Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, следващата седмица пътувам за Шри Ланка, програмата е ясна и е време да помисля за релакса и в тази връзка искам да попитам за Аюрведичните масажи.  Студия, спа центрове, цени всякаква информация ще ми бъде полезна.   

Връзка към мнение

Преди седмица се върнахме от 10-дневно пътешествие до Шри Ланка и мога да кажа, че това е неземно красиво място 🙂 Наехме си гид, който през цялото време беше с нас - от посрещането на летището до изпращането ни отново на летището за полета на обратно. Този прекрасен човек ни спести много нерви, време и също така ни предлагаше интересни места за посещение, много приятни ресторанти с вкусна храна и различни допълнителни забавления - разходка с лодка, сафари.. и др. Обиколихме доста градчета и почти всеки ден спяхме на различно място, като той ни развеждаше навсякъде. 

Споделям контактите му, за да се възползвате и вие :)

Isuru - +94 7755 20482, говори много добре английски, разказваше ни интересни неща за острова, за живота на обикновените хора...много възпитан и приятен човек, с чувство за хумор 🙂 

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g304138-d17785629-Reviews-TAKE_ME_LANKA_TRAVELS_TOURS-Kandy_Kandy_District_Central_Province.html 

IMG_20230124_124824.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Благодаря за информацията, но както споменах транспорта и програмата вече са организирани. Съжалявам но не мога да изпращам лични съобщения и ще Ви задам наколко въпроса тук.

Вие къде обментихте пари в България или на летището в Шри Ланка? Посетихте ли някакви ювелирни магазини за скъпоценни камъни понже жената каза, че подаръка за Св. Валентин трябва да е от Шри Ланка, защото скъпоценните камъни там били без пари  😄 Едно от основните неща които пък вълнуват мен е манджата, наистна ли морските дарове са много евтини и храната е много пикантна? Ще спра до тук с глупавите въпроси ...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 8.02.2023 г. в 15:25, mihaela kanarcheva каза:

Благодаря, Михаела.

Ползвахме Исуру за 10 дневната ни Шри Ланка, преди минути се разделихме с него на летището. Страхотен е, нагоди се изцяло към нас, при все че правех промени а и нашите искания са леко по-различни. 

Мога само хубави думи да кажа и горещо да препоръчам на всеки, който има нужда от транспорт из острова.

Иначе в момента от банкоматите на  people's bank и commercial bank се тегли без такса от револут.

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
Стеф Ламбова
На 7.02.2023 г. в 11:56, 100yancho каза:

Здравейте, следващата седмица пътувам за Шри Ланка, програмата е ясна и е време да помисля за релакса и в тази връзка искам да попитам за Аюрведичните масажи.  Студия, спа центрове, цени всякаква информация ще ми бъде полезна.   

Здравейте 100yancho, 🙂

Виждам че сте пътували тази година и тъй като на мен ми предстои пътуване септември, ще съм благодарна на всякаква актуална информация. 

Къде обментихте пари в България или на летището в Шри Ланка?
Посетихте ли някакви ювелирни магазини за скъпоценни камъни на жената и доволни ли сте 
😄
Виза предварително ли заявихте или на летището?
Как се придвижвахте?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 7/11/2023 at 11:58 AM, Стеф Ламбова said:

Здравейте 100yancho, 🙂

Виждам че сте пътували тази година и тъй като на мен ми предстои пътуване септември, ще съм благодарна на всякаква актуална информация. 

Къде обментихте пари в България или на летището в Шри Ланка?
Посетихте ли някакви ювелирни магазини за скъпоценни камъни на жената и доволни ли сте 
😄
Виза предварително ли заявихте или на летището?
Как се придвижвахте?

