Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

On 4/30/2018 at 11:40 AM, Marco Polo said:

Така е, няма пълно щастие. Ако искаш за удобство да си закачиш дебитната карта към Transferwise профила си, тогава плащаш и допълнителна такса при нареждането на всеки превод през дебитната. Докато при банков трансфер такса няма.

 

Преди в темата бяхме коментирали Paysera или Transferwise са по-изгодни за преводи в Европа. Днес трябваше да направя превод до UK и сравних как би изглеждал превода през 1) Paysera, 2) Transferwise и 3) Revolut и победителят с най-ниска такса се оказа Transferwise. (Все пак допускам, че според индивидуалните особености на Transferwise профила - откога сте регистрирани и колко активно го ползвате може да има вариации в таксата им)

Може и да си прав за това.

На 9ти Февруари имам трансфер от Английската ми банкова сметка в Българската.

И таксата ми за 353 паунда ми беше точно 3 паунда.

В смисъл гоних точната цифра на таксата. 🙂

Това че успях да пратя закръглена сума в паунди си беше бонус.

На 10 Април правя същото нещо. Само дето сумата е 359.

Само че таксата става 4 паунда. 😞

Нали закръглих таксата на 4 паунда като увеличих малко сумата за пращане.

ТЪ,

Не намерих никъде обяснение ЗАЩО я увеличиха.

Заради BRexit за какво ?

Та това дето написа, за самата TW регистрация. От кога е и колко се ползва може и да има ефект.

Не е кой знае какво, но просто ме подразни и нямаше никакво предупреждение по e-mail, в самото приложение и подобни че таксите се увеличават.

Редактирано от BulgarBulgar
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, искам да попитам дали мога да направя превод от картата ми в Англия (OnePay Visa) в сметката ми в България. Сметката ми е в паунди и искам да направя превод в нея (без превалутиране). Дайте мнения за Transferwise

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Отново изчетох цялата тема и пак не ми стана ясно - получателят ще види ли от кого е превода и за какво се отнася. Става въпрос за физическо лице. Доколкото разбрах в reference там трябва да се пише - примерно   депозит...., но това ще го види ли получателят?

Връзка към коментар
преди 3 часа, stani.m каза:

Отново изчетох цялата тема и пак не ми стана ясно - получателят ще види ли от кого е превода и за какво се отнася. Става въпрос за физическо лице. Доколкото разбрах в reference там трябва да се пише - примерно   депозит...., но това ще го види ли получателят?

Да, ще види. Още в  електронната си поща  предварително ще е написано кой е направил превод, а след това и че е получен.

Връзка към коментар

Така... снощи направих първия си превод , но ми взе такса 3.37 лв, а уж се регистрирах от линк при който трябваше да е безплатен първия превод.

Даже вече ми върнаха сумата която беше вповече:

Transfer details
Amount:
200 EUR
Rate:
0.51132
TransferWise fee:
3.37 BGN
Rate deposit refunded:
12.11 BGN
 
Но другото което искам да кажа- на мен ми дадоха сметка в Райфайзенбанк, а Вие тук казвате че в Уникредит. Стана ми подозрително, но там преведох, а и моето ел.банкиране е в Райфайзен./дали са разбрали от някъде?/
 

 

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

промяна в Paysera от 01.01.2019 г. 

- Ако Клиентът не е влизал в своята сметка и по сметката не са били извършвани никакви транзакции за повече от две години, но по нея има налични средства, Paysera ще прилага месечна такса за управление на сметка в размер на 2 EUR за физически лица и 5 EUR за юридически лица. 

Измененията в Споразумението и Декларацията за поверителност влизат в сила за всички лица, регистрирани в системата Paysera, считано от 01.01.2019 г. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Моя опит с Transferwise е от скоро. Започнах онлайн работа в САЩ и няколко месеца си блъскам главата как да си взимам парите с най-малка такса.

Първо ми превеждаха чрез PayPal - най-скъпото нещо! На мен ми плащат в USD, и моя BG PayPal е с USD баланс. Но каквото и да правиш извън PayPal те принуждават да превалутираш в EUR на супер лош курс и в крайна сметка губиш повече пари от wire банков трансфер.

Успях да надхитря PayPal и си създадох американски акаунт. Първоначално успях да вържа американската ми Transferwise банкова сметка (дават ви лична сметка) и за един ден направих:

BG PayPal -> US PayPal  (трансфер в USD, но става само от десктоп версията на сайта)

US PayPal -> Transferwise (безплатно и пристигна почти веднага)

Transferwise -> ПИБ (такса за превод 1,50 лв и пристигна в същия ден)

Обаче на следващия ден PayPal са се опитали да си изтеглят verification депозитити, а сметката на Transferwise не поддържа тази опция. Съответно PayPal веднага разкачиха сметката и край на тази система.

