Прескочи до съдържание

БДЖ - общи въпроси


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Coo каза:

Имам въпрос за БДЖ - за влака Септември-Велинград:
на bileti.bdz.bg ми дава цена 2,70 (два!) ЛЕВА за възрастен.
- Това да не е бъг?
- Или капан - те така да си дават някакви часове на заминаване и ниски цени и после да казват, че влак няма да пътува и пренасочват към друг влак по-късно по същия маршрут?
- Или още по-зле: никакъв влак няма, връщат ти колосалните два и седемдесе и се оправяш как да се придвижиш сам? 🙂

 

Има атракционен влак, който за същата линия таксува по 23лева, затова ме шокира, че не-атракционен струва 2,70. Чудя се дали да не се пуснем в едната отсечка на "евтиното", ако действително има влакове и се движат и т.н.

 

И последен въпрос - Атракционното влакче ще е с парен локомотив (за него ясно, детска радост ❤️) А как изглеждат обикновените/не-атракционните влакове по тази линия? Най-вече как са им тоалетните? Нали разбирате, ако трябва да пикае в движещ се влак докато гледа как релсите тичат през дупката на тоалетната чиния, добре е да подготвя детето, да не е шок и ужас, а да е очаквано. 🙂

В БДЖ цените са доста добри, но все пак щом ще има парен локомотив нормално е да са нагоре 🙂 поне двойно. 

Не е бъг, цената да е 2.70 лв и нека не забравяме, че от Септември до Добринище е само 125 км. Нали знаете, че то цените се определят, спрямо влака (бърз, пътнически и т.н.) и спрямо км. 

Влаковете изглеждат 🤩 ето така: 

Теснолинейка Септември - Добринище | Lucky Bansko SPA & Relax

За тоалетните мисля, че са леко затворени, но като се пусне водата се отварят и се гледат камъните под линията. Но това не е фатално, това е само по спомен. Дано да не те подведа, че не съм пътувал от години по този маршрут. Аз пътувам повече с другите влакове и те са ми по-ясни. :girl_witch:

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Иван Попов Цената ме съмняваше, защото влакове основно в чужбина ползвам и там цените са съвсем различни... така става човек като си живее в балона, започва да се съмнява 🐵 Билети взех - в едната посока атракцион, в другата 100% реалност, да видим само дали няма да вземат да спрат атракциона заради някакви пандемични много бройки заразени.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Това е реалността в спалните вагони на БДЖ :

IMG_20210822_222401.jpg.de32691300e0ed33cd42a2f915a8b67b.jpg

 

IMG_20210822_222412.jpg.1e0188cac8163c506b9c8deb4bebc576.jpg

 

IMG_20210822_222416.jpg.56024756ffa0fc85c84577d5ec23bc07.jpg

Ако нямаш гузна съвест - спиш като къпан. 😂 Климатик, лампи и лампички, вода и сапун в купето и тоалетната. С едно недоразумение - на връщане не работеше контакта за зареждане.

Тоалетните останаха чисти до края.

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, patilana каза:

Това е реалността в спалните вагони на БДЖ :

 

Това не е бизнес класа 🤔 нали така....

През 2022 година ще видя как е БДЖ-то с тези спални вагончета 😉

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Пускат нови бързи влакове

Ферари пусна високоскоростен влак

4 нови бързи влака, 2 от които сезонни, пуска БДЖ от 2022 г. Това става ясно от проекта за гафик на движение на влаковете през следващата година, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на БДЖ (www.bdz.bg).

Основните промени в проекта на Графика за движение на влаковете за 2022 г. са свързани с увеличаване броя на бързите влакове в някои направления и подобряване на връзките с възможност за пътуване в различни региони на страната.