Здрасти Стеф,

Пари обменихме на самото летище веднага след като кацнахме имаше 2 обменни бюра курсовете им бяха еднакви, едното беше на Банк ъф Цайлон другото на другата им голяма банка/разликата е пренебрежима ако решите да обменяте в банка в някой град/. Виза на летището попълва се един формуляр който Ви дават на място не е нещо сложно. Скъпоценните камъни/сапфири/ купихме от старата столица Канди. Имахме организирано посещение в такъв магазин но прочетох че магазина е туристически капан и цените са с над 300 % по скъпи. Така че взехме тук тук /техните "таксита"/ и отидох в друг подобен магазин който не работеше :), но отдругата страна на улицата тъкмо бяха отворили и магазина беше с добри отзиви. Магазинът беше на индийци и падна голям пазарлък истински се наслаждавах на процеса, оказа се че собственика е суеверен а ние бяхме първите му клиенти за деня /няколко пъти уж ставах да си тръгвам и той не ни пускаше/ спазарихме много добра цена. За абсолютно всичко трябва пазарлък 😄 Хората са много усмихнати, добросърдечни и честни. Ако имаш други въпроси питай надявам се да мога да ти отговоря.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 24.07.2023 г. в 14:02, 100yancho каза:

Здрасти Стеф,

Пари обменихме на самото летище веднага след като кацнахме имаше 2 обменни бюра курсовете им бяха еднакви, едното беше на Банк ъф Цайлон другото на другата им голяма банка/разликата е пренебрежима ако решите да обменяте в банка в някой град/. Виза на летището попълва се един формуляр който Ви дават на място не е нещо сложно. Скъпоценните камъни/сапфири/ купихме от старата столица Канди. Имахме организирано посещение в такъв магазин но прочетох че магазина е туристически капан и цените са с над 300 % по скъпи. Така че взехме тук тук /техните "таксита"/ и отидох в друг подобен магазин който не работеше :), но отдругата страна на улицата тъкмо бяха отворили и магазина беше с добри отзиви. Магазинът беше на индийци и падна голям пазарлък истински се наслаждавах на процеса, оказа се че собственика е суеверен а ние бяхме първите му клиенти за деня /няколко пъти уж ставах да си тръгвам и той не ни пускаше/ спазарихме много добра цена. За абсолютно всичко трябва пазарлък 😄 Хората са много усмихнати, добросърдечни и честни. Ако имаш други въпроси питай надявам се да мога да ти отговоря.

много благодаря за подробната информация 🙂 виждам ,че сте били с ореден транспорт - кола с шофьор? Ако да, доволни ли сте, може ли повече информация/контакти/цена ?

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте. Ходилите в Шри Ланка могат ли да ударят едно рамо с програма ми, т.к нещо хич не ми върви и съм на път да сменя дестинацията. За сега съм планирал пристигане на 24.12 в 9:45 сутринта и заминаване на 31.12 в 10:30 сутринта. Изчетох темата и изгледах около 26 видеа в youtube на влогъри и все повече се убеждавам, че може би не е нашата дестинация. Плана е от летището директно към Канди с трансфер(тук търся съвети откъде да го букна) , 2 нощувки, после влака до Еля 2 нощувки, после сафари в Яла (тук 7 часовия тур предполагам е по-добре) и след това към Хикадува, но нз как ще стане с багажа за да не се връщаме след сафарито до Еля. След това 2 нощувки на морето и на 30ти нощувка в Негомбо преди ранния полет. Чудя се за Коломбо има ли смисъл да му се отделя време и като цяло трансферите с какво да ги правя. От една страна един Буда като в Бали би свършил чудесна работа, но някои отсечки ми е мерак да ги направим с влак, други с тук тук ще е по-приятно и нз как да ги организирам. Благодаря предварително. 

Връзка към мнение
преди 1 час, Jorro каза:

Здравейте. Ходилите в Шри Ланка могат ли да ударят едно рамо с програма ми, т.к нещо хич не ми върви и съм на път да сменя дестинацията. За сега съм планирал пристигане на 24.12 в 9:45 сутринта и заминаване на 31.12 в 10:30 сутринта. Изчетох темата и изгледах около 26 видеа в youtube на влогъри и все повече се убеждавам, че може би не е нашата дестинация. Плана е от летището директно към Канди с трансфер(тук търся съвети откъде да го букна) , 2 нощувки, после влака до Еля 2 нощувки, после сафари в Яла (тук 7 часовия тур предполагам е по-добре) и след това към Хикадува, но нз как ще стане с багажа за да не се връщаме след сафарито до Еля. След това 2 нощувки на морето и на 30ти нощувка в Негомбо преди ранния полет. Чудя се за Коломбо има ли смисъл да му се отделя време и като цяло трансферите с какво да ги правя. От една страна един Буда като в Бали би свършил чудесна работа, но някои отсечки ми е мерак да ги направим с влак, други с тук тук ще е по-приятно и нз как да ги организирам. Благодаря предварително. 

