Прескочи до съдържание

Неапол, Бари и района през зимата


logist13

Препоръчани мнения

Алберобело се разглежда бързо, но пътят от Бари двупосочно е към 2 часа и половина, към 3 часа е Бари - Матера  и обратно, за разглеждане там трябват поне 3-4 часа

не знам как ще стане за 1 ден

 

Бари - Алберобело с влак тръгване 07:15, пристига 08:46. Време за разглеждане 3 часа (което разбирам е предостатъчно от отзивите). Връщане до Бари с влак 11:55, пристига в Бари 13:18.

 

В 13:52 влак от Бари до Матера, пристига 15:27. В Матера 4-5 часа мотаене, връщане с влак в 20:03 или 21:18.

Поне това ми се върти в главата, има и леки вариации с влаковете, защото го гледам са доста на често.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В горните сметки предвиждайте и време за придвижване от и до гарата в двете градчета. Не съм бил в Алберобело с влак, но си спомням, че оставихме колата в центъра на града, а до трулите ходихме поне петнадесетина минути. В този смисъл е добре да се види къде се намира ж.п. гарата, за да се прецени допълнителното време за придвижване...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В горните сметки предвиждайте и време за придвижване от и до гарата в двете градчета. Не съм бил в Алберобело с влак, но си спомням, че оставихме колата в центъра на града, а до трулите ходихме поне петнадесетина минути. В този смисъл е добре да се види къде се намира ж.п. гарата, за да се прецени допълнителното време за придвижване...

В Алберобело гледам, че гарата е на макс 5-10 минути от целта ;)

 

Без лоши чувства, но със сигурност ще е така, в 17:15 е почти тъмно.

Ако трябва да бъда точен в 16:42 :)

Но не се ли препоръчваше точно тук, че Матера трябва да се види и по-тъмно?! :)

 

ОК, ето го крайният план:

Определено е по-добре първо Алберобело и след това Матера като гледах транспорта как се развива през деня.

 

Бари - Алберобело с влак тръгване 07:15, пристига 08:46. Време за разглеждане час и половина, няма какво толкова да им се дивим на тези трули :). Връщане до Бари с влак 10:25, пристига в Бари 11:38.

 

В 12:45 влак от Бари до Матера, пристига 14:14. В Матера - 2 часа и половина по светло и 2 часа и половина по тъмно, за да се има пълна дневно-нощна визия :). Връщане в Бари с влак 20:03 или 21:18.

Цели 6-7 часа в Матера ;)

 

Кой казва, че няма пълно щастие? :)

 

 

Знам, дълъг ден ще е, но пък за сметка на това авантюристично пътешественическо :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Цели 6-7 часа в Матера ;)

 

 

И цели 6-7 часа във влака, но....

 

 

 

 

Кой казва, че няма пълно щастие? :)

 

 

... ;)

 

Успех с осъществяване на програмата! :)

Връзка към мнение

И цели 6-7 часа във влака, но....

 

 

 

... ;)

 

 

 

E само 5 часа и 42 минути де :)

И е возене във влак, а не шофиране, ше се преживее някак си, важното е ентусиазъм да има :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако желаете,  може да започнете от Матера и да продължите към Неапол:
Примерно така:
 

 

 

Codice Linea: 02R
Codice Corsa: 24R
Linea: BARI AEROPORTO - MATERA  
PARTENZA da BARI (AEROPORTO) ORARIO 00:30:00
ARRIVO a MATERA (P.za Della Visitazione ) ORARIO 01:45:00
Редактирано от bat.galin
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Двуцветко, да разкажеш после. И в двата града гарите са близо. Лично за мене 5-6 часа влак + разходки е немислимо. Иначе съм правил в региона към 4 часа път с 3 автобусчета от Остуни, през Локоротондо, Мартина Франка до Алберобело. Купон беше.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предлагам ти в неделя да се разходите до Полиняно, Монополи или Остуни. Пътува се с регионалните на Трениталия. Имайте предвид, че са по-нарядко в неделя. Вечерта хващате автобуса в 16.45 от Бари и в 18.40 сте в Матера. Настаняване, разходка, хапване. Нощна Матера е уникално красива. На другия ден /понеделник/ мотаене из Матера, в 17.10 хващате автобуса за летището и в 18.25 сте там. Автобуса е на фирма http://pugliairbus.aeroportidipuglia.it/. Билети се продават от шофьора. Може и онлайн, но няма смисъл. Когато ние пътувахме миналия месец, бяхме 4 човека и в двете посоки. За Бари е напълно достатъчно събота вечерта след като се завърнете от Алберобело. 

