Прескочи до съдържание

Неапол, Бари и района през зимата


logist13

Препоръчани мнения

Като стана дума за гарата в Неапол е добре всеки да се подготви за огромните купища боклуци. ЕС няколко пъти им даваше пари да решат проблема с боклука, но мафията няколко пъти открадваше парите и проблемът не беше решен :(

 

Последните два пъти, когато бях в Неапол се срешнах с две различни измерения на проблема с боклука. При първият случай от месеци не бяха избозвали боклука и в целия град и околностите имаше грамадни планини от боклук покрай пътя, като някои от тях бяха запалени и горяха с ужасна смрад. Вторият случай планините с боклук бяха на лице само в района на централната гара, но бяха съпроводени със силен вятър и на места с малко торнадо. Усещането ми беше, като в края на света :) Вятърът поде боклуците, торнадото ги завъртя и около мен на височина около 2 метра във въздуха се въртеше всевъзможен боклук, а аз геройски се опитвах да се измъкна от този южно италиански армагедон :lol:

 

Въпреки проблемите с боклука  за момент не съжалявам за посещенията си в този район на Италия. Не е случайно, че три пъти съм посещавал района ;)

 

През 2008 г. гледката беше апокалиптична. Веднага след изхода на магистралата в посока Помпей, самото уширение след тол будките, беше осеяно с различни по размер торби с боклук. Определено, района около Неапол с изключение на Амалфийското крайбрежие е доста забавен, но предпочитам да го гледам от прозореца на автомобила. Ако трябва да давам някакви съвети, не си причинявайте Неапол, както и не си причинявайте Бари, ако сте гнусливи и имате високи санитарни изисквания. Амалфийското крайбрежие и областта под Бари в посока Лече са напълно достатъчни за обиколка на тази част от Италия. Между Неапол и Бари магистралата е доста интересна с абсолютната пустощ, която предлага. Абе, както се казва, подобна обиколка е за напреднали в темата Италия и няма да се хареса на всеки. Аз лично бих тръгнал по всяко време за тези места...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Действително, Неапол е за напреднали, макар че новобранците могат много да научат там. Просто по тъмно не се мотайте по улици, които ви се виждат съмнителни. Имате шесто чувство, то не ще ви подведе.

 

Онзи ден писах за престъпността в Неапол и за особено интересната случка с ранените карабинери при грабеж на бакалия там. Оказва се, че престъпниците-нападатели са карабинери, нещо, което вече е доста сериозно за държавността в Италия. Повече инфо на:http://www.monitor.bg/article?id=465156

 

А за любителките на CoachSurfing - също добро обслужване от карабинер - Венеция, Падуа, аморе...: http://www.monitor.bg/article?id=459823

Редактирано от maialearrosto
Връзка към мнение

А за любителките на CoachSurfing - също добро обслужване от карабинер - Венеция, Падуа, аморе...: http://www.monitor.bg/article?id=459823

 Да не забравим - и за любителите на качествените статии!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте!

Планираме почивка в Южна Италия през август месец. В момента се чудим дали да изберем 7 дневният вариант или 5 дневният. Интересува ме какви са вариантите за придвижване от Бари до Неапол - влак, автобус или кола под наем(за колата ми е като краен вариант). 

Връзка към мнение

Добре де, с тези коментари за Неапол съвсем ме притеснихте. Може ли някой да каже къде изрично не следва да се ходи, къде е ок да се вземе хотел.... И това с рентакара ми е драма. Ние смятаме да се придвижваме точно така. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моята цел не е да плаша, а да предупредя, че Неапол не е от спокойните градове за туризъм в Италия. Неапол трябва да бъде посетен. Не е хубаво да се боим от него, но трябва да вземем необходимите предохранителни мерки и да си има едно на ум.

 

Прилагам две добри статии по въпроса от добри източници. Има и карти на криминогенните райони.