Аз мисля, че ако искаш  и предпочиташ шофьор, по-добре да вземеш такъв. Пък най-ключовата отсечка между Ела и Нувара Елия я направи с влак и колата да те чака от другата страна.

Аз пък много харесвам Шри Ланка и единственото нещо, което ме успокоява в бъдещата ни Индия, е надеждата, че Керала ще прилича на Шри Ланка. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние така направихме- взехме шофьор, но пак си направихме влаковата отсечка.

Освен че е евтино и си струва, имаш удобството да спираш където колкото искаш.

Ние изцяло пропуснахме Коломбо, нищо не ме грабна там, направихме последните две нощувки в Мириса.

Мога да ти препоръчам шофьор, страхотен е и наистина се опита изцяло да отговори на всичките ни изисквания. Може да те вземе и остави на летището.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 33 минути , Тони каза:

Ние така направихме- взехме шофьор, но пак си направихме влаковата отсечка.

Освен че е евтино и си струва, имаш удобството да спираш където колкото искаш.

Ние изцяло пропуснахме Коломбо, нищо не ме грабна там, направихме последните две нощувки в Мириса.

Мога да ти препоръчам шофьор, страхотен е и наистина се опита изцяло да отговори на всичките ни изисквания. Може да те вземе и остави на летището.

Моля те за контакт да проверя като цени как ще бъде. Аз се чудя между Мириса и Хикадува, защото ми се иска хубав плаж и май тва са двете опции, които ми харесаха. Колебая се за целия престой, защото така ще трябва да плащаме за дните, в които реално не ни трябва като за сафарито например. От друга страна няма да се занимавам с таксита. Ако реша да ползвам шофьор само за отсечките Летище - Канди, Ела-Хикадува, Хикадува-летище предполагам ще трябва да търся на място шофьор в Ела и в Хика? 

Преди 1 час, Lindt каза:

Аз мисля, че ако искаш  и предпочиташ шофьор, по-добре да вземеш такъв. Пък най-ключовата отсечка между Ела и Нувара Елия я направи с влак и колата да те чака от другата страна.

Аз пък много харесвам Шри Ланка и единственото нещо, което ме успокоява в бъдещата ни Индия, е надеждата, че Керала ще прилича на Шри Ланка. 

Мен ме притеснява дали ще си намеря хотели, в които да няма буболечки, че съм алергичен и дали ще ни става лошо по завоите при толкова много преходи с кола, затова се старая поне някои отсечки да ги направя с влак да си спестим мъките 🙂 Половинка я е страх от маймуни и още не съм й казал, че има даже по хотелите... Направо не знам къде сме тръгнали :D.

Някой попадал ли е на хотел/вила в някоя чаена плантация, нещо английски стил? Ако не поне коя плантация да посетим? 

Връзка към мнение

http://www.takemelankatours.com/?fbclid=IwAR3zgNAWNl0hy8V8iLQGYrrK7Oju-g66blMEpvp9_vebQ1sFRFwSGbqLbts

Много е полезен и на сафарито дори. Тук има всичките му контакти /Исуру/, ако се свържеш с него, поздрави от Тони.

За плантацията също бяхме с него, хубавото е, че не оскъпява нищо, цената си ни беше $600 за 9 пълни дни за автомобил и това включваше абсолютно всичко от взимането от летище до  оставяне пак там.

 

 

https://www.heritancehotels.com/teafactory/dining/other-dining-options.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Тони каза:

http://www.takemelankatours.com/?fbclid=IwAR3zgNAWNl0hy8V8iLQGYrrK7Oju-g66blMEpvp9_vebQ1sFRFwSGbqLbts

Много е полезен и на сафарито дори. Тук има всичките му контакти /Исуру/, ако се свържеш с него, поздрави от Тони.

За плантацията също бяхме с него, хубавото е, че не оскъпява нищо, цената си ни беше $600 за 9 пълни дни за автомобил и това включваше абсолютно всичко от взимането от летище до  оставяне пак там.

