Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

Боже..., тази тема трябва да я изтрият.  :) Такива прекрасни спомени имам от Шри Ланка и сега вие сте виновни - рано в понеделник все пак трябва да работя, а не да се отдавам на блажени спомени и мечти. :)

 

Ние бяхме предимно в Негомбо. Плажът беше страхотен - класика - пясък, надвиснали/наклонени над теб палми, океана ...

 

Ако имате време и възможност - отидете до старата им столица Kandy. Храмовете са прекрасни, а и пътя до там си струва.

 

Едно от многото неща, които ме впечатлиха беше отношението на местните към белите хора.

Ще разкажа само два случая:

 

1. В нашия хотел в неделя имаше местна сватба (използваха ресторанта)

На сватбата имаше само шриланкийци (индийци) и двама бели мъже. По време на церемонията донесоха един стол и единия бял мъж седна на стола. Всички останали стояха прави.

Аз не се стърпях и попитах един от гостите защо само един стол - нали са двама бели. Отговори ми че другия бил женен за шриланкийка.

 

2. Когато се разхождахме около хотела се налагаше да пресичаме пътя. (нещо съвсем нормално) В повечето случаи най-близкия до нас местен жител се хвърляше срещу движението (ама като Матрозов на амбразурата), заставаше по средата на платното и спираше колите от едната посока, поканваше ни да пресечем до осевата линия, след което повтаряше операцията и спираше самопожертвователно колите от  насрещното движение.

 

Те за разлика от нас са имали "съжителство" с англичани и те са успели да им имплантират в гените, че белите хора са нещо повече от тях.

Виждал съм и на други места сервилничене, прекалена любезност, дори преклонение, но винаги съм усещал фалша, в по-малка или по-голяма степен лицемерието на тези, които го правят, само и само да се харесат на туристите.

В Шри Ланка това е от сърце, те наистина така го усещат, така са възпитани, така мислят. Аз останах с такова впечатление.

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Емо, много се радвам за вас и благородно завиждам. Ние с приятели наскоро решихме че лятото може пак да посетим. Ако сте в Негомбо, плажът на който ние ходихме беше при хотел Голдън стар или нещо подобно. И беше перфектен, нямаше хора почти а пясъкът и палмите вълшебни. Катерички сте видели, много са готини.

 

 

1. В нашия хотел в неделя имаше местна сватба (използваха ресторанта)

На сватбата имаше само шриланкийци (индийци) и двама бели мъже.

 

В Шри Ланка главното население, около 80% са синхали, а втората по численост етническа група са тамили. Синхалите са коренно население на Шри Ланка от десетки хилядолетия и не са "индийци". Тамилите са дошли от полуостров индостан преди скромния период от няколко хиляди години, така че те повече се вписват в това определение. Та е хубаво човек да се запознава малко със тези неща. Същият пример може да се даде за българите. Чужденците като ни видят и често и те от незнание казват: Ти си българин значи си циганин. Ама си има разлика. 

 

 

 

Те за разлика от нас са имали "съжителство" с англичани и те са успели да им имплантират в гените, че белите хора са нещо повече от тях.

Виждал съм и на други места сервилничене, прекалена любезност, дори преклонение, но винаги съм усещал фалша, в по-малка или по-голяма степен лицемерието на тези, които го правят, само и само да се харесат на туристите.

В Шри Ланка това е от сърце, те наистина така го усещат, така са възпитани, така мислят. Аз останах с такова впечатление.

Това за белите хора надявам се го казваш под предвид, че трябва да бъдат уважавани като гости и туристи, а не по някакви расови признаци. Ако си имал предвид заради това, че са бели би било доста грозно изказване. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не съм много плажен тип.Предвидили сме два-три дена накрая в Хикадува.При тези температури и влажност не знам колко време мога да изкарам на плажа.

Връзка към мнение

Емо, много се радвам за вас и благородно завиждам. Ние с приятели наскоро решихме че лятото може пак да посетим. Ако сте в Негомбо, плажът на който ние ходихме беше при хотел Голдън стар или нещо подобно. И беше перфектен, нямаше хора почти а пясъкът и палмите вълшебни. Катерички сте видели, много са готини.

 

В Шри Ланка главното население, около 80% са синхали, а втората по численост етническа група са тамили. Синхалите са коренно население на Шри Ланка от десетки хилядолетия и не са "индийци". Тамилите са дошли от полуостров индостан преди скромния период от няколко хиляди години, така че те повече се вписват в това определение. Та е хубаво човек да се запознава малко със тези неща. Същият пример може да се даде за българите. Чужденците като ни видят и често и те от незнание казват: Ти си българин значи си циганин. Ама си има разлика. 

