Прескочи до съдържание

Болоня за 3 дни през януари


Христиан

Препоръчани мнения

Доброутро! (или добър ден/добър вечер, ако четете това по друго време;)

 

Оказва се, че Болоня е доста популярна туристичеса дестинация през януари - аз също пристигам на 17-ти, и я напускам на 20-ти. Само че ще бъда самичък - когато си взех билетите имах надежда, че все някой ще се навие да отидем заедно - все пак: страшно евтини билети, близка и безопасна дестинация, само за 4 дни (с пътя), пица! ...но уви, никого не успях да впечатля с това, и сега ще си ходя сам:) 

 

Обмислям да използвам единия си ден за еднодневна екскурзия до Сан Марино.. Заех се да проуча как стои въпросът с транспорта, и какво да видя: от Болоня до Римини си има редовен, и евтин (за италианските стандарти) автобус, но после? Rome2rio ми дава само една възможност - такси, което излиза 26-30 евро, и то - в едната посока:Х Тема в този форум ме препраща към сайт за билети, но въпреки слабият ми италиански, там не открих връзка до Сан Марино; статия в интернет твърди, че мога да хвана автобус 72, на всеки час, 9 евро... Според сайта visitsanmarino.com също има редовни автобуси (5 евро), така че се надявам щом стигна в Римини да се справя.. стискайте палци:)

Връзка към коментар

Първа страница на темата за Италия. Цитат от магеланския пътеводител за Емилия-Романя...

 

Римини - Сан Марино. Има две разписания според сезона. Едното и друготоСпирката в Римини, откъдето тръгва автобуса, следващата спирка срещу ж.п. гарата в Римини и спирката в Сан Марино. 5 евро в посока на човек. Цената е една и съща предварително, или от шофьора.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

...

Обмислям да използвам единия си ден за еднодневна екскурзия до Сан Марино.. Заех се да проуча как стои въпросът с транспорта, и какво да видя: от Болоня до Римини си има редовен, и евтин (за италианските стандарти) автобус, но после? Rome2rio ми дава само една възможност - такси, което излиза 26-30 евро, и то - в едната посока:Х Тема в този форум ме препраща към сайт за билети, но въпреки слабият ми италиански, там не открих връзка до Сан Марино; статия в интернет твърди, че мога да хвана автобус 72, на всеки час, 9 евро... Според сайта visitsanmarino.com също има редовни автобуси (5 евро), така че се надявам щом стигна в Римини да се справя.. стискайте палци :)

Аз съм писала за нашето пътуване в темата Римини и околността.

Можете да погледнете и в нея.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 страшно евтини билети, близка и безопасна дестинация, само за 4 дни (с пътя), пица! ...но уви, никого не успях да впечатля с това, и сега ще си ходя сам :)

 

Магелански пътеводител. Имаш много опции къде да ходиш от Болоня. За Сан Марино имай предвид времето, да не "удариш януарска греда". В смисъл ако е мъгливо или вали, се губи голяма част от преживяването. Сан Марино без гледка?  

 

За региона пиците не са характерни, така че не очаквай много в тази насока.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Точно това са и моите притеснения и размишления в момента във връзка с времето. Например, ако се изкача до Сантуариото в Болоня и има мъгла, голяма част от общото впечатление ще се помрачи. Пътувам в края на декември и се подготвям за всякакви ситуации. Риск печели, риск губи. Отивам пък каквото ще да става.

Още се чудя и кой от близките градове да посетя. Избор голям, но ако вали ще е кофти  :rolleyes:  

Връзка към коментар

Емилия-Романя е доста богат регион на забележителности. За мен градове като Болоня, Равена, Ферара, Парма, Модена са по-впечатляващи от Сан Марино. Така че ако съм за 3-4 дни в Болоня, Сан Марино би отпаднал като опция.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Точно това са и моите притеснения и размишления в момента във връзка с времето. Например, ако се изкача до Сантуариото в Болоня и има мъгла, голяма част от общото впечатление ще се помрачи.

