Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

Ако от снимки и информация в интернет нямам усещането кое измежду две различни места повече би ми харесало, започвам да го вързвам с евентуална възможност да посетя и нещо интересно в близост :)

А иначе - моят избор е Гент, много съм впечатлена от това място и планирам отново да го навестим при първа възможност!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой може ли да ми каже кой е най-добрия начин да се предвижа от Шарлероа до Лювен защото пристигам в 21.15, а до Лювен май има до полунощ влакове от Гара миди.

Гледам до Миди има шатъли тук (https://www.brussels-city-shuttle.com/en/) но от Райън ми предлагат бус да си закупя пак отиващ до миди ама как става с тях нямам идея то разписания няма?

 

Препоръки за да не остана някъде по пътя посред нощ :) ?

 

ПП

Втора малка питанка - Гент или Брюш е по красив, да посетя ще имам половин ден?

 

 

Връзка към мнение
Мирослав Василев
Преди 1 час, 招き猫 каза:

Някой може ли да ми каже кой е най-добрия начин да се предвижа от Шарлероа до Лювен защото пристигам в 21.15, а до Лювен май има до полунощ влакове от Гара миди.

Гледам до Миди има шатъли тук (https://www.brussels-city-shuttle.com/en/) но от Райън ми предлагат бус да си закупя пак отиващ до миди ама как става с тях нямам идея то разписания няма?

 

Препоръки за да не остана някъде по пътя посред нощ :) ?

 

ПП

Втора малка питанка - Гент или Брюш е по красив, да посетя ще имам половин ден?

 

 

Според мен, най-удобно ще бъде с Flibco от летището до Миди и от там с влак. Гледам, че последния влак тръгва в 12:20, а преди това са през 15-20 минути.

Връзка към мнение
преди 2 часа, 招き猫 каза:

Втора малка питанка - Гент или Брюш е по красив, да посетя ще имам половин ден?

Хм, вечният въпрос!

Половината форум е фен на Брюж, другата половина на Гент.

Не знам какво да кажа. Всеки град има собствен дух и очарование и са много различни.

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

А мога ли да ги огледам за един ден? ако не бих избрал този които има повече изторически красиви сгради и такъв в който мога да огледам пеша и да не ползвам рейсове...?

Връзка към мнение

За един ден не е възможно да се разгледат и двата града,но според мен по-добре е да заложиш на Брюж.По-компактен е, и поне ще добиеш впечатление ...и желание да му отделиш повече време в бъдеще. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, 招き猫 каза:

А мога ли да ги огледам за един ден? ако не бих избрал този които има повече изторически красиви сгради и такъв в който мога да огледам пеша и да не ползвам рейсове...?

Ами отговорът на въпроса ти е "ДА" и за двата града.

Брюж е наричан (както и много други градове) "Северната Венеция", старата част на града е цялата в канали, има разбира се и пешеходни зони, малки улички, стари сгради. Там е и единствената статуя на Микеланджело извън Италия. Предлагат се разходки с лодки по каналите.

Гент е по-цветен, с готическа архитектура, и там има канали, но духът на града е различен. Разбира се, по-голям град е, има добре организиран градски транспорт, но основните забележителности са в централната част, на пешеходно разстояние. В Гент е прочутия "Гентски олтар" на братята Ван Ейк. Има си и замък :) ако се интересувате.

Двата града са свързани с добра жп връзка, но все си мисля, че двата за един ден ще е препускане. За Гент има направен много добър пътеводител тук, може да погледнете и да се ориентирате.

  • Браво 1
Връзка към мнение

Имам и аз въпрос: Кое да избера Антверпен или Лювен? Ще е еднодневен трип от Брюксел. Нищо не знам и за двата града, така че изборът е труден.

До тяхсе стига единствено с влак или има и автобусен транспорт?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

До Лювен със сигурност има и автобуси, но са доста по-бавни, пък и ще трябва дълго да обяснявам от къде да го хванеш. Влакът е бърз, удобен и сигурен начин да се стигне и до двата града. Спокойно можеш да си купиш двупосочен билет, няма фиксирани часове, няма значение и какъв влак ще хванеш, дава намаление с около 30% от цената. Влаковете може да хванеш от централна гара.

