Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

...7 лв. на минута, как пък не!

Май не си чела темата в подписа ми :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много на бързо драсвам първи впечетления, че тук е 4:30 през ноща и съм премазана от път. Банкомат на летището няма, но чейндж бюра има доволно и работят денонощно. Жегата е непоносима в комбинация с ужасна влага. Всички до тук са много мили и любезни и едат всячески да те прекарат. Спирам, защото съм в шок и не искам да стресирам и вас, а утрото може и да е по хубаво от вечерта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ще свикнеш :) Даже пишеше, че тези hello-учета в Шри Ланка са по-срамежливи от всички други в Азия. Приеми го като школа за Филипините  ;)

Иначе и аз с възторг гледах  прогноза 32 градуса, усещат се като 40 и направо ми иде да подскачам сега, че на място няма да съм в състояние. 

Утрото ще е жестоко и много яко. Ще видиш изгрев и маймунки, ще си спала в легло, ще пътуваш покрай морето  ^_^  Хайде весело изкарване, драсни още някой ред, когато можеш  B)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз четох, че са срамежливи, но не е така. Подготви се да не отстъпваш от своето.

Е, да , но пък пишеше да не се надявам на нет, а ти си си намерила от първия ден. А това е прекрасна изненада  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наистина, нов ден, нов късмет. Вчера Я

 

явно умората, тъмницата, жегата и мизерийката в хотела на летището си казаха думата. Днес всичко е по розово, хората са наистина мили и услужливи, океанът е син и топъл и всичко изглежда, че ще бъде наред. Изиграха ни с първия апартамент, собственикът се покри, а е платен. От flipkey/нещо като booking/ казаха, че не ми били взели пари....абе ...ще се занимавам с тях като се върна, дано това е последната издънка!

Ако имате въпроси, давайте, ще ги проуча.

Редактирано от eloena
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Спазвам си обещанието да пусна програмата ни:

 

ден 1 - кацане в 5:30. Трансфер с автобус до Коломбо. Влак Colombo-Weligama. Автобус Weligama-Mirissa. Пристигане около 13:00. Шляене, аклиматизация, плаж, спане.

ден 2 - 06:00-12:30 гледане на китове и делфини. Следобед Mirissa-Matara-Tangalle. Нощувка в Tangalle

ден 3 - до обяд шляене по плажа и почивка. Следобед Tangalle - Tissamaharama. Нощувка

ден 4 - 04:30-12:30 leopard safari. Следобед трансфер Tissamaharama-Thanamalwila-Wellawaya-Ella. Нощувка

ден 5 - влак Ella-Nuwara Eliya. Влак Nuwara Eliya-Hatton. Автобус Hatton-Nallathanniya (Dalhouse). Нощувка

ден 6 - 02:00-06:00 изкачване на Adam's Peak. Слизане до Nallathaniya. Почивка.  Разходка с тук-тук из района. Нощувка.

ден 7 - Автобус Nallathaniya-Hatton. Влак Hatton-Kandy. Автобус Kandy-Habarana. Нощувка

ден 8 - посещение на Sigiriya до обяд. След обяд сафари за слонове. Нощувка.

ден 9 - Автобус Habarana-Anuradhapura. Посещение на Anuradhapura. Нощувка.

ден 10 - 05:00 Влак Anudarhapura-Colombo. Изпускане на следващия влак към южното крайбрежие. Автобус Colombo-Hikkaduwa

ден 11-12-13 - никакво движение. Плажуване и шнорхелинг.

ден 14 - Влак Hikkaduwa-Colombo. Автобус до летището.

 

Цени:

-вода 1.5л - 100 рупии

-вечеря в заведение за местни - 200-400 рупии

-вечеря в туристическо заведение (без морска храна) - 700-1000 рупии

-бира в алкошоп - 200-250 рупии

-основно ястие с риба - 900-1200 рупии

-обществен транспорт - изключително евтин. Colombo-Weligama 260 рупии с влак. Colombo-Hikkaduwa 150 рупии с автобус.

-тук-тук - по довогорка. На къси дистанции 80 рупии/км

 

Атракции:

-гледане на китове - 3000 рупии (има и за 2500, и за 6000. На плажа обикаляте и избирате, ако не искате да се доверите направо на хотела си)

-Сафари в Yala NP - 5500 рупии (leopard special). Джип за 6 човека

-Сафари за слонове около Habarana - има 3 парка и зависи кои не са наводнени в момента. Джип за 2ма - 3500 рупии на човек

-Вход на Sigiriya - 3900 рупии

-Разходка с кола в Anuradhapura - 5500 рупии за 2ма. Пропуска се плащането на вход (3000 рупии на човек)

 

Случайни размисли:

-Mirissa и гледането на китове не е великолепно изживяване. Не го препоръчвам.

-Tangalle - нощувка около лагуната. Плажът е страхотен и няма хора. Вълните са големи, не е за плуване. Местата за настаняване са на ниво.

