Прескочи до съдържание

Неапол, Бари и района през зимата


logist13

Препоръчани мнения

Докладвам за пицата. УНИКАЛНА! Бяхме есента в Рим и се вдигнахме за един ден до Неапол , само заради нея. Който е в района, трябва да я опита. Ние отидохме преди обяд, тъкмо  бяха отворили и нямаше хора /ноември 2014/.  Предлагат се само два вида пица- Маргарита и Маринара. 

Ако не ми беше съвестно, бих взела билети и до Неапол, но вече купих до Бари за септември. 

Връзка към мнение

А аз единственото клише, което знам за Неапол, е Vedi Napoli e poi muori! - "Виж Наполи и умри", което трябва да значи, че е толкова красиво, та задължително трябва да се види, преди човек да си отиде от тоя свят. :)

Но, разбира се, тази сентенция е доста стара ... :rolleyes:

Не точно. Произхода на сентенцията е друг :)

Връзка към мнение

Някой горе каза ПИЦА? Истинска пица в Италия?

 

Независимо кой къде я е ял на Ботуша, добре е да знаем къде да идем в Неапол, "Меката на пицата", и да сме яли нещо суперкачествено, свързано с историята и развитието на пицата.

 

Сега съм се зачел в списание "Оджи", 3 март 2010 г., статията се казва "Кралиците на Италия", подзаглавие "Класация на най-добрите италиански пицарии". Повече от ясно е, че първите 4 в цяла Италия са всъщност неаполитански. Цитирам имената на пицариите на италиански, та да си ги намерите в интернет и да засядате на масата.

 

1. BRANDI - ANTICA PIZZERIA DELLA REGINA D`ITALIA (тук е "родена" пица "Маргерита")

 

2. CANTANAPOLI (специалитет пица "Док")

 

3. DON SALVATORE A MERGELLINA (специалитет пица "Дон Салваторе")

 

4. LOMBARDI A SANTA CHIARA (специалитет пица "Ломбарди")

 

Добър апетит и да си напишете отчетите!

 

 

Ех, пък да запее "наполетански песни" долупосочената вакла, смугла "наполетанка", ех...

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А, точно ме подсещаш за едно моe много любимо парче, нищо че не е точно италианско и идва отдвъд океана ...

Pink Martini - Una notte a Napoli

 

...

Una notte a Napoli
Con la luna ed il mare
Ho incontrato un angelo
Che non poteva pi volar

....


 
Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъщност зад този емоционален изблик на Гьоте "Виж Неапол и умри" се спори, че той всъщност е имал впредвид местността Умри-близка до Неапол. други казват, че из града се е вихрела епидемия от венерически болести и това е имал в предвид под "умри".

Както и да е за мен Неапол си струва да се посети дори и сама заради параклиса на Сан Северо, където е статуята на забуления Христос- уникална!!! Прилагам снимка от нета, че сега нямам моя.

post-293-0-50108700-1427375005.jpg

 

Иначе пиците и тифозите нямат нужда от коментар, първото защото още не съм обядвала, а като си припомня неаполската Маргарита...., а второто .. това са маниакално пристрастени към футбола хора.

Само още нещо, пицарията станала известна от филма "Яж, моли се и обичай" е L\'Antica Pizzeria da Michele, за която казват, че е най-добрата в града, но пък кой ли ги е опитал всичките???

Редактирано от dikrasteva
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Da Michelle - неаполитанската пица: семпла, качествени продукти от региона, пещ, 480 градуса, времетраене 60-90 секунди. Идеята е да не изсъхне, да се усеща доматения сос, но и да е достатъчно изпечена и затова е на толкова висока температура. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А-а-а, стига с поезията, манджата, убостите и лимончелото. Време е за грозните прози (по Гео Милев).

 

Понеже ни е забранено да говорим за политика... (Георги, посочвам те! :lol:) - да пуснем и другата гледна точка за Наполи. Гледайте и клипчето в 2 части на Савиано и Тренчева, интересно е. А Роберто Савиано добре познава Наполи:

 

http://novanews.bg/news/view/2014/10/11/89028/%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%81-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами - при мен нещата се заформиха вече - на 08.11 летим до Неапол и после на 13.11 от Бари. Идеята ми е, да обиколим, доколкото е възможно в тези 5 дни - Неапол, Помпей, Везувий, Амалфийското крайбрежие (Соренто, Позитано, Амалфи) и от там напреко на ботуша - Алберобело, Бари и към самолета. Има доста време до тогава, да сме живи и здрави, ще разпитвам тук, като му дойде времето за го намествам в детайли. По принцип мисля, че с Rent-a-car би било най-лесно, ама в тази част на Италия не бих взел кола под наем. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно за Матера щях да питам :)Милилиа, може ли да дадеш по подробна информация,моля.Какво си заслужава да се види там?Един ден достатъчен ли е?

Другия град,който ми изглежда интересен е Лече.Наричат го "Бароковата Флоренция''.Някой да е ходил?

