Прескочи до съдържание

Тема: Виена


jennie

Препоръчани мнения

преди 33 минути , master_of_germs каза:

Същото нещо го има и за Австрия. Така че е все тая, дали Меминген или Виена, ако целта е Залцбург.

Ама с регионални влакове от Виена до Залцбург ще пътува по-дълго и ще се прекачва повече, отколкото ако тръгне от Меминген. Освен това австрийския билет за цял ден е по-скъп от Байрентикет за един човек и всъщност той важи за двама души. Някой кондуктор може да се заяде къде е втория човек.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих летял през Виена. Ако купите билета за RJ влаковете не са толкова скъпи. Отделно имат и частна компания по маршрута от Виена до Залцбург и Мюнхен и те пускат доста промоционални билети - https://westbahn.at/en/ .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Правилно ли се ориентирам, че актуалното положение за оптимално придвижване от/до VIE + пътуване в града за двама в рамките на 48 ч. е следното:

 

1. От VIE до центъра с добре познатия S7 (оператор OBB) чрез групова карта Standard-Ticket Gruppe за обща цена за двама от €5.80 в посока

2. В рамките на града с карта 48-hours VIENNA (оператор Wiener Linien) с цена от €14.10 на човек без възможност за групова карта и намаление

 

Имам чувството, че последно купувах директно от летището групова карта, която включваше придвижване до централната част и пътуване в рамките на града. Сега ми се струва, че са разделили операторите и съответно е станало по-неудобно. Преди няколко години последно бяхме с кола във Виена и въобще не сме ползвали транспорт, но преди десетина години мисля беше както съм описал в предното изречение...

Връзка към коментар
преди 5 часа, Duke каза:

Правилно ли се ориентирам, че актуалното положение за оптимално придвижване от/до VIE + пътуване в града за двама в рамките на 48 ч. е следното:

 

1. От VIE до центъра с добре познатия S7 (оператор OBB) чрез групова карта Standard-Ticket Gruppe за обща цена за двама от €5.80 в посока

2. В рамките на града с карта 48-hours VIENNA (оператор Wiener Linien) с цена от €14.10 на човек без възможност за групова карта и намаление

 

Имам чувството, че последно купувах директно от летището групова карта, която включваше придвижване до централната част и пътуване в рамките на града. Сега ми се струва, че са разделили операторите и съответно е станало по-неудобно. Преди няколко години последно бяхме с кола във Виена и въобще не сме ползвали транспорт, но преди десетина години мисля беше както съм описал в предното изречение...

Дневната карта за града не влючва зоната, в която е летището. Ако имаш такава карта може да си вземеш само билет за отсечката от гарата на която свършва градската зона ( последната, която започва с "Wien-") до Flughafen Wien bahnhof . Транспорта им е интегриран .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Jorro каза:

Дневната карта за града не влючва зоната, в която е летището. Ако имаш такава карта може да си вземеш само билет за отсечката от гарата на която свършва градската зона ( последната, която започва с "Wien-") до Flughafen Wien bahnhof . Транспорта им е интегриран .

О, не, не, Vienna City Card е нещо съвсем различно...

 

Значи е така, както съм описал по-горе. Навремето май можеше да се пътува с групова карта закупена от автоматите на летището. Очевидно вече са различни операторите и всеки сам си преценя...

Връзка към коментар
преди 14 минути , Duke каза:

О, не, не, Vienna City Card е нещо съвсем различно...

 

Значи е така, както съм описал по-горе. Навремето май можеше да се пътува с групова карта закупена от автоматите на летището. Очевидно вече са различни операторите и всеки сам си преценя...

Знам, че е различна, но с другата е същото, важи само за градската зона и като си вземеш билет за другата отсечка си ок.

Връзка към коментар
преди 14 минути , Jorro каза:

Знам, че е различна, но с другата е същото, важи само за градската зона и като си вземеш билет за другата отсечка си ок.

Е, нали точно тази схема съм описал по-горе?

Връзка към коментар
На 26.03.2024 г. в 10:06, Jorro каза:

Ходете обаче задължително във Vienna lounge на Т1, като влезете през гейтовете на Т1.Ако полета ви е от Т3 вероятно няма да ви пуснат автоматично и ще трябва да кажете на служител за да ви отворят те.

Това е много ценна информация!

 

Правилно ли разбирам, че с бордна карта на оустриън към София с полет от Т3 мога да вляза в летището идвайки със S7 от Виена директно през секюрити чек на Т1, за да ползвам Vienna Lounge, а след това от лаунджа пешеходно без да излизам от Т1 да стигна до Т3 за бординг?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Duke каза:

Това е много ценна информация!

 

Правилно ли разбирам, че с бордна карта на оустриън към София с полет от Т3 мога да вляза в летището идвайки със S7 от Виена директно през секюрити чек на Т1, за да ползвам Vienna Lounge, а след това от лаунджа пешеходно без да излизам от Т1 да стигна до Т3 за бординг?

