Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 4 минути , Polina каза:

Щом за 4-ри часа се плаща 35-45лв, защо да е странно че за цял ден ще вземат 100? 

ами може би защото доста по-отговорни и общественозначими професии не са възнаградени с по 100 лв /чисти, без данъци и осигуровки/ дневно? 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 20 минути , bratvlad каза:

Извинявам се,не съм много компетентен,но искам да попитам-в Малта колко биха ти искали за същата услуга?Питам за чистенето,но можеш да споделиш и за Ви К.

За ВиК не знам. Хазяина се оправя, но не ни взима пари. Така че едва ли е нещо голямо, защото малтийците си падат малко цигани и доста си правят сметката.

За чистачка питах. Един колега на приятеля ми каза, че чистачка идва веднъж седмично да им чисти къщата и и плащат 40 евро. Колежката смята, че 50 евро за почистване на двустаен апартамент са много. Даже се учуди, че в България е толкова скъпо.

Както и да е. Това няма такова значение. Мисълта ми беше, че при средна работна заплата за Варна (за там търся) от 1000 лв. и 1400 за София, 100 лв за еднократно почистване на апартамент ми се виждат много пари. Трябва да има някакъв баланс във възнагражденията все пак. Това е нискоквалифициран труд. Не казвам, че е лесно чистенето на прозорци и баня. Но и моята работа не е лесна. Макар да не работя като чистачка, работният ми ден някой път продължава повече от 8 часа и се чувствам не по-малко уморена вечерта. Ако знам, че чистачка взима 100 лв за ден, а примерно аз взимам 1000 лв на месец, къде ще е моята мотивация да работя и да се развивам? Някак си ми звучи парадоксално. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз плащам 30 лв за почистване на апартамента. Някои вършат тази работа за 5 часа, други за 2. Въпрос на сръчност и бързина. За описания по-горе случай 100лв е нормално заплащане.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

През 2004 година в новата квартира в Щутгарт (един от градовете с най-висок стандарт в Германия) дойде хазяинът и ми каза, че всяка седмица наемателите и той се редуват да чистят общите части. Като е неговия ред, той си вика чистачка. Аз попитах колко струва да чисти и за мен. Отговори ми: "Ооо, ще трябва да й плащаш 7 евро на посещение!" Верно, не сме 2004та година, ама, като чета тези цени, се чудя дали живеем в една и съща държава. :)

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Иван Попов

Реално погледнато,ако една чистачка взима 2500лв. (25 работни дни) на месец,та тя взима заплата,колкото на един ново назначен  инженер....Това са наистина много пари и то  за ЧИСТАЧКА ,както казаха със средно образование.B)

И аз съм на страната  на Алекс.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Tedy каза:

АНякои вършат тази работа за 5 часа, други за 2. Въпрос на сръчност и бързина. 

А пък нашите съседи споделиха, че тяхната чистачка май си пийва и от уискито в хладилника. Така че времето може да зависи и от колко e добър купона :D

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, Sju каза:

А пък нашите съседи споделиха, че тяхната чистачка май си пийва и от уискито в хладилника. Така че времето може да зависи и от колко e добър купона :D

И такъв случай имам, с изчезнали 2, 3 бутилки скъп алкохол. :lol: Открих липсата 2 г по-късно, като не сме го пили, намерил се е кой. :lol:

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
9 minutes ago, Иван Попов said:

Реално погледнато,ако една чистачка взима 2500лв. (25 работни дни) на месец,та тя взима заплата,колкото на един ново назначен  инженер....Това са наистина много пари и то  за ЧИСТАЧКА ,както казаха със средно образование.B)

И аз съм на страната  на Алекс.

Къде е тая заплата от над 3000лв. (бруто) за "ново назначен инженер". Ако си някакъв факир програмист може, но понятието инженер далеч не се изчерпва с това! 

100лв. за един ден са си над 12лв./час. Ако тази жена работи "на частно" и си ги прибере тези пари директно в джоба това са ужасно много пари. В Германия за подобен труд се заплаща 10-14 евро/час ПРЕДИ данъци. 

Още повече в случая става въпрос за Варна и цитираните по-горе 1000лв. са бруто, нето остават 850.