Ако ще се качваш до Сантуариото в Болоня заради гледките си спести ходенето. Красиво е Сантуариото. Гледките не ме впечатлиха, по добре се качи на кулата, ако гледката ти е желанието.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно въпросче леко извън темата. Някой може ли да даде съвет от къде да си поръчам билети за Галерия "Уфици" във Флоренция. На едно място билета ми излиза 20 евро, на друго 16,50. Сега видях някъв съвсем друг сайт, където е 8 евро редовен и 4 евро за лица до 25 год. Предпочитам да го взема предварително, за да не си губя излишно време на опашки там.

Връзка към коментар

Едно въпросче леко извън темата. Някой може ли да даде съвет от къде да си поръчам билети за Галерия "Уфици" във Флоренция. На едно място билета ми излиза 20 евро, на друго 16,50. Сега видях някъв съвсем друг сайт, където е 8 евро редовен и 4 евро за лица до 25 год. Предпочитам да го взема предварително, за да не си губя излишно време на опашки там.

Билети за Uffizi Gallery -  за предварителната резервация на билети има такса.

Преди беше 4 евро, а сега ми се видя 6 евро, но гледах набързо.

Ако отивате сега, извън сезона, може да не купувате билети, а да отидете по-рано сутринта, когато още няма опашки.

Друг вариант е Фиренцекарт, с която се влиза без да се чака.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, на 31.01. летим за Болоня, после с влак до Верона и после пак с влак до Венеция за карнавала. До сега не сме ходили в Италия, надявам се всичко с организацията да мине безпроблемно и после ще разказвам. По принцип не сме планирали нищо специално, освен едно приятно шляене и разпускане от ежедневието :-)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, магеланци!

 

Утре летим. Времето обаче доста ме притеснява. Дали е възможно при натрупване на повече сняг, да отменят полета? Ако това се случи, връщат ли се парите за самолетните билети или изгарят?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Още веднъж в Италия, която мноооого харесвам, но за първи път в Болоня, ще минем и през Модена и Сиена, Флоренция задължително, макар от там да имаме много стресиращи спомени за трафика в централната част, но пък беше през август, сега може би ще е по-спокойно ...

Ще черпя идейки от тук. Благодаря на всички споделящи!  :rolleyes:  :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да разкажа малко от нашето пътуване миналия уикенд. Тъй като Уиз отмениха петъчния полет до Болоня, премаршутирах кацането в Милано/Бергамо. Кацнахме преди 8ч. сутринта, взехме автобуса 1 до Чита Алта/стария град/ за 2,30евро.

post-228-0-52969500-1453898151_thumb.jpg

Направихме една обиколка, дори не сме се разпростирали много, защото беше хладно, много рано и още не работеха всички магазини. Видяхме двете църкви, разбира се, но кулата беше затворена. Хапнахме в една пекарна- много вкусно, както казах форумската пицария беше в ремонт. След това от павильона за вестници на спирката взехме билети  - вече 1,30евро. Слязохме на гарата, купихме си билети до Милано Чентрале  - 5,50евро.

От Миланската гара с метро М3 се придвижихме до Дуомо. Оставихме багажа на гарата - 6евро за всяка чанта. Пред Катедралата имаше огромна опашка, която ме отказа да влизаме.

post-228-0-27950500-1453898227_thumb.jpg

Разходихме се наоколо по познатите забележителности, стигнахме пеша до Кастело Сфорцеско, от задната страна откъм парка, наляво и се озовахме на гара Кордона. По трамвайната линия стигнахме до Санта Мария дела Грацие. Имахме закупени билети за 15ч. и имахме време за обяд. В едно уж приятно заведение ни сервираха по една шепа спагети за дъщерите ми и не лоша салата за мен. Втрещих се като видях накрая сметката - 5,50евро за кола х 3бр., лошо ми стана! Да бяха пили аперол поне  :P

В 14,45ч бяхме по изискване пред входа за Тайната вечеря. Пуснаха ни. Самото влизане е доста интересно - цялата група 25 човека за този час ни пуснаха в помещение  между две врати. После - отваря се следващата и така влизаш в трапезарията на манастира и отдясно се смайваш от големината и красотата на Леонардовата творба.

post-228-0-38309800-1453898338_thumb.jpg

Изненада ме възможността да се снима. Имахме 15 минути.

