Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

С какво може да се предвижим от центъра на Брюксел до летище Завентем, ако гоним полет в 6:20 сутринта. Първият влак тръгва в 4:40, което много не ме устройва. Не е крайно зле като час, ама малко не ми се рискува. Друг вариант?

Преместих тук, че в темата за новини не е най-подходящото място

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Влакът е най-сигурното транспортно средство в Брюксел и околностите. Иначе, през нощта се движи автобус 21, който тръгва от Шуман и бавно и славно стига до Завентем, но не съм на ясно с нощното му разписание. Ако се вярва на сайта на STIB, първият автобус e по-късно от влаковете. Освен това, с влак е само на три спирки и не повече от 15 минути, считано от Централна гара. Автобусът в най-добрия случай отнема около 30 минути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за съветите. Аз запазих все пак този хотел който е най-близо до гара миди, защото ми изглеждаше най-добре за късното пристигане да съм по близо до гарата. Няма да съм сама, с една приятелка и двете и деца. Ще имаме 3 нощувки там , а после с влак до Париж. Влака на thalys също тръгва от миди така че няма да обикаляме с багажа много.


Някой пътувал ли е с този късен полета на ryanair който е от 21.10 и пристига в Брюксел в 22.50 ? Четох в темите че закъсняват сутрин, та ако има някой опит с късния да каже.

Връзка към мнение

Някой пътувал ли е с този късен полета на ryanair който е от 21.10 и пристига в Брюксел в 22.50 ? Четох в темите че закъсняват сутрин, та ако има някой опит с късния да каже.

Пътувала съм с късния полет миналия октомври, като откиха линията. Кацна си нормално.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще пътувам по работа в Брюксел, която е само няколко часа и за това ще отидем семейно - съпруга и 2 годишно дете, където ще прекараме 4 дни. Никога не съм бил в града, само съм го виждал от влака и нямам представа къде може да се отседне. От написаното до тук разбирам, че отсядане в района на гара Миди, не е желателно, но това си го знам по принцип. Може ли да ми препоръчате свестни райони на града където можем да отседнем семейно? Вероятно ще наемем апартамент от airbnb, но няма да се разсърдя и на други препоръки.

Връзка към мнение

Направих голям гаф. Разменила съм имената на билетите за влака на thalys децата съм написала на билетите за възрастни а на възрастните на детските билети. С различни цени са. Не знам какво да правя? билетите за възрастни са no-flex. Мислите ли, че ще е проблем като ще пътуваме заедно ?

Връзка към мнение

Тъй като лаптопа, който използвам в момента ми върти номера, не мога да копирам разни теми и линкове, ще те насоча към Магеланския пътеводител за Брюксел, в който има раздел "Къде да отседнем". http://magelanci.com/topic/5914-брюксел-магелански-пътеводител/

 

Там съм изброила читавите райони на града.

 

Мое лично предпочитание е Watermael-Boitsfort, но предполагам че там ще е по-скъпичко. Иначе е доста комуникативно място.

IVETA M, нямам никакъв опит с тези влакове. Надявам се да има хора, които да споделят опит и мнение.

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Направих голям гаф. Разменила съм имената на билетите за влака на thalys децата съм написала на билетите за възрастни а на възрастните на детските билети. С различни цени са. Не знам какво да правя? билетите за възрастни са no-flex. Мислите ли, че ще е проблем като ще пътуваме заедно ?

 

Последно пътувах с Талис преди две години и по някакви бегли спомени, мисля че при настаняването няма паспортна проверка. Влизаш, сядаш и кондуктора по някое време минава за проверка на билетите. Ще пътувам с Талис на 24 Май и ако твоето пътуване е след това мога да споделя, ако някой друг не се изкаже по компетентно.

 

Тъй като лаптопа, който използвам в момента ми върти номера, не мога да копирам разни теми и линкове, ще те насоча към Магеланския пътеводител за Брюксел, в който има раздел "Къде да отседнем". http://magelanci.com/topic/5914-брюксел-магелански-пътеводител/

 

Там съм изброила читавите райони на града.