Редактирано от tch
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Иван Попов каза:

Реално погледнато,ако една чистачка взима 2500лв. (25 работни дни) на месец,та тя взима заплата,колкото на един ново назначен  инженер....Това са наистина много пари и то  за ЧИСТАЧКА ,както казаха със средно образование.B)

И аз съм на страната  на Алекс.

Добра чистачка в София изкарва по 60 лв на ден. Ако има пълна заетост, което не е гарантирано, за 21 дена това са 1260лв. Някои си плащат социални и здравни осигуровки от тази сума и чистия остатък за тях е не повече от 1000лв. За труд с риск за здравето, повечето страдат от алергии резултат от ежедневна работа със силни препарати, мисля не е чак толкова много. Да не говорим какво се случва, ако се налага да отсъстват по болест или решат да отидат на почивка.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , Sju каза:

А пък нашите съседи споделиха, че тяхната чистачка май си пийва и от уискито в хладилника. Така че времето може да зависи и от колко e добър купона :D

хора, които си държат уискито в хладилника, заслужават за наказание да плащат и по 500 лв за чистачка -_-:biggrin:

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Горе се коментираха цени от по 100лв. за един ден и по 40 за 4 часа, как сега стигнахме до 60 на ден не знам. 1000 нето е по-нормално възнаграждение, но пак над средното за страната и се доближава до средното за София.

1 minute ago, antea said:

хора, които си държат уискито в хладилника, заслужават за наказание да плащат и по 500 лв за чистачка -_-:biggrin:

Такива сигурно го пият и с лед :vinsent:

Връзка към мнение

Добре де, но кой е казал че той/тя е заета всеки ден и взима всеки ден по 100лв? Може да работи два пъти в седмицата, може и повече... Също не е ли важна и квадратурата на апартамента? Едно е да почистиш 50кв, друго е да почистиш 100квадрата, нали? Пък човек знае две и двеста. Щом са много тия пари за чистачка... Си почистваме сами и пестим за европейски уикенд билет с уиз или райън. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , Polina каза:

Добре де, но кой е казал че той/тя е заета всеки ден и взима всеки ден по 100лв? Може да работи два пъти в седмицата, може и повече... Също не е ли важна и квадратурата на апартамента? Едно е да почистиш 50кв, друго е да почистиш 100квадрата, нали? Пък човек знае две и двеста. Щом са много тия пари за чистачка... Си почистваме сами и пестим за европейски уикенд билет с уиз или райън. 

Именно, да се генерализира и да се смята по най-високата ставка не е много коректно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , antea каза:

хора, които си държат уискито в хладилника, заслужават за наказание да плащат и по 500 лв за чистачка -_-:biggrin:

Азиатска повсеместна гавра, с която никога няма да свикна: поръчват си бутилки с по над 12 годишно уиски, често доста повече, в чашата слагат лед, с който може да се построи средно голям ескимоски град, сипва се 20 грама уиски и се долива чашата до ръба с кока кола. :(

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 21 минути , Polina каза:

Добре де, но кой е казал че той/тя е заета всеки ден и взима всеки ден по 100лв? Може да работи два пъти в седмицата, може и повече... Също не е ли важна и квадратурата на апартамента? Едно е да почистиш 50кв, друго е да почистиш 100квадрата, нали? Пък човек знае две и двеста. Щом са много тия пари за чистачка... Си почистваме сами и пестим за европейски уикенд билет с уиз или райън. 

защото ако е такава нормалната цена, щеше да е заета всеки ден /търсене на такива услуги има/, но по-вероятно е 2-3 пъти да е направила удар от ларж клиенти и да се назландисва на по-ниски ставки, всеки обича на баницата мекото

 

но идеята беше, че сравняваме часово плащане все пак, така че е равностойно дори и с груби сметки,, защото доста хора изкарват по 1000 лв чисто, само че на плътен 8 часов работен ден

 

ако съсловието на домашните помощнички прочете тази дискусия, нищо чудно скоро да залеят самолетите към по-екзотични дестинации :biggrin: да си почиват там, не да чистят

Редактирано от antea
Връзка към мнение

Чистачката ще иска, толкова колкото и се даде и това е.