 

За повече инфо цък. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Онлайн разписанието на БДЖ ме обърка и дадох 1 лв повече за билет за бърз влак,вместо за пътнически при пътуване с прикачване в Пловдив.Сайта ми даде ,че втория влак ще е бърз след 50 мин.,а като слязох в Пловдив се оказа,че имало пътнически тръгващ след 4 мин.,който хванах,но сайта не го дава като възможност ,може би защото е кратко времето.Даже с първият и втория влак се минава през една обща гаричка преди гара Пловдив и ,ако там сайта беше дал връзката щях да имам 12 мин.престой,но не го дава,а трябва сам да се сетиш и слезеш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, dimitrov6 каза:

Онлайн разписанието на БДЖ ме обърка и дадох 1 лв повече за билет за бърз влак,вместо за пътнически при пътуване с прикачване в Пловдив.Сайта ми даде ,че втория влак ще е бърз след 50 мин.,а като слязох в Пловдив се оказа,че имало пътнически тръгващ след 4 мин.,който хванах,но сайта не го дава като възможност ,може би защото е кратко времето.Даже с първият и втория влак се минава през една обща гаричка преди гара Пловдив и ,ако там сайта беше дал връзката щях да имам 12 мин.престой,но не го дава,а трябва сам да се сетиш и слезеш.

Хайде сега кусури, не  стига че БДЖ!!!  има  онлайн разписание, че и билети продават и сега претенции. Ми толкова могат. Ще се научат, аз се учудих приятно, че влязоха в 21 век.😀

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, dimitrov6 каза:

Онлайн разписанието на БДЖ ме обърка и дадох 1 лв повече за билет за бърз влак,вместо за пътнически при пътуване с прикачване в Пловдив.Сайта ми даде ,че втория влак ще е бърз след 50 мин.,а като слязох в Пловдив се оказа,че имало пътнически тръгващ след 4 мин.,който хванах,но сайта не го дава като възможност ,може би защото е кратко времето.Даже с първият и втория влак се минава през една обща гаричка преди гара Пловдив и ,ако там сайта беше дал връзката щях да имам 12 мин.престой,но не го дава,а трябва сам да се сетиш и слезеш.

Откъде закъде пътува, че не става ясно? По разписание ли има разлика 4мин.? И в колко часа?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От Чирпан до Димитровград.На 1 билет дава да пътуваш с бърз влак от Пловдив след 50 мин..Но,ако си купиш отделни билети ще хванеш веднага връзка с пътнически,но цената им ще е по-скъпа от на 1 билет и ще е колкото с бързия.

 

Screenshot 2021-11-14 at 16-44-40  Чирпан - Димитровград, Разписание на влаковете БДЖ Пътнически превози .png

Screenshot 2021-11-14 at 16-45-54  Пловдив - Димитровград, Разписание на влаковете БДЖ Пътнически превози .png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 1.09.2021 г. в 9:34, patilana каза:

Това е реалността в спалните вагони на БДЖ :

IMG_20210822_222401.jpg.de32691300e0ed33cd42a2f915a8b67b.jpg

 

IMG_20210822_222412.jpg.1e0188cac8163c506b9c8deb4bebc576.jpg

 

IMG_20210822_222416.jpg.56024756ffa0fc85c84577d5ec23bc07.jpg

Ако нямаш гузна съвест - спиш като къпан. 😂 Климатик, лампи и лампички, вода и сапун в купето и тоалетната. С едно недоразумение - на връщане не работеше контакта за зареждане.

Тоалетните останаха чисти до края.

Уааау, че това си е истински лукс! Чак внезапно ми се допътува с влак ♥

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, dimitrov6 каза:

Даже с първият и втория влак се минава през една обща гаричка преди гара Пловдив

А тази спирка, аз я чета като временна, та като знам някои гари в какво състояние са, няма да се очудя тази спирка да е в полето. Та ако е временна, може затова да не предлага прекачване от там. Иначе за цените на билетите, услугата им става. Аз бих предпочел да се вдигнат цените и да оправят малко условията, ама едва ли. Пътувам често с колело и това, което забелязвам особено на кратките дестинации, масово се пътува със служебни карти. Та малко си е социален транспорт. И за колелото е 2 лв без значение на километри. Вярно , че няма условия къде да се остави и трябва в последния вагон, ама 2лв 🙂

Последно до Варна с нощен влак 24 лв. Влака празен, сам в купе, 7:00 пристигаш яхваш колелото и имаш цял ден. Идеалният варият би бил спален вагон, ама не дават с колелото.
Та така за тез пари толкоз 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Zlia каза:

А тази спирка, аз я чета като временна, та като знам някои гари в какво състояние са, няма да се очудя тази спирка да е в полето. Та ако е временна, може затова да не предлага прекачване от там.

