Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

Около Шарлероа с влак няма какво интересно да се види. Валония е прекрасна за разглеждане, но не съм убедена, че ще ти стигне времето дори и за близки разстояния. Ако ти се пътува до Брюксел, имаш 1 час в посока със шатъла, т.е. имаш на разположение около 4 часа в Брюксел. Не са много, но не са и малко за един бърз поглед на централната му част.

Монс е малък град, който както по-голямата част от градовете във Валония навремето е разчитал на въгледобивната промишленост. След закриване на мините а изпаднал в тежко икономическо състояние. Това е причината там да направят  централното командване на НАТО в Европа (S.H.A.P.E.), но то не е point of interest. Вътре не пускат :) или ако пускат, вероятно е в определени дни и часове. Разположена е в периферията на града.

Иначе, както всички градчета по тези части на Белгия си има център (Grand Place), катедрала... преди две години беше Европейска столица на културата, имаше изложби, концерти.  Църквата им е в готически стил, намираща се в близост камбанария е част от световното културно наследство. На централния площад има приятни кафенета, където да изкараш час. Като за кратка разходка става. :) Ако се интересуваш от изкуството, в Монс е живял Ван Гог, къщата е превърната в музей, като ходих имаше изложба, сега не знам как е.

Аз съм ходила една неделя, центъра беше пълен с мотори, някаква "банда" рокери бяха завзели територията и си беше необичайна гледка, но знае ли човек

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
48 minutes ago, Lyubina said:

Около Шарлероа с влак няма какво интересно да се види. Валония е прекрасна за разглеждане, но не съм убедена, че ще ти стигне времето дори и за близки разстояния. Ако ти се пътува до Брюксел, имаш 1 час в посока със шатъла, т.е. имаш на разположение около 4 часа в Брюксел. Не са много, но не са и малко за един бърз поглед на централната му част.

Монс е малък град, който както по-голямата част от градовете във Валония навремето е разчитал на въгледобивната промишленост. След закриване на мините а изпаднал в тежко икономическо състояние. Това е причината там да направят  централното командване на НАТО в Европа (S.H.A.P.E.), но то не е point of interest. Вътре не пускат :) или ако пускат, вероятно е в определени дни и часове. Разположена е в периферията на града.

Иначе, както всички градчета по тези части на Белгия си има център (Grand Place), катедрала... преди две години беше Европейска столица на културата, имаше изложби, концерти.  Църквата им е в готически стил, намираща се в близост камбанария е част от световното културно наследство. На централния площад има приятни кафенета, където да изкараш час. Като за кратка разходка става. :) Ако се интересуваш от изкуството, в Монс е живял Ван Гог, къщата е превърната в музей, като ходих имаше изложба, сега не знам как е.

Аз съм ходила една неделя, центъра беше пълен с мотори, някаква "банда" рокери бяха завзели територията и си беше необичайна гледка, но знае ли човек

В Брюксел съм ходил много пъти и честно казано предпочитам да отидем на някое ново място за да се разходим, т.к не ми се стои на това малко летище толкова време.  Преди време на друг такъв трансфер ходихме до Намюр, който също не беше нищо особено, но убихме времето до следващия полет. Шарлероа пък съвсем не става....Честно казано, ако Монс има хубав център и се стига бързо ( видях, че има влакове през 20 мин , а пътя от летището с автобуса и влака излиза 1ч и 10 мин в посока) може да отскочим до там да хапнем в някое хубаво кафе или ресторант и да се върнем. Ако няма друго интересно в региона явно това ще е...

 

PS. Сега видях, че флибко пътуват до MARCHE EN FAMENNE , което изглежда доста китно градче (поне на снимки в гугъл). Ако успея да оцеля билетите от 5 евро като ги пуснат може би ще бъде по-добър вариант от Монс, т.к няма да има прекачване, пак е 1 ч пътя, но пък ще излезе далеч по-евтино. Сега смятах, че билетите до Монс и обратно ще излязат по 26 евро на човек и се замислих заслужава ли си за 2-3 часа в градче, в което няма какво да се прави и види кой знае какво....  Lyubina дали си ходила до там, на снимки изглежда доста симпатично?