За Варна и аз мисля, че 100лв са много, ако ще се свърши в рамките на 8 часа, особено, ако не се включват препарати.

Сумите за заплати, които са цитирани са завишени за Варна и занижени за София, но това няма значение.

 

В чужбина точно чистачките взимат също добри пари, (разбира се повечето на черно), понякога наравно с квалифицираните специалисти.

Същото е с шофьори на камиони и т.н., не винаги трябва да си с две висши и два чужди езика, за да се взимат добри пари.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

2 minutes ago, Alexander said:

Сумите за заплати, които са цитирани са завишени за Варна и занижени за София, но това няма значение.

 

Цитираните по-горе заплати (бруто) за Варна и за София са си абсолютно точни- от сайта на НСИ

950-1000 за Варна и 1400-1450 за София.

Връзка към мнение
30 minutes ago, Polina said:

Добре де, но кой е казал че той/тя е заета всеки ден и взима всеки ден по 100лв? Може да работи два пъти в седмицата, може и повече... Също не е ли важна и квадратурата на апартамента? 

Ха, това значи, че тя ще работи 1 ден, а ние й плащаме за 2 или 3? А, не! Моята чистачка работи при мен 4 часа и аз й плащам за 4 часа. Нейна грижа си е да си намери друг клиент за останалите 4, така че да има нормална натовареност и пълна надница.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 minutes ago, Alexander said:

В чужбина точно чистачките взимат също добри пари, (разбира се повечето на черно), понякога наравно с квалифицираните специалисти.

Същото е с шофьори на камиони и т.н., не винаги трябва да си с две висши и два чужди езика, за да се взимат добри пари.

 

От Германия имам точно обратните наблюдения. При минимална заплата от 9 евро/час чистачки вземат 10-14.

Връзка към мнение

Не е така! Надали има само една чистачка,  която обслужва основните почиствания.. Основни почиствания се правят предимно на пролет или есен, следователно тогава търсенето на тази услуга ще е по-голямо. През останалото време всеки се скатава и пести за отпуската, за курса по БЕЛ на детето или нещо друго... 

Кой е казал, че чистачката не работи по 8-10часа на ден? Ако вземе два апартамента по 4часа на апартамент не е ли пак 8часа? Като прибавим и придвижването от единия до другия и прибирането и после до вкъщи ще се окаже, че е работила повече от доста хора, нали? 

А ако някоя домакиня сега тук каже, че не се уморява от основното почистване на апартамента си, не..Не просто измиване на пода и тоалетни, а на целия апартамент или къща с прозорци, подове, прах итн свършвайки го за един ден... Обещавам, че ще я почерпя биричка на следващата среща... 

 

преди 53 минути , maybe каза:

Ха, това значи, че тя ще работи 1 ден, а ние й плащаме за 2 или 3? А, не! Моята чистачка работи при мен 4 часа и аз й плащам за 4 часа. Нейна грижа си е да си намери друг клиент за останалите 4, така че да има нормална натовареност и пълна надница.

Естествено, че е нейна грижа да си запълни деня или на фирмата за която работи. Имах предвид, че не всеки ден има основно почистване за 100лв. Ти си се договорила с нея да идва за 4ч, даваш и няква сума това е. Тя трябва да си свърши договорената работа. 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Явно аз минавам най-тънко от всички. Моята идва веднъж на 3 седмици за по 4 часа и си разпределя ритмично в това време и сезонни, и всякакви циклични дейности. 

Връзка към мнение

И моите 5 стотинки по темата - във Варна позната жена почистваше апартамента ни от около 120 кв м веднъж седмично за 40 лв, препаратите осигурявахме ние по нейна препоръка. Съчетаваше този допълнителен анагажимент с основната си работа, както и с още няколко подобни почиствания. Повтарям - доверен човек, не бих пуснала непознат да чисти в дома ни докато ни няма. В провинциален град за почистване на къща на 2 етажа от около 200 кв м моя позната даваше 20 лв на посещение, включително с гладене на прането, споделя, че изпитва огромни трудности да намери подходящ човек, след който да не допочиства... 