След това отново пеша с отбивки за кафе и сладолед стигнахме до Доумото. Понапазарувахме от намаленията наоколо, качихме се на метрото до гарата и от там в Болоня с регионале велоче - 16,40евро. Пътя е 2,40 - 2,50 ч. Бях взела хотел ZanHotel Il Canale без право на отмяна през Makemytrip  и за това се базирахме в Болоня. Много съм доволна от хотела - огромна стая и баня, топло, чисто. Единствено има нужда от смяна на мокет и боядисване на дребни неща, но въобще не ме е подразнило. Супер обслужване! Намира се в пряка на Вия Индепенца, на 10мин. от гарата. Хвърлихме багажа и малко се помотахме до като намерим тратория Валерио trattoriavalerio.com, препоръчана от mililia. Имаше свободна маса и за нула време я напълнихме, буквално с разни вкусотии. За 4 човека  + 1литър вино - 101евро. То и за това и в събота се върнахме пак тук за вечеря. Мнооого вкусно!

post-228-0-50455100-1453898411_thumb.jpg

В събота в 9,20ч. хванахме пак регионален влак  за 12,10евро и в 11,18ч бяхме във Венеция. Ще го карам без емоционални изляния, щото давам практическа информация този път  :) .

Купихме си единични билети за вапорето  - 7,50евро са вече. Качихме се най-отпред на корабчето и наснимах Канал Гранде до насита.

post-228-0-54310600-1453898934_thumb.jpg

Слязохме на спирката след Сан Марко - S. Zaccaria    и стигнахме площада. Много народ! Строят разни дървени като къщи, сцена, шатри за Карнавала, който се оказа се откри същата вечер. Влязохме в Сан Марко за 5 - 7минути, разгледахме трезора и Пала доро. (музея съм го гледала, а пък девойките не го пожелаха). Кампанилата е затворена до 30.01 - тю язък, пак не ме огря! От тук се отправихме на обиколки из прекрасната Венеция, които в никакъв случай не мога да дам като координати. В Сан Поло се оказахме в по- голямата част от късния следобед и беше много приятно - по-спокойно. Към 16,30ч минахме по страда Нуова и до големия мост по средата й се беше насъбрал народ и много карабинери - оказа се, че тук ще се открие Карнавала между 17,30 и 18ч. Не останахме да гледаме, но няма как - съобразявам се със спътниците. В 17,42 взехме влака за Болоня. 

В неделя денят беше за самата Болоня. Както се знае вия Индипенца става пешеходна през събота и неделя. Намаления 50 - 70% и момичетата пощуряха.  :)  Изтраях ги, какво да ги правя, мое производство са, нищо, че аз мразя да пазарувам. В сградата на Palazzo Re Enzo вдясно от фонтана на Нептун имаше изложение на месни производители. Уважих сирената им. После цял ден обикаляхме из града, единствено Сала Борса не работеше. Успях да чуя орган на меси в Cattedrale Metropolitana di San Pietro, в Basilica di San Petronio и в S. Domenico. И още много други места видяхме, има ги описани и в магеланския пътеводител.post-228-0-84223700-1453899199_thumb.jpg

А това е нещо интересно - прозорец в стената, през който се вижда канала в БолоняНамира се на Via Piella 5

post-228-0-85306900-1453898596_thumb.jpg

Полетът ни беше за 20,50ч. Придвижихме се с такси от гарата  - 20 евро. Полетът закъсня много, но това е друга тема.

Редактирано от clete
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Е, Цлете, радвам се, че траторията на Валерио ви е харесала. Още помня вкусотийте, който ядох там.

Иначе и аз като вас слушах орган в катедралата Сан Пиетро и си бях като на безплатен концерт.

 

 

П.П  Христиане, още чакаме твоят отчет от пътуването. Хайде, бе човек ;) .

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

П.П  Христиане, още чакаме твоят отчет от пътуването. Хайде, бе човек ;) .

