Прескочи до съдържание

Неапол, Бари и района през зимата


logist13

Препоръчани мнения

Може би, говорим за различни застраховки. Сега в Бергамо взехме от Авис, направихме пълна застраховка /  по 40Е на ден, а наемът за колата беше по 23Е на ден/ и по картата блокираха само сумата за наем+застраховката+75Е за гориво, които разблокираха, когато върнахме пълен резервоар и дръпнаха само останалата сума. И какви повреди извън застраховката, нали е за всичко?А  колкото до глоби - те винаги идват със закъснение и на фирмата не им е никакъв проблем, знаейки данните от кредитната карта, да си ги вземат. Имаше такъв случай във форума, на едно момче месец след връщането от Италия му теглеха пари за глоби от кредитната карта.

А на нас всичко ни беше платено. Наема през ренталкарс. Пълна застраховка кеш на гише(нулира напълно франшиза) и ни блокираха 400 евро. Обясниха точно това - гаранция, че ще върнем колта, за горивото и евентуални такси и глоби. 

 

Наемодател беше Маджоре.

Връзка към мнение

В петък летим за Бари. Ще се движим с обществен транспорт и обещавам да пиша след завръщането ни. Пътеписи от мен не очаквайте , все пак съм инженерКА и писането не ми е силната страна, но разни подробности    за транспорт, хотели, МАНДЖИ и др. ОК.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В петък летим за Бари. Ще се движим с обществен транспорт и обещавам да пиша след завръщането ни. Пътеписи от мен не очаквайте , все пак съм инженерКА и писането не ми е силната страна, но разни подробности    за транспорт, хотели, МАНДЖИ и др. О

Редактирам се,прочетох програмата Ви в предните постове.Ако имате възможност да получите информация за уикенд автобусите за Алберобело-кога и къде се купуват билети и от къде тръгват ще бъда благодарна,че нещо няма опция за предварителна продажба.А за Бари на кой хотел се спряхте? И ние имаме резервация за B&B Cavour 124,ама се чудя колко е надеждна,с оглед на късния час на пристигане и резервация без номер на карта за гаранция.

Редактирано от mamaivy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А на нас всичко ни беше платено. Наема през ренталкарс. Пълна застраховка кеш на гише(нулира напълно франшиза) и ни блокираха 400 евро. Обясниха точно това - гаранция, че ще върнем колта, за горивото и евентуални такси и глоби. 

 

Наемодател беше Маджоре.

Да, щом казваш, значи е така. Може би, за различните фирми е различно.