 

Общо взето, ако работите със САЩ, Transferwise е супер. Не знам дали можеш да си дръпнеш парите в наша банка във валута, но на мен лично на този етап това не ми трябва, а техния обменен курс ме устройва. Вече имам и тяхна дебитна карта, та при разплащанията ми примерно с китайците, не губя нищо от обменни курсове или такси.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, rossi каза:

Моя опит с Transferwise е от скоро. Започнах онлайн работа в САЩ и няколко месеца си блъскам главата как да си взимам парите с най-малка такса.

Първо ми превеждаха чрез PayPal - най-скъпото нещо! На мен ми плащат в USD, и моя BG PayPal е с USD баланс. Но каквото и да правиш извън PayPal те принуждават да превалутираш в EUR на супер лош курс и в крайна сметка губиш повече пари от wire банков трансфер.

Успях да надхитря PayPal и си създадох американски акаунт. Първоначално успях да вържа американската ми Transferwise банкова сметка (дават ви лична сметка) и за един ден направих:

BG PayPal -> US PayPal  (трансфер в USD, но става само от десктоп версията на сайта)

US PayPal -> Transferwise (безплатно и пристигна почти веднага)

Transferwise -> ПИБ (такса за превод 1,50 лв и пристигна в същия ден)

Обаче на следващия ден PayPal са се опитали да си изтеглят verification депозитити, а сметката на Transferwise не поддържа тази опция. Съответно PayPal веднага разкачиха сметката и край на тази система.

 

Общо взето, ако работите със САЩ, Transferwise е супер. Не знам дали можеш да си дръпнеш парите в наша банка във валута, но на мен лично на този етап това не ми трябва, а техния обменен курс ме устройва. Вече имам и тяхна дебитна карта, та при разплащанията ми примерно с китайците, не губя нищо от обменни курсове или такси.

 

Може да си ги превалутираш в Евро на супер страхотен курс и от там в Бг банка без такса или да разплащаш с дебитната карта.

Много съм доволен от Transferwise - към Английската сметка в Паундове идват на момента когато са изпратени веднага.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Я да питам аз, откъде е по-изгодно да се превеждат долари - Револют или Трансферуаз или нещо друго? Ще искам да превеждам към Щатите, т.е. от Револют няма да стане SEPA бе такси

Предполагам, че ще е най-лесно парите да са в borderless account в Transferwise, само че явно не е толкова borderless, адреса ми е в Бразилия и ми казва, че засега не се поддържа такова нещо... Ако просто си сменя адреса дали няма да ми иска някаква верификация, пък и така ще съм малко на тръни да не би да ми блокират сметката заради съмнения за измама и после да не мога да се оправя...

Връзка към коментар

Нова съм в тези дела, но ще ми се наложи да правя преводи към френска банка (плащане на студентски такси и т.н.) та paysera ли е по-удобна за евро. Четох, че трябва да се зарежда сметката с лева от твоята банка и предполагам се плаща такса за превод по тарифа на банката към друга банка в лв., а ако се зарежда в евро било безмислено, защото се плаща същата такса каквато и при превод в чужбина без да се минава през тях. Вярно ли съм разбрала?

До каква сума може да се прежежда, има ли ограничения?

Редактирано от EliDion
Връзка към коментар
Преди 1 час, neuromancer каза:

Ще искам да превеждам към Щатите, т.е. от Револют няма да стане SEPA бе такси

Пращала съм от Revolut $100 до Щатите - такса нямаше, докато през Transferwise само първият трансфер ти е безплатен и то ако си се регистрирал от нечия референция.

Връзка към коментар

трябва да го погледна как е явно, че не очаквах да е безплатно извън СЕПА

то за по-големи суми ми трябва, а тука банките дерат кожи, пък и не можеш лесно да си имаш сметка в долари, т.е. да ги купиш по-изгодно и да си ги държиш...

Преди 1 час, EliDion каза:

Нова съм в тези дела, но ще ми се наложи да правя преводи към френска банка (плащане на студентски такси и т.н.) та paysera ли е по-удобна за евро. Четох, че трябва да се зарежда сметката с лева от твоята банка и предполагам се плаща такса за превод по тарифа на банката към друга банка в лв., а ако се зарежда в евро било безмислено, защото се плаща същата такса каквато и при превод в чужбина без да се минава през тях. Вярно ли съм разбрала?

