Прескочи до съдържание

Болоня за 3 дни през януари


Христиан

Препоръчани мнения

За мен няма причина да спите извън стария град. Заведенията са супер добри, но ако сте през уикенда е хубаво да имате резервация за тях. Цяла Болоня ходи да обядва и вечеря навън и навсякъде е пълно.

Миналата година бях там края на ноември и тогава имаше концерт за запалване на коледната украса. Има и голяма елха. Не е като в северните страни, но градчето е младежко и е много приятно. Има и базари, но не са впечатляващи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Никак не ми се иска да правя предварително резервация :) Аз трябва да огладнея, да реша какво ми се яде, после да търсим заведение... много подредено ми идва да избирам предварително час и място.

Ще видим, може и да се пречупя.

Миналата година видяхме пищната коледна украса на Хонг Конг. Тогава си реших, че следващия път искам да я видя в Европа, а и с коледни базари, дух и аромати. Гледах, гледах всякакви немски градове и билети, опитах да се насиля да посетя Англия и сестра ми, а накрая взехме за Болоня, защото само в Италия градовете ме привличат.

Връзка към коментар

Да казвам ли нещо за Болоня или да не казвам? :)

 

Зимата не знам как е, но лятото има страхотна атмосфера по улиците. Артистично е. Много ме изкефи как пият на улицата вино в стъклени чаши. Историческият център е стилен: има от каменните фасади, които напомнят на средновековието или на Тоскана. Кой както иска да си го асоциира...

 

От друга страна е монументален град с грандиозни църкви и със сгради в топли нюанси с вътрешни дворове. В това отношение има прилика с Рим.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Казвай, щом не си си написал в блога за Болоня :) Или поне аз не намерих, само за останалите градове в областта. 

 

На мен на снимка църквите не ми приличат на тези в Рим. Там можех само тях да си обикалям.

Иначе вино и аз бих си пила на улицата, но подозирам, че ще ми е малко студено. В Чинкуе Тере лятото имаше хора, кито привечер пиеха вино и ядяха брускети и разни мезета, разположени на една скала с убийствена гледка. Много им завидях за предвидливостта тогава, защото бях умряла от глад, а не исках да си развалям вечерята. 

Връзка към коментар

Болоня през зимата е супер! Събота и неделя централната улица е пешеходна, а на площада винаги има някакво събитие. Няма да ви е скучно. И без резервации става да се намери хубаво място за ядене и пиене. Тя Болоня нали е "тлъстата"! Освен това, тук е най-стария университет. Пълно е с млади хора, които осигуряват младежкия дух на града. 

Редактирано от clete
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Миналата есен бяхме точно за уикенд. За мен лично основна забележителност е университетът и най вече залата с учебната маса. А гербовете по стените на родове на преподаватели носят особен академичен дух. Жив, младежки град. Изкачването на кулата Азинели е препоръчително сутрин, до към 11 най-късно, защото стълбите са тесни и става много бавно.

Връзка към коментар

Да казвам ли нещо за Болоня или да не казвам? :)

 

Зимата не знам как е, но лятото има страхотна атмосфера по улиците. Артистично е. Много ме изкефи как пият на улицата вино в стъклени чаши. Историческият център е стилен: има от каменните фасади, които напомнят на средновековието или на Тоскана. Кой както иска да си го асоциира...

 

От друга страна е монументален град с грандиозни църкви и със сгради в топли нюанси с вътрешни дворове. В това отношение има прилика с Рим.

IMG_1533.JPG

 

И на мен ми направи силно впечатление този факт. Навсякъде имаше извадени столове, дивани, щайги, пейки, пиеше се вино и се слушаше музика.

Връзка към коментар

Здравейте :)

Има ли причина да спим извън стария град? Видях доста препоръки за хотели около гарата, но ние май няма да излизаме от Болоня. 

Винаги много ни харесват фри туровете на градовете, има ли такива в Болоня?

Някой освен Сънчо да е ходил в Dozza? С обществен транспорт? На снимки изглежда доста свежо, нестандартно и ми допада, но не знам при толкова малко време и къс светъл ден, дали да включвам и това пътуване

Lindt :) ние на път за Япония ще останем в Болоня два дни. Пристигаме на 30 октомври в 7,30 сутринта и пътуваме на 1 ноември в 9 часа. Ще бъдем в този хотел в центъра на Болоня, до пиаца Маджоре. Като за хотел в най-хубавата част на Болоня цената му е добра. Не съм гледал през Румбо, ММТ и други сайтове за намаления. Резервирах директно през неговия сайт. 

