Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

@Jorro, напомни ми да пусна тема за споделяне какво да правим, ако след покупка на билети докато планираме, осъзнаем, че това не е нашето място.

Иначе ние, след Шри Ланка, не искаме и да чуем за тур за китове. А даже видяхме. Заглеждам само такива места, на които по време на миграция се виждат от брега - Мадагаскар, ЮАР...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , Lindt каза:

@Jorro, напомни ми да пусна тема за споделяне какво да правим, ако след покупка на билети докато планираме, осъзнаем, че това не е нашето място.

Иначе ние, след Шри Ланка, не искаме и да чуем за тур за китове. А даже видяхме. Заглеждам само такива места, на които по време на миграция се виждат от брега - Мадагаскар, ЮАР...

За другия път изпитам ли съмнения по което и да е време при резервация няма да се поколебая да сменя дестинацията.

 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Ние сме ходили на тур за китове от Мириса - тотално противоположно ми е мнението. Момчетата от екипажа питаха дали на някой му става лошо още в началото, казаха, че ще пътуваме по 2 часа в посока, докато стигнем мястото, където минават китовете. Който поиска, му дадоха хапчета против морска болест и никой не е повръщал. Времето беше хубаво, слънчево и без никакви вълни. Освен делфини, видяхме син кит, както и голямо стадо кашалоти. Стояхме при тях поне половин час. Бих препоръчала на всички сами да си изберат с коя компания да резервират - има голямо значение. Ние проучихме предварително, свързахме се директно и нямам никакви оплаквания. Също така, трябва да отбележим и доза късмет, както и сезона.

 

Същото важи и за сафарито в Яла. Има огромно значение какъв гид си вземете. Животните, и особено леапардите, често се крият и може да минете до тях, без да ги видите. Нашият гид беше единственият, който видя леопарда в храстите и след като пристигнаха още 5 джипа, той реши, че е разкрит и излезе от храстите, за да се премести. Иначе всички просто минаваха покрай него.

 

И двата пъти платихме повече пари от стандартната цена, но като ви чета, явно си е струвало.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , feel_the_rush каза:

Ние сме ходили на тур за китове от Мириса - тотално противоположно ми е мнението. Момчетата от екипажа питаха дали на някой му става лошо още в началото, казаха, че ще пътуваме по 2 часа в посока, докато стигнем мястото, където минават китовете. Който поиска, му дадоха хапчета против морска болест и никой не е повръщал. Времето беше хубаво, слънчево и без никакви вълни. Освен делфини, видяхме син кит, както и голямо стадо кашалоти. Стояхме при тях поне половин час. Бих препоръчала на всички сами да си изберат с коя компания да резервират - има голямо значение. Ние проучихме предварително, свързахме се директно и нямам никакви оплаквания. Също така, трябва да отбележим и доза късмет, както и сезона.

 

Същото важи и за сафарито в Яла. Има огромно значение какъв гид си вземете. Животните, и особено леапардите, често се крият и може да минете до тях, без да ги видите. Нашият гид беше единственият, който видя леопарда в храстите и след като пристигнаха още 5 джипа, той реши, че е разкрит и излезе от храстите, за да се премести. Иначе всички просто минаваха покрай него.

 

И двата пъти платихме повече пари от стандартната цена, но като ви чета, явно си е струвало.

Ние бяхме преди 9 години, когато да намериш отзиви в интернет си беше магия само по себе си, а цената на всички беше идентична 😄 Не знам дали тогава оперираха повече от 5 джипа в Яла и съм сигурна, че посещението си е струвало много повече, отколкото днес. Видяхме леопард. Видяхме и китове, просто лашкането в открито море не ни беше никак приятно, задрямахме, изгоряхме, децата повръщаха... със сигурност има и по-приятни начини да си прекара човек сутринта. 

Връзка към мнение
преди 27 минути , Lindt каза:

Ние бяхме преди 9 години, когато да намериш отзиви в интернет си беше магия само по себе си, а цената на всички беше идентична 😄 Не знам дали тогава оперираха повече от 5 джипа в Яла и съм сигурна, че посещението си е струвало много повече, отколкото днес. Видяхме леопард. Видяхме и китове, просто лашкането в открито море не ни беше никак приятно, задрямахме, изгоряхме, децата повръщаха... със сигурност има и по-приятни начини да си прекара човек сутринта. 