Пътеводителя го четох предварително и се насочих точно към районите, които бяха описани. Не изказах съображенията си поради които се чудя над настаняването. Не искам да звучи неприлично, но определено не ми харесват райони с предимно емигрантски общности, като африканци, араби, индийци или пакистанци, заради компактността и затвореността на групите им, които нямат поведението на европейците. Бил съм в такива райони и никога не ми е било комфортно да вляза в магазина и вътре да съм единствения европеец. Пребивавал съм в Тотнъм в Лондон и се е случвало минавайки по улиците да не се чувствам сигурен. Сега нещата са по сложни заради семейството ми, така че нека обобщя. Бих се вслушал в съвет за райони с население, което предимно не е от емигранти. Ясно е че емигрантите в Брюксел са половината и повече население, но не искам да попадна в район, който е населен предимно от афганистанци.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Щастливеца

Последно пътувах с Талис преди две години и по някакви бегли спомени, мисля че при настаняването няма паспортна проверка. Влизаш, сядаш и кондуктора по някое време минава за проверка на билетите. Ще пътувам с Талис на 24 Май и ако твоето пътуване е след това мога да споделя, ако някой друг не се изкаже по компетентно.

 

Пътеводителя го четох предварително и се насочих точно към районите, които бяха описани. Не изказах съображенията си поради които се чудя над настаняването. Не искам да звучи неприлично, но определено не ми харесват райони с предимно емигрантски общности, като африканци, араби, индийци или пакистанци, заради компактността и затвореността на групите им, които нямат поведението на европейците. Бил съм в такива райони и никога не ми е било комфортно да вляза в магазина и вътре да съм единствения европеец. Пребивавал съм в Тотнъм в Лондон и се е случвало минавайки по улиците да не се чувствам сигурен. Сега нещата са по сложни заради семейството ми, така че нека обобщя. Бих се вслушал в съвет за райони с население, което предимно не е от емигранти. Ясно е че емигрантите в Брюксел са половината и повече население, но не искам да попадна в район, който е населен предимно от афганистанци.

 

 

Ако питаш мен разгледай Брюксел за един ден и се насочи към Брюж и Гент . Изключителни места , на който ще се чувстваш много по-уютно и спокойно спрямо столицата.

Връзка към мнение

Е, точно затова съм препоръчала някои от районите, в които считам че няма толкова много емигранти.

 

Ако не си съгласен с мнението ми, няма проблем. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последно пътувах с Талис преди две години и по някакви бегли спомени, мисля че при настаняването няма паспортна проверка. Влизаш, сядаш и кондуктора по някое време минава за проверка на билетите. Ще пътувам с Талис на 24 Май и ако твоето пътуване е след това мога да споделя, ако някой друг не се изкаже по компетентно.

АЗ ще пътувам на 19 юни, ще чакам информация. Благодаря.

Редактирано от IVETA M
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Имам един бърз въпрос - ако си купя уикенд билет /за един ден, отиване-връщане/ Брюксел - Брюж, дали ако реша да разгледам Гент час.-два в една от двете посоки ще е проблем? Общо взето почти няма вероятност да искам да го направя, тъй като ще искам да поразгледам Брюж доволно, но все пак ... Ей така, да си знам опциите. Помня, че някъде беше дискутирано нещо подобно, но май до никакъв конкретен отговор не се стигна?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , luba_rizova каза:

Имам един бърз въпрос - ако си купя уикенд билет /за един ден, отиване-връщане/ Брюксел - Брюж, дали ако реша да разгледам Гент час.-два в една от двете посоки ще е проблем? Общо взето почти няма вероятност да искам да го направя, тъй като ще искам да поразгледам Брюж доволно, но все пак ... Ей така, да си знам опциите. Помня, че някъде беше дискутирано нещо подобно, но май до никакъв конкретен отговор не се стигна?

От дискусиите тук, поне когато аз пътувах -ноември 2016, стигнах до извода , че по -скоро не .Има вариант да си доплатиш още евро-две и тогава може с прекъсване да пътуваш(друг тип билет е, или два отделни за отделните отсечки). Другата опция беше -ако не мине контрола до Гент, слизаш, разглеждаш и продължаваш за Брюж(или обратното). В интерес на истината, аз като пътувах с такъв билет Брюксел-Брюж не мина никаква контрола и в двете посоки, но все пак не препоръчвам такъв риск...

Връзка към мнение

Истината е, че и аз нямам опит в подобен род пътувания, нито съм намирала коментари някъде.

