Прескочи до съдържание

БДЖ - общи въпроси


Препоръчани мнения

Имаме следната ситуация:

 

Закупен двупосочен билет до точка Х. Човекът си изпълнява първата посока, но иска да пропусне връщането. Може ли да върне обратния билет и да му възстановят някаква част от сумата? Някой има ли личен опит в подобна ситуация? То реално няма обратен билет, ами един общ билет с лека отстъпка от цената. 

 

Връзка към мнение

Седни да не паднеш...

 

Инфо от кухнята:

 

Ако си купиш от София билет отиване и връщане до Бургас и ползваш само посоката София-Бургас, но не можеш да ползваш Бургас-София, трябва да отидеш на касите в Бургас да ти сложат заверка, на която пише, че разстоянието не е ползвано. После, като се върнеш в София, при началник билетни каси подаваш молба свободен текст, прикрепена към билета, и ти възстановяват някаква сума, примерно ако билет отиване -връщане е 30 лв, ще ти възстановят около 7, мисля. Но не можеш да си ги получиш от Бургас, трябва да е от мястото, където си купил билета, т.е началната гара. Може да се пита по телефон, ако намери такъв, на информацията на началната гара, ще му кажат колко е сумата по тарифа

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Седни да не паднеш...

 

Инфо от кухнята:

Ха-ха, тия верно са спрели някъде в средата на миналия век ;)

Направо да връщат всички локомотиви на па́ра и ще може да привличаме туристи с ретро-железници, във всеки смисъл, но най-вече като скорост, възраст на вагоните и обслужване...:)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам кой им пише общите правила за превоз на БДЖ , но може да се пробва в комедийния жанр.

Аз имах същия казус с автобусен билет преди няколко дни- двупосочен,без фиксирана дата за връщане,от който използвах само отиването.Общите правила на компанията не позволяват връщане на сума по двупосочен билет.

Но аз отидох на гишето им и с мила усмивка помолих служителката да продаде билета на някой.Билета е отворен,без посочено име на него,а този който го купува ще се зарадва на по-ниската цена.Жената беше любезна и ми върна половината сума от билета,колкото би ми струвало връщането.

Ако попаднеш на разбрана служителка в БДЖ,може да имаш същия късмет :)

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако попаднеш на разбрана служителка в БДЖ,може да имаш същия късмет :)

 

Разбрана служителка (касиерка) в БДЖ???

 

Мухахахахахахаха!!!

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ако някой си мисли, че приватизацията е решение: в някои случаи не е. Аз имах подобен казус във Великобритания: задължително било да съм си изискала сумата от първоначалната гара, от която е купен билетът (и да ми удържат 10 паунда административна такса). Защото гарите се оперират от различни фирми. Без значение, че компанията, оперираща линията е една и съща. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 В  този казус  сумата за възстановяване  е равна на цената на двупосочния билет  минус цената на нормален еднопосочен билет (без отстъпката за двупосочност) .Знам го от личен опит . А за бюрократщината  е вярно . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разбрана служителка (касиерка) в БДЖ???

 

Мухахахахахахаха!!!

Ако случайно се намери разбрана служителка, тя със сигурност въобще няма да е чувала нищо по темите:Как се връща неизползван билет? и Има ли това чудо почва в БДЖ?

Просто проявявайки пълно разбиране за проблема Ви, няма да Ви свърши работа. ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Зарежи спестяванията, това с молбата свободен текст до началника е легендарно. А и другото култово - не ползваш Бургас - София, но все пак парите могат да се върнат само в София, как си стигнал до там като не си ползвал връщане с влака...сигурно с някой от билетите на БГер, които миналото лято се намираха на влакови цени из rumbo-тата :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Ох,тва за киселите лелки ми е любимо.:)

Мъж ми си има виждане по този въпрос:" При сблъсък с тези, даже и при успех, винаги ти е безкрайно гадно. "

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Имал съм много по-неприятни преживявания с други потенциални пътници, чакащи на опашка (изпреварващи, блъскащи, крещящи),отколкото с т.нар. лелки. А какви неща съм чувал да им говорят...

 

Предполагам, че ако всеки от нас застане на тяхно място за един ден, няма да издържи и един час на Централна гара- София. Затова е по-добре да не ги критикуваме така едностранчиво. 

 

Иначе на малки гари "лелките" са ОК- купувал съм си 200 пъти билет на такава гара и не съм срещал неприязнено отношение. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това с лелките си е самата истина. Вкоренено ни е от време оно и не знам колко време трябва да мине за да се изкорени. Но ако човек има железни нерви и е една идея непукист, може да приема нещата от веселата страна. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

БДЖ спира един от най-култовите влакове- "Чайка"- от 13 декември. Някога този експрес имаше 14 вагона. В последните месеци намаляха на 3... А сега вече влакът няма да го има. 

 

Организира се подписка в градовете, през които той минава. Надявам се да бъде върнат, защото той е една от малкото нормални връзки по пътя София-Карлово-Казанлък-Сливен-Бургас. 

 

Като говоря за "нормални", нямам предвид София-Бургас, а малките градове по пътя. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
  • 2 години по-късно ...
  • 1 година по-късно ...

Отдавна не съм пътувал с БДЖ-то и нещо се изкушавам да си взема спален вагон Варна - София през нощта срещу полет с катарците на следващия ден по обяд. Влака пристига в 06:00 сутринта или някакви минути след това (по разписание). Полета ми за Доха е в 12:25 на обяд (10:25 трябва да съм на летището).