 

 

https://www.heritancehotels.com/teafactory/dining/other-dining-options.html

Благодаря. Писах му, но явно цените вече са се качили, т.к на мен ми поиска 700 долара за 7 дни без допълни такси и входове. Ще почна да нареждам програмата и ще мисля дали ще ползвам този вариант или ще търся отделни трансфери между градовете, където няма влакове. Като гледам се очертава пътуване като в Бали 60-70% от времето ще е прекарано в колата. 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Jorro каза:

Благодаря. Писах му, но явно цените вече са се качили, т.к на мен ми поиска 700 долара за 7 дни без допълни такси и входове. Ще почна да нареждам програмата и ще мисля дали ще ползвам този вариант или ще търся отделни трансфери между градовете, където няма влакове. Като гледам се очертава пътуване като в Бали 60-70% от времето ще е прекарано в колата. 

Пазари се 🙂

Аз затова не искам шофьор, предразполага към цял ден в кола и спиране за по 20 минути до 1 час на всякакви места 🙂

 

Връзка към мнение
8 hours ago, Jorro said:

Здравейте. Ходилите в Шри Ланка могат ли да ударят едно рамо с програма ми, т.к нещо хич не ми върви и съм на път да сменя дестинацията. За сега съм планирал пристигане на 24.12 в 9:45 сутринта и заминаване на 31.12 в 10:30 сутринта. Изчетох темата и изгледах около 26 видеа в youtube на влогъри и все повече се убеждавам, че може би не е нашата дестинация. Плана е от летището директно към Канди с трансфер(тук търся съвети откъде да го букна) , 2 нощувки, после влака до Еля 2 нощувки, после сафари в Яла (тук 7 часовия тур предполагам е по-добре) и след това към Хикадува, но нз как ще стане с багажа за да не се връщаме след сафарито до Еля. След това 2 нощувки на морето и на 30ти нощувка в Негомбо преди ранния полет. Чудя се за Коломбо има ли смисъл да му се отделя време и като цяло трансферите с какво да ги правя. От една страна един Буда като в Бали би свършил чудесна работа, но някои отсечки ми е мерак да ги направим с влак, други с тук тук ще е по-приятно и нз как да ги организирам. Благодаря предварително. 

За Коломбо повече от 24ч няма смисъл. И това е със спане. Иначе с такава фрагментирана програма, не знам. Виж дали можеш да групираш местата с влак от Коломбо, да ги обиколиш и после от Коломбо кола под наем без шофьор (ако ти е опция без шофьор) да обиколиш другите. 

Или с шофьор но за много по-малко дни след като си видял основното.

Има предвид, че пътуването с кола не е мнооого по-бързо от влака, особенно в планините.

А влака е без пари и купон с местните.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

 

преди 2 часа, era123 каза:

За Коломбо повече от 24ч няма смисъл. И това е със спане. Иначе с такава фрагментирана програма, не знам. Виж дали можеш да групираш местата с влак от Коломбо, да ги обиколиш и после от Коломбо кола под наем без шофьор (ако ти е опция без шофьор) да обиколиш другите. 

Или с шофьор но за много по-малко дни след като си видял основното.

Има предвид, че пътуването с кола не е мнооого по-бързо от влака, особенно в планините.

А влака е без пари и купон с местните.

Пазари се 🙂

Аз затова не искам шофьор, предразполага към цял ден в кола и спиране за по 20 минути до 1 час на всякакви места 🙂

 

За сега го замислям с трансфер от летището до Канди (намирам цени в нета около 45 долара), после влак до Ела за без пари. От Ела до Яла пак е 45 $ -тук видях, че ще трябва да се спи в някой град около парка, защото трансферите са с включено взимане от там, а и няма смисъл да се връщаме до Ела като след това сме към морето.

Общо взето май ще разчитам на уреждане на трансфери на място предвид, че горе-долу всички вървят около 50 долара. За ходилите в Яла кой заслужава ли си 7 часовия тур или да заложа на по-популярния 4 часов? После на морето кой град е с по-хубав плаж Мириса или Хихадува? Под хубав плаж разбирам хубав пясък, чиста и по-възможност синя вода (като за Индийския океан), а ако има риф за шнорхелинг ще е бонус 🙂 . Последните 2 дни искам да го ударим на почивка с коктейли, хубава храна и плаж, затова ми се иска да изберем хубаво място за това.

