Прескочи до съдържание

Тема: Виена


jennie

Препоръчани мнения

Давам уточненията🙂

Двама сме. Първоначално полетът ни трябваше да е 12.30 часа, сега е 14.30 часа. Т.е. сега трябва да сме на летището 12.30. Влакът ни спира на централна гара към 10.00 часа, а на летището 10.30.  Т.е. до полета имаме 4 часа. Вместо 2 часа повече висене на летището, предпочитам да пием кафе във Виена + някое сахерче и кифличка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Nevena, много ти благодаря за включването. Тези австрийци, много пестеливи в условията, деликатни, дипломатични🙂. Човек да не знае, ако реши да ползва тоалетна по време на еднопосочното си пътуване, колко време има😆

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 3.11.2019 г. в 21:39, liliya каза:

Не знам дали някъде е споделяно, но ако сте 2-4 човека  за евтино придвижване може да използвате таксита Bolt. Чрез приложението позволява да поръчаш и кеш и с КК. В Братислава позволява само с КК и в града е скъпо да се ползва , но от центъра до летището е  ОК -  6-8€. 

Това някаква местна версия на UBER ли е?

Връзка към мнение
преди 43 минути , Olianata каза:

Това някаква местна версия на UBER ли е?

Не зная къде е регистрирана , но с нея е доста изгодно да се пътува във Виена 🙂. В Братислава цените бяха доста завишени и местните таксита бяха значително по- евтини например.

Връзка към мнение
преди 40 минути , neuromancer каза:

С таксита ли работи, или частни коли?

Ами и двете.Често пъти една кола работи и като такси(към местна компания) и в приложения като Uber и  Bolt.

Относно цените - конкретно в Братислава забелязах,че цените доста варират.За едно и също разстояние може да ти излезе цена 8 евро,но може и 16 евро.Ако излезе висока цена изчакваш малко и пробваш пак какви коли ще има в района.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Има ли някакъв парк за разходки на летището или в близост до летището? Или метро до центъра и колко време е нужно. Ще пристигнем в 9:30 сутринта, а следващият полет ще е в 16:30. Чудя се къде са убием времето, като не ми се иска да стоим затворени на летището и да сме сред много хора.

Връзка към мнение
6 minutes ago, Алекс said:

Има ли някакъв парк за разходки на летището или в близост до летището? Или метро до центъра и колко време е нужно. Ще пристигнем в 9:30 сутринта, а следващият полет ще е в 16:30. Чудя се къде са убием времето, като не ми се иска да стоим затворени на летището и да сме сред много хора.

С влак до централна гара Wien Hbf или  Wien Mitte е около 15 минути - 4,20 евро, като със същия билет от гарата може да се ползва и метро. За около половин час си на центъра.

 https://tickets.oebb.at/en/ticket/timetable?cref=oebb-header

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , Алекс каза:

Има ли някакъв парк за разходки на летището или в близост до летището? Или метро до центъра и колко време е нужно. Ще пристигнем в 9:30 сутринта, а следващият полет ще е в 16:30. Чудя се къде са убием времето, като не ми се иска да стоим затворени на летището и да сме сред много хора.

С S-bahn ни излезе по 2,50 евро(бяхме 5 човека)Пътува се малко повече! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 18.11.2019 г. в 17:35, rdd каза:

В случай, че някой се интересува, САТ влака от летището е много удобен. Пътува се луксозно и за 16 мин. Билетите могат да се купят по няколко начина. Аз ги купих онлайн, отиване и връщане, като ги изтеглих на телефона. Билета е без ден и час. Тези, които са купени онлайн, важат до шест месеца, като между пътуванията (отиване и връщане) има срок от 30 дни. Получих това, за което платих!  

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

С S-bahn е 2.50 евро на човек (ако сте двама души или повече). Влакчетата са на половин час и пътуват 23 минути

 

Има и регионални влакове до Централната гара във Виена, малко по-бързи, но тя е на малко по-неудобно място. Там обаче няма отстъпките за повече хора и всеки билет е по 4.20 евро.

 

На фона на цените на S-bahn да се пътува с САТ, за да се спестят 7 минути, си е пладнешки обир.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Благодаря ви за съветите. Аз само не разбрах центъра до централната гара ли е или оттам ще трябва да хванем метро? И тези САТ, S bahn и обикновенни влакове на една и съща спирка ли спират?

Тъй като ще сме с една малка госпожичка, детската и количка и нейната баба, предпочитам да хванем най-удобния транспорт макар и на по-висока цена. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

CAT и S7 спират на When Mitte. Което вече си е на централния ринг. Оттам вече има и доста забележителности пеш, и с трамвай, а пoвечето интересни места са съвсем близо с метро. Там се пресичат линиите U3  и U4. С U3 за две спирки си пред катедралата Св. Стефан. А билетът важи и за метро след влакчето.