Да, но на автоматичните гейтове, където си сканираш бордната карта може да не те пусне и трябва изрично да изискваш от служителите да те пуснат, защото имаш пропуск за Vienna Lounge, ако случайно ти кажат не може кажи, че настояваш да питат супервайзор (който впрочем стои на една рецепция до фаст трака) и ще те пуснат. Даже направо отиди там и кажи, че летиш от Т3 с Оустриян и искаш да ползваш Виена лаундж и вероятно ще ти отворят от там. После имаш около 5-8 мин пешеходене или може да хванеш автобуса между терминалите до Т3. И в двата случая не излизаш от секюрити зоната.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Предстои ни посещение във Виена, но този път искам да е лежерна 3 дневна разходка, без търчане по дворци, музеи и т.н. 

Харесал съм си морската къща или  Haus des Meeres http://www.haus-des-meeres.at/en/Home.htm . Някой има ли преки впечатления? 

Търся препоръки и за извънградски разходки - Харесал съм Каленберг, та ако някой има препоръки и за там, ще съм благодарен. 

Връзка към коментар
Светославов
преди 26 минути , milen_40 каза:

Търся препоръки и за извънградски разходки - Харесал съм Каленберг, та ако някой има препоръки и за там, ще съм благодарен. 

По-скоро крайградска разходка 🙂 . Ние отидохме с общ транспорт до Нусдорф и на място има указателни табели за кръгов маршрут до Каленберг и обратно. Има денивелация, но не стряскаща.  Релаксиращо и приятно е. Ходихме по препоръка на местни до Стаменсдорф. Дорф - село, но от Виена се стига с трамвай до него. Там се скитахме близо цял ден по околностите и близките селца, не знам дали можете да отделите толкова време. Вторият маршрут е равнинен И на двете места местните кръчми heurige са много препоръчителни за отмора - вкусна домашна кухня и вина, цени прилични като за Виена, 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, milen_40 каза:

 Харесал съм Каленберг, та ако някой има препоръки и за там, ще съм благодарен. 

На по-малко от 10км от там е градчето Клостернойбург. Симпатично малко градче, а Абатството Клостернойбург си заслужава разходката: красива барокова църква, императорска резиденция/дворец, съкровищница, манастирска винарна, има и дегустация на отбрани манастирски вина, магазин за вино, местни специалитети и сувенири.

Ако пътувате с обществен транспорт - с трамвай  D до гара Franz-Josefs-Bahnhof, а оттам с S 40 до Klosterneuburg-Kierling. Цялото пътуване трае 40 минути, максимум 1час, зависи и от коя точка на Виена тръгвате.

 

Можете да използвате  следните билети:
1/ Leisure Ticket for Lower Austria and Burgenland - важи само в събота, неделя и официални празници =19,90€ и е за един възрастен, до две деца до 15г и едно куче. Важи за всички влакове от вида R, REX, CJX, S-Bahn, Raaberbahn, Mariazellerbahn и трамваите, от 00ч до 03ч на следващия ден.

 

2\ Weekendticket = 49€, важи при същите условия за неограничено пътуване за един възрастен, до две деца до 15г и едно куче, но за целия уикенд, от 12ч на обяд в петък до 03ч сутринта в понеделник.

 

3/ Einfach-Raus-Ticket - важи за пътуване из цяла Австрия, но само с S-Bahn, Raaberbahn, регионалните влакове, REX (регионален експрес); за трамваи не важи. Този билет е за двама до петима души, като цената за двама е 36€ + по 4€ за всеки следващ до петима. Важи всеки делничен ден от 09ч до 03ч на следващия ден, а в събота, неделя и празници от 00ч до 03 на следващия ден.

Този билет не важи единствено в региона Vorarlberg (най-западния край на Австрия, до Бодензее).

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@iaia_mama

Много благодаря за предложенията и подробната информация.  Ще пътуваме изцяло с обществен транспорт. 

Плана ми беше да ползваме седмична карта за пътуване ( ползвали сме я и преди), но виждам че от 01.07 няма такава. 

  • The weekly ticket (valid for one calendar week) will no longer be available from 1 July 2024. As an alternative, we recommend the flexible 7-day VIENNA ticket with a freely selectable start date. според този сайт: https://www.wienerlinien.at/web/wl-en/travel-cards
  • явно ще я заменя със 7 дневна, че 72 часовата няма да е достатъчна.

 

Връзка към коментар
На 5.07.2024 г. в 15:40, Светославов каза:

скоро крайградска разходка 🙂 . Ние отидохме с общ транспорт до Нусдорф и на място има указателни табели за кръгов маршрут до Каленберг и обратно.