Коломбо като гледам видеа и клипове май напълно отпада от списъка така, че ще го ползваме евентуално за транзит. Последната нощувка мисля е най-добре да я направим близо до летището, че като гледам гугълмапс се плаша как даже на пътищата с магистрала ми ги дава 140 км за 2ч и 50 мин!?!? За пътищата в планината разбирам защо е бавно движението, ама в южната част където има магистрала какъв е проблема? 

 

    

 

Връзка към мнение
преди 13 часа, Jorro каза:

За сега го замислям с трансфер от летището до Канди (намирам цени в нета около 45 долара), после влак до Ела за без пари. От Ела до Яла пак е 45 $ -тук видях, че ще трябва да се спи в някой град около парка, защото трансферите са с включено взимане от там, а и няма смисъл да се връщаме до Ела като след това сме към морето.

Общо взето май ще разчитам на уреждане на трансфери на място предвид, че горе-долу всички вървят около 50 долара. За ходилите в Яла кой заслужава ли си 7 часовия тур или да заложа на по-популярния 4 часов? После на морето кой град е с по-хубав плаж Мириса или Хихадува? Под хубав плаж разбирам хубав пясък, чиста и по-възможност синя вода (като за Индийския океан), а ако има риф за шнорхелинг ще е бонус 🙂 . Последните 2 дни искам да го ударим на почивка с коктейли, хубава храна и плаж, затова ми се иска да изберем хубаво място за това.

Коломбо като гледам видеа и клипове май напълно отпада от списъка така, че ще го ползваме евентуално за транзит. Последната нощувка мисля е най-добре да я направим близо до летището, че като гледам гугълмапс се плаша как даже на пътищата с магистрала ми ги дава 140 км за 2ч и 50 мин!?!? За пътищата в планината разбирам защо е бавно движението, ама в южната част където има магистрала какъв е проблема? 

 

    

 

Ограничение на магистралата 100км/ч.В Коломбо си заслужава само Гангарамая темпъл иначе е мизерия и много трафик.На сафари в Яла не съм била и немога да дам инфо,бях в Минерия и беше супер. Лично на мен най-много ми хареса в Дамбула и района там.На морето бяхме в Унаватуна,не беше зле Относно транспорта, за 10 дни платихме 300 долара,това беше февруари 2022.Момчето което ползвахме е голям сладур, винаги навреме ни взимаме,кара внимателно,перфектен английски и забавен характер. Ще постна профила му в фейсбук,че не му откривам номера!Успех и Шри Ланка е прекрасно!🙂

Screenshot_20231110_085824_Facebook.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, Jorro каза:

За сега го замислям с трансфер от летището до Канди (намирам цени в нета около 45 долара), после влак до Ела за без пари. От Ела до Яла пак е 45 $ -тук видях, че ще трябва да се спи в някой град около парка, защото трансферите са с включено взимане от там, а и няма смисъл да се връщаме до Ела като след това сме към морето.

Общо взето май ще разчитам на уреждане на трансфери на място предвид, че горе-долу всички вървят около 50 долара. За ходилите в Яла кой заслужава ли си 7 часовия тур или да заложа на по-популярния 4 часов? После на морето кой град е с по-хубав плаж Мириса или Хихадува? Под хубав плаж разбирам хубав пясък, чиста и по-възможност синя вода (като за Индийския океан), а ако има риф за шнорхелинг ще е бонус 🙂 . Последните 2 дни искам да го ударим на почивка с коктейли, хубава храна и плаж, затова ми се иска да изберем хубаво място за това.

Коломбо като гледам видеа и клипове май напълно отпада от списъка така, че ще го ползваме евентуално за транзит. Последната нощувка мисля е най-добре да я направим близо до летището, че като гледам гугълмапс се плаша как даже на пътищата с магистрала ми ги дава 140 км за 2ч и 50 мин!?!? За пътищата в планината разбирам защо е бавно движението, ама в южната част където има магистрала какъв е проблема? 

 

    

 

Тези преходи за по 45 долара хич не звучат добре, поне на мен. Хайде, до Яла може и има смисъл, но оттам вече... Иначе, като опция за по-евтино пътуване, защо не видите и автобусната им мрежа? Стори ми се доста обширна.