Другия вариант е да се отиде до Гент пак с флибко, където ще имаме 3 часа , но ми е притеснено, че на връщане автобуса пристига в 15:10 на летището и ако има закъснение ще бъде малко напрегнато за следващия полет , който ни е в 16:55ч.

 

 

Редактирано от Jorro
Връзка към мнение

Не, до това градче/селце не сме спирали :) Имайки предвид, че Намюр не ви е харесал, не знам дали Монс ще ви хареса повече. Е, аз съм пристрастна към Намюр по чисто лични причини и винаги ще ми харесва. :) 

 

Marche en Famenne изглежда малко градче, китно като всички валонски градчета, но не съм убедена, че ще има какво конкретно да се види там, освен да повървите по малките улички с каменна настилка. Със сигурност обаче е много по-добре от "висенето" на летището в Шарлероа.

 

Гент е град, за който 3 часа са много много малко. Но... както обичам да казвам, за да харесаш Белгия (и Брюксел включително) трябва да имаш възможността да я/го видиш по начина, по който съм го видяла аз, а това не винаги е лесно. Същото важи и за Гент. Повечето хора тук не го харесват, или поне не толкова, колкото Брюж. Ето, това е въпрос на лични възприятия и впечатления. 3 часа могат да са 3 досадни безкрайни часа в един белгийски град, могат да са и само миг. :) 

Връзка към мнение
38 minutes ago, Lyubina said:

Не, до това градче/селце не сме спирали :) Имайки предвид, че Намюр не ви е харесал, не знам дали Монс ще ви хареса повече. Е, аз съм пристрастна към Намюр по чисто лични причини и винаги ще ми харесва. :) 

 

Marche en Famenne изглежда малко градче, китно като всички валонски градчета, но не съм убедена, че ще има какво конкретно да се види там, освен да повървите по малките улички с каменна настилка. Със сигурност обаче е много по-добре от "висенето" на летището в Шарлероа.

 

Гент е град, за който 3 часа са много много малко. Но... както обичам да казвам, за да харесаш Белгия (и Брюксел включително) трябва да имаш възможността да я/го видиш по начина, по който съм го видяла аз, а това не винаги е лесно. Същото важи и за Гент. Повечето хора тук не го харесват, или поне не толкова, колкото Брюж. Ето, това е въпрос на лични възприятия и впечатления. 3 часа могат да са 3 досадни безкрайни часа в един белгийски град, могат да са и само миг. :) 

Аз по принцип съм ходил до Гент преди 4-5 години, но не помня почти нищо от там, докато Антверпен и Брюж ги помня много по-добре :)  може би и на мен са ми харесали повече не знам. Като цяло в Белгия си е хубаво навсякъде затова и толкова пъти съм я повтарял при различни пътувания :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Jorro каза:

Аз по принцип съм ходил до Гент преди 4-5 години, но не помня почти нищо от там, докато Антверпен и Брюж ги помня много по-добре :)  може би и на мен са ми харесали повече не знам.

В Гент има и история, и изкуство и легенди.... Наричат го Градът на трите кули :) Очевидно имаш око за Белгия. Наслаждавай се на миговете  там :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой може ли да ми каже кой е най-евтиния начин за придвижване от Шарлероа до Антверпен. Време имаме , търся евтин транспорт...

Връзка към мнение
преди 21 минути , ruwenzogy каза:

Някой може ли да ми каже кой е най-евтиния начин за придвижване от Шарлероа до Антверпен. Време имаме , търся евтин транспорт...

Оги, в колко часа пристигаш там?

Връзка към мнение

Charleroi-Sud до Antwerpen-Central има директна влакова връзка на цена от 15,50€ еднопосочен за възрастен.

 

Като се имат предвид правилата, ако си купите двупосочен цената пада с 30% на човек.

От централна гара Брюксел и от Gare du Midi (където пристигат шатълите от Шарлероа) цената за двупосочен билет за възрастен извън уикенд-билетите е 15,40 €

Следователно, ако успеете да си купите от евтините билети за шатъла до Брюксел, може би това ще ви е по-евтиния вариант за пътуване.

 

За съжаление Flibco нямат директен автобус от летището на Шарлероа до Антверпен.