Връзка към мнение

Не съм ходила и не мога да говоря от лични наблюдения. Надявам се някой друг, който е ходил да напише от личен опит. Казаха ми, че е място, което си заслужава да се види. Отвори и виж снимки и от нета. Градчето е прекрасно. Базиликата е най-бедната област в Италия и там би трябвало да е най-евтино, та може и някоя нощувка да се направи. Предполагам, че ден ще стигне, а според мен и няколко часа ще са достатъчни. Просто се разходете из града.

 

Искам да кажа няколко думи за Алберобело, тъй като виждам, че ентусиазма за там е голям. И аз бях много ентусиазирана за трулите, въпреки че сто пъти ми се каза, че е силно преекспонирана забележителност. Ами какво да ви кажа, това не е целият град, а само една уличка. Трулите са направени на магазини за сувенири и при хубаво време или в сезона е препълнено от туристи. И два часа за там са много. Сега ако трябва да решавам не бих отишла. Няма нищо по-различно от снимките. Мястото няма дух, няма настроение...има само покупко-продажби на сувенири. Не отделяйте много време за там.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не един път съм споделял, че виждането ми за Италия е добре да бъде разглеждана регионално и да не се отскача безразборно, но за Пулия и Базиликата имам известни съмнения. Не съм бил в Матера, но е видно, че е направо нереално място, а е и бъдеща европейска столица на културата с Пловдив. Това също е индикация. Защо Матера е избрана пред Равена, Сиена, Перуджа, Лече и Каляри? Лече има добра репутация, но като него има една дузина градове в Италия и то без съмнение една част по-блестящи, но кое е като Матера? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това, което знам за Матера е, че по подобие на Кападокия в миналото къщите са били изградени в скалите и се наричат саси. Там е сниман и филмът на Мел Гибсън "Страстите Христови". Всички, който са ходили и видели градчето твърдят, че е уникално и че трябва да се види.

Връзка към мнение

Бил съм в Матера, за няколко часа, просто за разходка из стария квартал (сасите). Не знам да има нещо конкретно, което да не трябва да се пропуска. Алберобело също. Трули има и тук-там из селцата наоколо и там не са магазини за сувенири. През Лече също съм минавал, към половин ден. Има много барокови църкви, може да си изберете някоя да видите и отвътре...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За Матера ти трябва наистина половин ден. Ние си взехме екскурзовод и малко се покатерихме в повече, но пък видяхме разни особености и научихме любопитно неща. Мястото е много по-различно от останала част на Италия.
Но ако ви интересува история, не трябва да го пропускате.
Интересното е, че хората са живяли в пещери или както mililia го е описала. Най-странното е,че така е било до 1968 год., докато не плъзва чумна епидемия и хората официално са изселени от там. Причините ще ги разберете на място :).
Самият град не е нищо особено, но навсякъде може да се хапне вкусно и на нормални цени.

post-1448-0-58261600-1427491761_thumb.jpg

post-1448-0-98251000-1427491787_thumb.jpg

post-1448-0-73101100-1427491846_thumb.jpg

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Не един път съм споделял, че виждането ми за Италия е добре да бъде разглеждана регионално и да не се отскача безразборно, но за Пулия и Базиликата имам известни съмнения. Не съм бил в Матера, но е видно, че е направо нереално място, а е и бъдеща европейска столица на културата с Пловдив. Това също е индикация. Защо Матера е избрана пред Равена, Сиена, Перуджа, Лече и Каляри? Лече има добра репутация, но като него има една дузина градове в Италия и то без съмнение една част по-блестящи, но кое е като Матера? 

Според мен зависи какво те интересува и какво търсиш. Преди 5 години южна Италия ми се стори скучна, бедна и т.н., но като се наситих на останалата Италия, сега с удоволствие отиваме там само за отдих. Винаги откриваме нещо ново, не е препълнено с туристи(срам ме е да го кажа, защото аз самата съм такава) и човек може да види автетинчния италиански живот. За яденето да не говорим, за виното пък изобщо. Има много места, които ги посещават само италиянците.

post-1448-0-54032900-1427492214_thumb.jpg

post-1448-0-50723900-1427492249_thumb.jpg

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Мерси за информацията.За Бари малко ме поуплашихте с престъпността.Сблъсъка ми с Неапол беше кратък,но челен :)Само минахме от там на път за Иския от Жп гарата до пристанището.Незабравими гледки,които ме отказаха да мисля за посещение на този град с години. :) Може би е време да се престраша.

Връзка към мнение

Не съм ходила и не мога да говоря от лични наблюдения. Надявам се някой друг, който е ходил да напише от личен опит. Казаха ми, че е място, което си заслужава да се види. Отвори и виж снимки и от нета. Градчето е прекрасно. Базиликата е най-бедната област в Италия и там би трябвало да е най-евтино, та може и някоя нощувка да се направи. Предполагам, че ден ще стигне, а според мен и няколко часа ще са достатъчни. Просто се разходете из града.

 

Искам да кажа няколко думи за Алберобело, тъй като виждам, че ентусиазма за там е голям. И аз бях много ентусиазирана за трулите, въпреки че сто пъти ми се каза, че е силно преекспонирана забележителност. Ами какво да ви кажа, това не е целият град, а само една уличка. Трулите са направени на магазини за сувенири и при хубаво време или в сезона е препълнено от туристи. И два часа за там са много. Сега ако трябва да решавам не бих отишла. Няма нищо по-различно от снимките. Мястото няма дух, няма настроение...има само покупко-продажби на сувенири. Не отделяйте много време за там.