 

За сафарито в Яла - нас ни взеха от Тисамахарама. Мога да препоръчам този сайт - https://www.yalawild.com/. Има много голямо значение по колко хора сте в джип, по-евтините бяха като сардини по над 10 човека. Хората от сайта могат да ви уредят и спането. Относно самото сафари - по-дългото си заслужава само сутрешното и пак зависи много на късмет. Късото сутрешно сафари е най-доброто и имате най-много шанс да видите нещо. След това, между 12 и 15ч животни практически няма, всичко се е изпокрило от жегата. Това време го прекарахме в обяд на плажа, но е забранено да се плува във водата, защото било природен парк. Най-много животни видяхме рано сутринта, включително и леопард. Следобед беше по-слабо, там единствено различно ведяхме слон с бивни, че обикновените нямат.

 

Мисля, че Хикадува е единственото място с що горе наченки на риф, но не съм била там, само съм чувала. Ние бяхме на плаж в Tangalle - Lagoon Paradise hotel. Страхотно място, имат и къщички в двора. Силно го препоръчвам, ако искате да си починете с коктейл на плажа. Наблизо има и интересен храм с много стълби - като малката Сигирия - Mulgirigala Raja Maha Vihara. Иначе, като цяло, Шри Ланка не е много шнорхелинг дестинация, морето е и по-бурно като цяло и на повечето места става веднага дълбого. Просто топография на острова. От Мириса, обаче, тръгват лодките за гледане на китове. Сезонът почва ноември, така че имате доста добри шансове, ако ви се прави такова нещо.

 

А за движението мога да кажа следното - то е толкова бързо, колкото е бърз най-бавният участник в него. А това място се дели от тук-тук и моторче. И по магистралата, и по всички пътища, от всички страни и в кръг, извират от тези меко казано невероятни превозни средства и усещането е все едно се движите в рояк от пчели и отърване няма. За справка - ние взехме разстоянието от Коломбо до Тангал за 8 часа. С коли. Като сме спирали само в Косгода, където има убежище за костенурки.

 

Като заключение ще кажа, че съм обиколила доста страни и всички са ми харесали по своему, както и че бих се върнала навсякъде и по всяко време. Но Шри Ланка е едно от местата, което стои най-високо в листата ми като автентична обстановка и изобщо усещане за един различен свят. Едно отминало време, което на много малко места се е съхранило по този начин.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 38 минути , feel_the_rush каза:

Тези преходи за по 45 долара хич не звучат добре, поне на мен. Хайде, до Яла може и има смисъл, но оттам вече... Иначе, като опция за по-евтино пътуване, защо не видите и автобусната им мрежа? Стори ми се доста обширна.

 

За сафарито в Яла - нас ни взеха от Тисамахарама. Мога да препоръчам този сайт - https://www.yalawild.com/. Има много голямо значение по колко хора сте в джип, по-евтините бяха като сардини по над 10 човека. Хората от сайта могат да ви уредят и спането. Относно самото сафари - по-дългото си заслужава само сутрешното и пак зависи много на късмет. Късото сутрешно сафари е най-доброто и имате най-много шанс да видите нещо. След това, между 12 и 15ч животни практически няма, всичко се е изпокрило от жегата. Това време го прекарахме в обяд на плажа, но е забранено да се плува във водата, защото било природен парк. Най-много животни видяхме рано сутринта, включително и леопард. Следобед беше по-слабо, там единствено различно ведяхме слон с бивни, че обикновените нямат.

 

Мисля, че Хикадува е единственото място с що горе наченки на риф, но не съм била там, само съм чувала. Ние бяхме на плаж в Tangalle - Lagoon Paradise hotel. Страхотно място, имат и къщички в двора. Силно го препоръчвам, ако искате да си починете с коктейл на плажа. Наблизо има и интересен храм с много стълби - като малката Сигирия - Mulgirigala Raja Maha Vihara. Иначе, като цяло, Шри Ланка не е много шнорхелинг дестинация, морето е и по-бурно като цяло и на повечето места става веднага дълбого. Просто топография на острова. От Мириса, обаче, тръгват лодките за гледане на китове. Сезонът почва ноември, така че имате доста добри шансове, ако ви се прави такова нещо.

 

А за движението мога да кажа следното - то е толкова бързо, колкото е бърз най-бавният участник в него. А това място се дели от тук-тук и моторче. И по магистралата, и по всички пътища, от всички страни и в кръг, извират от тези меко казано невероятни превозни средства и усещането е все едно се движите в рояк от пчели и отърване няма. За справка - ние взехме разстоянието от Коломбо до Тангал за 8 часа. С коли. Като сме спирали само в Косгода, където има убежище за костенурки.