Допълнителна информация:

"For travelers heading to Antwerp on public transportation, the easiest is usually to take the TEC bus line A from Charleroi Airport to Charleroi Sud train station and then the direct train from there to Antwerpen Centraal. Total traveling time is around two hours with two services per hour.

The Charleroi Airport ticket (code 814) combines the bus and train fare – it is currently €21.40 (€29.60 First Class train) for travel to Antwerp. Buy this ticket from station ticket windows or vending machines – at Charleroi Airport outside the terminal building near exit 2. This combination ticket is NOT available from the bus driver."

 

може да се намери ето на този сайт.

Връзка към мнение
преди 33 минути , Гост каза:

Оги, в колко часа пристигаш там?

Сутринта с УИЗ.

Най-евтино открих - автобус А от летището Шарлероа до гара Шарлероа Юг - 5 евро и после от гара Шарлероа Юг до Антверпен Централ

влак за 15,50 евро. Общо = 20,50 евро. Но имало някакъв вариант от машина на летището комбиниран билет за 19,50 Е

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предстои ми пътуване до Белгия през април. Може и да го пише някъде напред, не съм чел всички коментари, за това кажете: как се стига от Шарлероа до Брюксел?

Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Най-евтино открих - автобус А от летището Шарлероа до гара Шарлероа Юг - 5 евро и после от гара Шарлероа Юг до Антверпен Централ

влак за 15,50 евро. Общо = 20,50 евро. Но имало някакъв вариант от машина на летището комбиниран билет за 19,50

Всъщност, ще ти излезе по-евтино ако успееш да хванеш билетите на шатъла до Брюксел, които са по 5 € и след това си вземеш двупусочни билети за влака Брюксел-Антверпен. Е, може и да ти отнеме малко повече време, но нали казваш, че време имаш.

Връзка към мнение

Да де, но на мен не ми трябват двупосочни билети. а само в едната посока, и понеже става въпрос за по-малко от месец , шатъла до Брюксел за тогава е 17 евро

Връзка към мнение
преди 20 минути , ruwenzogy каза:

Да де, но на мен не ми трябват двупосочни билети. а само в едната посока, и понеже става въпрос за по-малко от месец , шатъла до Брюксел за тогава е 17 евро

С автобус от Брюксел е на цена от 4 евро. Дотам 17те няма как да ги избегнеш... 

Автобуса гледах Тук

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение

17 евро е автобусът от летище Шарльороа до Брюксел само ако се вземе на място. С билет, купен предварително по интернет, цената му е 14 евро, когато са свършили промоционалните от по 5 и 10 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 21.02.2018 г. в 18:23, ruwenzogy каза:

Сутринта с УИЗ.

Най-евтино открих - автобус А от летището Шарлероа до гара Шарлероа Юг - 5 евро и после от гара Шарлероа Юг до Антверпен Централ

влак за 15,50 евро. Общо = 20,50 евро. Но имало някакъв вариант от машина на летището комбиниран билет за 19,50 Е

Задавайки 2 възрастни и една дете на 6 години, сайта на белгийските влакове ми дава безплатно за детето. Това дали е възможно и ако е така да се възползвам за онлайн купуване на билети от Шарлероа Юг до Антверпен Централ, а автобуса да си го взема от Летище Шарлероа до Гара Шарлероа Юг за по 5 евро на човек / за детето не знам.../

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 26 минути , ruwenzogy каза:

Задавайки 2 възрастни и една дете на 6 години, сайта на белгийските влакове ми дава безплатно за детето. Това дали е възможно и ако е така да се възползвам за онлайн купуване на билети от Шарлероа Юг до Антверпен Централ, а автобуса да си го взема от Летище Шарлероа до Гара Шарлероа Юг за по 5 евро на човек / за детето не знам.../

Да, детето пътува безплатно, ако е до 12 години, за автобуса по-всяка вероятност няма да му искат билет (но не съм 100% сигурна).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега разглеждам сайта на TEC (градския транспорт във Валония).  Според тяхната карта има един автобус номер 68, който спира много близо до летището и ходи до гара Charleroi Sud. https://www.infotec.be/fr-be/medeplacer/horaires/ligne.aspx?ligne=C68&titre=68 Charleroi Sud - Zoning Jumet - Gosselies

Билетчето е по 2 евро. Срещу 5 евро за автобус А, който спира точно пред летището.