Като гледам Google maps не изглежда да е само една уличка,а кварталче с доста улички?

Връзка към мнение

Мерси за информацията.За Бари малко ме поуплашихте с престъпността.Сблъсъка ми с Неапол беше кратък,но челен :)Само минахме от там на път за Иския от Жп гарата до пристанището.Незабравими гледки,които ме отказаха да мисля за посещение на този град с години. :) Може би е време да се престраша.

Това около гарата е най-гадния пейзаж, който си видяла. Градът никак не е лош, но наистина има два варианта или много да ти хареса, или никога да не се върнеш.

Моето първо песещение беше от летището до гарата, с такси. Само се молех да излезна от града и се чудех на връщане как ще оцелеем. Трябваше да нощуваме там, полетът беше рано сутринта. На гарата трябваше да чакаме около 1 час, най-чистото място беше Мс Доналдс, просто някакъв ужас. А таксито-таксиметровият апарат показваше 12 евро, шофьорът каза 25, аз се опитах да се заям, ама приятелят ми просто плати и само ми намигна, и аз млъкнах.

Но на връщане, хотелът беше в центъра, далече от гарата, и по пътя до там гледката доста се промени, та се престраших да изляза, и много ми харесаааааааааааа! И съм се връщала вече 3 пъти, така че положението не е чак толкова зле ;) .

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като гледам Google maps не изглежда да е само една уличка,а кварталче с доста улички?

Алберобело не е една уличка,но не и много повече, един след обед може да се отдели. Колкото до сувенирите, няма спасение.  Една от трулите е направена на музей, естевено е малък, но като човек е там,защо не.

Ние бяхме там през октомври, и беше точно времето на гроздето,маслините, новата реколта. Самите пейзажи да там също ми харесаха.

post-1448-0-85128400-1427578747_thumb.jpg

post-1448-0-53007300-1427579016_thumb.jpg

post-1448-0-26453700-1427579086_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Алберобело нещата, които са за разглеждане са трите вида трули- единични, двойни, сиамски трули и църквата трула. Не съм видяла музея, но пък уговорихме в един от магазините за сувенири да ни покажат цялото вътрешно разположение на една двойна трула. С размотаването, разглеждането, купуването на сувенири, дегустирането на ликьори и тарали и фотографирането сме загубили не повече от 3 часа.

Не агитирам да не ходите до градчето, а да не организирате пътуването фокусирани в Алберобело, защто е една много малка и силно комерсиализирна забележителност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като стана дума за гарата в Неапол е добре всеки да се подготви за огромните купища боклуци. ЕС няколко пъти им даваше пари да решат проблема с боклука, но мафията няколко пъти открадваше парите и проблемът не беше решен :(

 

Последните два пъти, когато бях в Неапол се срешнах с две различни измерения на проблема с боклука. При първият случай от месеци не бяха избозвали боклука и в целия град и околностите имаше грамадни планини от боклук покрай пътя, като някои от тях бяха запалени и горяха с ужасна смрад. Вторият случай планините с боклук бяха на лице само в района на централната гара, но бяха съпроводени със силен вятър и на места с малко торнадо. Усещането ми беше, като в края на света :) Вятърът поде боклуците, торнадото ги завъртя и около мен на височина около 2 метра във въздуха се въртеше всевъзможен боклук, а аз геройски се опитвах да се измъкна от този южно италиански армагедон :lol:

 

Въпреки проблемите с боклука  за момент не съжалявам за посещенията си в този район на Италия. Не е случайно, че три пъти съм посещавал района ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз не съм стигал до Неапол, но нещата, които слушам от хората посетили този район за темата с боклиците, мафията и кражбите са доста сериозни. Вероятно в Европа поне, няма друго подобно място. Със сигурност е стресираща в първите часове картинката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз не съм стигал до Неапол, но нещата, които слушам от хората посетили този район за темата с боклиците, мафията и кражбите са доста сериозни. Вероятно в Европа поне, няма друго подобно място. Със сигурност е стресираща в първите часове картинката.

Първия път като бях там, навсякъде имаше войници и военните им камиони. :unsure: Чувството беше, че почва война, а се оказа, че Берлускони беше наредил да бъдат там, защото местната полиция не може да се справи...

Изобщо градът е много различен! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Алберобело нещата, които са за разглеждане са трите вида трули- единични, двойни, сиамски трули и църквата трула. Не съм видяла музея, но пък уговорихме в един от магазините за сувенири да ни покажат цялото вътрешно разположение на една двойна трула. С размотаването, разглеждането, купуването на сувенири, дегустирането на ликьори и тарали и фотографирането сме загубили не повече от 3 часа.

Не агитирам да не ходите до градчето, а да не организирате пътуването фокусирани в Алберобело, защто е една много малка и силно комерсиализирна забележителност.

 

+1

 

Май вече споменах същото с други думи по-нагоре в темата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.