlexandraKo каза:

Тази снимка ме подсети, че при  голямата ни швейцарска обиколка езерото Тун и всичко около него ми беше препоръчано от Палячи , пък напоследък не съм я видяла във форума.Ама, сега погледнах, тука си е, та успокоих.:)

Ако съм познала, давайте нататък, моля!

Нека някой друг пусне снимка, например - Сосче, гледам, че активно чете в тази тема.:shout:

Прочети още  

Съжалявам, Алекс, някаква обърквация е станала, понеже вчера по едно време написах, че отговорът ти е верен и ти да пускаш нова загадка, и че аз по-късно ще напиша няколко думи за Интерлакен. Само че по-късно снощи не можах да ги напиша, а сега като гледам - изобщо го няма това ми писане. Най-вероятно понеже го писах на телефона ми в движение, и може да съм пропуснала да го изпратя.

Значи, или ти пускаш новата загадка, или Сосчето - аз не съм против :)

И сега мноого накратко по мойто фото:
Градчето Интеракен е разположено на река Аар между езерата Бринц и Тун, и оттам идва и името му - буквално означава "между езерата". До 1881г. то се е наричало Аармюле заради мелницата на левия бряг на Аар, която мелница датира още от 1365г. Де факто, в района са открити артефакти още от неолита и бронзовата ера, което означава, че тази долина е била обитавана мнооого по-отдавна, съответно и корените
на Интерлакен са доста дълбоки. Но настоящето селище, всъщност, се оформя покрай създаването на един манастир през 1133г. с цел, обаче, не само да се линкват братята монаси и верующите с Бога, а и да контролира моста над река Аар и да
събира таксите за преминаване по него. Разбира се, по-голямата част от тези такси отивали директно в хазната на тогавашния владетел Лотар III, под чиято закрила бил манастирът. И до днес манастирът е жив и здрав, но "физиономията" му е не просто добре поддържана, а и доволно осъвременена.
Самият Интерлакен е определено приятен град, но според мен многократно по-приятни... Не, не, всъщност направо са много красиви по-скоро езерата и околностите му. 
Интерлакен е един от най-старите и почитани курорти в Швейцария (и Европа), като тази му слава тръгва около 1800-та година и продължава и днес. Той е стартова точка за разходки и преходи из уникално красивите планини наоколо и, естествено, и към всеизвестният Юнгфрау (4158м). Но тъй като Швейцария е безбожно скъпа дестинация, ама пък перфектно уредена във всяко отношение(!), то на когото му идва много (на портфейла) катеренето с влакчетата по върховете, мисля, че все пак трябва да остане поне два дни в Интерлакен и да се прежали поне за един лифт донякъде, за да се наслади поне малко на великолепни гледки от по-високо, а разходката по долината Лаутербрунен може да си я направи и на два крака. От градчето Лаутербрунен до лифта Стекелберг (примерно, де) са около 5км в едната посока, и който ги изходи, освен че ще се зареди мега положително за дълго време, ще има и незабравимите моменти от любуване освен на малки сладки алпийски къщички, на величествените скали и изумрудени ливади с кравички тук-там покрай алеята, също и поне на два водопада, хвърлящи се право в краката му. Имам предвид, ако не е затиснало с облаци отгоре и да вали нон-стоп. Разбира се, за маратонците разстоянието от 10-15 км от Интерлакен до Лаутербрунен са "слаба ракия" по идеално поддържаната пешеходна алея, но аз все пак препоръчвам влакче или автобус до там, още повече, че всички места за настаняване ти дават и карта за местен транспорт и ако не изцяло, то тя може да покрие поне част от маршрута и да ти спести някой-друг франк. 
Ами, още някоя-друга гледка от тук-там :)

1_121.thumb.jpg.be0a688efc564dc9b403154283336d0e.jpg

 

1_89.thumb.jpg.6b11405688410b812c81398e39967d0a.jpg

 

1_186.thumb.jpg.033f6b77ec9de8b337c106b28c2ef32b.jpg

 

1_258.thumb.jpg.779a1eacbc819e00458a2364927ef503.jpg

 

1_96.thumb.jpg.877d1856671380fbc2f2300c2f9f8beb.jpg

 

1_363.thumb.jpg.34add2c2c1544cf9d8890ab7ac5e2401.jpg

 

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 7 минути , Сосче! каза:

Моля,желаещите да пуснат нова загадка:)

Сосче, ми нали те главихме тебе да ни изпитваш! :OДавай смело!

Връзка към мнение
преди 1 час, iaia_mama каза:

Градчето Интеракен е разположено на река Аар между езерата Бринц и Тун, и оттам идва и името му - буквално означава "между езерата".

Сигурна ли си, че значи "между езерата" .... с това име B)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 40 минути , Zaro каза:

Сигурна ли си, че значи "между езерата" .... с това име B)

Лелеее, какво зорко око имааааш, да не стъпи накриво човек.:P

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.