 До каква сума може да се прежежда, има ли ограничения?

Не познавам Paysera, но в Европа Рволют си е ок. Няма такса за превода, само превалутирането от лв. при зареждане на сметката, което не е зле. Пък и не правиш превод, а ползваш карта.

Връзка към коментар
преди 36 минути , neuromancer каза:

Не познавам Paysera, но в Европа Рволют си е ок. Няма такса за превода, само превалутирането от лв. при зареждане на сметката, което не е зле. Пък и не правиш превод, а ползваш карта.

Няма опция за плащане с карта, превод трябва да е - по банкова сметка. Револют не е ли карта като дебитните - има ли сметка от която може да се превежда по друга сметка в банка.

Връзка към коментар

@EliDion

 

Платежните с-ми променят условията си постоянно и често съветите които даваме по-назад в темата са вече неактуални. Ето как изглеждат преводите през Transferwise и Revolut към момента.

 

1) Transferwise

Ако сега изпратиш 5000 лв. директно от дебитната/кредитната си карта регистрирана на техния сайт (т.е. не правиш банков трансфер към тяхната банкова сметка в БГ) се получава следната разбивка:

 

- 39.28 BGN - такса

4,960.72 BGN - чистата сума която TW ще превалутират

0.51134 - гарантираният  за 48 часа курс

2,536.61 - в крайна сметка ще се получат толкова EUR

 

Ако от твоята бг банка наредиш онлайн превод към тяхната бг сметка таксата се намалява на половина и разбивката изглежда така.(При тази опция разходите се увеличават с таксата на твоята банка за локален бг (онлайн) превод през Бисера, или вътрешен ако имаш сметка в същата Банка в която имат и TW)

 

- 19.43 BGN - такса

4,980.57 BGN - чистата сума която TW ще превалутират

0.51137 - гарантираният  за 48 часа курс

2,546.91- в крайна сметка ще се получат толкова EUR

 

Трети вариант при TW е ако правиш първи превод с референтен линк и таксата ти отпадне, но тук вече не мога да дам конкретен пример. Така TW се оказва удачен избор за еднократен превод и като услуга за човека който ти дава референтния линк. Теоретично се получават 2556.85 EUR от които трябва са се извадят между 1 и 2 лв за онлайн превод до бг сметката на TW. Tоест 2556 EUR.

 

2) Revolut

При този метод определящ е курс продава на твоята банка за съответната валута. За пример ползвам Булбанк - курс продава за EUR = 1,960000.

При така нареченото top-up-ване на акаунта ти в Revolut с 5000 лв следва да захраниш с 2551.02 EUR

 

За ориентир справка за курса Продава на някои банки

http://bg-exchanges.com/

 

Извод: Към момента за сума от 5000 лв Revolut e с минимум 4 EUR по-изгоден и разбира се по-бърз, тъй като по-евтината опция на Transferwise ще отнеме повече технологично време за да се извършат последователните преводи, докато top-up-ване-то при Revolut се извършва на секундата тъй като операцията минава през виртуален ПОС (все едно правиш покупка на стока по интернет) и след това директно засилваш превалутираната сума към IBAN-а на получателя.

(На това място само искам да отбележа, че опита ми с Revolut се базира на преводи от преди една година, ако на някого са му известни промени нека ме поправи)

 

Редактирано от Marco Polo
добавка
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Че то като гледам нищо изгодно не виждам с тези такси. Сметката ми е в евро и таксата от ДСК през директна пише, че е 8€- 16лв. грубо, което изглежда по-малко от тези на TW.

Така, че в този случай през Револут е най-добре. Трябва да платя веднъж 2020€ и после още веднъж на есен 6300€.  Като предполагам , че няма да има проблем да платя първо 2320 и после 6000 за да избегна таксите.

Връзка към коментар

Имам въпрос. За колко време ви е пристигнала картата и с обикновенна или препоръчана поща идва? Благодаря.

Връзка към коментар

@EliDion,

 

Да, ако можеш да разделиш преводите, така че да не надхвърляш 6000 EUR е най-добре. ДСК ще ти продаде Еврото все на 1.96 независимо дали излъчваш превод от сметката си при тях или купуваш EUR през Revolut с ДСК карта.

Разликата в случая е не само спестените 8 EUR, а и доста по-бързия превод през Revolut който вероятно ще мине за няколко часа (вместо няколко дни през ДСК)

Друго предимство на Revolut пред TW е, че излъчваш превода от собственото си име докато с TW преводите пристигат като "Transferwise on behalf of..." (освен ако не са го променили де)

Редактирано от Marco Polo
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.