Лювен е град, който е със студентски дух. Пълен е с млади хора, стари сгради, много кръчми (виж Oude Markt) от всякакъв характер. Твърди се, че Лювен е бирената столица на Белгия.  Е, няма кой-знае-какво за посещение, освен да обикаляш по уличките, ако успееш да откриеш бегинажа, и да се наслаждаваш на атмосферата. В централната част на града е университетската ботаническа градина (ако има интерес, хубаво време и време за губене). Най-старият университет в Белгия и един от най-старите в Европа (все пак, там е учил и Еразъм Ротердамски). Не очаквай обаче да видиш една основна университетска сграда, целият град е университет :)  На централния площад е сградата на общината, която за мен е уникална като архитектура. Времето за пътуване с бързите влакове е около 20 минути в едната посока.

 

Антерпен е значително по-голям, катедралата им е невероятна, до скоро имаше експозиция на Рубенс вътре. Допълнително - замъкът, централния площад, легендата за името на града и статуята, реката, къщата-музей на Рубенс, музея на диамантите (все пак, твърди се че световната столица на диамантите е Антверпен, а не Амстердам), ... има къде човек да си изкара времето. Един сериозен недостатък - много е ветровито и често студено. Пътят с бърз влак е около 35-40 минути в едната посока.

 

Това е съвсем накратко. :) 

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Мога ли да си купя билет за влака отиване и връщане от Антверпен до Мехелен   от гише на гарата с намаление за през уикенда и дали мога да ползвам всеки влак по линията без  да се съобразявам с определени часове?

Връзка към мнение

@Lyubina, благодаря! Може ли да ми кажеш, ако изберем Антверпен, дали от гарата се стига до центъра пешеходно или трябва да търсим автобус? Същия въпрос имам и за Гент, но за там хората бяха писали за някакъв автобус, който ще издиря. Въобще на гарите има ли туристическа информация да ни ориентира какво, къде или да си научим урока от тук?

Понеже съм имала проблеми с неприемане на карти в Холандия, дали и в Белгия се среща подобно неразпознаване на български КК? Всъщност закупуването на билети за влак от автомат, става ли с карти, банкноти и т.н или е само с монети ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@mililia, Централната гара на Антверпен е изключително произведение на архитектурата и е на съвсем пешеходно разстояние от централната част на града. Като излезете от нея, веднага в ляво е кварталът с диамантите, а по широката улица срещу входа на гарата можете да си стигнете до катедралата, Grand Place, там е и търговската зона на града. Само да ви е хубаво времето, ще се забавлявате, сигурна съм.

Не съм се оглеждала за туристическа информация по гарите, но имайки предвид, че са доста организирани хора фламандците, не може да няма. Освен това, в тази част на Белгия няма да имате никакъв проблем с разбирането, защото хората говорят по няколко езика свободно или почти свободно. Не съм имала проблем с български карти в Белгия, моите са на Unicredit и ЦКБ. Не е необходимо да си купувате билетите on-line, защото няма разлика в цените, а влаковете (освен ако не хванете някоя стачка) си се движат редовно и билетът, независимо как е купен, си е валиден за всички видове влакчета по дадена дестинация. Можете да си купите билетите по интернет разбира се, може на автомат с дебитна/кредитна карта, може и на гише.

преди 5 часа, ruwenzogy каза:

Мога ли да си купя билет за влака отиване и връщане от Антверпен до Мехелен   от гише на гарата с намаление за през уикенда и дали мога да ползвам всеки влак по линията без  да се съобразявам с определени часове?

