Прескочи до съдържание

Тема: Виена


jennie

Препоръчани мнения

На 23.08.2023 г. в 19:03, Светославов каза:

За качествена такава - Виенската опера,  залата Музикферайн.  Оперетните театри също са на високо ниво и цените на билетите не са стряскащи ако не е премиера или нещо нашумяло.  Прегледай сайтовете им какво/дали има нещо по време на вашето посещение. Дрес кодът не е много строг, За операта, единия път бяхме на търси се  и взехме билети за правостоящи. Но има рампа и не е уморително, а местата бяха учудващо добре ситуирани  в партера. 

В предградията има чудесни места, предимно за местни. вкусна и почти домашна кухня, за бирата думите са излишни 🙂 Бих препоръчал, и мен така ме посъветваха местни, да се избягва Гринциг, като  много "туристическо" . 

Успех в планирането!

Благодаря ви!

Връзка към мнение
На 23.08.2023 г. в 22:16, iaia_mama каза:

1/ Oт летището се качвате на влак S7 (билет=4,20€ за възрастен). След около 25 мин. слизате на Wien Mitte и се прекачвате на М4 (метрото) в посока Heiligenstadt. Слизате на първата спирка Schwedenplatz. Излизате от метростанцията - точно насреща в сградата има банков офис на Volksbank, надясно други магазинчета и накрая, на ъгъла на сградата има аптека. Завивате надясно покрай нея и след 100-120м по уличката излизате на посочения адрес.

2/ Да, 26 октомври е националният им празник. Всички институции, магазини и супермаркети не работят. Единствено може да работи някой магазин за хранителни в Централна гара, възможно е да е с намалено работно време. Със сигурност ще работят, обаче, турските, арабските, азиатските магазини. Те почиват на своите си празници, евентуално. Заведения, ресторанти, работят в туристическите места. Музеи, дворци, театър, концертни зали, изложби - работят.

3/ Да, може да се купят предварително по интернет билети за музикални събития, но това е оправдано, според мен, за някои големи концерти на гостуващи известни изпълнителни. Иначе Виена си е музикална и всяка вечер има концерти къде ли не.

== Много популярни са концертите Щраус-Моцарт-Вивалди с по-малък или по-голям оркестър. По цените на билетите можете да се ориентирате дали ще е концерт в по-малка зала с малък оркестър или в по-голяма с по-голям оркестър, съответно по-скъпи билети. Към концерта се включват и 1-2-3... двойки балерини/танцьори, и 2-3 певци, които изпълняват популярни песни и арии. И винаги се започва с "На хубавия син Дунав" и се завършва с "Радецки марш". В Курсалон-а и големите зали има опция (съответно по-скъп билет) и за чаша шампанско в антракта... Доброто настроение по време на концерта и след него е гарантирано. Прибираш се в хотела с валсове в главата, щастливо усмихнат и с танцова стъпка!  🙂

== Обаче, всеки ден има и безплатни органови концерти от 15ч. в църквата Св. Петър (Петерскирхе) - на 250м е катедралата Св. Стефан. Концертът трае около 30 мин. Добре е да сте там преди 14:45, за да седнете. Очевидно посетителите на Виена знаят за тези безплатни концерти, защото в 14:55ч вече църквата е пълна.

== Много често има класически концерти в църквите Анекирхе, Карлскирхе, Петерскирхе, там най-вече барокова музика.

Ако искате да се насладите на музиката най-вече на Щраус, Моцарт, Вивалди Шуберт - препоръчвам концертите в Курсалон. Често правят такива концерти и в някои от малките дворци в центъра на Виена. За тези концерти не се изисква дрескод, но приличното облекло е по подразбиране и се приветства. Не е желателно да се отива в скъсани дънки, шорти, потници, джапанки и т.н., некъпан, вмирисан или натрапчиво "атрактивен". Семпло-елегантният тоалет е за предпочитане и се приема за добро възпитание и вкус. В Операта и Мюзикферайн за най-скъпите места вечерният тоалет изобщо не се подлага на въпрос. На изисканите дами и господа и през ум не им минава да отидат там неглиже. А на най-горния балкон в Операта обикновено ходят силно бюджетните посетители и туристите, които пътуват с по една раничка и без вечерни тоалети.
== Концертите в двореца Шонбрун понякога са по-евтини, понякога по-скъпи, а ако са комбинация с вечеря (мисля, че) се иска и дрескод, щото там персонален сервитьор с колосана бяла кърпа стърчи на метър от масата ти и а́ го погледна, а́ почна пируети около тебе: бите, данке, тинтири-минтири... Но, ако са навън под звездите, дрескод няма, възможно е да има и много правостоящи.