Не съм убедена, че ще ти стигне времето да разгледаш и двата града в рамките на един ден (освен ако не го направите сравнително на бързо и пътуването ви да е през летните месеци, когато дните са доста по-дълги от колкото в България)

Връзка към мнение
Преди 1 час, luba_rizova каза:

Имам един бърз въпрос - ако си купя уикенд билет /за един ден, отиване-връщане/ Брюксел - Брюж, дали ако реша да разгледам Гент час.-два в една от двете посоки ще е проблем? Общо взето почти няма вероятност да искам да го направя, тъй като ще искам да поразгледам Брюж доволно, но все пак ... Ей така, да си знам опциите. Помня, че някъде беше дискутирано нещо подобно, но май до никакъв конкретен отговор не се стигна?

Най-добре е да купиш билета (билетите) на гише и да им кажеш, че искаш да слезеш в Гент и след няколко часа в същия ден да продължиш пътуването си за Брюж, след което да се върнеш обратно в Брюксел. Те ще ти кажат кой вариант за билети е най-добър.

Може да е уикенд билет за Брюксел - Гент и Брюж - Брюксел, (т.е. билетът да е двупосочен Брюксел Брюж, но на отиване да си слезнеш в Гент) и друг за Гент - Брюж ( или съответно обърнато ако на връщане слизаш в Гент).

Не всеки уикенд мисля има уикенд билети, главно е по празници, ваканции и лятото. Може и да греша, трябва до потърся, защото променят условията от време на време.

Връзка към мнение
Преди 1 час, zon каза:

 

Не всеки уикенд мисля има уикенд билети, главно е по празници, ваканции и лятото. Може и да греша, трябва до потърся, защото променят условията от време на време.

 

Weekend Ticket

Има и T&C , обаче само на фернски и холандски. 
там чета следното:

Цитат

QUE PERMET MON BILLET ? 
PUIS-JE FAIRE UNE HALTE DURANT MON VOYAGE ?
Oui. Vous pouvez interrompre votre voyage dans n’importe quel(le) gare ou point d’arrêt situé(e) sur l’itinéraire le plus court en kilomètres, et ce, dans le sens de votre destination.

което аз разбирам така:
Какво позволява моят билет?
Мога ли да правя прекъсване на моето пътуване? 
Да, може да прекъснете вашето пътуване на произволна гара или спирка, намираща се на най-краткото трасе в километри и в посока на вашата дестинация. 

 

Т.е. на въпроса на @luba_rizova - ако пътуваш Брюксел - Брюж, то по най-късия маршрут се минава през Гент и следователно според тези условия би трябвало да можеш да направиш стоп в Гент и да продължиш.
(Аз в такива случаи обикновено си разпечатвам съответната клауза от условията, за всеки случай)

Иначе и аз като Любина смятам, че не е удачно в един ден да се разпиляваш и на двете места, по-добре само Брюж! 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Повече информация относно условията на уикенд билета:

 

http://www.belgianrail.be/nl/vervoersbewijzen/biljetten/~/media/17CFCE64A83F4949BE2B9C9D74351009.ashx

 

 

MAG IK MIJN REIS ONDERBREKEN?

Ja. U mag uw reis onderbreken in om het even welk station of stopplaats dat/die zich op de kortste reisweg in kilometer bevindt, en dit in de richting van uw bestemming.

 

Мога ли да прекъсна пътуването си?

Да. Можете да прекъснете пътуването си на всяка гара или място, където се спира, която се намира на най-краткия в километри път, и това в посока на Вашата дестинация.

 

http://www.belgianrail.be/nl/klantendienst/vervoersvoorwaarden/~/media/75B4733FB7454D939BA6C56D84F232BC.pdf

 

Art. 101. Weekendbiljet

§4. Reisonderbrekingen zijn niet toegestaan.

 

Член 101. Уикенд билет

§4. (stopovers) Престоите и последващите продължения на пътуването не са позволени

 

http://www.belgianrail.be/nl/klantendienst/faq/terminologie.aspx

Reisonderbreking

Er is sprake van reisonderbreking wanneer de reiziger de eerste aansluitende trein, die hem het vlugst ter bestemming kan brengen, vrijwillig laat voorbijrijden.