 

@mililia, една последна магистърска сесия ме е налегнала. Като мине, ще намеря време да драсна за пътуването с малко снимков материал. :)

 

П.П. Иначе профилната ми снимка е от Болоня, познайте от къде.  ^_^

Редактирано от Христиан
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

ще бъдем в началото на април в Болоня за 3 пълни дни. Изчетох магеланския пътеводител за областта и темите около Болоня и района. Много полезна информация и съм благодарна на всички, които са я споделили. Но имам някои неясноти и въпросчета, на които ще се радвам, ако отговорите. Ще спим в Болоня и гледах хотелите, които се препоръчват в тази и другите теми. Тези, които са в централната част излизат над 200 лв/вечер за стая за трима. Такива ли цени бяха и при вас или трябва да изчакам? По-ниски са цените на хотелите, които са по-далеч от центъра, но незнам дали е редовен градския транспорт. Бихте ли споделили?

Програмата е :

единият от дните да е посветен изцяло на Болоня

другият - на бързите коли. Видях в темите, че до Модена се отива с влак, но не намерих информация как се стига до Маранело. Бихте ли ме ориентирали. Няма да вземаме кола под наем, а ще се движим с обществения транспорт.

третият - смятаме да отидем с влака до Равена.

Видях, че има даден линк на разписанието на гарата в Болоня, но не се ориентирах, тъй като е италиянски. Бихте ли помогнали?

Връзка към коментар
единият от дните да е посветен изцяло на Болоня

другият - на бързите коли. Видях в темите, че до Модена се отива с влак, но не намерих информация как се стига до Маранело. Бихте ли ме ориентирали. Няма да вземаме кола под наем, а ще се движим с обществения транспорт.

третият - смятаме да отидем с влака до Равена.

Видях, че има даден линк на разписанието на гарата в Болоня, но не се ориентирах, тъй като е италиянски. Бихте ли помогнали?

 

Тук са дали информация за шатъл за музея на Ферари от Модена до Маранело. Нещо ми се мотае, че имаше някакъв комбиниран билет с включен транспорт, но не съм много сигурен.

 

Погледни английската версия на сайта на Трениталия, а влаковете са през около половин час.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте,

ще бъдем в началото на април в Болоня за 3 пълни дни. Изчетох магеланския пътеводител за областта и темите около Болоня и района. Много полезна информация и съм благодарна на всички, които са я споделили. Но имам някои неясноти и въпросчета, на които ще се радвам, ако отговорите. Ще спим в Болоня и гледах хотелите, които се препоръчват в тази и другите теми. Тези, които са в централната част излизат над 200 лв/вечер за стая за трима. Такива ли цени бяха и при вас или трябва да изчакам? По-ниски са цените на хотелите, които са по-далеч от центъра, но незнам дали е редовен градския транспорт. Бихте ли споделили?

Програмата е :

единият от дните да е посветен изцяло на Болоня

другият - на бързите коли. Видях в темите, че до Модена се отива с влак, но не намерих информация как се стига до Маранело. Бихте ли ме ориентирали. Няма да вземаме кола под наем, а ще се движим с обществения транспорт.

третият - смятаме да отидем с влака до Равена.

Видях, че има даден линк на разписанието на гарата в Болоня, но не се ориентирах, тъй като е италиянски. Бихте ли помогнали?

 

Погледни този хотел. Бяхме в него по препоръка на @mililia и не съжаляваме въобще. Ние платихме 337 лв. за 3 нощувки със закуски, безплатно анулиране ден преди първата нощувка и плащане на място. Закуските са супер добри, местоположението е перфектно. На 10 мин. от гарата и на 5 мин. от централната улица. Силно препоръчвам! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тук са дали информация за шатъл за музея на Ферари от Модена до Маранело. Нещо ми се мотае, че имаше някакъв комбиниран билет с включен транспорт, но не съм много сигурен.

 

Погледни английската версия на сайта на Трениталия, а влаковете са през около половин час.

Благодаря за посочените сайтове. Започвам да навързвам нещата.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.