Прескочи до съдържание

Тема: Виена


jennie

Препоръчани мнения

преди 17 минути , Petya Zh каза:

Здравейте, купихме си билети за края на ноември до Виена- три семейства с общо 4 деца на възраст между 3 и 10 год. Можете ли да ми препоръчате някой хотел и да дадете идеи какво да посетим по това време на годината :)))

За колко време ще сте там, какви са ви интересите, първо посещение ли ще ви е? Колкото повече подробности споделиш, толкова по-полезни за вас отговори би получила. 

 

В края на ноември са започнали коледните базари, така че това трябва да ви е акцента според мен. Като добавите зоопарка с Шонбрун и Пратера ще задоволите децата 🙂 Обикновено времето тогава е мразовито с вятър, денят е къс (на малкото ще му се спи на обяд), така че е хубаво от време на време да се мушкате на топло в някоя сладкарница.

 

За хотел препоръчвам нещо във вътрешния ринг на града, около кметството или около Марияхилфен щрасе, тези райони са безопасни, на пешеходно разстояние от забележителностите и центъра.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Petya Zh каза:

 и да дадете идеи какво да посетим по това време на годината :)))

Това си е точно времето за коледни базари 😉

https://www.wien.info/en/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets-342664

 

А щом сте с деца, мисля, че ще трябва да посетите Пратера и Природонаучния музей.

https://www.praterwien.com/en/home

 

https://www.nhm-wien.ac.at/en

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, главната идея е да се усети коледния дух. Някои сме ходили предишен път, сега определено ще се обединим към идеята на децата да им е интересно. Зоологическата градина мисля, че е задължителна. За 3 нощувки сме, което значи, че имам 2 пълни дни. 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За тези, които плануват на 28.10.22 да посетят Виена и зоологическата градина в двореца Schönbrunn. Това е линк за безплатни билети - точно и само за тази дата. https://www.imperialtickets.com/tiergarten-schoenbrunn/tiergarten-schoenbrunn-lotterien-tag/138?fbclid=IwAR1lQMrSABCcs884haJZ6S5un5CujhahJZArIfGltkVs1iyVGVVWcO0Riio
 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 1.10.2022 г. в 22:55, Petya Zh каза:

Здравейте, купихме си билети за края на ноември до Виена- три семейства с общо 4 деца на възраст между 3 и 10 год. Можете ли да ми препоръчате някой хотел и да дадете идеи какво да посетим по това време на годината :)))

Това което винаги препоръчвам като сте с деца е детският музей в Шонбрун.Дечицата особено момиченцата много харесват там да се обличат като принцеси ,има и други забавления,мога да кажа че е любимпто място на дъщеря ми .https://www.kindermuseumschoenbrunn.at/

Техническият музей е също интересен за деца .За децата до 19 г. е безпатен,мисля че за децата до 12 г има една отделна зала с забавления ,но целият музей е много интересен също така има допълнителни забавления за деца които се заплащат, около 4-5 евро беше ,но трябва да се резервират предварително .

Technisches Museum Wien
https://www.technischesmuseum.at › ...
друга атракция е 

Haus des Meeres
https://www.haus-des-meeres.at › H...
HAUS des MEERES - Aqua Terra Zoo - Home

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 19.10.2014 г. в 19:23, Георги каза:

Края на ноември... колко в края? Защото май коледните базари почват точно тогава, дано изкараш късмет. Пък там - кеф ти греяно вино, кеф ти джинджифилови сладки, кеф ти коледни играчки :)

 

Едно нещо да отбележа, чисто практическо - до центъра на Виена (гара Mitte) от летището се стига или с бързия влак CAT или с нормалните влакчета на градския транспорт. Първия е 7-8 евро по-скъп, а стига да речем 10 минути по-рано, истински туристически капан. Казвам го защото цялото летище е осеяно с реклами на CAT, а нормалните надписи на S-bahn са далеч по-ненатрапчиви. В допълнение билета за S-Bahn може да го ползваш и за връзки с мрежата на метрото. 