 

Престой

За престой става въпрос, когато пътникът позволи доброволно да пропусне (да не се качи на) първия свързващ влак, който ще го закара най-бързо до (крайната) дестинация.*

 

*Давам пример: пътувам от Алст до Кортрейк през Гент, там трябва да се прекача. На гарата в Гент трябва да взема първият/вторият (ако не мога да тичам да речем) влак, който отпътува за Кортрейк.

 

http://www.belgianrail.be/nl/klantendienst/vervoersvoorwaarden/~/media/75B4733FB7454D939BA6C56D84F232BC.pdf

 

страница 140 Календар с валидните дати на уикенд билетите

 

в синьо-лилаво валидни от 19 часа

в розово-кафяво валидни без ограничение на часа

 

През официалните празнични дни, дълги уикенди (мостове) уикенд билетите са валидни и за тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

 

Weekend Ticket

Има и T&C , обаче само на фернски и холандски. 
там чета следното:

което аз разбирам така:
Какво позволява моят билет?
Мога ли да правя прекъсване на моето пътуване? 
Да, може да прекъснете вашето пътуване на произволна гара или спирка, намираща се на най-краткото трасе в километри и в посока на вашата дестинация. 

 

Т.е. на въпроса на @luba_rizova - ако пътуваш Брюксел - Брюж, то по най-късия маршрут се минава през Гент и следователно според тези условия би трябвало да можеш да направиш стоп в Гент и да продължиш.
(Аз в такива случаи обикновено си разпечатвам съответната клауза от условията, за всеки случай)

Иначе и аз като Любина смятам, че не е удачно в един ден да се разпиляваш и на двете места, по-добре само Брюж! 

 

Можеш да прекъснеш пътуването (не си длъжен да пътуваш до края, може да ти стане лошо например), но не можеш да го продължиш след 'престой' (stopover EN). Ако само сменя влаковете в Гент, и хване първият наличен влак за Брюж, да може. Не може ако престои по-дълго на гарата в Гент или в Гент.

Това за специално за уикенд билета.

Връзка към мнение

Сега погледнах, че общите условия са издание 2015 година. NMBS са си опростили общите правила и са ги направили по-приятелски ориентирани към клиентите. Направили са наръчник резюме от 22 страници вместо стария 250 страници.

 

Има по-подробна информация за условията при всеки един от специфичните продукти.

 

Статия за новите условия, които са в сила от 1 февруари 2017:

 

http://www.hln.be/hln/nl/957/Binnenland/article/detail/3067565/2017/01/30/NMBS-wordt-wat-klantvriendelijker.dhtml

 

"Reizigers die vanuit Brussel naar Brugge willen reizen, met een reisonderbreking te Gent-Sint-Pieters, betaalden eerder 15,60 euro. Nu betalen zij gewoon de prijs van een rechtstreeks traject naar Brugge (14,30 euro)."

"Пътниците, които искат да пътуват от Брюксел към Брюж, с престой на гара Синт Питърс в Гент, преди плащаха 15,60 евро.

Сега те плащат обикновената цена на един директен маршрут към Брюж  (14,30 евро)."

 

http://www.belgianrail.be/nl/vervoersbewijzen/biljetten/~/media/17CFCE64A83F4949BE2B9C9D74351009.ashx

 

В условията за ползване на уикенд билет никъде не се споменава 'престой (reisonderbrekingen stopovers)', следователно не би трябвало да са забранени, защото в старият вариант изрично са забранени при уикенд билетите.

Също така в новите Общи условия резюме от 22 страници, също никъде не се споменава думата 'престой'.

 

 

Според мен би трябвало да можете да пътувате с уикиенд билет до Брюж с престой в Гент. Но най-добре е да закупите на гише билетите и да питате може ли да имате престой в Гент и след това да ползвате същия билет за да достигнете до Брюж.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 42 минути , zon каза:

Можеш да прекъснеш пътуването (не си длъжен да пътуваш до края, може да ти стане лошо например), но не можеш да го продължиш след 'престой' (stopover EN).


Странно - защото тогава се прави уговорката, че трябва да е "на гара по най-късото трасе"?  Ако пътувам от Брюксел за Брюж, как бих могъл да сляза на гара, която не е по това трасе?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Фил каза:


Странно - защото тогава се прави уговорката, че трябва да е "на гара по най-късото трасе"?  Ако пътувам от Брюксел за Брюж, как бих могъл да сляза на гара, която не е по това трасе?