Предлага се прикачване,ако се пише при търсенето освен начална и крайна гара,също и през коя междинна гара да се мине,в случая Вагоноремонтно депо Пловдив и тогава се хваща евтиния пътнически влак и имаме повече време за прехвърлянето.

Screenshot 2021-11-15 at 02-17-01  Чирпан - Димитровград, Разписание на влаковете БДЖ Пътнически превози .png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

случая Вагоноремонтно депо Пловдив

Е в този случай няма как да е в полето 🙂 моя грешка. Ама те и доста тъпо са го съкратили. Но както писах в предния пост, предвид социалното предназначение на тази спирка ще спират доста влакове заради жепейците. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Zlia каза:

Пътувам често с колело

През 2010 ходих на Световния рали шампионат близо до Пазарджик,като качих колелото във влака и слязох на гарата в града и оттам 10 км. до село Дебръщица,където минаваха колите към старта на етапите.Снимах колата на седем кратния световен шампион Себастиян Льоб. На връщане във влака кондуктора ме сложи с колелото на края на вагоните в отделно купе на Транспортна полиция.А те дойдоха след малко и ми записаха данните от личната карта,като някой съмнителен пътник.

 

Изображение0107.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 14.11.2021 г. в 11:05, dimitrov6 каза:

Онлайн разписанието на БДЖ ме обърка и дадох 1 лв повече за билет за бърз влак,вместо за пътнически при пътуване с прикачване в Пловдив.Сайта ми даде ,че втория влак ще е бърз след 50 мин.,а като слязох в Пловдив се оказа,че имало пътнически тръгващ след 4 мин.,който хванах,но сайта не го дава като възможност ,може би защото е кратко времето.Даже с първият и втория влак се минава през една обща гаричка преди гара Пловдив и ,ако там сайта беше дал връзката щях да имам 12 мин.престой,но не го дава,а трябва сам да се сетиш и слезеш.

Понякога като имам прикачане на една гара/спира гледам си цялото разстояние. 

Но после си ги търся поотделно, за да видя всички връзки и тогава си правя сметката как да действам.

 

  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пускат нови бързи влакове в проекта на графика за движение на влаковете за 2022 г.

4 нови бързи влака, 2 от които сезонни, пуска БДЖ от 2022 г. Това става ясно от проекта за гафик на движение на влаковете през следващата година, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на БДЖ (www.bdz.bg).

Основните промени в проекта на Графика за движение на влаковете за 2022 г. са свързани с увеличаване броя на бързите влакове в някои направления и подобряване на връзките с възможност за пътуване в различни региони на страната.С новия график е предвидено движението на директен бърз влак Горна Оряховица-Пловдив-Горна Оряховица, който ще пътува през Царева ливада и Карлово с удобна връзка за Габрово, както и за Хисар и възможност за директно пътуване до Казанлък, Калофер и курортните градове Павел баня и Баня.

 

За повече инфо тук.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

БДЖ купува нови двуетажни и едноетажни влакове за близо 1 млрд. лева

12 февруари 2022 21:57 Обновена в 23:12

Това съобщи заместник-министърът на транспорта инж. Илия Илиев

Нови двуетажни и едноетажни влакове за близо един милиард лева ще бъдат закупени от Българските железници, тръжната процедура ще започне до края на месеца, съобщи във Велико Търново заместник-министърът на транспорта инж. Илия Илиев.

БДЖ предвижда да закупи седем двуетажни влака и 35 едноетажни влака, както и 18 маневрени електрически локомотива. Към тях ще има системи за дигитализация, които ще гарантират сигурността.

Двуетажните влакове ще обслужват големия пътникопоток в района на София, едноетажните ще са за три агломерации - Варна, Бургас, Велико Търново. Предвиждат се и 20 състава за влакове тип "Интерсити", които представляват локомотив плюс четири вагона за близките градски разстояния.

