Прескочи до съдържание

БДЖ - общи въпроси


Препоръчани мнения

Тази година пътувах 2 пъти от София до морето с нощен влак, през пролетта и после този месец, закъснения нямаше. Спалните вагони са поносими.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 18.12.2019 г. в 0:51, FlyTraveler каза:

Отдавна не съм пътувал с БДЖ-то и нещо се изкушавам да си взема спален вагон Варна - София през нощта срещу полет с катарците на следващия ден по обяд. Влака пристига в 06:00 сутринта или някакви минути след това (по разписание). Полета ми за Доха е в 12:25 на обяд (10:25 трябва да съм на летището).

От централна гара София до летището се ходи лесно с метро, бих предположил, че за 60 минути се стига при всички положения (почти като схемата с автогарата и старото летище Ататюрк в Истанбул). Слагам 09:25 като последен удобен час за тръгване от гарата, което ми дава около 3 часа толеранс за закъснение на влака.

Според по-запознатите с БДЖ, този план доколко е рискован? Какви ли са шансовете да закъснее влака с повече от 3 часа?

Мога, разбира се да взема Bulgaria Air предния ден за почти същата цена + 15 евро за чекиран багаж, но трябва и да преспивам в София, а спалния вагон е изкушаващо с наспиване във влака и схема гара ---> метро --> летище...

Предварително благодаря за съветите!

Сетих се за този наш разговор.

https://www.dnevnik.bg/ot_vas/novini_ot_vas/2020/02/06/4025858_vlak_varna_-_sofiia/

 

Нагледен пример за онова, което обсъждахме 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Закриват гардероба на Централна гара от 1 март.   Честито!                                                                                                                                                                                       https://news.bg/regions/zakrivat-garderoba-na-tsentralna-gara-ot-1-mart.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Знаете ли какъв е статута на Корона експреса (царския влак)? 

Само представителни пътувания ли прави?

Обявяват ли се предварително?

Може ли да се разгледа и къде е?

Някой пътувал ли е с него?

 

Връзка към мнение
На 7.03.2020 г. в 21:53, Kalina Ivanova каза:

Знаете ли какъв е статута на Корона експреса (царския влак)? 

Само представителни пътувания ли прави?

Обявяват ли се предварително?

Може ли да се разгледа и къде е?

Някой пътувал ли е с него?

 

Аз съм пътувал. Прави атракционни пътувания 2-3 пъти в годината, напоследък май има тенденция да зачестяват. Пътуванията се обявяват предварително, много пъти е излизала информация за тях и тук, във форума. Мисля, че влакът може и да се наеме, но нямам представа какъв е наемът.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Goal & Boss каза:

Аз съм пътувал. Прави атракционни пътувания 2-3 пъти в годината, напоследък май има тенденция да зачестяват. Пътуванията се обявяват предварително, много пъти е излизала информация за тях и тук, във форума. Мисля, че влакът може и да се наеме, но нямам представа какъв е наемът.

Благодаря!

Но не мога да намеря никаква информация, потърсих и в сайта на БДЖ.

Имах идея за специален повод.

Дали не е позоциониран някъде за разглеждане?

 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Kalina Ivanova каза:

Дали не е позоциониран някъде за разглеждане?

Не мога да кажа със сигурност. В Русе има някакъв железопътен музей, но едва ли държат този влак там.

 

https://fan.bdz.bg/bg/atractia/korona-ekspres.html

 

https://fan.bdz.bg/bg/atrakcionni-putuvaniia/category-atractia.html

 

https://fan.bdz.bg/bg/atractia/atrakcionni-putuvaniia-s-retro-podvijen-sustav.html

 

 

За предстоящите пътувания с атракционен влак трябва да следиш секция „Новини“:

 

https://www.bdz.bg/bg/novini/atrakcionen-vlak-s-paren-lokomotiv-i-vagon-ot-korona-ekspres-shte-putuva-mejdu-sofiia-i-kiustendil.html

 

https://www.bdz.bg/bg/novini/bdj-organizira-oshte-edno-praznichno-putuvane-s-paren-lokomotiv.html

 

https://www.bdz.bg/bg/novini/bdj-organizira-atrakcionno-putuvane-do-bankia-i-v-nedelia.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за отделеното време!

Най вероятно ще трябва да потърся някой от системата на БДЖ.

То голяма мистерия.

Вместо да го чучнат някъде и да късат билетчета.

 

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

 Закупуване на билет

Уважаеми клиенти,

Във връзка с ограничаване разпространението на COVID-19, предварителната продажба на билети, чрез Системата "Online резервация и билетоиздаване" може да се извърши до 13.05.2020 г.

 

Екипът на „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД Ви призовава да спазвате предприетите здравни изисквания и осъществявате пътуване само при неотложни причини. 

 

 Ето това пише с червени букви в сайта на БДЖ.

Аз явно съм доста скромен умствено човек, защото си помислих, че заради вируса и за да не стават опашки вече може да се купуват билети онлайн.

Ами не! Не е така! Точно заради вируса онлайн билети НЕ се продават! По телефона ми казаха, че не знаят защо така пише, вероятно е техническа грешка, билети - само на гишенце! Не разбрах точно как реденето на гише ще ни предпази от корона вирус, но щото съм скромна, както казах...

 

П.П. Това май трябваше да го пусна в темата с математическите задачки.

 

Нов епизод към сагата БДЖ: Дамата от колцентъра току що ми се обади и новото инфо е, че билети онлайн ВЕРОЯТНО се продават, но запазени места не се продават! Разказ с неочакван край! 🙄

  • Смея се 7
Връзка към мнение

Как така не се продават онлайн.... 

Ти направо ме шашна. 😇

Преди три дни влезнах в системата на БДЖ да проверя за разписанието (те, че ще пътувам, но от любопитство) и виждам, че за всички влакове може да се закупи билети.