-Tissamaharama - внимавайте с местата за нощувка. Ние ударихме страхотна греда. Бих препоръчал и фирмата, с която ходихме на сафари.

-В планините може да се отдели повече време за трекове и водопади. Ella, Nuwara Eliya, Nallathanniya са много подходящи. Влакът Ella-Nuwara Eliya е задължителна влакова линия. Целта е да се хване рано, за да се избегнат мъглите - 06:30 или 08:30. В първия за деня влак няма много хора. Не съм впечатлен от 1ва класа, може спокойно да се вземе 2ра класа. За втория за деня влак трябва резервация.

-В Nuwara Eliya има магазини за дрехи. Марки като Columbia, North Face, Jack Wolfskin. Цените са добри, за момента сме доволни от качеството.

-Adam's Peak си е сериозно изкачване по стълби. Трябва да се тръгне в 02:00-02:30, за да се види изгревът. Гледката е невероятна. По пътя има магазинчета и тоалетни. Гледайте да не е поклоннически период, защото тогава е трудно изкачването заради многото хора.

-Има директен автобус Nallathanniya-Hatton, който е съобразен с влаковете.

-Пропуснахме Kandy, защото не ни влиза в интересите. Доста е натоварено движението. Хората, които са ходили са много доволни.

-Пропуснахме Polonnaruwa, въпреки че ни беше в плановете, но физическото ни състояние след Adam's Peak не позволяваше подобно натоварване. Мисля, че си заслужава да се отиде. Вход $25

-Sigiriya трябва да се качи много рано, за да се избегнат тълпите и жегата.

-Не съм сигурен дали да препоръчам сафарито за слонове.

-Не препоръчвам Anuradhapura. По снимки Polonnaruwa изглежда много по-добре и по-запазена.

-Друг влаков маршрут, който се препоръчва е Colombo-Kandy

-Хвалят и Colombo-Galle. Има тук-там добри попадения по маршрута.

-В автобусите има контрольор с тефтерче, който взима парите. Той ви е пръв приятел - ще ви насочи за трансфери и точно място за слизане според хотела ви. Ако той е зает - питайте местните. Винаги помагат с удоволствиe.

-Можете да наемете кола сшофьор. Eloena може да даде повече информация. За 2 седмиди е платила $750 без бакшишите. Придвижването с кола е с ~33% по-бързо от автобуса.

 

Това се сещам засега. Сигурно е болезнено за четене, но чукча е читател, а не писател.

Редактирано от Gentleman Basta
  • Харесвам 26
Връзка към мнение

На мен ми хареса частта "Случайни размисли". Вярно е, че всички сме различни и всеки харесва различни неща и преживявания, но мисля, че когато човек даде и анализ на програмата, която е следвал това е от голяма полза за останалите. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля си, че всеки след края на пътуването си мисли какво е можел да оптимизира.

 

Красен ми каза, че усеща неудоволствие. Аз пък съм доволен като свиня в кочина.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това се дължи точно на размислите какво да се оптимизира и за какво да предупредиш следващите. И опитът да обясним разликата между страна, която почти никой не е посетил и такива, в които всички освен нас са били, за да не тръгнат с грешни очаквания. 

Иначе ние се справихме блестящо за опита и информацията, която имахме, и междувременно си изкарахме изключително готино. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

През май някой може да си сглоби двупосочен билет до Шри Ланка без багаж за около 260 евро. Отиване и вррщане до Дубай 18-29 май за 220 лв. И 19-27 май Дубай до Коломбо за 306 лв. А всъщност с чекиран багаж ще излезе около 150 лв отгоре. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

E, страхотно... аз тъкмо чета на Варошанов пътеписа http://juriwaro.com/sri_lanka_tamil_eelam и колко трудно се отлепяли пиявици от обектива  :rolleyes:

Приемам, че трябва да преодолея ужаса си от тези неща, надявам се да се справя за 1 месец. Ама те оставят ли белези? И как се махат? Ако отворя клипче, ще ми прилошее, така че инструкциите трябва да са във вид на текст :wacko: . 

В крайна сметка имаше ли пиявици нагоре към Adam`s peak или не?

Връзка към мнение

В крайна сметка имаше ли пиявици нагоре към Adam`s peak или не?

 

Нямаше никакви пиявици. Но беше доста мръсно и пренаселено. И една от най-хубавите нощи в живота ми  ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Да попитам магеланското войнство,посетило Шри Ланка, какво ще каже относно хигиената и чистотата като цяло в държавата? По-близо е до Индия или по-скоро до останалата част от Ю-ЮИ Азия (дано)?