Процедурата е част от Плана за възстановяване и устойчивост. Формулярите за търговете за подготвени и приети от Министреството на финансите, предстои изпращането им в Европейската комисия. При одобрение, се очаква доставката да е налична до три години, както са регламентите на плана, уточни Илиев.По същия план е предвидено изграждането на Интермодален терминал в Русе, който е в завършена проектна фаза.

 

Ще стане ли пътуването с влак у нас безопасно и приятно?

"Крайно време е след близо 30-годишен период на рушене на железопътния транспорт и инфраструктурата да започне неговото възстановяване на съвременно, високо ниво. Средства има и воля на правителството също има", подчерта той и допълни, че 100 милиона лева повече от предвиденото ще бъдат предназначени конкретно за железопътния транспорт в бюджета за 2022 година.

https://nova.bg/news/view/2022/02/12/356842/бдж-купува-нови-двуетажни-и-едноетажни-влакове-за-близо-1-млрд-лева/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вярно че булгара трудно мож го свали от “безценната” му кола, но трябва да се почне от някъде. Малко по- приветливи условия, по- бързи влакове и да видим дали няма да са пълни 😉

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

До края на 2022 г. всички, пътуващи с влак, ще могат да си резервират билет и през мобилно приложение

 

До шест седмици сайтът на БДЖ за онлайн покупка на билети ще работи обновен и надграден. Това обяви министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев.

До края на годината билети за влак ще се купуват и през мобилно приложение за операционните системи iOS и Android. За повече удобство на всички пътуващи, апликацията ще позволява закупуването на билети за няколко вида транспорт – метро, влак и автобус.

От транспортното министерство съобщават че работят върху интегриране на системите, така че приложението да позволява резервация на билет за пътуване например от столичния квартал „Обеля“ до Слънчев бряг.

Планира се пристигането на най-новите вагони и локомотиви, закупени със средства от Плана за възстановяване и устойчивост да съвпадне с обновяването на железния път.

https://novavarna.net/2022/02/17/бдж-въвежда-промяна-предлага-ново-удо/

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Пуснаха ли нощните влакове между Истанбул и София? Онези, които през март 2020 спряха заради пандемията? 

 

Аз последно миналото лято бях питала в офиса на Гурко и ми бяха казали, че още няма. Сега гледам на сайта на БДЖ, обявени са само линии до Румъния. В същото време мой познат от Испания се кълне, че проверил и имало влакове, мисли да пътува м. май. Да не съм пропуснала нещо?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Засега все още не са възстановени влаковете между София и Истанбул, но вече се водят преговори в тази насока

https://www.bdz.bg/bg/a/rkovodstvata-na-bdzh-i-tcdd-tasimacilik-as-diskutirakha-podobryavaneto-na-svmestnoto-strudnichestvo

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 7 часа, master_of_germs каза:

Засега все още не са възстановени влаковете между София и Истанбул, но вече се водят преговори в тази насока

https://www.bdz.bg/bg/a/rkovodstvata-na-bdzh-i-tcdd-tasimacilik-as-diskutirakha-podobryavaneto-na-svmestnoto-strudnichestvo

Като чета статията, оставам с впечатлението, че до май месец няма да е възстановена линията, защото "следващата планирана среща ще бъде осъществена през юни в Истанбул". Освен, ако делегацията не пътува до там с влака... 🙂 Тези дни ще гледам да мина през офиса на Гурко да разпитам.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

От 25 април се възстановява движението на международния влак, който пътува между София и Истанбул. Това става ясно, след като ръководствата на Българските държавни железници (БДЖ) и турските железници (TCDD) се договориха влакът отново да започне да пътува преди началото на летния сезон, съобщиха от пресцентъра на транспортното министерство. 

 

Международният влак от Истанбул ще потегли с час на заминаване 22:00 ч. на 25 април и ще пристигне на Централната гара в София в 9:35 ч. В обратната посока от София към Истанбул влакът ще замине по разписание в 18:30 ч. на 26 април и ще достигне крайната си дестинация в 7:00 ч.

 

Източник БТА: https://bta.bg/bg/news/bulgaria/250698-vazstanovyava-se-dvizhenieto-na-mezhdunarodniya-vlaka-ot-istanbul-do-sofiya

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.