4/ Къде да ядете? Където ви душа иска. Апропо, ориенталските заведения работят до среднощ и винаги (в краен случай) ще ви нахранят за прилични пари... Но да отидете до Виена и да не хапнете истински виенски шницел и кафе меланж с торта "Сахер" или "Сиси" - непростимо, да знаете!
 

 

Благодаря за изчерпанетлното представяне!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, в края на месеца ще посетя за втори път Виена, но не мога да се сетя, трябваше ли да се купува допълнителен билет за градски транспорт ако си с куфар като за салонен багаж?

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте! Мисля да закупя от тук карта за градския транспорт във Виена (градска зона)...https://shop.wienmobil.at/en/my-tickets. Моля някой да ми обясни и ако е възможно да ми дате линк, от къде онлайн мога да закупя билети от градската зона до летището на Виена, респективно от Летището до Гара Мюте, тази добавка по евро и нещо....

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 33 минути , mitrov каза:

Здравейте! Мисля да закупя от тук карта за градския транспорт във Виена (градска зона)...https://shop.wienmobil.at/en/my-tickets. Моля някой да ми обясни и ако е възможно да ми дате линк, от къде онлайн мога да закупя билети от градската зона до летището на Виена, респективно от Летището до Гара Мюте, тази добавка по евро и нещо....

Благодаря предварително!

Най- добрата карта, според мен, е седмичната от 17,10 евро. И дори да сте 3-4 дни, пак е по- изгодна.

7 Tage WIEN - Wiener Linien

От летището до града съм ползвала влаковете на OBB- най- евтин транспорт, билетът в посока е 4.40 евро. Пътува се и с бус 901 за 4 до 7 евро. Онлайн не съм купувала билети, защото транспортът във Виена е много добре уреден с удобен достъп за билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 17.12.2019 г. в 9:07, Mary каза:

Само добавката за пътуване извън Зона 1(или както там се водеше централната зона) - на стойност 1,80 евро.

Здравейте! Тази добавка могя ли да я купя онлайн и от къде? От тук ли? https://shop.oebbtickets.at/en/ticket/offer

Връзка към мнение
преди 7 минути , mitrov каза:

Здравейте! Тази добавка могя ли да я купя онлайн и от къде? От тук ли? https://shop.oebbtickets.at/en/ticket/offer

Ня място съм купувала, та не мога да кажа откъде онлайн.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
преди 21 минути , Надя каза:

Здравейте!

Обмислям да стигна до Прага с полет до Виена.

Въпросът ми е: Как да стигна от летището до Vienna, Hbf ?

И какво точно е Vienna, Hbf?

Съкращение на Hauptbahnhof, което е централна гара. Стигаш до там или с лесните и по-скъпи CAT влакчета, за които цялото летище е нашарено с табели или с обикновените и доста по-евтини регулярни влакове. Вторите стигат 10 минути по-бавно, но последния път имаха някакви проблеми и се наложиха 1-2 прекачвания. За сметка на това са със 7-8 евро по-евтини.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

A как се казват тези регулярни влакове? S-Bahn? Да им търся табелките.

Аз за САТ си спомням, че зелените табели бяха навсякъде на летището и са до Виена Mitte.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Надя каза:

A как се казват тези регулярни влакове? S-Bahn? Да им търся табелките.

Аз за САТ си спомням, че зелените табели бяха навсякъде на летището и са до Виена Mitte.

До HBF се ходи с някой от RJ влаковете, които са за дълги разстояния и са без прекачване и се стига за 15мин, а са на цените на S-bahn-a.

Виж разписанието тук : https://shop.oebbtickets.at/en/ticket/timetable

CAT ходят до WIen Mitte Landstrasse, която спирка е близо до центъра. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, моя грешка, CAT не ходят до Hbf. S7 (S-Bahn) също ходят до Mitte и не до Hbf. За Hbf са регионалните както писа @Jorro. Гугъл мапс изкарва разписанието.

 

Иначе общо взето следваш иконките с влакчето, надписите за CAT също вършат работа. Регулярните влакове ползват други коловози, но общата посока е същата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разгледах разписанието.