Имам питане- ако си купим карта за градския транспорт или пък еднократно билетче- с нея може ли да се качваме на S7, за да отидем до Пратера за 4 спирки от спирка в града (Wien Geiselbergstraße Bahnhst). Цената от 4,30евро е само когато се хваща от летището или винаги е такава без значение, че в града за няколко спирки 🙂

Връзка към мнение
На 17.12.2019 г. в 9:07, Mary каза:

Само добавката за пътуване извън Зона 1(или както там се водеше централната зона) - на стойност 1,80 евро.

Къде се вижда обхвата на Зона 1

Връзка към мнение

От аерогарата до гара в пределите на Виена  можете да ис купите билети от машините на аерогарата и този билет е еднократен до гарата до която ще ходите- например- Ринвек, Митте, Пратерщерн или Хауптбанхов, Майдлинг...Зависи къде отивате. Добавката от 1,90 се купува само ако имате карта за Виенер линиен- т-е някавка карта предварително/разбирам че такава нямате защото не живеете във Виена/

Следн като пристигнете избраната гарата - за градския транспорт -метро, трамваи,, шнелбан и автобуси се купуват билети на спирките на метрото и на шнелбана. Там със всеки билет или карта можете да използвате четирите вида танспортни средства. Едичния билет струва 2,40и с него можете дапътувате в рамките на 1 час, след като валидирате в пръвото транспортно средство с неограничен брой первозни средства. Седмчината карта струва 17,10 е и важи от понелник до неделя. https://www.wienerlinien.at/tickets   от тук може да си изберет билети подходящи  за вас.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Petya Zh каза:

Имам питане- ако си купим карта за градския транспорт или пък еднократно билетче- с нея може ли да се качваме на S7, за да отидем до Пратера за 4 спирки от спирка в града (Wien Geiselbergstraße Bahnhst). Цената от 4,30евро е само когато се хваща от летището или винаги е такава без значение, че в града за няколко спирки 🙂

Цената 4,30€ е на един билет за възрастен от летището до централната част на Виена (Мите), до Централна гара, гари Пратерщерн и Майдлинг. Тази цена е образувана от цената на билета за градската зона=2,40€ плюс добавката=1,90€ за зоната от градската зона до летището. С билета от 4,30€ можете да пътувате с S7 или с регионален влак. И в двата случая пътуването трае 30 мин.
Ако настаняването ви е в района на Wien Geiselbergstraße Bahnhst (съдейки от питането ви), това означава, че за да стигнете до центъра на Виена, до Пратера, дворците или до друго интересно място, ще трябва да ползвате градски транспорт, защото е далече. По-изгодно ще ви бъде вместо еднократни билети да ползвате дневни билети, с които можете да пътувате с метро, трамваи, автобуси, практически из цяла Виена, колкото пъти пожелаете в рамките на 24 часа.

Инфо

Когато си тръгвате от Виена, ако 24-часовият ви билет, ако сте ползвали такъв (или 48, 72ч) не е още изтекъл, можете да го ползвате до летището, НО преди да се качите на влака за летището трябва да си купите допълнително (от билетен автомат) добавката от 1,90€.  Рядко минават да проверяват билетите във влака, но глобите са солени, ако не сте редовни с билетите.
п.п. Има разлика между "Виена сити кард" и 24-48-72-часовия билет не само в цената. Билетът е само за градския транспорт, а картата включва и някакви отстъпки за музеи и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Хубав и скъп (две звезди Michlen) е например Silvio Nickol Gourmet Restaurant

За идеи виж и самата Мишленска страница за Виена
https://guide.michelin.com/en/at/vienna/restaurants

 

Относно типичните ястия: https://travelfoodatlas.com/austrian-food

Аз лично, харесвам gröstl, гулаж и щрудел.