Намерих един много приятен фри пешеходен три четири часов тур на забележителностите и направех програмата ни по него. Ето, може да ти бъде полезен и на теб. Трябва обаче да си го разпечаташ файла, защото описанието на пешеходния тур е на втората страница и е обърнат.

 

mappa456x305eng2.pdf

 

Ето ти  и една туристическа карта с основните забележителности

 

post-662-0-77492300-1475047033_thumb.jpg

 

И на мен много ми се ходеше до Dozza, но няма добър транспорт до там. Разстоянието е само 40 км., а за да отидеш трябва да смениш няколко автобуса или влак и автобуси. И излиза над два часа пътуването. Затова предпочетох да заложа в програмата ако е хубаво времето еднодневен трип до Сан Марино. С влак до Римини за  час, час и малко, и 10 евро, и от там около 50 мин. с автобус и 5 евро до Сан Марино. 3-4 часа са достатъчни за разглеждане на основните неща

За ресторантите не се притеснявам, че няма да намерим места, защото само в трипадвайзър видях, че са над 1300. Все ще има две свободни местенца в някоя кръчма :lol:

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Линд, ние бяхме миналата година почти по твоето време - 11-12 декември предколедно в Болоня и беше много хубаво. Имаше атмосфера, не беше много студено, имаше коледно базарче с типичното печено прасенце-руло и въобще никак не съжалявам. Спахме в този хотел  https://www.booking.com/hotel/it/ilguercinobologna.bg.html?aid=368032;label=gog235jc-hotel-XX-it-albergocentrale-unspec-bg-com-L%3Abg-O%3AwindowsSxp-B%3Achrome-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Asalo;sid=8ab0a9b4a435de76a807df9b8de254cc

близо е до центъра, до гарата /не сме ходили до гарата, нямаше нужда с такси до хотела беше по-евтино, отколкото с автобус до гарата/ , като излезеш от уличката и си на главната улица , крачиш си надолу и си пееш. Хотела се оказа едно бижу като атмосфера, стаи, излъчване, че и закуска. Тогава обаче не беше скъп, а сега гледам едни цениии, па и четиризвезден станал. Както и да е. За забележителностите са казали, аз освен да ти пожелая весело изкарване, пък и на мен ми се приходи пак :lol:  :lol:  :lol:  .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Lindt :)

...

Намерих един много приятен фри пешеходен три четири часов тур на забележителностите и направех програмата ни по него. Ето, може да ти бъде полезен и на теб. Трябва обаче да си го разпечаташ файла, защото описанието на пешеходния тур е на втората страница и е обърнат.

 

attachicon.gifmappa456x305eng2.pdf

 

Ето ти  и една туристическа карта с основните забележителности

 

attachicon.gif3. Bologna-centro-Map.jpg

 

....

Роже, благодаря :) Малко се затруднявам с твоя файл, отваря се наопаки втора страница, но ми изглежда като карта с описание на определени обекти. Аз си мислех за едни добри хора, които те развеждат из града, показват ти основните неща, разказват ти и заплащането е под формата на бакшиш. Предполагам им плащат и разни заведения, в които са препоръчали да седнеш, но в Сплит например ни предложиха наистина страхотно място и не ме интересуваха подбудите на екскурзоводката. 

Което пък ми напомни, че за пореден път гледам кулинарни турове и ще ми простите наивния въпрос, но някой ходил ли е? Какво представлява? Интересно ли е? 

Някъде из темите имаше и препоръка за ходене до място, на което правят пармезан, това какъв вид тур е?

 

За Сан Марино - не ме блазни, струва ми се, че сезонът не е подходящ. И коли не ни се гледат, и мозайки, та не знам какво точно ще правим втория ден, освен да ядем. Изрисуваните сгради из Dozza си остават най-интересни за мен, ще ми бъде план Б, ако ни доскучае в Болоня.

Всъщност без да гледам географска карта, за което се извинявам, в района има ли място, заобиколено от красиви снежни върхове и въобще такива тематични зимни гледки?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.