Разбирам, че влакът, който ми трябва е този в 07:33 и този в 08:02 - директни, ако съдя по непрекъснатата линия, RJ или RJX.

А как да разпозная влаковете? По часа? Изписва на табло? Изписано е на влака?

 

image.png.8be9836eaac75f560ca4eb5c22b462da.png

Връзка към мнение
преди 37 минути , Надя каза:

 

 

преди 13 минути , Надя каза:

А как да разпозная влаковете? По часа? Изписва на табло? Изписано е на влака?

И на таблото, и на влака е изписано.
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Надя каза:

Разгледах разписанието.

Разбирам, че влакът, който ми трябва е този в 07:33 и този в 08:02 - директни, ако съдя по непрекъснатата линия, RJ или RJX.

А как да разпозная влаковете? По часа? Изписва на табло? Изписано е на влака?

 

image.png.8be9836eaac75f560ca4eb5c22b462da.png

Няма как да се объркаш, т.к от летището няма толкова много влакове и не са много пероните, просто гледаш таблото. RJ/ RJX изглеждат по този начин, не мога да ги сбъркаш с S-bahn или регионален влак:

How to travel by train in Austria | ShowMeTheJourney

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 46 минути , Mimitto каза:

Здравейте, скоро ще посетя Виена и ми трябва информация дали има влакове, които ходят от центъра до летището през нощта? 

Като гледам в Google maps има нощни автобуси от Landstrasse до летището след полунощ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Mimitto каза:

Здравейте, скоро ще посетя Виена и ми трябва информация дали има влакове, които ходят от центъра до летището през нощта? 

Примерна дата 5 март от Виена Мите до летището.

Vienna_Screenshot_2024-02-27_18-46-37.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, търся карти за влакове в Австрия, но така и не намерих такава опция. Нямат ли нещо като седмични карти? Искам да прекарам две седмици в Будапеща, Виена и Грац и билетите за влакове ако ги поръчвам на място ще излязат доста скъпи, а не ми се пътува с автобус. Търсих нещо като нашите абонаментни карти, но не намерих.

Връзка към мнение
преди 25 минути , esto каза:

Здравейте, търся карти за влакове в Австрия, но така и не намерих такава опция. Нямат ли нещо като седмични карти? Искам да прекарам две седмици в Будапеща, Виена и Грац и билетите за влакове ако ги поръчвам на място ще излязат доста скъпи, а не ми се пътува с автобус. Търсих нещо като нашите абонаментни карти, но не намерих.

Колко души сте? В Австрия има групов Einfach-Raus-Ticket, който е като немските регионални билети и с него може да пътуват до петима души във всички регионални влакове в страната (не се включват бързите влакове). Важи за целия ден, но в делнични дни не може да се ползва преди 9:00 ч. сутринта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , esto каза:

Здравейте, търся карти за влакове в Австрия, но така и не намерих такава опция. Нямат ли нещо като седмични карти? Искам да прекарам две седмици в Будапеща, Виена и Грац и билетите за влакове ако ги поръчвам на място ще излязат доста скъпи, а не ми се пътува с автобус. Търсих нещо като нашите абонаментни карти, но не намерих.

Освен цитирания от master-a  Einfacht-Raus-Ticket  който важи за един ден за цяла Австрия, всеки регион,  отделно и Виена, имат свои регионални   дневни/седмични билети.  В регионалните оферти има и така наречените Leisure Ticket, които са валидни само в събота и неделя.



 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
On 3/3/2024 at 8:15 PM, master_of_germs said:

Колко души сте? В Австрия има групов Einfach-Raus-Ticket, който е като немските регионални билети и с него може да пътуват до петима души във всички регионални влакове в страната (не се включват бързите влакове). Важи за целия ден, но в делнични дни не може да се ползва преди 9:00 ч. сутринта.

Уви, само аз ще съм. 😄

Връзка към мнение

А ние кацаме в 8:30 сутринта в един априлски петък и за жалост имаме поне 6 часа за Виена. Ще съм благодарна, ако някой се смили над мен и ми каже с какво да пътуваме от и до летището и какво много интересно нещо можем да правим там. Хем ми се иска да дадем втори шанс, хем при мисълта за Виена сърцето ми е студено като на мащехата на Снежанка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А защо не идете в обратна посока покрай Дунава с влакче, ако не ви се ходи в града? Все ще има някое пиле край реката. Зелени ливади. Малко хора. И ни една Снежанка.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.