Връзка към мнение

Независимо ,че спомените ми са от юни 2005,бих искал да ви препоръчам ако обичате старините на древния Рим,останали под Херкулано и Помпей,да ги разгледате спокойно и като хората. Това с Везувий и Помпей е просто търчане.Нямате си на представа колко е голям Помпей(това което е разкрито и експонирано),дори само във Вилата на Мистериите може да си загубите половин час.Главния вход е точно срещу спирката Pompei Scavi  на железницата Circumvesuviana. Но по мои спомени до Помпей(новия град) може да стигнете и с държавната железница .Просто главния вход е по удобен от спирката за която споменавам.Точно зад спирката и преди входа,навремето имаше къмпинг който беше с бунгала,големи стаи с вентилатор и голяма баня,Отлична локация за арх,резерват с хубави портокалови дървета отрупани с плод,но неудобството е ,че влакчетата ви минават над главата,Всъщност "тормоза" е до към 22/23 часа...когато спират.После ви събуждат някъде към 6:30...не знам дали е "живо" все още това място :) Относно избора между Помпей и Херкулан...за мен и двата.Помпей заради мащаба...Херкулан заради стила и изяществото(там е била по богатата част).От Херкулан мисля,че беше и по удобно да се достигне Везувий.Спирката на железницата беше на такова място,че хем е близо до входа на Херкулан,хем наблизо започваха и туровете до Везувий. Общо взето Помпей се намира по далече от Вулкана ,Херкулан е почти в подножието му.Има още едно място ,мисля че се казваше Торе Стабия,но до там не съм стигал.Относно Неапол...бих ви споделил,че 2005 този град ако някой ми кажеше че е в Италия,бих му се изсмял..особенно при влизането на влака от Рим и гледките около,под ..мостове..самата гара,самите хора дори.Но това е южна Италия...цвят и мирис.Джепчиии...рояци Веспи,тръгващи като на старт на Формула 1 все още недочакали зелено.Италия в тази част не е като Венеция и Верона,Генуа...те са си различни,но в никакъв случай не бих казал нещо лошо за Неапол.Неапол си е световен град,Това е! Другото е...нещо от което трябва да се абстрахирате,защото иначе трябва да си признаете,че и в България не е по чисто и подредено.Опитайте пица Маргарита,лимончело или фрешовете лимон/портокал -скреж около Входа на Помпей.Дори типичен колбас с питка с зехтин и босилек,домати  и моцарела ще ви върнат удоволствието ,че сте в тази част на Италия.За съжаление този южен милионен град,не е най сигурното място,но през деня не съм изпитвал страх и безпокойство.Помня само ,че докато пътувахме от Неапол до Помпей с влакчето,срещу мен и съпругата ми пътуваха семейна двойка американци,около 60-те.Бяха смаяни от пеизажа,покрай пътя...Къщи като в гета,с архитектура,която е пристроявана и застроявана както им хрумне,прашни улички и неугледни места и селища.Сигурно се чудиха къде отиват...и си мислиха ,че цяла Италия е една и съща! Най доброто доказателство за това колко е различна Италия ще ви е ако я посетите в повече райони без да си налагате страхове и притеснения ,че някъде е опасно,че някъде ви дебнат или ще ви се случи нещо лошо. Там ако решите да си отделите време за Херкулан или Помпей,то не забравяйте ,че това което ще видите там като архитектура...,находките са в археологическия музей в Неапол ,поне само заради това града трябва да ви е спирка.Да не говоря за самия център,Бурбонския кралски дворец или църквата Сан Франческо де Паоло,Новия дворец или Сант Елмо.Ако прибавите и термалните зони,лифтовете с паркове...дните могат да станат и минимум 2. Много пътуващи поемат към Капри или на юг към Салерно и Амалфи,но за обичащите историята ,ще спомена още едно впечатляващо място - Пестум.В Пестум пантеноните и храмовете на Древна Елада са не по малко запазени и внушителни от този в Атина. Посетилите Агридженто в Сицилия,ще се убедят в това.Пестум се намира на 40 км на юг от Салерно,малко преди Агрополи.Близо е до морския бряг ,също е и спирка на железницата.А още малко по на юг е Celle de Bulgheria,може би в това малко селище,местните все още носят гени от Алцеко,но за името са сигурни, че е свързано с Древна България. А може би ще ви е любопитно ,че на север от Милано в Ломбардия има още 2 селища...Bolgare (по близо до Бергамо) и Bulgarogrraso(до езерото Комо),също и Bolgheri(до Ливорно). За тези които биха стигнало до Казерта и имат собствен транспорт,бих препоръчал и укрепения върху скали - Санта Агата ди Готи.

За съжаление,независимо ,че има линии и то не една...влак между Неапол(с връзка на Battipagla) oт Бари е 9 дена 8 часа...Дори и да минете от Бари през Фоджа,пак не ви мърдат 4...5 часа,затова между Базиликата и Пулия до Кампания,просто не ползвайте влак. Между Бари и Неапол има автобуси https://www.autobus.it/IB3.26.1/marino/Tabellone.aspx - Марино Аутолине,пътуват през около 2 часа и пътуват между 3/3,5 часа между двата града от 5:20 до 18:20.А сигурно има и други компании. И като завършек понеже сте споменали а и доста е изписано за Метера,Алберобелло,Мартина Франка или Полиняно,Монополи...в този район има и един красив бял град - Остуни,на 30 км от Алберобелло по посока морето,който със сигурност ще ви очарова.

И накрая ще завърша,че ако в този край останете с усещането,че ви трябва много време за да обиколите всичко...и ви харесва...ще се връщате пак и пак :) Не знам дали някой ще сподели мнението ми,но в тази част на Италия имам чувството,че има нещо по близо до нашия манталитет отколкото северна Италия.Няма спор че Италия е вкарала много в облика на сградите ,но хората са си южняци.Алармаджии,ленивички,цветни ....в някой селища не бива да ви изненадва ,че колят прасета или традициите в колбасарството не могат да бъдат  подминати от родните патриоти,че има дълбоки корени и в Лукания(Базиликата),където Луканията е както и Луканико-то в днешна Гърция. Със сигурност имаме много общи неща. Със сигурност и ако някой ви каже,че Пицата е италианска и най истинска е в Неапол,малко ще ви е полъгал :) Пицата носи корените си от Древна Елада,а за по запознатите,мястото от където произлиза и се е разпространила и по на север...вероятно е Сицилия и Южна Италия(Кампания,Калабрия) там където е била Магна Греция!

Дано не съм ви отегчил,но за мен тази част на Италия е задължителна и то не за 1 път!

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Какво има в това Бари за началото на декември, че са толковата надути цените на нощувките?  Сравними са с цените в зимните курорти на Алпите, но поне имат сезон.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Привет. До колкото разбирам най-удачната последователност е Неапол - Ерколано - Везувий - Помпей - Соренто, нали ? 