Карта: charleroi_A1_20juin.pdf

 

Дали някой е пробвал този вариант?

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , master_of_germs каза:

Сега разглеждам сайта на TEC (градския транспорт във Валония).  Според тяхната карта има един автобус номер 68, който спира много близо до летището и ходи до гара Charleroi Sud. https://www.infotec.be/fr-be/medeplacer/horaires/ligne.aspx?ligne=C68&titre=68 Charleroi Sud - Zoning Jumet - Gosselies

Билетчето е по 2 евро. Срещу 5 евро за автобус А, който спира точно пред летището.

Карта: charleroi_A1_20juin.pdf

 

Дали някой е пробвал този вариант?

 

 

Не съм пробвала, но това намерих в един друг форум, когато търсих как да се предвижа до Брюксел.

Re: Из аэропорта Шарлеруа (CRL) в Брюссель

 
Сообщени
На июль 2017г.: шаттл "Аэропорт Шарлеруа-Брюссель" стоил уже 17 евро(!), что сподвигло меня на поиски более экономного варианта.
Итак:
Из окрестностей аэропорта Шарлеруа до Брюсселя(вокзала "Midi-Station" - юг города) можно добраться междугородним автобусом №365а кампании "TEC"( желтые автобусы с надписью"TEC"). Стоимость(я брал билет на 90 минут) - всего 3.5 евро, время в пути около 1 часа. Автобус удобный и чистый, идет с остановками, но достаточно быстро, заезжая в поселки. Что делает поездку только более живописной и интересной.
Расписание автобуса "№365а" можно найти на сайте кампании https://www.infotec.be/en-us/gettingabo ... 0Charleroi
Маршрут из здания аэропорта до ближайшей остановки автобуса №365а "GOSSELIES Avenue des Etats-Unis" можно разделить на две части: выбраться с территории аэропорта, старательно окутанной забором из сетки-рабицы, и сам поход до остановки. На карте ниже я указал 2 маршрута: "А" - длинный, но пройденный лично(40 минут пути) и "Б" - короткий, пройденный другим туристом(20-30 минут).
Главное с чем нужно совладать решив сэкономить на транспорте до Брюсселя - избавиться от паники и не поддаваться толпам, движущимся в основном к шаттлам, кассам и на парковки.
КАРТА выхода из аэропорта Шарлеруа
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 30 минути , master_of_germs каза:

Сега разглеждам сайта на TEC (градския транспорт във Валония).  Според тяхната карта има един автобус номер 68, който спира много близо до летището и ходи до гара Charleroi Sud. https://www.infotec.be/fr-be/medeplacer/horaires/ligne.aspx?ligne=C68&titre=68 Charleroi Sud - Zoning Jumet - Gosselies

 

Това е добра находка, въпросът е, че района на летището е доста ограден и не съм сигурен как и откъде  точно може да се провре човек. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Фил каза:

Това е добра находка, въпросът е, че района на летището е доста ограден и не съм сигурен как и откъде  точно може да се провре човек. 

Според картата на TEC то в тоя участък, където е спирката BOLLAND  на автобус 68, минава и автобус А. Щом автобусите минават, значи би трябвало и пеш да може. Ако ли не, там, където шатълите излизат от заградената територия (ако правилно си спомням от едното ми ходене) също според картата трябва да има спирка на 68.

 

Връзка към мнение

А бе, то и аз бих избрала Гент. Макар че и в Антверпен има какво да се види.

Сега си давам сметка, че почти нищо няма писано за Антверпен, но напоследък съм толкова затрупана от работа, че никак не ми остава време да насътворя нещо.

Връзка към мнение
преди 7 часа, muchachote каза:

Ако трябва да избирам посещение между Антверпен и Гент, кой да избера?

Брюж! :lol: Шегата настрана. На нас наистина Брюж ни допадна най-много, но ако нямам време да отида до Брюж, бих избрала Антверпен. Мен Гент не можа да ме грабне...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.