Със или без резервация, Международен бърз влак (МБВ), крайградски пътнически влак (КПВ) или било то бърз влак (БВ) за всички отдясно ми изписваше "Покупка онлайн". 

 А и друго 20, преди 4 месеца, не можех да си влезна от телефона в техния сайт, а само от компютър. Много се чудех, защо ли е така и какъв е проблемът... но така и не разбрах. 

преди 43 минути , noshtna_ptica каза:

Точно заради вируса онлайн билети НЕ се продават

😀😀😀

преди 43 минути , noshtna_ptica каза:

По телефона ми казаха, че не знаят защо така пише,

Никой нищо не знае там 😆

Те дори и в сайта не са влизали, ако ги питаш 😂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, аз се чудя как е обстановката в спалните вагони в момента? Мисля да пътувам сам от Бургас към София и искам да знам дали предлагат дезинфектант или кърпички и дали вагоните се дезинфекцират? Също така се чудя дали спалните вагони се пълнят или няма толкова клиентела по този маршрут покрай Covid? 

Благодаря!

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

БДЖ с ново дигитално приложение РАДАР. Брей това БДЖ :dance2: НАПРЕДВАТ С ТЕХНОЛОГИИТЕ 😊

БДЖ въвежда ново дигитално приложение, чрез което потребителите могат да проследяват в реално време местоположението на всички пътнически влакове в страната. На виртуална карта на железопътната мрежа в България се извеждат в реално време пътуващите в момента влакове с данни за местоположение, маршрут и движение.

bdz-radar-2004-1140x0.jpg

 

radar-2005-1140x0.png

Приложението е изградено като надстройка на използваната от НКЖИ системата „Ръководене и Отчитане на Влаковата Работа” и е резултат от съвместната дейност на двете дружества.

Въвеждането на виртуалния радар за движението на влаковете е още една крачка на БДЖ в посока към предоставянето на все повече дигитални възможности за улесняване на достъпа до информация за клиентите.

Приложението е достъпно на https://radar.bdz.bg/bg

  • Харесвам 3
  • Шок 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 10 часа, ДиянаВ каза:

Ако искате да стигнете до морето със 160 км/ч, БДЖ е насреща 

Ама за колко часа ще сме на морето 😉

Връзка към мнение
преди 6 часа, Иван Попов каза:

Ама за колко часа ще сме на морето 😉

Ако знам данните за километрите, спирките, престоя и ускорението, ще ти дам да решиш задачата. Нали обичаш математика 😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 29.01.2021 г. в 7:24, ДиянаВ каза:

Ако знам данните за километрите, спирките, престоя и ускорението, ще ти дам да решиш задачата. Нали обичаш математика 😉

Ще я реша задачата 🤣 ама зависи и от реалността 😂 нали знаеш :girl_witch:

 Абе цял ден (цяла вечер) път с камили до морето :declare:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Иван Попов каза:

Ще я реша задачата 🤣 ама зависи и от реалността 😂 нали знаеш :girl_witch:

 Абе цял ден (цяла вечер) път с камили до морето :declare:

Аз за това не ходя на вашето гръцко море 😄. Същата работа е и с кола от другия диагонал🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ДиянаВ каза:

Аз за това не ходя на вашето гръцко море 😄. Същата работа е и с кола от другия диагонал🙂

Ами за 01:30 часа (ама не с влака, то влакът го спряха вече) съм на нашето (гръцкото) море 😂 българското ми е далече 😂

Връзка към мнение
На 28.01.2021 г. в 14:22, ДиянаВ каза:

То и линиите трябва да са проектирани за такава скорост, не само локомотив да има. Съмнявам се до Бургас да е така. А докато стане 160 ще бъде като Трабант на германски аутобан - върви, ама е странно бавен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Zaro каза:

То и линиите трябва да са проектирани за такава скорост, не само локомотив да има. Съмнявам се до Бургас да е така. А докато стане 160 ще бъде като Трабант на германски аутобан - върви, ама е странно бавен.

И моята първа мисъл беше, че инфраструктурата не е такава. Уж съм чувала, че щом влакът прави ту-туф-ту-туф е от релсите 😆, но щом Бойко е казал ...🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , ДиянаВ каза:

И моята първа мисъл беше, че инфраструктурата не е такава.

В Русе инфраструктурата наистина не е подобрявана,  но в южна България не е така.  Жп линията Бургас-Пловдив -София е  почти цялата реновирана и модернизирана. В момента около Костенец се  работи по линията, като се променя изцяло трасето в  този участък.  Също е модернизирана линията Свиленград-Пловдив, като част от коридора Азия-Европа.  Пътувал съм няколко пъти  през последните години и по реновираните участъци и няма никакво тракане макар че вагоните не си знаят възрастта.  С нов подвижен състав ще може да се пътува значително по-бързо.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 11 часа, ДиянаВ каза:

И моята първа мисъл беше, че инфраструктурата не е такава. Уж съм чувала, че щом влакът прави ту-туф-ту-туф е от релсите 😆, но щом Бойко е казал ...🙂

Новите релси са заварени в краищата една за друга и затова не трака влака,а при старите между тях има цепнатина.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 33 минути , dimitrov6 каза:

Новите релси са заварени в краищата една за друга и затова не трака влака,а при старите между тях има цепнатина.

Хм, знам, че тази "цепнатина" е за да обира температурното разширение на релсите 🤔

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, bulpa каза:

Хм, знам, че тази "цепнатина" е за да обира температурното разширение на релсите 🤔

Стана ми интересно от кога има “заварени” релси. Та новото за нас е на близо 100 години “откритие”

https://www.sandacite.bg/безнаставов-релсов-път/amp/

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.