 

http://espresso.repubblica.it/inchieste/2013/11/13/news/napoli-la-mappa-delle-zone-piu-contaminate-1.141099

 

http://www.ilmattino.it/napoli/cronaca/campania_violenta_napoli_mappa_del_crimine/notizie/255581.shtml

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Аз бях толкова впечатлена от Бари - вярно бях само 1 ден и то в стария град близо до пристанището, но с мъжа ми тогава решихме че искаме като остареем да се пенсионираме там. Едни тесни улички, спокойствие - тичащи деца… Пенсионерите се събрали пред кафето и си лафят, кухните отворени и децата буквално тичаха от къща в къща. Изля се един дъжд и заметнаха само по един найлон на просторите си, които бяха изнесли буквално на улицата… :) На мен ми хареса 

1915499_1269403342139_3064620_n.jpg?oh=a

 

1915499_1269403422141_7645766_n.jpg?oh=8

 

1915499_1269402102108_8179143_n.jpg?oh=81915499_1269393661897_4366506_n.jpg?oh=e

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Здравейте на всички, как се радвам че открих тази темичка. Купих си и аз от новите билети на Уиз до Неапол и от 2.09. до 9.02. сме в района. В момента проучвам къде да отседнем, засега съм се спряла на Соренто и съответно всеки ден да обикаляме околностите-Позитано,Амалфи,Капри,Иския, Везувий. Категорично няма да спим в Неапол, само може би един ден ще отидем до там за да го разгледаме. Приемам всякакви идеи за нощувки и програма за обикаляне от тези, които са ходили. Какво НЕ трябва да се пропуска там и какво може да се пропусне? От това, което четох за района ми стана ясно, че плаж в истинския смисъл няма наоколо. Искаше ми се да се топнем поне веднъж-два пъти в морето, но....явно няма да е там.

Редактирано от RRP
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

RRP само не разбрах в кой период ще ходите. Иначе и аз нещо като теб съм планувала но за края на Ноември и затова не съм се "стегнала" да проучвам все още

И аз съм купила от евтините билети, но за декември, точно преди Бъдни вечер - 18-21 дек. май беше. Букнах Новотел Бари, беше на прИмоция на добра цена. И аз не съм направила още планче , че имам няколко други пътувания преди това, но трулите в Алберобело са там, интересно е. Пулия е до тях. Ако има повече време човек може да пресече ботуша и да стигне до Амалфийското крайбрежие. Но ние нямаме време, та ще обиколим само този бряг. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моите билети са за октомври за Бари, че и за подарък купих. После ме наплашихте и сега основната ми чуденка е за колата под наем. Ако вземем пълна застраховка / ние винаги взимаме такава / и ако откраднат колата, какво става?

Връзка към мнение

Ако вземем пълна застраховка / ние винаги взимаме такава / и ако откраднат колата, какво става?

 

Това малко като въпрос с отговор ми се струва... :P

 

Я не го мисли толкова. Вземете кола под наем, платете пълни застраховки и се насладете на емоцията. Всичко ще бъде наред...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние сме за 6 дни през ноември (8-13ти), кацаме в Неапол и после от Бари летим за Сф. Има много време, но все пак опипвам почвата с опците - дали ще е по-добре да сме с кола под наем или да разчитаме на автобуси? Идеята е на бързо да разгледаме Неапол, да минем през Помпей, и да прекараме повечко време на Амалфийското крайбрежие (Соренто, Позитано, Амалфи и пр..), евентуално да скокнем до Капри, ако има време; като след това преминем (примерно) през Матера и/или Арбелобео и накрая, без да прекаляваме с времето в Бари, да разгледаме набързо и да се насочим към летището. Знам, че с кола опциите са ни много по-добри, но сме 6 души, което значи или 2 коли, или значително по-скъпа такава + това, че трябва да я върнем на друго място. Гледах някакви опции - със застраховката идваше 700евро, без да смятам гориво и магистрални такси. Предложения? :)

Връзка към мнение

RRP само не разбрах в кой период ще ходите. Иначе и аз нещо като теб съм планувала но за края на Ноември и затова не съм се "стегнала" да проучвам все още

Хахаха, сега видях какво съм написала-ще сме там от 2.09. до 9.09.-7 нощувки. Но са мнооого скъпи хотелите, още не съм намерила нещо изгодно, някой ако има идеи да каже.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колата колкото е и предимство, толкова е и недостатък в района на Неапол. По мои наблюдения паркирането се мени между трудно и невъзможно, а трафикът е доста натоварен, като правилата за движение са по скоро препоръчителни и хаосът в движението е пълен :)

 