Съгласна съм, че основно почистване или почистване след основен ремонт е доста по-различно и времеемко и 100 лв е нормална цена и според мен за добре свършена работа. Когато се преместихме в новата ни къща тук в Аризона дадохме $120 за почистване на 150 кв м, едва успях да ги накарам да измият прозорците (и то само отвътре, че отвън имало мрежи против насекоми и нямало как да ги махнат), къщата беше празна и естествено почистена основно след ремонта преди да я обявят за продажба. Отне им не повече от 4 часа, пооправих колкото можах след тях (не можах да изчистя сама поради обострил се здравословен проблем точно в този момент :() и тактично отклоних офертата за абонаментно почистване за $100 на седмица, затова сега с почистването вътре се занимавам аз няколко часа в уикенда - започвам да свиквам и да ставам все по-бърза и ефективна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, Гост каза:

@Sju 

Ако стандартът, който описваш, е реалност, нямаше да бъдем най-бедната страна в Европа. 

Извинявай, че ползвам този цитат, но някак ми се изпречи настойчиво в очите, заедно с примерите за средните заплати в големите градове.

 

В строящите се около квартирата ни комплекси (от по 3-4 големи модула, стотици жилища) на 90% са с изкупени вече апартаменти, а сградите ще са в строеж до края на 2018-та. Банките не дават никакъв заем за закупуване на жилище до взимането на акт, удостоверяващ напълното им построяване. Става дума за суми от по 60-90-100 хиляди евро, платени в брой! Аз не мога да си купя желаното жилище, обаче някакъв сериозен процент хора изглежда могат. Осреднено бедна ли съм или съм богата? :)

 

 

Редактирано от Sju
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чистачки трудно се намират, поне аз изпитвам затруднения огромни, но има фирми за почистване, с които е по-удобно (и по-скъпо). Когато имах човек, за моите 250м2 плащах 25 лв, а не живея в града и реално имат 3 лв. пътни, парите бяха повече, отколкото взимаха на други места, макар и на мен да ми се виждаха малко. (оправят се за по-малко от 4 часа). Професионално да се почисти обаче най-добра е с почистващи фирми. Аз лично Не съм чистница, голям заплес съм, но не съм била доволна от никой. Като казахте Малта, роднина беше там камериерка (600 Евро на месец, около 3.50на час), доработваше като Чистачка за малко пари. Идвала е и вкъщи, най-зле се справяше. Та, и на мен ми се вижда много 100лв.  ЗА един човек, но сега гледам ваучери в грабо с 50% намаление 80 лв за основно почистване. Явно си е скъпо и това е. Познати чистят в "богаташки" къщи, включително прозорци, включително готвят, включително гладят, всеки ден, за 600 лв. на месец.  Но вие в София явно сте друга бира. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Sju каза:

Извинявай, че ползвам този цитат, но някак ми се изпречи настойчиво в очите, заедно с примерите за средните заплати в големите градове.

 

В строящите се около квартирата ни комплекси (от по 3-4 големи модула, стотици жилища) на 90% са с изкупени вече апартаменти, а сградите ще са в строеж до края на 2018-та. Банките не дават никакъв заем за закупуване на жилище до взимането на акт, удостоверяващ напълното им построяване. Става дума за суми от по 60-90-100 хиляди евро, платени в брой! Аз не мога да си купя желаното жилище, обаче някакъв сериозен процент хора изглежда могат. Осреднено бедна ли съм или съм богата? :)

 

 

Това за банките не е точно така. Нашият беше отпуснат на акт 15 и като проучвах, мисля, че само в ОББ се оказа, че не отпускат преди акт 16. Имам познат, който взе след акт 14. Естествено, иска се някаква първоначална инвестиция, за да си вземеш апартамент, защото банките не отпускат на 100 % кредит. Някои от строителите също така използват т.н. ескроу сметки, което дава допълнителна сигурност на банките. Други пък предлагат атрактивни оферти като заплащане на основната сума след акт 16. 

А това за сградите в строителство е напълно вярно. Нашата също беше разпродадена преди да е завършена. Аз също бях шокирана как така хората си купуват апартамент по чертежи, ама разбрах де. Изборът на готови апартаменти е доста ограничен, тъй като повечето са продадени още на зелено, както каза и са с високи цени. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.