Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

Аз си знам, че не трябва да пиша въобще ...

Категорично възразявам! Имаш да правиш и пътепис след това, защото в моя няма да присъства нищо полезно  :blush:

Връзка към мнение

Аз си знам, че не трябва да пиша въобще ...

Хайде сега, как така няма да пишеш?! Аз например не се нуждая от нещо, което ще ме накара да си седя в мрачната София през февруари и да си хапвам пица. А и това за шнорхелинга много ме успокои, защото той и без друго беше планиран само за ден. Ще го преживея. Нощувките са вече платени, така че....ща, не ща :) И дъждеца няма да ме уплаши. Не дай боже, вероятността от цунами ще ме побутне...пу, пу, пууу!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как така са платени? На мен за нищо не ми взимат пари до момента. Разучи какво се случва надолу по крайбрежието и се спусни, ако времето около Trincomalee не ти харесва. Аз  се загледах по Passekudah, има и някакви лагуни на юг, може да се намери какво да се прави. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Платени са, защото не са през букинг. В airbnb взимат сумата веднага. Разправия си е да се отказвам, а и къщата е толкова хубава!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо, когато пристигнамхме бяхме в Негомбо в един чуден хотел на плажа. Хвърлихме багажа и със синът ми и директно към океана с надаждата да се разхладим....Водата беше сигурно около 30градуса и кафява.....За първи стъпки в океана си беше страшничко, не знаеш и не виждаш какво плува около теб. Може и нищо да не плува, но въоръжението рисува едни работи с  едни зъби:) С две думи не става за шнорхелинг. След това  бяхме в  Пещерният храм Дамбула - много впечетляващо място 1/2 ден,  Канди  и храма - зъбът на Буда, Полнарува -1/2 ден, Сигирия пак половин ден. В Сигирия задължително тръгнете по-рано сутринта ,защото слънцето ще ви изпържи и  в комплект с  1 милион стъпала ( на мен ми се видяха толкова ) става доста  уморително начинание , но пък си заслужава.  След това посетихме  и Анурадхапура - стар град...също интересен. НАкрая пак бяхме в крайбрежен хотел в Бентота. Много приятно място ,ноооо никакъв шанс за шнорхелинг. Това беше разочарованието ни от Шри Ланка, но пък очарованието от всичко останало заличи този недостък. Колкото до времето ние бяхме от 30март  - 10 дена. Не ни валя дъжд, освен няколко пъти през ноща.  Без планиране на такова пътешествие е невъзможно , но най-очарователните и впечетляващи събития са непланираните. 


  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

Първо, когато пристигнамхме бяхме в Негомбо в един чуден хотел на плажа. Хвърлихме багажа и със синът ми и директно към океана с надаждата да се разхладим....Водата беше сигурно около 30градуса и кафява.....За първи стъпки в океана си беше страшничко, не знаеш и не виждаш какво плува около теб. Може и нищо да не плува, но въоръжението рисува едни работи с  едни зъби :) С две думи не става за шнорхелинг. След това  бяхме в  Пещерният храм Дамбула - много впечетляващо място 1/2 ден,  Канди  и храма - зъбът на Буда, Полнарува -1/2 ден, Сигирия пак половин ден. В Сигирия задължително тръгнете по-рано сутринта ,защото слънцето ще ви изпържи и  в комплект с  1 милион стъпала ( на мен ми се видяха толкова ) става доста  уморително начинание , но пък си заслужава.  След това посетихме  и Анурадхапура - стар град...също интересен. НАкрая пак бяхме в крайбрежен хотел в Бентота. Много приятно място ,ноооо никакъв шанс за шнорхелинг. Това беше разочарованието ни от Шри Ланка, но пък очарованието от всичко останало заличи този недостък. Колкото до времето ние бяхме от 30март  - 10 дена. Не ни валя дъжд, освен няколко пъти през ноща.  Без планиране на такова пътешествие е невъзможно , но най-очарователните и впечетляващи събития са непланираните. 