Поправете ме, ако греша. Ако закупя билет за влака Неапол - Соренто , би трябвало да  мога да слизам на Ерколано и Помпей със същия билет ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

два пъти съм ходил натам единият път Неапол -Помпей и обратно

вторият Неапол-Соренто и обратно с еднопосочни билети

ровя в нета, но не намирам някаква удобна туристическа карта, в трипадвайзър пише че има 3 дневна карта , но не я намирам на сайта за транспорта на Неапол http://www.unicocampania.it/

ако искате в един ден да пътувате Неапол - Ерколано - Помпей - Соренто ще трябва за всяка отсечка да си купувате отделен билет 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това си заслужава, в случай, че се плащат Херкулан, Помпей и Везувий.

Ние ще сме в безплатния ден и не ни е изгодно. Дали е възможно да се купи билет Ниапол - Соренто с право на прекъсване или от всяка гара - нов билет?

Връзка към мнение

Какво има в това Бари за началото на декември, че са толковата надути цените на нощувките?  Сравними са с цените в зимните курорти на Алпите, но поне имат сезон.

Магеланска инвазия ;) ;) ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние ще сме в безплатния ден и не ни е изгодно. Дали е възможно да се купи билет Ниапол - Соренто с право на прекъсване или от всяка гара - нов билет?

 

мисля, че трябва при всяко качване да се купува билет

има някакъв билет 180 минути , но реално няма да свърши много работа

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Салерно- Бари с влак е отрепия и минимум 1 прекачване...пътуване от 4:43 ч. До 5...6..часа лангъркане.С автобус варианта е малко под 4 часа,има автобуси,минаващи през Авелино -2..3 компании на пръв поглед за момента.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Салерно- Бари с влак е отрепия и минимум 1 прекачване...пътуване от 4:43 ч. До 5...6..часа лангъркане.С автобус варианта е малко под 4 часа,има автобуси,минаващи през Авелино -2..3 компании на пръв поглед за момента.

Аз не намирам вариант за онлайн резервация, а не ми се иска да го оставям за на място.

Връзка към мнение

Те сайтовете им трудно подържат английски,някой са само на италиански,не мисля че трябва да имаш притеснения на място,все пак не пътуваш в силен тур.сезон. Все пак това е южна Италия,виртуални покупки и сайтове ,като че ли са само за тях си. Остави си притесненията и ако можеш купувай на място ,с уговорката да не ходиш в последния момент.

Връзка към мнение

Това си заслужава, в случай, че се плащат Херкулан, Помпей и Везувий.

Ние ще сме в безплатния ден и не ни е изгодно. Дали е възможно да се купи билет Ниапол - Соренто с право на прекъсване или от всяка гара - нов билет?

Я разкажи малко повече за този безплатен ден ( къде и кога) - нещо това ми е убягнало :)

Връзка към мнение

Всяка първа неделя на месеца - в цяла Италия, за държавните и общинските музеи.

В нашия случай - Помпей, Херкулан и Нац. археологически музей в Неапол. Не го бяхме планирали, но така се случи.  ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Това си заслужава, в случай, че се плащат Херкулан, Помпей и Везувий.

Ние ще сме в безплатния ден и не ни е изгодно. Дали е възможно да се купи билет Ниапол - Соренто с право на прекъсване или от всяка гара - нов билет?

Билета е с право на прекъсване, както е казал bad kid, важи 180 минути. Цената е 4.20 на всеки 30 мин има влакче. Но няма как да се слиза за разглеждане, защото време няма никакво. За това най добре се купува билет за всяка отсечка и така не го мислиш. Например Неапол - Херкулан, мисля под 2 евро е, после Херкулан - Помпей, пак под 2 евро и т.н.

 

В момента съм този район, ако някой има въпроси мога да помогна с инфо. До момента минахме през Неапол,Везувий и Помпей. Днес сме тръгнали към Амалфи и позитано.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз се интересувам коя от двете вили в Равело е задължителна за гледане дори и в този сезон.

И пожелавам хубаво време и прекрасни преживявания!!!

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение

Преди два дена се върнах от този район.

Относно Салерно - Бари: Взима се влак от Бари до Таранто, оттам до Салерно. (или обратното). Двата билета общо излизат 34 евро, пътува се около 4 часа като в Таранто има няколко коловоза и не е проблем смяната на влакове.

В Равело, класиката е вила Руфоло, 5 евро вход и най-популярните снимки тип:

http://peika.bg/pictures/8704_650_.jpg

До онзи ден в Неапол беше 27 градуса и докъм 7 часа е ок да си по тениска навън. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.