Може ли инфо от къде точно в Матера тръгва аеробусът?

Връзка към мнение

http://pugliairbus.aeroportidipuglia.it/Shuttle-Bus-Puglia-Air-Bus.pdf

Piazza della Visitazione  https://goo.gl/maps/vU6pYSoQn3Q2

По принцип винаги се уверявам на място предния ден,

Редактирано от traveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз ще ходя до Неапол през декември. Планирам от летището да взема такси до Ерколан. Моля, някой с опит да ме упъти наистина ли таксито излиза към 16-20 евро и за колко време се стига при съботен трафик? В Ерколан искам да посетя разкопките и една 3D атракция, заслужават ли си? Има ли нещо друг интересно в Ерколан?

Връзка към мнение

В Матера дали има място за съхранение на багажа?

На гарата няма,доста е семпла,освен коловоза(1),гише за продажба на билети и автомати за закуски и кафе друго не видях.Става въпрос за центр.гара.Между другото автобуса за летището тръгва някъде от там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На гарата няма,доста е семпла,освен коловоза(1),гише за продажба на билети и автомати за закуски и кафе друго не видях.Става въпрос за центр.гара.Между другото автобуса за летището тръгва някъде от там.

Аеробуса спира точно до гарата. Пристига от Бари и има престой около 20 минути преди тръгване наобратно. А за багажа, може да помолите  в хотела, няма да ви откажат. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обмислям разходка до Бари през ноември или декември. Предпочитам ноември, но не съм сигурна дали ще успеем. Много ли е пуст района през декември?

 Програмата е следната:

1 ден Алберобело и Мартина Франка

2 ден Остуни и Лече - Изпълнимо ли е? 

3 ден Матера

 

Ще бъдем с кола. Но се колебая дали не е по-добре да оставим Лече за друг път. Май ще загубим доста време в път. Всякакво разместване на последователността е възможно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

Вчера се завърнахме и докладвам: Поради късното кацане в петък, първата нощувка беше в Бари. Хванахме шатъла от летището до гарата за 30-минути и 4 евро на човек.

Сутринта в 10:00 взехме кола и посетихме Полиняно а Маре, Лече и Остуни. Нощувката беще в Мартина Франка. Там бяхме по тъмно към 19 часа и беше пълно с хора в старата част и площада. Към 20:00 приключи литургията и народът изпълни заведенията и площада и така до към 23:00 още бяха по улиците :) Приятно съм очарована от Мартина Франка и Полиняно. За Лече може би ми бяха повече очакванията... хареса ми, но очаквах повече.

Втори ден: Алберобело, Матера и Локоротондо. Спокойно ги вместихме, като всички сме единодушни, че първото и третото ни грабнаха повече. Отново нощувка в Мартина Франка и повторение на първата вечер там. Този народ беше по улиците и с малките деца до 23- 23:30 часа, млади стари, стоят и си говорят на 10-12 градуса температура, както само италианците си знаят.

В понеделник се придвижихме с колата до Бари и я върнахме. Оставихме багажа на гарата и обикаляхме града до 18:20, когато хванахме автобус №16 за летището - 1 евро на човек, спира точно на входа на гарата. Стига за 45-50 минути в трафика.

Силно препоръчвам Мартина Франка, Локороторно и Остуни, особено на любилителите на "по-добрата Италия" - Тоскана.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Прекрасно звучи! И ние потегляме скоро по вашите стъпки. Този маршрут го замислям за три дни с база за нощувки Алберобело. Щом вие сте успели да видите всички тези градчета за 2 дни, има надежда и ние да успеем.

 

Коя компания за коли под наем ползвахте и взехте ли допълнителна застраховка?

Връзка към мнение

Ползвахме Budget, които са в един офис с AVIS на 3 минути в страни от гарата, за да ни е близо до хотела първата нощ и след това на гарата да оставим багажа. Ако взимате колата от летището, имайте предвид че имаше опашки на всички гишета  за коли под наем, ние поради това първата вечер нощувахме в Бари, а на сутринта взехме колата от офиса. Със сигурност ще успеете да разгледате това, което искате.