 

 

Това за белите хора надявам се го казваш под предвид, че трябва да бъдат уважавани като гости и туристи, а не по някакви расови признаци. Ако си имал предвид заради това, че са бели би било доста грозно изказване. 

 

Имах някакво предчувствие, че няма да бъда правилно разбран. Изобщо не съм расист.

В Шри Ланка съм бил преди 17 години и имам прекрасни впечатления, както от природата, така и от забележителностите, храната и ХОРАТА.

Да, не съм наясно какви са синхалите/тамилите. Доколкото схващам индийците са тамили?! ОК.

Имах предвид, че на външен вид местните са като индийците.  Може би не съм го написал добре.

 

Тъй като не ми е приятно хората (съфорумците) да останат с някакво грешно впечатление бих искал още малко да поясня.

Местните хора са изключително бедни, но в същото време много общителни, дружелюбни, добронамерени и , може би, странно за нас, щастливи.

 

Плажа на който беше нашия хотел беше огромен (може би 2-3 км дълъг)  Та на този плаж живееше едно семейство в сламена колиба от една стая. Покъщнината беше минимална - сандък, рогозки, разни други дребни неща. Жената переше в един леген, в същия леген миеше рибата, която мъжът и ловеше и това беше основната им храна. Много, много бедни. Тази жена я виждахме и разговаряхме с нея няколко пъти. Нито веднъж не беше посърнала, тъжна, омърлушена, напротив винаги засмяна и излъчваща добронамероност. И досега си спомняме името и.

 

Колкото до впечатлението ми за "белите" хора. Разказвам това, което съм видял. Да, наистина, впечатлението ми е, че те считат белите хора за нещо повече от тях. Да отговора и на въпроса дето не е зададен. Това правилно ли е? Не, категорично не е правилно т.е не е правилно те да си мислят, че белите хора са нещо повече от тях.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз не исках да се заяждам или нещо такова, просто беше малко подвеждащо по начина по който беше написано. Затова исках и ти лично да го изясниш какво си имал предвид  :) Иначе е факт че са любезни и мили, но така и могат да те изстискват финансово като турист. Една приятелка ходи наскоро отново и каза, че била при същия човек където спахме предния път в Негомбо и той само чакал да види парите и едва ли не гледал на нея като ходеща касичка. Явно все по-голямото развитие на Шри Ланка като туристическа дестинация води и до появата на повече хора, които да се възползват само от парите на туристите и както ти беше писал любезност, ама със фалш. 

Връзка към мнение

Аз не исках да се заяждам или нещо такова, просто беше малко подвеждащо по начина по който беше написано. Затова исках и ти лично да го изясниш какво си имал предвид  :) Иначе е факт че са любезни и мили, но така и могат да те изстискват финансово като турист. Една приятелка ходи наскоро отново и каза, че била при същия човек където спахме предния път в Негомбо и той само чакал да види парите и едва ли не гледал на нея като ходеща касичка. Явно все по-голямото развитие на Шри Ланка като туристическа дестинация води и до появата на повече хора, които да се възползват само от парите на туристите и както ти беше писал любезност, ама със фалш. 

NP, :)

Преди 17 години, аз фалша не го видях.

Сетих се за още един случай.

В зоологическата им градина, разхождаме се ние, гледаме животните. (ние - аз, жена ми, и двамата ни сина). Подминава ни един клас (само момичета, явно от някакво девическо училище) Като стигнаха до големия ми син - тогава той беше 15 годишен. Заобиколиха го, започнаха да го заговарят и пипат по ръцете. Той е наистина много светъл. Просто им беше много интересен, може би странен, или пък привлекателен :) . Ние после се шегувахме, че все пак не е Буда, и не да ми се "отваря", а да ме слуша, щото съм му баща.  :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пиша и качвам по малко,защото толкова позволява нета.Разходката по канала и лагуната на Негомбо си струва.За 40 лева ни взеха с туктук от хотела,закара ни до Visitor's center,два часа разходка с лодка с един лодкар и гид на английски,после ни върна до хотела.По пътя го накарах да спре някъде да опитаме кокосов орех.В Шри Ланка виреят kings coconuts,които отвън са оранжеви.

post-1326-0-17408400-1454332529_thumb.jpeg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Един варан и много рибоядни птици.

attachicon.gifimage.jpeg

Хм, :) само тая оградка ли дели крокодилите от хората. не бих живял там, че квато съм блейка, до един-два месеца ще съм без крайници :)