Важно е все пак да отбележа, че не съм наемал кола в региона, а това са само външни наблюдения. Градският и крайградският транспорт в региона е отсително редовен и добър и може да бъде  алтернатива на наемането на кола. Никъде не се е налагало да чакам или да се прекачвам много за да стигна до целта си.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, аз вече букнах и нощувките- доста зор видях-скъпичко е , доста заето, но в крайна сметка съм готова-наех апартамент в центъра на Соренто на прилична цена. Твърдо съм решила, че кола под наем няма да взимаме, още повече след това което изчетох и тук. Има добре организиран транспорт-влакове, автобуси, морски -ще пообиколим с тях. Само обратния полет е рано сутринта и няма превоз, но най вероятно ще вземем трансфер до летището-не е чак толкова скъп. В плановете са ми -Капри, Иския, Помпей, Херкулан?, Везувий?, Амалфи, Позитано и Равело и разбира се един ден Неапол. Ще видим как ще ги вместим, ще мисля програмата. Някой ако има насоки, препоръки, с удоволствие ще ги изчета.  :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мястото е перфектно за обиколка на района. Нужен е рент-а-кар...

Може ли да препоръчаш фирма за рента кар? Аз сравнително скоро започнах редовно да карам кола, та никога не съм наемал кола до сега. Разцъквах сайта на sixt.

Редактирано от naTpuoT
Връзка към мнение

Е, аз вече букнах и нощувките- доста зор видях-скъпичко е , доста заето, но в крайна сметка съм готова-наех апартамент в центъра на Соренто на прилична цена. Твърдо съм решила, че кола под наем няма да взимаме, още повече след това което изчетох и тук. Има добре организиран транспорт-влакове, автобуси, морски -ще пообиколим с тях. Само обратния полет е рано сутринта и няма превоз, но най вероятно ще вземем трансфер до летището-не е чак толкова скъп. В плановете са ми -Капри, Иския, Помпей, Херкулан?, Везувий?, Амалфи, Позитано и Равело и разбира се един ден Неапол. Ще видим как ще ги вместим, ще мисля програмата. Някой ако има насоки, препоръки, с удоволствие ще ги изчета.  :)

И аз планувам 4 нощувки в Соренто.

Ще съм много благодарна, ако някой пусне линкове с автобусите и корабчетата.

А коя жп фирма оперира този район?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли да препоръчаш фирма за рента кар? Аз сравнително скоро започнах редовно да карам кола, та никога не съм наемал кола до сега. Разцъквах сайта на sixt.

 

Лично аз предпочитам услугите на Europcar, защото условията са ясни и допълнителните им застраховки покриват всичко. За жалост обаче техните цени обикновено са малко по-високи от конкуренцията. Принципно избягвам да ползвам посредници, но сега за предстоящото ми пътуване в Германия се доверих на партньорския магелански посредник, който можеш да откриеш в съответния раздел. Чрез него направих резервация за кола на Enterprise, които никога не съм ползвал и се надявам всичко да е наред...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://www.unicocampania.it/  - обществен транспорт в Кампания. 

 

http://www.curreriviaggi.it/autolinee.html  - автобус от летище Неапол до Соренто

 

http://www.marozzivt.it/web.aspx  - автобус Бари-Неапол

 

http://www.capri.net/en/ferry-schedule  - фери до Капри

 

http://www.lucibello.it/web/en/positano-jet-daily-line-to-capri/  - джет от Капри до Позитано.  Касата за билети в Капри е различна от тази за билетите за Соренто. 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Още един въпрос. Казерта падходящо място за една нощувка ли е?

Умувам дали да преспим там или да продължим /вечерта/ към Неапол...

Връзка към мнение

Планирам и една нощувка в трула, но се двоумя между Алберобело, Локоротондо и Мартина Франка. 

Може ли съвет къде вечерта ще е най-приятна?

Връзка към мнение

Направо ме смаяхте с този Неапол. Ние ще имаме само една нощувка там - заради ранния обратен полет до София.

Букнала съм рент, защото кацаме в Бари и оттам по крайбрежието до Неапол. Чудих се дали да върна колата още същия ден в Неапол, за да не я мисля през нощта, или направо сутринта на летището. Имам възможност за промяна - ще го мисля.

Иначе - 6 нощувки - две някъде на юг от Бари - за плаж, една в Лече, една в Неапол и две остават за Амалфи или Соренто, може би пък в Салерно, иска ми се пак плаж.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.