Връзка към мнение
преди 2 часа, 招き猫 каза:

Някой да каже хубави ресторанти в които е бил и някакви типични ястия, само шницел знам 😆

 

Тук имаше брутални шницели: https://www.griechenbeisl.at/

https://goo.gl/maps/W3Wt1swZLWJCvJFKA

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, 招き猫 каза:

Някой да каже хубави ресторанти в които е бил и някакви типични ястия, само шницел знам 😆

Café Landtmann, и българската следа там. Аз останах очарована.

Разбира се и торта "Сахер", в едноименния хотел. Приятно изкарване!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 41 минути , 招き猫 каза:

Струва ли си Шонбрюн вътре 50то лева, то сега няма кой знае какви градини?

 

Ако не кажете една алтернатива или хубав музей? 

Всеки сам си преценя. Дали си струва - за мен да, ти може да си на различно мнение. Не ти знам интересите.

Не знам каква алтернатива търсиш, но музеят на трамваите и научно-техническият си заслужават. Вторият е до Шьонбрун.

 

Връзка към мнение
преди 49 минути , 招き猫 каза:

Струва ли си Шонбрюн вътре 50то лева, то сега няма кой знае какви градини?

 

Ако не кажете една алтернатива или хубав музей? 

То и градините не са кой знае какво на фона на парковете на други дворци, но през лятото що-годе стават. Дворецът е добър, особено ако не сте били в други подобни, ще ви хареса, но 50лв само за вътре ми се струват прекалено. Музеят на Сиси също е добър и е по-евтин, даже има, мисля, че имаше някаква комбинация за два музея на един билет. То зависи и какво ви се разглежда. Има интересни места и не много далече от Виена, има и не лоши като цена билети за пътуване цял ден с всички влакове около Виена.

Връзка към мнение
преди 2 часа, 招き猫 каза:

Струва ли си Шонбрюн вътре 50то лева, то сега няма кой знае какви градини?

 

Ако не кажете една алтернатива или хубав музей? 

Фасадата и интериорът на двореца излъчват пищността и мощта на династията на Хабсбургите, интериорът е разкошен ,елегантен и пълен с история,a градината е истинско чудо: огромна, добре поддържана, с много цветя, през лятото като прави концер Аndre Rieu  е уникално преживяване,на неговите концерти винаги е именно този дворец като фон..

Който не е останал впечетлен ми е интересно с какво го сравнява, израсла съм и живея в Сюдтирол,тоест още от малки са ни водили във всички дворци,градини и  исторически места из Италия и Австрия ,та имам солидна основа за сравнение.

22 евро за вход не е скъпо,един зоопарк струва средно 15-20 евро и има наплив от хора,за да видят два депресирани лъва и три маймуни зад решетки,сори но изказването не е лошо  е меко казано нелепо или просто който е бил там си няма понятие какво е видял.

Връзка към мнение
преди 25 минути , Fiordaliso каза:

градината е истинско чудо: огромна, добре поддържана, с много цветя, през лятото

Вярно е, макар и не чак чудо. А след като въпросът се задава посред зима без да се уточнява за кое годишно време е питанката, логично е да се приеме, че е за близките дни, насред зима. Т.е. по време, когато има само сиви празни алеи, големи пусти пространстава кафява пръст (ако няма сняг) и унили сивкаво-кафяво-черни дървета без листа. Аз имам база за сравнение с дворци във Франция, Дания, Германия, Великобритания, Ирландия... и не говоря напразно..

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте всички! Може ли малко помощ! Мисля да посетя Виена за 4 дни в края на октомври! От тук разбрах , че Виена Пасс е със свободни входове на повечето музей , а Виена Сити Кард е с някакви отстъпки и с безплатен градски транспорт! Нужно ли е да ги взимам и двете ? Мисля да посетя Шьонбурн,Албертина,Белведере,Музей на Сиси , Пратери ако има време нещо друго. Ще ви бъда благодарен !