 

Като заключение ще кажа, че съм обиколила доста страни и всички са ми харесали по своему, както и че бих се върнала навсякъде и по всяко време. Но Шри Ланка е едно от местата, което стои най-високо в листата ми като автентична обстановка и изобщо усещане за един различен свят. Едно отминало време, което на много малко места се е съхранило по този начин.

 

Благодаря за насоките. Ще изберем значи ранния и къс вариант на сафарито. Понеже гледах видеа и за съседния парк Udawalawe National Park се зачудих дали да го включим т.к е по път. Като гледам там са предимно слонове докато в Яла евентуално ще видим и леопард. 

За придвижването с автобус не си го представям, освен в краен вариант, но ще разгледам още опции. Ще включим екскурзията с китовете, благодаря за идеята. 

 

 

Връзка към мнение

Шри Ланка бях февруари 2017. Туровете в резервата Яла тръгват от Тисамахарама, местните му викат просто Тиса. Бях отседнал в Lake Edge Holiday Inn. Това го споменавам, защото брата на собственичката организира сафарита в Яла, и си има някаква игра с местните рейндъри там: Сутрин е едно стълпотворение от джипове на входа на парка, но нашият човек /брата/ ги предреди всички като пич и бяхме първи след вдигане на бариерата. Вътре в самият парк не се забелязват джиповете, просто се пръскат навсякъде. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нувара Елия за мен беше топ-а в пътуването ми. Чаените хълмове останаха в сърцето ми завинаги.  Влака към Ела  /4 часа/ преминава през много красиви пейзажи и е must. Пътувах, седнал на вратата на влака :). През целият си престой там се придвижвах с автобуси, Много са, за навсякъде и са евтини. Ако наблизо няма автогара, просто заставам на пътя и махам на идващите рейсове. максимум до 15 минути пътувам към дестинацията ми. Само отсечката Ела - Тиса ми се опря, там се отвисях към час, явно не е толкова вървежна :).

По морето съм нощувал в Тангале /огромен и пуст плаж, морето става дълбоко на няма и 2 метра от брега/, Унаватуна и Хикадива. Да, в Хикадива има нещо като риф, водата е плитка, топла, и смърди на бензин от многобройните лодки, каращи туристи към нещото като риф. Много руски семейства.

Унаватуна ми хареса повече и от трите, препоръчвам нея.

Форта в Гале си заслужава посещението.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Включвам се с бързо питане, че така и не съм почнал с програмата, а пътуването е следващата седмица. За визата онлайн или на летището да я вадя и колко време отнема? 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Jorro каза:

Включвам се с бързо питане, че така и не съм почнал с програмата, а пътуването е следващата седмица. За визата онлайн или на летището да я вадя и колко време отнема? 

Аз я вадих онлайн, веднага се получава(това беше преди 2 години).Но на бординга ни я търсиха визата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Отбивам се да нахвърлям бележки с полезна информация за пътуващите след нас докато ми е още прясна.

Визи-онлайн попълних,платих и бяха готови за 3 Мин. На летището попълних онлайн форма за пристигане на компютрите преди паспортния контрол,което беше голяма грешка. На същите места има и хартиени бланки, попълнете си тях и си носете химикалка. Всички,които ги бяхме попълнили онлайн ни върнаха за хартиени понеже не ги виждали, та си чакахме два пъти на опашката. След като минете паспортен контрол и излезете от секюрити зоната ще попаднете в чакалнята където има гишета на всички банки и различни чейнджове. Изберете си някое ,което няма комисионна и си сменете пари. Курса на 24.12 беше 326 рупии за 1 долар или 349 за 1 евро. В същото време картовия курс на еврото беше към 356 рупии за долар. Плащане с карта е възможно, но все още не на много места. За транспорт ползвах приложението pick me , Uber също видях, че работи, но още не съм го ползвал. Трансфер организиран от къщата за гости в Мириса беше 20000 рупии, не съм се пазарил,защото нямах време, предполагам до към 17000 можеше да се свали спокойно. Мириса до Гале с кола 4800 през пик ми, тук тук 3000. Трансфер от Мириса до Тиса беше 14000 с малка кола и 15000 седан.  В Тиса пикми бачкаше така,че си виках тук тук и коли от него.Малка кола от Тиса до Ела беше 14000 през пикми. В Ела обаче апа макар,че показва коли никой не иска да ви взима и на място те режат с двойна цена.Тук сега се замислям дали,ако бях се регистрирал с име местния еквивалент на Георги нямаше да дойдат !?.Тук тук за 1км от хотела ни до гарата ми взе 500 след пазарлък :D. От центъра до Halpetape tea factory с изчакване за тура) и после до nine arch bridge и обратно до центъра 5500 след пазарлък. 