 

Благодаря ти! Значи в обобщение западната част не става за шнорхелинг. Ако и на юг, където отиваме, не се случват нещата, ще броя палмовите листа и ще пия от кокосови орехи. Всъщност няма да е лошо, но все пак предпочитам водата да не е кафява  :rolleyes:  Колкото и възхитително да е всичко друго, от морето/океана очаквам да е синьо  ^_^

П.П. А видяхте ли от рибарите във водата върху пръчки? Не съм срещала такива отзиви никъде, но има снимки и искам да ги видя :

Sri-Lankan-beach-006.jpg

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Абе аз освен, че съм запазил първата нощувка нямам някакъв план все още. А имам онзи, който пуснах в суров вариант  :lol:  Какви са тези страхове, шнорхелинг, не знам си какво. Намирате една лагуна, все трябва да има къде. Пишете във форума на трипадвайзър къде е подходящо за тези дни, пък все някой местен ще ви препоръча. Аз ако няма шнорхелинг, ще си пия биричка и ще си карам сърф, което не го и мога де  B)  Честно казано ми е по-голям проблем да си намеря учител да ме замества, докато ме няма, отколкото какво ще правя там  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Между другото месните са доста отзивчиви. Разбира се тази отзивчивост в определени моменти идва в повече, но като цяло винаги са готови да помогнат, заведат , разходят. Ние когато пристигнахме в Негомбо и на другия ден сутринта пред хотела спряхме един тук-тук и му казахме да ни закара до лагуна.....голяма изненада закара ни до едно устие на река , която се влива в окена ...доста мръсно място , нищо екзотично и красиво, меко казано потрес.. Той видя разочарованието и попита искаме ли да ни покаже по-красиви места от тази лагуна.....Естествено, че искаме.  Срещу 20$, цял ден ни разхожда, до следобяд ...прибрахме се накъде към 16ч.. Заведе ни първо в някакъв храм, до който стигнахме през ананасова плантация( нама да разказвам за страха , който ме обзе , когато тук-тука кривна от главния път и подкара по една червена пътека), но спря пред един храм невероятен, който отключиха заради мен и синът ми, разгледахме го , показаха ни и училище към него с малки момченца, като монаси.... ФАнтастично място се оказа. После ни заведе в ботаническа градина, после спря и ни почерпи кокосови орехи, защото не бяхме опитвали до момнета..заведе ни на рибарски пазар...... изобщо много любезен човечец-гид-шофьор:) Снимах се с него за спомен:) + бакшиш за него разбира се :)  За тези непредвидени неща говорех, които оставят незабравими спомени.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Абе аз освен, че съм запазил първата нощувка нямам някакъв план все още. А имам онзи, който пуснах в суров вариант  :lol:  Какви са тези страхове, шнорхелинг, не знам си какво. Намирате една лагуна, все трябва да има къде.

 

Абсолютно! Lindt, ако се окаже тъпо времето просто сменяш на място плана и променяш активностите с каквото е възможно. Не гледай отсега песимистично. Пък и ти нали си с компания - мисля ще намерите забавления :) Те хората и в дъждовно време си живеят. Заместваш плажа с бар, шнорхелинга със СПА, слоновете с някакво шоу на закрито и готово.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Абсолютно! Lindt, ако се окаже тъпо времето просто сменяш на място плана и променяш активностите с каквото е възможно. Не гледай отсега песимистично. Пък и ти нали си с компания - мисля ще намерите забавления :) Те хората и в дъждовно време си живеят. Заместваш плажа с бар, шнорхелинга със СПА, слоновете с някакво шоу на закрито и готово.

 

Ще грее слънце и птичките ще пеят ^_^ . Ще вали само през нощта и жабите ще квакат. И... аз не съм песимист, просто се опитвам да подредя нещата, които зависят от мен, рационално. Ако дадено място е извън сезона, няма да пътувам 7 часа, за да проверя лично дали слънцето ще се покаже за мен.

Пък и имам доста свободно време, та не пречи да си променя 6 пъти всичките резервации  :lol:

Всъщност всяко място от избраните има по няколко опции за забавления, но май нищо на закрито не съм търсила. Приемам, че ще се намери, ако се наложи. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте, къде ще обменяте парите за Шри Ланка? Ще сменяте тук в долари и после там на летището или в банка? 

До колкото знам, в България няма шанс да се намери такава валута. Нали не греша? А в Дубай? Дали може в Дубай да бъде намерен по-добър курс отколкото в самата Шри Ланка?

Приятно и незабравимо прекарване на всички, които тръгват тези дни :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, къде ще обменяте парите за Шри Ланка? Ще сменяте тук в долари и после там на летището или в банка? 

До колкото знам, в България няма шанс да се намери такава валута. Нали не греша? А в Дубай? Дали може в Дубай да бъде намерен по-добър курс отколкото в самата Шри Ланка?