Това за 'как бих могъл да сляза на гара, която не е по това трасе?' не знам дали го разбрах добре.

 

Можеш да хванеш от Брюксел влак до Гент (просто да няма директен влак до Брюж в момента) и от Гент да хванеш друг влак до Брюж

с един билет.

Не можеш да стигнеш от Брюксел до Брюж през Антверпен например, защото не е най-краткия път в км.

 

Преди имаше директен влак от моя град до Кортрейк, можех да пътувам с един билет директно до Кортрейк или с прекачване в Гент. Сега няма директен влак и е само с прекачване.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, аз като видях, че по принцип е с прекачване в Гент си казах - А какво, ако нещо ми се приходи до тоалетната например или нещо друго се случи и изпусна първия възможен влак за Брюж? Да не би да ми гори билета... А и изрично пише, че нямат час билетите, та за това се замислих. Иначе, както казах още отначало, почти сигурно е, че упражнението няма да го правим, защото ще ни дойде много за ден, а не обичаме да препускаме като луди. За датата, за която ми трябва, ми излезе ,че има уикенд билет. Както и да е , де, поне се разнищи казуса в дълбочина :ok:

Редактирам се да добавя нещо - преди доста години при пътуване пак до Брюксел /май от Мехелен/, поисках на гишето двупосочен билет, като се опитах поне три пъти да обясня какво имам предвид. Уж купих билетите, но се оказа навръщане /тогава бях млада, зелена, не гледах нещата/, че са ми продали два единични билета в една посока, та трябваше да плащам наново. Та, малко се притеснявам да купувам на гише, още повече във френскоговрящия Брюксел. Ако съм сигурна, че ще ме разберат, че искам уикенд билет точно до Брюж, не бих се занимавала с он лайн плащане.... Някой дали има идея как е на гарата и разбират ли поне малко английски /на централната гара в Париж не знаеха и бъкел английски например/

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , luba_rizova каза:

Да, аз като видях, че по принцип е с прекачване в Гент си казах - А какво, ако нещо ми се приходи до тоалетната например или нещо друго се случи и изпусна първия възможен влак за Брюж? Да не би да ми гори билета... А и изрично пише, че нямат час билетите, та за това се замислих. Иначе, както казах още отначало, почти сигурно е, че упражнението няма да го правим, защото ще ни дойде много за ден, а не обичаме да препускаме като луди. За датата, за която ми трябва, ми излезе ,че има уикенд билет. Както и да е , де, поне се разнищи казуса в дълбочина :ok:

Те билетите по принцип си нямат часове. само ден/дата.

За прекачване си има толеранс, още повече, че влаковете често имат закъснение, особено в пикови моменти. Често се случва следващият влак по разписание да дойде преди предишният.

 

Има тоалетни във влаковете. И на гарите също, на по-малките гари са безплатни, на по-големите са платени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

 

Мисля, че прегледах повечето теми относно Белгия, но никъде не видях някой да коментира в детайли пътуване с кола под наем. Пътуваме със семейството ми (2 деца на  10 и 14г) на 8 Юни сутринта с Wizz (билетите в посока бяха по 20 лв) и се връщаме на 11 Юни сутринта и искахме да отделим по един ден в друг град - като гледам Брюж със сигурност, а за другият още не сме решили - Гент или някой град в околните държави - Холандия (Айндховен, Ротердам или друг?) или Франция (Лил ил идруг?). Та въпросите ми са два:

1. Заслужава ли си да взема кола под наем? В момента мога да взема за 90 евро за целият период малка кола, с която можем да обикаляме. Не съм много сигурен, но ми се струва, че ще е по-евтин транспорта с колата, като единственото което ме притеснява е паркирането. Може ли да ми дадете съвет?

2. Добър вариант ли е да се отдели един ден за Брюксел, един ден за Брюж и един ден за друг град? Възможно ли е също да оставяме по наколко часа от трите дни за Брюксел и по този начин да посетим 3 други града? Например на 8-ми в Брюж с отиване/връщане по-рано, след това по същият начин и за другите градове?

 

Благодаря

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.