Явно сме били по едно и също време, защото ние бяхме в Шри Ланка точно март 2013г. Тогава четях отзиви и рейтинги в TripAdvisor и смея да твърдя, че бяха напълно достатъчни, за да се направи избор. Същото важи и за цените. Както и да е, това, което исках да кажа е, че може да се мине и без повръщане, при късмет да се видят доста неща и ако някой магеланец иска да опита, нека не се страхува да пробва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами то повръщането е от вълнението, няма как екипажа да е виновен. И понякога и хапчетата не работят. Аз нямам лоши спомени, въпреки повръщането. Ама аз съм си такъв. А китовете са диви животни и не винаги можеш да ги предвидиш. Та със сигурност някои са доволни, други не...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 2.01.2024 г. в 13:02, feel_the_rush каза:

Явно сме били по едно и също време, защото ние бяхме в Шри Ланка точно март 2013г. Тогава четях отзиви и рейтинги в TripAdvisor и смея да твърдя, че бяха напълно достатъчни, за да се направи избор. Същото важи и за цените. Както и да е, това, което исках да кажа е, че може да се мине и без повръщане, при късмет да се видят доста неща и ако някой магеланец иска да опита, нека не се страхува да пробва.

Това с повръщането си е до човек. В Исландия жена ми си взе прилична доза демихидрант, но това не и помогна. Обаче видяхме косатки, а като стигнахме гърбатите китове, те се събраха точно там, където повръщаше. Направо до главата и стигаха 😄

  • Смея се 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, hrisky каза:

Приема ли се разплащане в долари или да си купим рупии?

Приема се, но си смени рупии за повечето неща плащаш с тях. Преди да обмениш пари на летището виж дали да си изтеглиш от революта няма да ти е по-изгодно, аз не проверих, но банковия курс на виза/мастъркард е доста по-добър от този на банките им като сменяте кеш.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Преди 4месеца бях със синът ми в Шри Ланка и най-вече заради него записах наблюдението на китове.... Китове не видяхме 😁 въпреки уверението, че ще обикаляме до последно... Дори и да ги бяхме срещнали, не бих сравнила и на йота преживяването от сафарито в Яла. Там даже не очаквах да зърнем леопард, а той най-спокойно мина покрай нас на 2метра. Накрая сметнахме, че сме видели около 20вида животни (слон, крокодил, тукан.... ). Определено препоръчвам Яла, даже ако ходя пак, бих се възползвала от специалните нощни турове. За дневното посещение местните гидове съветват да се отиде рано -когато хищниците още не са се излегнали под дебелите сенки, а тревопасните разкършват снага и излизат на паша 🙂 

За изгодна оферта за самото сафари разпитвахме шоферите на тук-туците (те звънят 100телефона и ти предлагат, пазариш се, ако не ти хареса- следващият). В самият резерват оперират само лицензирани джипове. Има и държавна такса за вход. Добре трябва да се уточните какво включва цената, че Шри Ландци обичат да се разсейват като дойде реч за сметки 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добавям и едно леко екзотично предложение за посещение- Brief Garden до Бентота, на известният азиатски архитект Bevis Bawa. Градината е много харизматична, с уникална атмосфера и стилистика, но уточнявам - след ковид ще отнеме година две да възвърне блясъка си https://briefgarden.com/.

Намира се в дън гори тилилейски и до нея стигнахме с тук-тук от Бентота https://briefgarden.com/

Brief Garden: A Hidden Paradise in Sri Lanka

IEFNLmpwZw.jpg

Brief Garden (@briefgarden) • Instagram photos and videos

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Някой скоро попълвал ли е за е-виза за Шри Ланка? Уж нямат рестрикции за ковид, а имат поле за това дали имаш ваксинация и ако избереш "не" се отваря един прозорец "Please book your Level one hotel from..." с невалиден линк и този прозорец не може да се затвори.

И не знам как да продължа в момента.

Връзка към мнение
Martin Dimitrov Dimitrov

Ние още сме там. Утре се пробираме.

слагай чавка на пълна ваксина . След това ще иска и да напишеш. Места, на които ще се отсяда. Пълна проформа е, така че какво и да се попълни минава.

В рамките на 24 часа излиза и визата.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 2.02.2024 г. в 20:10, Martin Dimitrov Dimitrov каза:

Ние още сме там. Утре се пробираме.

слагай чавка на пълна ваксина . След това ще иска и да напишеш. Места, на които ще се отсяда. Пълна проформа е, така че какво и да се попълни минава.

В рамките на 24 часа излиза и визата.

 

А нещо разпречатвали ли сте за влизане в страната или те си проверяват по номер на паспорта всичко?

Връзка към мнение
преди 28 минути , savagejo каза:

А нещо разпречатвали ли сте за влизане в страната или те си проверяват по номер на паспорта всичко?

Не, ама като пристигнеш си попълни хартиена арайвъл карта, а не ползвай компютрите им, защото после ще се връщаш за хартиена....

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Martin Dimitrov Dimitrov

Тъкмо се върнахме, та да драсна няколко реда.