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Планираме 4-дневно пътуване до Виена в самия край на октомври. Като един крайно любопитен и все още неинформиран турист търся съвети за всичко: Първо да уточним билетите от Аерогарата до центъра на Виена (ще сме в хотел близо до центъра Fleischmarkt 20/Wolfengasse 31010 Vienna) Кой влак да вземем от Аерогарата и къде да се прикачим на метрото?

Кацаме на 26.10, научихме, че тогава е националния им празник. Какво да очкааваме. Почивни дни? Нищо ли няма да работи? Ресторанти? Забелижителности?

Интересуваме се от посещението на концерт на класическа музика. Можем ли още от тук да си закупим билети и от кой сайт? Можем ли някъде безплатно да слушаме? Има ли дрес код?

Места за хранене?

Връзка към мнение
Светославов
преди 31 минути , mitrov каза:

Интересуваме се от посещението на концерт на класическа музика. Можем ли още от тук да си закупим билети и от кой сайт? Можем ли някъде безплатно да слушаме? Има ли дрес код?

За качествена такава - Виенската опера,  залата Музикферайн.  Оперетните театри също са на високо ниво и цените на билетите не са стряскащи ако не е премиера или нещо нашумяло.  Прегледай сайтовете им какво/дали има нещо по време на вашето посещение. Дрес кодът не е много строг, За операта, единия път бяхме на търси се  и взехме билети за правостоящи. Но има рампа и не е уморително, а местата бяха учудващо добре ситуирани  в партера. 

преди 42 минути , mitrov каза:

Места за хранене?

В предградията има чудесни места, предимно за местни. вкусна и почти домашна кухня, за бирата думите са излишни 🙂 Бих препоръчал, и мен така ме посъветваха местни, да се избягва Гринциг, като  много "туристическо" . 

Успех в планирането!

Връзка към мнение
преди 4 часа, mitrov каза:

Планираме 4-дневно пътуване до Виена в самия край на октомври. Като един крайно любопитен и все още неинформиран турист търся съвети за всичко: Първо да уточним билетите от Аерогарата до центъра на Виена (ще сме в хотел близо до центъра Fleischmarkt 20/Wolfengasse 31010 Vienna) Кой влак да вземем от Аерогарата и къде да се прикачим на метрото?

 

Кацаме на 26.10, научихме, че тогава е националния им празник. Какво да очкааваме. Почивни дни? Нищо ли няма да работи? Ресторанти? Забелижителности?

 

Интересуваме се от посещението на концерт на класическа музика. Можем ли още от тук да си закупим билети и от кой сайт? Можем ли някъде безплатно да слушаме? Има ли дрес код?

 

Места за хранене?

 

1/ Oт летището се качвате на влак S7 (билет=4,20€ за възрастен). След около 25 мин. слизате на Wien Mitte и се прекачвате на М4 (метрото) в посока Heiligenstadt. Слизате на първата спирка Schwedenplatz. Излизате от метростанцията - точно насреща в сградата има банков офис на Volksbank, надясно други магазинчета и накрая, на ъгъла на сградата има аптека. Завивате надясно покрай нея и след 100-120м по уличката излизате на посочения адрес.

2/ Да, 26 октомври е националният им празник. Всички институции, магазини и супермаркети не работят. Единствено може да работи някой магазин за хранителни в Централна гара, възможно е да е с намалено работно време. Със сигурност ще работят, обаче, турските, арабските, азиатските магазини. Те почиват на своите си празници, евентуално. Заведения, ресторанти, работят в туристическите места. Музеи, дворци, театър, концертни зали, изложби - работят.

3/ Да, може да се купят предварително по интернет билети за музикални събития, но това е оправдано, според мен, за някои големи концерти на гостуващи известни изпълнителни. Иначе Виена си е музикална и всяка вечер има концерти къде ли не.