Регионалните влакове спират на централна гара, оттам до Св. Стефан е три спирки с метро U1. А до Белведере става и пеш. Центърът на Виена не е толкова голям. Всичко интересно е на пешеходно разстояние освен Шонбрун, или да по максимум три спирки с метро. Вие преценете какво време имате, но във Виена за два часа може да се видят отвън много неща.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Билетите по 2.50 важат само за S-Bahn до Wien-Mitte (или Floridsdorf) и евентуално за друг S-Bahn от Wien Mitte. 

Ако от Wien-Mitte пътувате с друг транспорт (метро/бус) трябва пак билет за още 2.40.

Билетите по 4.20 важат за целия градския транспорт (само в една посока, без прекъсване).

Малко объркана е системата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И още нещо - ако пътувате към летището и вече имате билет за 2.40, на автоматите (на ÖBB) трябва да намерите намаленията, където да изберете - наличен билет за зона 100 (за градския транспорт Виена). По този начин цената от Wien Mitte или Hbf (гарата) до летището става 1.80 или общо пак 4.20 (не важи за CAT). 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Алекс CAT влака е много удобен, чист и с малко пътници. Ние го ползвахме ноември месец, през деня, и във всеки вагон имаше по 6-7 пътника. Не купуваш никакви хартиени билета, не се занимаваш с никакви гишета и автомати. Всичко става мигновено през интернет, записваш резервациите на телефона и се возиш луксозно. Може всички резервации на един телефон. Отиване и връщане.  Вагоните са на два етажа, като без проблем може да качите количката на госпожичката на втория етаж. Стъпалата са ниски и са около 5-6 броя. А от последната спирка Vien -Mitte,  пеш ще стигнете до централната пешеходна част на Виена. На гугъл мас проверете разстоянията и времето, от Vien - Mitte до катедралата Св. Стефан, Хофбург, Операта. Следва почерпка с торта Сахер и виенско кафе в едноименния хотел Сахер, който е в съседство до Операта. С връщането към Vien Mitte, и обхождане на още дузина забележителни сгради ще отнеме не повече от 2-3 часа, според мен. Успех!

Връзка към мнение

За летището не знам, но и на Mitte и на Централната ЖП гара има шкафчета за багаж.На практика съм ползвала тези на ЦГ-евтини са и са за различни размери куфари.

Връзка към мнение
преди 11 минути , Алекс каза:

Мерси много 🙂А някой знае ли на летището дали има къде да оставим ръчния багаж?

За летището не знам, но на по-големите гари/станции на метрото има денонощно, различни по големина метални шкафове, плащат се като си взимаш багажа спрямо часовете, в които е седял. Имам спомен за 7-10 евро за около 24 часа.

Връзка към мнение

Има и на летището:

 

на Т3 е едно ниво над залата за пристигащи, вдясно, преди първите проверки

на Т1 най-вдясно до гишетата за чекиране.

 

https://www.viennaairport.com/en/passengers/airport/baggage_services

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Някой може ли да препоръча място/услуга за съхранение на багаж във Виена, за предпочитане около кметството? Bagbnb надеждно ли е? Утре сутрин трябва да оставим 2 куфара за няколко часа, не можело в хотела...

Връзка към мнение
На 30.06.2021 г. в 1:32, PolinaS каза:

Някой може ли да препоръча място/услуга за съхранение на багаж във Виена, за предпочитане около кметството? Bagbnb надеждно ли е? Утре сутрин трябва да оставим 2 куфара за няколко часа, не можело в хотела...

Ползвахме сториджа на Wien Mitte накрая. 2.50 евро за 2 малки куфара за 24 часа. Пробвах първо с Bagbnb (Radical Storage), тъй като беше препоръчано от хотела, но ме накара първо да платя 10 евро, а след това да ми покаже къде точно е мястото, не ми харесаха последните ревюта и се оказа, че не мога да откажа и да ми върнат парите, а дадоха ваучер за ползване в рамките на половин година... На Wien Mitte всичко беше точно, само дето малко трудно го намерихме, а хората от мола не знаят къде е. Чак после видях че има схема на сайта:

Спойлер

WMTM21_Grundrisspla%CC%88ne_WEB_2304-E0-1024x731.jpg

 

Иначе, присъединявам се към препоръките за Bolt - с едно малко изключение, където проблемът беше повече, че шофьорът не говореше изобщо добре английски, съм много доволна. Дава предварително цената и тя си остава точно такава, каквато я е показало. Бяхме трима души, от които един по-трудно подвижен, и доста често таксито излизаше горе-долу на цената, която бихме платили за градски транспорт.