Връзка към мнение

Споко.Каналът и лагуната са много плитки-1-2 метра.Поради тази причина родителите не ходели там.Този екземпляр е на около два месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес посетихме Hurulu Eco Park близо до Сигирия.Платихме 90 USD за двама,като в тази цена влиза и таксата за парка.Цената е за джип само за нас.Цялото сафари продължи около 3,5часа.В началото около час не видяхме нищо освен един орел.За сметка на това вечерта след 5 часа видяхме 3-4 стада от по 10-15 слона.Присъствахме и на доста неприятна случка.Вчера или преди няколко дена семейство слонове излязло на пътя и кола убила малкото.Видяхме мъжкия в едно стадо,който беше ядосан по думите на нашия водач.Един джип се беше наврял почти в тях.Мъжкият започна да бута джипа с хобот.Водачът на джипа не можа да се оттегли назад,защото зад него имаше n-на брой джипове.Срещу него в редица бяха четири слона.Започна да форсира джипа,за да ги изплаши.Слоновете правеха по крачка назад като се движеха в крак и нариваха страшно.Просто явно им идваме в повече.

Като излязохме на асфалта видяхме още две групи слонове.Даже точно преди едно село по тъмно един огромен мъжкар си вървеше по банкета като пешеходец.

Време е за сън,че утре в 6,30 часа нагоре към Сигирия.

Забравих да кача поне една снимка

 

post-1326-0-32162100-1454430259_thumb.jpeg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Днес започнахме от Канди или по-точно от Кралските градини-Перадения.Определено си струва да се видят.

post-1326-0-87117500-1454591916_thumb.jpeg

След това продължихме през храма на Златния зъб.Днес е Деня на независимостта и всички празнуваха.

Прекосихме планината с чудесните чаени плантации и стигнахме Нувара Елия или както я наричат тук Нурелия.И следва първата яка греда за пътуването.Бързахме да стигнем в ранния следобед за джип сафари в парка Moon Plains.В трипадвайзър бях чел за вход 200 рупии и джип за двама 2000 рупии.Оказа се,че актуалните цени са вход 280 и джип 2800 рупии-25USD.Само,че целият трип беше 20мин лангуркане с един 30 годишен джип през една картофена нива до една вишка гледаш наоколо снимаш и хайде обратно.Скарахме се,но вече бях платил.Казах им да кръстят тура Potato plantation tour и поне да изчакат картофа да поникне.Така че,добре запомнете-не ходете там.

Втората греда преди малко като се настанихме в хотела.Оказа се,че съм забравил една чанта в предния хотел в Канди.Та ще ми я пращат тази вечер по автобуса.

Утре рано сутринта-Хортън плейнс.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ама ти искаш от туристически капан на туристически капан да се натрисаш :) 

 

Ако разбирам правилно, ще ходиш до End of the World, нали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес започнахме от Канди или по-точно от Кралските градини-Перадения.Определено си струва да се видят.

 

Сетих се, че в тия градини видях най-големия фикус бенджамин, който някога съм виждал - по площ беше половин футболно игрище.

 

В един от храмовете - дето бил на Буда единия зъб. Нали отпред се събуваме и се влиза бос. На излизане гледаме - събрала се некаква тълпа баш около наште обувки. Оказа се, че всички гледат "плавниците" на сина ми - 46-47 номер. Голям смях падна.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ама ти искаш от туристически капан на туристически капан да се натрисаш :) 

 

Ако разбирам правилно, ще ходиш до End of the World, нали?

Живко,не така де!

Хортън плейнс си става,има и доста проблеми,но ще пиша когато имам време.

Намираме се в една къща на стълбите за Adam's peak и лягаме,че след малко тръгваме.Пък и сме доста изморени след 9-километровия трек днес.

Утре живот издраве продължаваме към Яла,понеделник whale watching в Мириса и после от плажа в Хикадува ще пиша сводки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сори,не се получи.

Стигнахме км 4,6 или на около 500 м преди върха в 5,50ч.Пред нас имаше стотици,а може би хиляди местни.Колоната спря напълно,почакахме десетина минути и тръгнахме обратно.Просто трябва,е да тръгнем половин час по-рано.

Още снощи ни предупредиха,че са почивни дни и ще има много хора.Хотелът ни беше на самата пътека за върха и цяла нощ минаваха хора.

Поне вече ни се доходи на плаж

Връзка към мнение

Ние чакахме изгрева малко преди върха по съвет на един добър полицай. Каза ни, че горе ще има твърде много хора на малко пространство, и освен, че няма да имаме такава видимост, ще има и много джебчии. Не ни беше излъгал, два пъти полицаите хващаха крадци по пътя. После се качихме горе, но не забелязах да сме пропуснали нещо. 

Когато се качвахме, много местни слизаха надолу. Аз мисля, че туристите искат да са горе по изгрев. Поклонниците имаха друга цел и график, ама вече съм забравила какво беше точно. 

Така че се надявам да сте изчакали да изгрее слънцето, преди да слизате  :)

 

Продължавам да смятам, че трябва да се вземе по-скъпа нощувка в имение в плантация наоколо и да се остане там 2-3 дни, за да се разгледат водопади, плантации, фабрики за чай и езера. Природата е твърде красива и ако тя е целта, там е едно от най-добрите места. 