Прикачен снимки на разписанието и цените от гарата в Ела и табло с карта на атракциите около Ела и разписание на автобусите.

 

Атракции:

Мириса- гледане на китове- пълен провал. По-лошо похарчени пари, загуба на време и то с ранно ставане в 5 никога не съм имал. Нещо повече самото преживяване беше гадно, имаше вълнение, корабчето беше кофти и меееега бавно, като си представете това 4 часа с повръщащи хора навсякъде около вас. Разминахме се без повръщане, само с прилошаване само благодарение на дъвките травъл гъм, които купихме от Гърция лятото след препоръка ( @iMari да илядиш!:) )

Освен 3 делфина, които предизвикаха неистово вълнение на групата индийци на борда друго не видяхме. Интересното беше, че въпреки,че повръщаха не им попречи да си хапнат от сандвичите,които раздаваха на борда. Целия този невероятен експириънс ни струваше по 11000 на човек и някак си се оказа,че на връщане трансфера трябва да си го платим, което допълни така "приятното" преживяване. Общо взето не препоръчвам особено на хора, на които им става лошо на лодка.

 

Разходка с тук тук в Гал. Заговори ме шофьор на тук тук пред входа на крепостта. Разбрахме се за обиколка на крепостта + католическата катедрала, някаква плантация за подправки и Темпъл за 1500 рупии.

 

Сафари в Яла. Букнах го от хотела за половин ден- имаше избор между тойота и някакъв друг джип.  Не видях разлика в последствие, но по настояване на жената букнах тойотата. Джиповете са с по 7 места. Ние бяхме сами. Цените бяха 12000 и 13000 за двамата съответно с махендра и тойота джип. Допълнително на входа на парка те водят да платиш (можеше и с карта) 

23121, като от тях по 25$ на турист е входа и другото е таксата за колата и билет за шофьора. Тръгва се в 5 от хотела, ако сте в Тиса за 30 Мин сте на входа и после чакате да отворят в 6. Като цяло беше интересно, не видяхме леопард, но пък пауни и птици да искаш :)))  Имаше и слон , сърнички, крокодил, бикове.... 

 

Uva Halpewatte tea factory -3000 на човек за тур с опитване накрая на 4 чая. Това е най-близката до Ела фабрика и понеже се скъсваше да вали се отказахме да ходим до Lipton seat където бяхме решили. Честно казано не ми хареса, не беше това което очаквах и което бях гледал на клипчета в ютуб от други плантации. Към билета си прибавете и поне 2500-3000 рупии за тук тук двупосочно от центъра.

 

Ресторанти:

В Мириса много ни хареса това  заведение https://maps.app.goo.gl/AHkACCJETkfR46jS7 ,което по ирония се оказа същото, заради което не можахме да спим предната вечер от силната музика до 2 през нощта. Скъпо е, но беше вкусно и обстановката приятна. 

 

В Тиса това беше моето място, на което ядох божествени скариди. Не беше скъпо.

https://maps.app.goo.gl/G2in3P8dVpedzyZGA

 

В Ела се хранехме в това заведение, където също останах много доволен.

https://maps.app.goo.gl/vwA1ufnch5HWNGtS7

 

В момента чакаме влака за Нануоя , който закъснява само с 5 часа до момента и не се знае кога ще дойде. 

Ще допълня инфо и за следващите дни като се приберем.

 

За съжаление първоначалните ми притеснения за това ,че Шри Ланка не е нашата дестинация за сега се оправдават.

 

 

IMG_20231229_124200.jpg

IMG_20231227_180649.jpg

IMG_20231227_180644.jpg

IMG_20231227_175137.jpg

IMG_20231227_175144.jpg

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.