От централна гара София до летището се ходи лесно с метро, бих предположил, че за 60 минути се стига при всички положения (почти като схемата с автогарата и старото летище Ататюрк в Истанбул). Слагам 09:25 като последен удобен час за тръгване от гарата, което ми дава около 3 часа толеранс за закъснение на влака.

Според по-запознатите с БДЖ, този план доколко е рискован? Какви ли са шансовете да закъснее влака с повече от 3 часа?

Мога, разбира се да взема Bulgaria Air предния ден за почти същата цена + 15 евро за чекиран багаж, но трябва и да преспивам в София, а спалния вагон е изкушаващо с наспиване във влака и схема гара ---> метро --> летище...

Предварително благодаря за съветите!

Връзка към мнение
преди 13 часа, FlyTraveler каза:

Отдавна не съм пътувал с БДЖ-то и нещо се изкушавам да си взема спален вагон Варна - София през нощта срещу полет с катарците на следващия ден по обяд. Влака пристига в 06:00 сутринта или някакви минути след това (по разписание). Полета ми за Доха е в 12:25 на обяд (10:25 трябва да съм на летището).

От централна гара София до летището се ходи лесно с метро, бих предположил, че за 60 минути се стига при всички положения (почти като схемата с автогарата и старото летище Ататюрк в Истанбул). Слагам 09:25 като последен удобен час за тръгване от гарата, което ми дава около 3 часа толеранс за закъснение на влака.

Според по-запознатите с БДЖ, този план доколко е рискован? Какви ли са шансовете да закъснее влака с повече от 3 часа?

Мога, разбира се да взема Bulgaria Air предния ден за почти същата цена + 15 евро за чекиран багаж, но трябва и да преспивам в София, а спалния вагон е изкушаващо с наспиване във влака и схема гара ---> метро --> летище...

Предварително благодаря за съветите!

Ще се самоцитирам, за да повдигна темата в по-нормално време на денонощието (пуснах я снощи по малките часове). Белким някой има поглед върху БДЖ-то...

 

Връзка към мнение

Ами помисли си само. На тази отсечка (Варна-София) и на тази компания (БДЖ) окачваш да виси цялото ти пътешествие, с всичкия му бюджет, организация и така нататък.

В повечето случаи се минава с малко или приемливо закъснение, но... Това е БДЖ. Ако се запали локомотивът, влакът спира и чака да изпратят друг локомотив. Кога и откъде - не е ясно. А локомотиви не е като да не се палят. Ако някой пиян малоумник посред нощите реши да се прави на джигит и влакът го помете на прелеза - спирате и чакате разследване. А не е като да не се случва влакове да помитат коли по прелезите. Аварира контактната мрежа и влакът какво прави? Спира и чака да я ремонтират. Случвало се е. Закъснения по 100 минути през деня. Но ти пътуваш през нощта. Нямаш план Б. Застопоряват те на някой кър в малките часове и какво правиш? Хващаш друг влак? Автобус? Такси? Пътуваш на стоп?

И въобще за кога планираш това пътуване, през зимата ли? Още по-зле!

На твое място не бих поел такъв риск. Ако е да си начешеш крастата - хвани влака, когато се връщаш.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, FlyTraveler каза:

Отдавна не съм пътувал с БДЖ-то и нещо се изкушавам да си взема спален вагон Варна - София през нощта срещу полет с катарците на следващия ден по обяд. Влака пристига в 06:00 сутринта или някакви минути след това (по разписание). Полета ми за Доха е в 12:25 на обяд (10:25 трябва да съм на летището).

От централна гара София до летището се ходи лесно с метро, бих предположил, че за 60 минути се стига при всички положения (почти като схемата с автогарата и старото летище Ататюрк в Истанбул). Слагам 09:25 като последен удобен час за тръгване от гарата, което ми дава около 3 часа толеранс за закъснение на влака.

Според по-запознатите с БДЖ, този план доколко е рискован? Какви ли са шансовете да закъснее влака с повече от 3 часа?

Мога, разбира се да взема Bulgaria Air предния ден за почти същата цена + 15 евро за чекиран багаж, но трябва и да преспивам в София, а спалния вагон е изкушаващо с наспиване във влака и схема гара ---> метро --> летище...

Предварително благодаря за съветите!

Ако пътуването е през зимният период,аз не бих рискувала.Новините в този период често са пълни с репортажи за закъсали влакове,заради снежни виелици,транспортни аварии по мрежата,паднали дървета по релсите и измръзнали пътници дори и в "новите мотриси",защото отоплението е сдало багажа.Закъснения над 3 часа не са изключение.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря на @Goal & Boss и на @iMari за точните съвети. Колкото и да е примамливо като много удобна схема, наистина изглежда рисковано, най-вече, че няма алтернатива посрещ нощ да се вземе друг транспорт до София в случай на авария.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да добавя,че ако се случи да пътуваш с влак и той е от тези,които минават през Бургас/Пловдив(има и такива)по-удобната гара е Искърско шосе,от там до летището е 5-10 мин с метрото.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , FlyTraveler каза:

Благодаря на @Goal & Boss и на @iMari за точните съвети. Колкото и да е примамливо като много удобна схема, наистина изглежда рисковано, най-вече, че няма алтернатива посрещ нощ да се вземе друг транспорт до София в случай на авария.

Има влак от Варна 21:30 и пристига на спирка Искърско шосе в 05:57 .Оттам до летището с метрото 2 спирки.Аз бих рискувал.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.