 

За мен лично Шри Ланка е планинска не толкова плажна дестинация. Не че няма плажове и океан, но сърцето на страната е в джунглата .

 

- другата по-малката скала срещу Сигирия по-ни хареса . По-малко хора, по-евтино и също толкова добър залез.

- сафари за слонове оценка 9. Бих го направил пак, в който и дар парк. Офроуд на изключително красиво място със студен а бира в ръка и заобиколен пт слонове - безценно.

- Канди изключително красиво място Ако ви предлагат едно традиционно шоу, което се право в един хотел, спокойно може да го пропуснете. Туристически ташак. Бая хора бяха заспали в залата. 
- Храмовете . Всички си заслужават и едновременно с това не си заслужават. Аз не се интересувам от религия или от история и вече забравих какво Ми разказваха , но да се води най-голямата статуя на Буда или златна статуя на Буда завинаги остава.

- чаените плантации ме заплениха . Страшна красота, стигаха до над 2600 метра над морала височина. Понеже доста народ работи покрай чая на тази височина ври и кипи живот. Села , градчета, училища … само си представете всичко това малко под черни връх ( за Софиянци) 

- влакът до Ела е уникален и за мен задължителен . минава се през невероятни честа. Задължително си вземете 3та класа . Там са туристите . Втора класа е за месните. Първа класа не се отварят джамовете има климатик и е тежък студ. Прецакахме децата да стоят там и част пт тях настинаха 🙂

в трета класа се правят кифленските снимки ма отворените врати. 
Този влак е същото като нашата теснолинейка , ама различно . Би казал Божинката 

- Ела най-красивото място за мен в Шри Ланка. Като природа, като нощен живот , като всичко.

- Литъл Адамс Пик - за мен остана номер 1.

не голяма изкачване от 300 метра денивелация . На върхът страшни гледки . А в подножието беше един от най яките барове в който съм ходил някога …..!!!!

- Сафарито в Яла - 10/10 не само защото видяхме всички животни, които трябваше , но и като офроуд изживяване беше много яко. Ама аз съм с бензин в кръвта , друго може и да ом се догади :).

Много е важно доброя водач. Ние имахме късмет . 
- гледане на китове - 10/10 видяхме 3-4 кита и сумата делфин . Пак е много важен гида.

ние си вземахме private tour ( че нашата група беше 17 човека от 5 семейства приятели) нашият капитан откриваше първи китовете и другите лодки се юрваха по нас. Освен това се бяхме заредили с 30 ледени  бири и си направихме дискотека. Освен това ни спря и да поскачаме от кораето и да поплуваме за около 1 час .

- градчетата и курортите по крайбрежието са скука . … плаж , капани вълни ( за но не става океана ) рифът е пъле. Ташак и той . В никакъв случай не давайте пари. Може да си отидете без лодка  да гледате риби.

костенурки също бол.

Ако можеш да се върна на зад нямаше да изкарам 6 дни по крайбрежието , а 3 .

 

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, savagejo каза:

А нещо разпречатвали ли сте за влизане в страната или те си проверяват по номер на паспорта всичко?

Бяхме разпечатали всичко което партиха покрай ваденето на визата, но искаха само паспорт (инфо за влизане в страната от преди 10дни)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой може ли да ме ориентира как да хванем влака от Нувара Елия до Ела? Не мога да намеря някакво разписания, не искаме да букваме билети за 1-ва класа и в момента ми излизат само валкове със свободните места за букване.

Връзка към мнение

Аз купих на самата гара, за трета класа. Пътуването го изкарах седнал на отворената врата на първа класа 🙂

Провери за опции https://www.seat61.com/SriLanka.htm вероятно ще има инфо.

 

ПС може би https://12go.asia/en

успех

 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Радослав каза:

Аз купих на самата гара, за трета класа. Пътуването го изкарах седнал на отворената врата на първа класа 🙂

Провери за опции https://www.seat61.com/SriLanka.htm вероятно ще има инфо.

 

ПС може би https://12go.asia/en

успех

 

Ние също искаме да купим за трета класа от гарата дирекно. Проблема е, че не можем да намерим кога точно има влак. И двата сайта плюс още няколко проверих, но ми показва само влаковете за които има останали места за букване в първа класа. Или просто в неделя няма влак :(

Връзка към мнение
преди 3 часа, savagejo каза:

Ние също искаме да купим за трета класа от гарата дирекно. Проблема е, че не можем да намерим кога точно има влак. И двата сайта плюс още няколко проверих, но ми показва само влаковете за които има останали места за букване в първа класа. Или просто в неделя няма влак 😞

Заповядай, от декември е предполагам още е актуално. Твоята гара е Нану-оя

IMG_20231227_175137.jpg

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.