Връзка към мнение

емиии средна работа - имаше си боклуци покрай пътищата и на няколко пъти видях как хвърлят опаковки директно от автобуса на улицата, но пък и в Тайланд не беше пълна чистота. Даже в Банкок миризмите са няколко пъти по-лоши от тези в Шри Ланка. Като се замисля, в Шри Ланка не съм попадала на лоши миризми. В Индия не съм била, но на скоро гледах снимки от там - мизерията си беше пълна. В Шри Ланка е доста по-чисто от снимките, които гледах

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

  По-голямата част от посетилите миналата година Шри Ланка правеха първи стъпки в Азия. Тогава не ми се виждаше много мръсно, а очаквано за Азия, но сега като си помисля какво беше.. мога да сравнявам само с Филипини и малко Хонг Конг.

  Населението поддържаше личната си хигиена и беше доста изрядно в това отношение - във всяка река, водоем или локва се къпеха разни хора :rolleyes: . Перяха и не миришеха зле. Но до там се простира чистенето и пазенето, поддържането. За някои атракции просто се спъваш в боклук, а ти искат доста пари за удоволствието.

  Ядохме и в заведения за местни, не ни е болял стомахът нито веднъж. Храната беше вкусна, макар че във вътрешността ми беше наистина писнало от къри :blush: . 

  Тоалетни обществени - ужас. В някои от евтините ни предварително избрани стаи - ужас. В някои от заведенията просто ни слагаха найлоново пликче около чинията и сипваха храна. Май не е миришело ужасно никъде. Но имаше доста буболечки, птици, маймуни. 

Избягвахме и в Шри Ланка, и във Филипините много населените места, градовете и тн, така че не гарантирам за навсякъде, но във Филипините ми се видя доста по-чисто. Огромните купчини боклук липсваха, за разлика от Шри Ланка.  

Като цяло е неразвита туристически дестинация, предполагам след няколко години ще се понаучат какво искат посетителите и как да го предложат и поддържат. Може преди това да опропастят някои неща. 

Общественият транспорт обаче е удобен, много евтин и определено тук печелят много червени точки. 

За да не звуча твърде мрънкащо, ще кажа, че е много разнообразна като природа и определено се радвам, че я посетихме. Просто на разстояние от 100 км можеш да видиш коренно различен пейзаж, който да те накара да пищиш, подскачаш и да си изпълнен с възторг по нов начин. И тъй като е компактна страна, със сухопътно придвижване, можеш да си направиш страхотни 2 седмици, в които за секунда да не скучаеш и да не ти омръзне. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Чудя се колко долара да сменя за рупии на летището.Та въпросът ми е-голяма ли е разликата в курс купува-продава,ако се наложи да сменям рупии на тръгване?Има ли възможност за смяна във вътрешността или в Хикадува и може ли някъде да се плаща директно в долари?

Връзка към мнение

Чудя се колко долара да сменя за рупии на летището.Та въпросът ми е-голяма ли е разликата в курс купува-продава,ако се наложи да сменям рупии на тръгване?Има ли възможност за смяна във вътрешността или в Хикадува и може ли някъде да се плаща директно в долари?

 

Ние сменяхме и в банки. Ще намериш в курортите, те така или иначе имат около една улица. Ние си сменихме половината на летището и останалите по пътя. 

Връзка към мнение

Ние също доста сменихме на летището, а после в Тисамахара. Общо взето взимаш един туктукаджия и му казваш да те закара, някъде където да си смениш парите и няма проблеми. Нямаше големи разлики в курса, така че няма да загубите много пари дори да е на по-неизгодно място.

Връзка към мнение

И докато иде реч за пари, само да вметна, че ако смятате да теглите от карта кеш, добре е да уведомите банката си. Ние нямахме успех и с двете карти, които носехме. Иначе за разплащания нямаше проблем.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Е,да вече сме в Шри Ланка.След десет часа полети и то нощни сме като ударени с мокра кърпа по главата,но вече имаме първи впечатления.За първи път се возя на МПС с обратна дирекция.Сам да шофирам тук не бих се справил,особено в такава кондиция.Движението в Маракеш си беше къде-къде по-спокойно.

Настанихме се в хотелчето за първата нощувка.Закусихме обилно плодове и сокове.Омлетът не беше лют,защото ни питаха как да го направят,но наденичките към него си лютяха.Мариета се майтапи,че сигурно това са най-нелютите,нещо като за деца.След изгледаните няколко филма за Шри Ланка по телевизията през последните дни,очакванията към животинския свят са големи.Засега на закуска имахме среща с нещо между съсел и малка катерица,ще приемем,че е било катерица.Сънят ми развалиха няколко свраки,но не ония шарените шриланкийски,а най-обикновени черни.

Плажът при хотела не става,затова засега си гледам океана от терасата на сянка и си се потя.Влажността е убийствена.

След три часа ще дойдат да ни вземат с едно туктук(за първи път ще се возя) и ще ходим на двучасова разходка с лодка по блатото Mathurajawela.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Катерици ги наричах и аз. Много са симпатични, ще ги виждаш навсякъде, където имате градинка около стаите ;) . Ядат и ориз.

Приятно изкарване  :bye:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.