 

CAT не работи, заради по-слабия поток пътници. Болт от летището до Ратхауса в час пик излезе 32 евро. На връщане ползвахме S7 от Wien Mitte и също беше супер - чисто, спокойно, полупразно.

 

Във Виена е адска жега, повече от във Варна, но пък още няма много туристи и няма тълпи. Бяхме с Виена пас, не на последно място заради фаст трак опцията, но никъде нямаше опашки. В музеите има хора, но, с изключение на ордите деца водени от учители, никакви струпвания. Мисля, че беше лукс да се разполагаме сами или с още 3-4-5 души из залите на Kunsthistorisches (в който с удоволствие бих се върнала за повече време) и Naturalhistorisches музеите и Белведере. Гледката от кулата на Дунав си струва отклонението от центъра, както и гледката от кулата на Св. Стефан цената. Не обичам да гледам животни в клетки и много от загражденията и клетките в зоологическата градина трябва да са по-големи, според мен, но е видимо, че са добре поддържани и обгрижвани. Музеят на каляските беше интересен. В момента е съчетан с изложба за епидемиите преди короната и как са действали властите тогава. Съжалявам, че нямаше как да отделим повече време на парка на Шонбрун. Розите и водните лилии бяха цъфнали и изобщо мястото създава много приятна атмосфера. От първи юли повечето места започват да работят нормално, но съветвам ако някой ще ходи да проверява официалните сайтове за работното време. В сайта на Виена пас не пишеше, че Шонбрун и Хофбург няма да работят тези дни, както и хоп он-хоп оф автобуса, виенското колело, корабчетата и т.н. Няма да давам примерен график, защото при нас все нещо се объркваше и променяше. Ако се посещават музея на история на изкуството и природонаучния в един ден е по-добре да се направи почивка между двата, отколкото след това, защото се скапваш от обикаляне.

 

Сладолед от Eissalon на Schwedenplatz - много добър. Ferarri Gelato близо до Albertina - шам фъстък, лешник и шоколад като в Рим 😍. Сахер от Cafe Votiv (Апартаментът ни се оказа в същата сграда. Местоположението е страхотно, не си запазвайте обаче хотел там сега ако имате намерение да спите до след 5:30, защото строят метро на същата улица... ) - добър, но определено това не е моята торта. Хареса ми повече от при българския вариант това, че мармаладът който ползват не е така безумно сладък както тук го правят. Ябълковият щрудел в зоологическата градина беше вкусен, а капучиното - още повече. Телешки и свински шницел и салата с пилешко от Krah Krah до Schwedenplatz - нямам база за сравнение защото с цялото търчaне само веднъж успяхме да седнем на вечеря, но бяха много вкусни и с много голям размер. Още не мога да превъзмогна факта, че безалкохолните са по-скъпи от бира или вино 😅

 

За пръв път бяхме във Виена и въпреки, че беше за прекалено кратките малко над 2 дни и половина и факта, че всичко вървеше наопаки от самото начало, градът доста много ни хареса. Чист, просторен, с много зеленина, красиви сгради (а по-встрани от центъра, където не са така украсени, спокойно можеш да решиш, че си в София 😆), прекрасни музеи, цените на храната и питиетата не много по-различни от тук в момента, дори на заведение, което си е притеснително за положението в България. Откъм мерки свързани с пандемията - масово се спазват, чувствахме се спокойно из града, дори когато се наложи да ползваме метрото. Остана още много за гледане и с удоволствие, живот и здраве, бих се върнала, за предпочитане за малко по-дълго, а и вече по-ориентирана. Не очаквах неизползваният ми от 20 години немски на средно ниво да свърши кой знае каква работа, но всъщност много неща ми изплуваха, ако и повече за разбиране отколкото говорене, чак още ми се въртят разни фрази. Лошото, че като отговориш един път на немски и решават че могат да продължат да ти говорят все едно ще разбереш и по-сложното 😂 Най-голямото ми оплакване е, че когато разполагаш с малко време, супермаркетите и магазините за хранителни стоки, които затварят в 6-8 вечерта и почти няма денонощни много ти объркват плановете. Знам че тук сме разглезени с денонощен едва ли не на всеки ъгъл, но като обикаляш цял ден, след 8 да не можеш да си купиш нищо никак не е удобно. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, купихме си билети за края на ноември до Виена- три семейства с общо 4 деца на възраст между 3 и 10 год. Можете ли да ми препоръчате някой хотел и да дадете идеи какво да посетим по това време на годината :)))

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.