Приятно и незабравимо прекарване на всички, които тръгват тези дни :)

 

Не, няма такава валута тук. Намериха ни с много зор някакви джобни за ден-два. Ще вземем долари и ще видим къде ще ги обменяме. В трипадвайзер пише, че летището е най-изгодно, ама аз определено съм скептична. Още не съм проучила, има една седмица до нашия старт и не се отнасям сериозно към този аспект от пътуването  :blush:  

Връзка към мнение

Аз само за летището прочетох някъде, че трябва да си пазиш бележката и ако ти останат пари после може с тази бележка да ти ги обменят на курса, по който са взети. Само, че не знам какво работно време имат на летището. За банките, примерно, някъде пишеше, че работят до обяд.

Редактирано от Nati
Връзка към мнение

Нека внеса тогава относителна яснота - смяна на валута в банка в града е същото като смяна на летището. Денонощни са.

Има и чейнджове в градовете. Търсите легален, регистриран с номер на лиценз написан на бележката и неговото име.

 

МНОГО ВАЖНО! Като сменяте пари в банка или чейндж, искате дребни пари да има много - по 10,20,50,100. От банкомат плюе по 1000-2000 банкноти и ще се видите в чудо как да ги разваляте. Никой няма дребни в тази държава.

 

Аз от Никар на Графа взех 20000, банкноти по 5000. Ще ги пробутвам по хотели и атракциони.


Само, че не знам какво работно време имат на летището.

24/7

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз съм тръгнала с известно количество долари, но мисля да изтегля и от банкомат с дебитна карта. Някой беше писал, че така е най-изгодно?

Връзка към мнение

Питай банката си какви са таксите. Моите са 5лв+1%. Превалутиране, такса от шриланкска страна може да има. Да не излезе накрая теглене на 400лв с такса 20лв

Връзка към мнение

Аз също прочетох, че трябват много дребни пари, защото иначе никой не връща, защото няма. Друго още - банкоматите на повечето места работили само с Mastercard, но не и с Visa. Има опасност банката да блокира картата, дори и ако си ги уведомил преди това, че ще теглиш от Шри Ланка. Колко са истина всичките неща, които съм прочела не се знае :) Но ще доживеем и разберем :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще съм първата "изгоряла" :) Ще докладвам своевременно. Като им казах в банката, че ще тегля в чужбина и искам да предупредя да не ми блокират картата, изгледаха ме странно и казаха, че не е възможно да направят нещо по въпроса, ако се случи, да се обадя по телефона да ми я разблокират :( ...7 лв. на минута, как пък не!

 

Питай банката си какви са таксите. Моите са 5лв+1%. Превалутиране, такса от шриланкска страна може да има. Да не излезе накрая теглене на 400лв с такса 20лв

Ми дори и така да излезе, не съм сигурна, че ако мина през долар и после през рупия, ще бъде по-изгодно.

Връзка към мнение

Да, и на мен така са ми казвали, че предварително не можеш да предупредиш, чак ако ти я блокират тогава...

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз ще съм първата "изгоряла" :) Ще докладвам своевременно. Като им казах в банката, че ще тегля в чужбина и искам да предупредя да не ми блокират картата, изгледаха ме странно и казаха, че не е възможно да направят нещо по въпроса, ако се случи, да се обадя по телефона да ми я разблокират :( ...7 лв. на минута, как пък не!

 

Странно, явно зависи от конкретната банка.

 

Преди пътуване винаги се обаждам в картов отдел (управление на риска) на ПИБ и ги предупреждавам, че ще ползвам картата в едикоя си държава за едикакъв си период и да не ми я блокират в никакъв случай. Отбелязват си внимателно датите и после всичко е точно. Досега никога не са ми блокирали картата, а съм я ползвал в немалко екзотични страни.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз ще съм първата "изгоряла" :) Ще докладвам своевременно. Като им казах в банката, че ще тегля в чужбина и искам да предупредя да не ми блокират картата, изгледаха ме странно и казаха, че не е възможно да направят нещо по въпроса, ако се случи, да се обадя по телефона да ми я разблокират :( ...7 лв. на минута, как пък не!

 

Ами не знам за коя банка става въпрос, но миналата година когато ходих в Африка казах в ПИБ, че ще тегля пари от Кабо Верде и да проверат дали всичко ще е ок, за да няма проблеми. Те ме питаха за кои дати /период/ става въпрос, аз обявих датите и след това ми казаха, че в този перод няма да има проблем с тегленето на пари от Африка.

 

П.П. Явно с Матеев сме писали едновременно, но тъй като се отнася за една и съща банка вероятно подходът на ПИБ е такъв.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дааам, знам си аз, че ПИБ е банката, отдавна си го знам, но по неведоми пътища съм обвързана с лай...но въже (за да не мога да го прегриза) с ДСК за още мин. 3 години, така, че за сега това е положението.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.