Връзка към мнение

Опасно е Бари - казаха преди 15 години и ние го заобиколихме. Опасно е Бари  - твърдят и сега, обаче .. Обаче се случи така, че за 2 месеца се оказах два пъти там.... общо 5 нощувки, 3 нощни разходки, едно дневно изръшкване на града, месно вино и най..ама най-вкусната пица на света от най-обикновено заведение за бързо хранене. Всичкото това с две дамски компании и никакво притеснение от гледна точка на опастност. Първия път ползвахме кола под наем и препуснахме през Албаробелло посока Амалфи, Позитано, Соренто, Капри и околия ..на връщане Матера, Бари и София - уви. Седем дни  - колата се оказа добро решение... това няма как да му се насладиш, ако не си с личен транспорт. Пътищата - серпентини, но нашата шофьорка - Фитипалди и се справи великолепно! 

 

Втория път яхнахме влаците и за 4 дни изръшкахме околията на Бари. Осъзнах, че 2 часа са ми били достатъчни за Албаробелло..че съседните градчета са не по-малко интересни. Убедих се, че за Матера наистина е нужен ден за да може да се разгледа добре...иначе е само "ходих" до Матера. Лече ми напомни за Ното и ми хареса. Локоротондо има най-красивите изрисувани номера по вратите и хората навсякъде са мили и отзивчиви. 

Та всичкито това го избълвах от моята камбанария - да! Щастлива и доволна, че този път не послушахме параноята на ехото ... и с убеждението, че пак ще отида защото ми останаха там един фар край Лече и един полуостров, които видях на картата прекалено късно.  А да! И заради онази семпла, но тъй прекрасна пица! :) 

... а за онез сладкиши успях ли да ви кажа?! ... а за сладоледа?! ..а за ликьорите?!.. добре де..млъквам! 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Ах, как примамливо разказваш!  Нямам търпение! 

 

А така! Магеланци в Италия! 

Може да не е тук мястото, но да помрънкам за отличителни, ясни и здрави магелански знаци / по-големички/... щото на летището от самолета слезе един магеланец, а се качихме двама и ако не се познавахме от сбирките, така и нямаше да се разпознаем.  Жоро, искаме значки и шалове!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Опасно е Бари - казаха преди 15 години и ние го заобиколихме. Опасно е Бари  - твърдят и сега, обаче ..  

Хаха, и ние видяхме колко е опасно - и в Бари, и в Неапол  :) За софиянец, който е замръквал около халите, особено  :)

И ние се разписахме вече. От позицията на оптимиста - видяхме страшно много. От позицията на песимиста - пропуснахме много, не стигна времето... От всички възможни позиции - Южна Италия е не просто прекрасна, а много повече! 

Навсякъде ми хареса, но особено ме впечатлиха Солфатара, Позитано, Алберобело и Матера.

Новото е, че Солфатара вече има вход - 7 евро, Палацо Реале в Неапол е целият опакован за ремонт, но входът вече е 7 евро, Палацо Дукале в Матера е с вход свободен - в ремонт е, но частично е отворен и има какво да се види.

Карти на градчетата Алберобело, Локоротондо и М.Франка можете да си поискате и от жп гарите, от гишетата за билети.

Аеробусът от Матера за летище Бари е много удобен, 3 евро от шофьора.

Директен автобус от Неапол до Амалфи в този сезон няма, не се лъжете. /за да не си изпуснете нощувката - като нас :) /

В този сезон Алберобело и Матера са тихи и спокойни и това е прекрасно!

Внимателно с кр. карти в Неапол. След плащането на първата нощувка, веднага се опитаха да ми изтеглят пари, но за късмет - не са нацелили пина. Блокирах картата и голяма драма със следващата нощувка... Поправими злини, но с неприятен привкус...

Голям джакпот ударихме с един апартамент в Неапол, до Домото. Ако някой се интересува, ще споделя.

Спахме и в труло, и в саси - уникалнооо!!!

Матера е доста комерсиализирана и това ме изненада, вероятно изборът й за столица на културата си е казал думата, но това не я прави по-малко уникална и неземна. Алберобело е спокоен и почти тих, истинко удоволствие и приятна изненада! Позитано ври и кипи от народ, а Равело е застинал в очакване на лятото.. Неапол е огромна съкровищница и за нашите 3 непълни дни остана много още за гледане, а Амалфийското крайбрежие е преживяване, което е неповторимо....

Изживяхме 10 незабравими дни...

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.