 

Да, добре ще се отрази на диетата ви малко море ;) . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Опитвам се да прикача някакви снимки,но няма да ми се получи.

Днес бяхме в Яла.Пак ударихме греда-не успяхме да видим леопард,но оно си е wild nature,не зоопарк.Видяхме доста други животинки,така че втресло го и леопард.

Страхотна жега.Като си тръгвахме от хотела в Яла едвам дишах.Като се качихме в колата показваше отвън 40 градуса.Сега сме в Мириса и е едва 34.Вечеряхме един red snapper на една маса на пясъка на плажа,никакво разхлаждане.Утре сутринта whale watching.

Мартинке,не се ядосвай с хотелите ви,че са били евтини и скапани.Нашите са по около 50USD на вечер и са пълна трагедия.Имам чувстото,че по-хубави просто няма.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Опитвам се да прикача някакви снимки,но няма да ми се получи.

Днес бяхме в Яла.Пак ударихме греда-не успяхме да видим леопард,но оно си е wild nature,не зоопарк.Видяхме доста други животинки,така че втресло го и леопард.

Страхотна жега.Като си тръгвахме от хотела в Яла едвам дишах.Като се качихме в колата показваше отвън 40 градуса.Сега сме в Мириса и е едва 34.Вечеряхме един red snapper на една маса на пясъка на плажа,никакво разхлаждане.Утре сутринта whale watching.

Мартинке,не се ядосвай с хотелите ви,че са били евтини и скапани.Нашите са по около 50USD на вечер и са пълна трагедия.Имам чувстото,че по-хубави просто няма.

 

Успех с китовете! Да ги видите за под 3 часа!

 

Иначе не се ядосвам. Просто след Адамс пийк ходихме на разходка в района. Беше невероятно красиво и минахме покрай няколко много красиви имения, направени на бутикови хотелчета. Все си мисля, че ги бяха запазили достатъчно автентични, за да се чувстваш като някакъв колониален джентълмен там за 2-3 дни. Аз не, но можеха да ми дадат едно чадърче, за да си пазя бялата кожа и да се разхождам наперено наоколо. 

А в самото подножие всичките възможности за настаняване са ужасни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Явно за една година нещата са се променили доста.Никъде не усетих някакво супер уважение към мен затова,че съм бял,като изключим Yes,sir.Не си и мисля,че трябва да има специално отношение,но на моменти даже се дразня.Като се движат на групи са като овце,вървят по 4-5 един до друг срещу теб и се блъскат челно в теб,но няма да ти направят път.На Хортън плейнс ми писна накрая и бях решил следващия,който се засили към мен да получи уж случайно една щека в крака.Печалившият беше един японец или китаец.И тук са започнали да гледат на нас като ходещи касички.Вчера като си тръгвахме от Адамс пийк,пред нас спря автобус да натовари някакви туристи чужденци.Те не искаха да се качат,защото нямаше свободни места.Шофьорът влезе и изгони всички местни,за да могат да седнат чужденците,но според мен не го направи от уважение,а за да им вземе парите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, това си беше и нашата история. На Крумчов са му се паднали по-готини местни, на колегата ми също. Нас обаче ни излъгаха всички пъти, в които можеха. Усещането хич не беше приятно и съм доволна, че следващото ни пътуване в Азия премина по друг начин. Уважително са се отнасяли само в публичния транспорт с нас, вероятно по-рядко виждат бели и им е интересно. 

Другите много странни хора бяха в Хикадува в хотела ни. Там персоналът се държеше все едно са роби. Все едно не трябва да ги забелязваме, докато ни стрижат тревата около масата по време на закуска. 

Все пак беше много интересно изживяване и съм много щастлива от пътуването като цяло. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, вчера се върнахме от Шри Ланка бяхме на обиколка за 14 дни, като първите 7 дни бяхме по плажовете, за което ще напиша по конкретно в някой следващ пост а вторите 7 дни ни бяха препоръчали един местен гид, който го наехме и мога да кажа само ОТЛИЧНО! За него, разведени на всички места където искахме, обясняваше ни всичко и т.н. Ще напиша пътеписа и ще го пусна.

Сега имам две сим карти с остатъчни количества за разговори и интернет, едната става за iPhone а другата за Samsung ако някой смята да ходи, да се свържи с мен ще му ги пратя или дам с удоволствие. А също така и ако иска контакта на местният гид, той е англоговорящ, брат му е немскоговорящ а бащата също е в бизнеса и той поназнайва някой друг език, общо взето добре че го вземахме спести ни доста главоболия, време, нерви и пари!

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.