== Много популярни са концертите Щраус-Моцарт-Вивалди с по-малък или по-голям оркестър. По цените на билетите можете да се ориентирате дали ще е концерт в по-малка зала с малък оркестър или в по-голяма с по-голям оркестър, съответно по-скъпи билети. Към концерта се включват и 1-2-3... двойки балерини/танцьори, и 2-3 певци, които изпълняват популярни песни и арии. И винаги се започва с "На хубавия син Дунав" и се завършва с "Радецки марш". В Курсалон-а и големите зали има опция (съответно по-скъп билет) и за чаша шампанско в антракта... Доброто настроение по време на концерта и след него е гарантирано. Прибираш се в хотела с валсове в главата, щастливо усмихнат и с танцова стъпка!  🙂

== Обаче, всеки ден има и безплатни органови концерти от 15ч. в църквата Св. Петър (Петерскирхе) - на 250м е катедралата Св. Стефан. Концертът трае около 30 мин. Добре е да сте там преди 14:45, за да седнете. Очевидно посетителите на Виена знаят за тези безплатни концерти, защото в 14:55ч вече църквата е пълна.

== Много често има класически концерти в църквите Анекирхе, Карлскирхе, Петерскирхе, там най-вече барокова музика.

Ако искате да се насладите на музиката най-вече на Щраус, Моцарт, Вивалди Шуберт - препоръчвам концертите в Курсалон. Често правят такива концерти и в някои от малките дворци в центъра на Виена. За тези концерти не се изисква дрескод, но приличното облекло е по подразбиране и се приветства. Не е желателно да се отива в скъсани дънки, шорти, потници, джапанки и т.н., некъпан, вмирисан или натрапчиво "атрактивен". Семпло-елегантният тоалет е за предпочитане и се приема за добро възпитание и вкус. В Операта и Мюзикферайн за най-скъпите места вечерният тоалет изобщо не се подлага на въпрос. На изисканите дами и господа и през ум не им минава да отидат там неглиже. А на най-горния балкон в Операта обикновено ходят силно бюджетните посетители и туристите, които пътуват с по една раничка и без вечерни тоалети.
== Концертите в двореца Шонбрун понякога са по-евтини, понякога по-скъпи, а ако са комбинация с вечеря (мисля, че) се иска и дрескод, щото там персонален сервитьор с колосана бяла кърпа стърчи на метър от масата ти и а́ го погледна, а́ почна пируети около тебе: бите, данке, тинтири-минтири... Но, ако са навън под звездите, дрескод няма, възможно е да има и много правостоящи.

4/ Къде да ядете? Където ви душа иска. Апропо, ориенталските заведения работят до среднощ и винаги (в краен случай) ще ви нахранят за прилични пари... Но да отидете до Виена и да не хапнете истински виенски шницел и кафе меланж с торта "Сахер" или "Сиси" - непростимо, да знаете!
 

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

@mitrov надявам се да помогне - един списък с 48 заведения във Виена https://goo.gl/maps/LYNLod9tT9zrREww8

Някои от моите предпочитания:

Cafe Sacher (там е измислена торта Сахер / Захер, на мен много ми хареса, на хората, с които бях - не) https://goo.gl/maps/qQUzvoQnscQUhe3W7

Много приятен ресторант (има и зона за пушачи) https://goo.gl/maps/yyaWos1vdsgPSccC8

Cafe Central - храната е вкусна, а вътре има един от най-красивите декори от края на 19ти век и е било посещавано от Хитлер, Ленин и Троцки. Там ни хареса Kaiserschmarrn и Apfelstrudel https://goo.gl/maps/VkRMDVVm5c8FPDBw9
Figlmüller ресторанти - имат 2-3 адреса - имат свински или телешки шницели

 

Бих посетила от по-известните виенски кафета Café Landtman - има го в списъка, тъй като не ни остана време 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.