Mоже да вземете от Heiligenstadt автобус 38А до Каленберг ,може да се разходите там и след това да слезнете надолу към Нусдпрф пеша минавайки покрай насаждения с лозя където можете да си отпочинете и да пробвате вина от частни производители някой от местата имат гледка към Виена.Много приятна разходка.Също от Heiligenstadt може да вземете автобус 400 който ще ви отведе също до Klosterneuburg.До Heiligenstadt може да се стигне с трамвай D или U4(но имайте в предвид че има участък от линията U4 kойто в момента е затворен.Ако искате да отидете до Heiligenstadt с U4   може да стигнете до  спирка Swedenplatz  и след това трябва да отидете до спирка Shottenring (пеша или с трамвай 71 или 1

 

  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички за помощта. 

@Nevena твоето предложение ми звучи много добре, дано е хубаво времето и да го направим. 

От2-3 дни ми се върти в главата да зарадвам половинката с билети за Виенската опера, та моля, ако някой има прекивпечатлениия относно купуването на билети, зали в операта, необходимо облеклло нека ги сподели. 

При предишното ни ходене си спомням се около сградата имаше доста хора, които кръстосваха тротоарите и предлагаха билети за операта. Не знам обаче дали не енякакъв туристически капан. 

Връзка към коментар
Светославов

Имай предвид, че WIener staatsoper - Виенската държавна опера (има и WIener volksoper - Виенската народна опера) е в лятна ваканция и първите оперни спектакли са в началото на Септември. Това ако държите да посетите оперна постановка. Иначе за разглеждане виж в сайта им, май летните месеци имат дни с организирани групи. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Виена има ли речен транспорт по Дунав или по канала? Не круизен или туристически, а като градски транспорт по реката, нещо като в Будапеща, Тимишоара. Това ми е един от най-скучните, стерилни и подредени  градове и се чудя  как да се опитам да ми хареса.

Връзка към коментар
преди 19 часа, kakadu каза:

Виена има ли речен транспорт по Дунав или по канала? Не круизен или туристически, а като градски транспорт по реката, нещо като в Будапеща, Тимишоара. Това ми е един от най-скучните, стерилни и подредени  градове и се чудя  как да се опитам да ми хареса.

Няма речен градски транспорт, но има кратки разходки с корабчета по канала и до Дунав. Казват се, мисля, "Синият Дунав".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, 

предстои ми пътуване от София до Виена с лек автомобил. 

Моля които е запознат да ми да ми каже има ли някакви забрани за влизане във Виена спрямо коя еко-категория е автомобила.

Притеснява ме това че моят автомобилът е 1 категория.

Моля също така да препоръчате през кой ГКПП да мина за Сърбия и Унгария за да избегна големия трафик. 

 

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, sp100 каза:

Моля също така да препоръчате през кой ГКПП да мина за Сърбия и Унгария за да избегна големия трафик. 

 

 

Тук мога да препоръчам да се избегне Калотина и да се мине през Олтоманци(или Стрезимировци), а между Сърбия и Унгария-през Рабе(Rábě), но трябва да имате предвид, че пункта не е денонощен! Миналата година го минахме наобратно(Унгария-Сърбия) за 5 минути, защото бяхме само 3 коли! 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте.Включвам се в темата с бързи въпроси, на които вероятно е отговаряно многократно, но някак не мога да си отсея правилно нуждото инфо и да сглобя плана за прекарване на само един ден във Виена.Знам че един ден е малко, не ме разубеждавайте 🙂 Това са опциите към момента.Иска ми се да прекараме един ден в града, да усетим атмосферата и да се надъхаме за следващо посщение специално там с единствен акцент Виена.Този път ще е отскок от Братислава с помощта на Фликсбус.И тук започват питанията.С изходна точка гарата, на която ще ме стовари автобуса накъде и как да поемем?Обективна съм и Шонбрун, зооплогическата градина и музеи от вътре не планирам, поради ограничението на времето.Пешеходни обиколки, евентуално паркове, градини ( Белведере?). Искам да напасна някак местата на които да се спра в тази разходка и същевременно да съобразя автобуса на връщане към Братислава ( чудя се в колко часа да го предвидя...

Ще съм много благодарна на всякакви съвети 

Връзка към коментар

За толкова кратко: 

- обиколка по Ринга с общ. транспорт; 

-вътре - градините Volksgarten, Burggarten, Stadtpark, край Hofburg, Кметството, Операта; 

разходка по ул Грабен, църквата св Стефан.  

Но си зависи и колко часа ще имате реално в този ден, че отиване, връщане...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ако тръгнем от Братислава към 8 за един час сме във Виена. Това е спирката, която ми дава във Flixbus  Erdbergstraße 200A – Google Карти Oт тук с какво и накъде да поемем

Редактирам.Видах че има и друга спирка, която сякаш е по-удобна Südtiroler Pl. 10, 1040 Wien, Австрия  Или поне ми се струва по-близо до централната част и забележителностите

 

Редактирано от Velmar
допълнение
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.