Можеш без никакъв проблем, и не - не е необходимо да се съобразяваш с часове. Единствено с удобството и ако не ти се пътува дълго - предпочитай директните.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Според вас как е най-удачно да се придвижим /4 възрастни и 2 деца/ от летище Завентем до летище Шарлероа. Кацане на Завентем в 9.20ч /с полет на Туифлай от Пунта Кана/ и излитане от Шарлероа в 17.05ч. Чудих се дали да нощуваме в Брюксел за по-сигурно. Нямам и представа полетите на Туи дали принципно излитат със закъснение? Дали ще ни стигнат тези часове да се придвижим, ако има закъснение. Гледах в нета таксита излизат около 100 евро за всички ни и изминават разстоянието за 45-50мин. Някой да е ползвал конкретна фирма?

Все още не съм купила билетите.

Редактирано от ivelina666
Връзка към мнение

Нямам опит с таксита. От летище Завентем до гара Миди, от където тръгват шатълите за Шарлероа е около половин час с влака. С автобус отнема доста повече, макар че може да е малко по-евтино. От началната спирка на шатъла до летище Шарлероа обикновено се пътува около час. Следователно, ако всичко е наред с пътуването, времето трябва да ви стигне. Друг е въпросът с разходите за придвижването.

В най-лошия случай имате следните разходи с градски транспорт: билет за влака от Завентем до гара Миди е по 8 евро на възрастен. Децата до определена възраст пътуват безплатно, т.е. 32 евро.

След това, за шатъла (не знам как стои въпроса с детските билети) в най-лошия случай цената на билетите е 16 евро на човек, което е 64 евро за възрастните само. 

До момента, общо минимум 96 €. Разбира се, съществува вероятността да успеете да си купите он-лайн от по-евтините билети за шатълите.

 

Решението е ваше :) 

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря, ти. Определено ще е най-добре с он-лайн резервирано такси/частен трансфер. 

Ако някой има опит с конкретна фирма нека да сподели.

Връзка към мнение

Здравейте, имам следното питане. Следващата седмица съм за няколко дни в Белгия . Тъй като част от компанията иска да минем и през Брюксел ( аз мога и без него, но...) да ви питам следното: ще сме с рентакар, та искам съвет по въпроса с паркингите- как е най добре да се направи, да се избере някой по отдалечен от центъра и след това с градски транспорт ,ако има удобен. Или да търсим паркинг по близо до центъра( който сигурно ще е и по скъп, но по-удобен). Мислим да отделим около половин ден за града, ако ходим.

Някакви конкретни съвети за паркинги, за пръв път сме в Белгия ?

 

Връзка към мнение

Паркирането в Брюксел (и в Белгия като цяло) е платено. Всички паркоместа по централната част на града се плащат на автомат и са от по 2 € на час. Препоръчвам ползването на закрит паркинг, цената е същата, но има доста повече места, а и е по-удобно от обикаляне по уличките на града и търсене на свободно паркомясто. Освен това, по закритите паркинги може да се плати с карта, с монети и с банкноти. По тези по улиците приемат само карти. Въпрос на предпочитания.

В централната част на Брюксел има няколко доста удобни закрити паркинга.

Бих могла да препоръчам и безплатна зона за паркиране, но тя обикновено много бързо се запълва (още към 9,30-10 сутринта всичко е пълно), и като сложите пътуване с метрото, което е по 2,10€ на човек в едната посока не знам дали ще има смисъл :) 

Централно разположените паркинги, които аз харесвам (от собствен опит) са: Interparkig Square Albertine (входът му е точно срещу централната гара) и паркингът на под събедната палата. Гледайте тук . Цените навсякъде са еднакви.

 

Що се отнася до безплатно паркиране, ако имате навигация, търсете метростанция Delta. Има доста сериозен буферен паркинг, който е безплатен. Алтернатива: част от уличките в кварталите наоколо. Това е по линия на метрото 5 и се намира в непосредствена близост до Брюкселския свободен университет. Гледайте обаче за означения за платено паркиране, за resident permits или за такова с ограничения на престоя.

 

Паркингите на хипермаркетите, напр. Carrefour Planet на станция Herrman-Debroux

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хоп, сетих се още едно въпросче, че време почти не остана, утре сутрин летим :) .

Заслужава ли след като приключим с Брюж , да отделим някой друг час, за да отидем до океана и погледнем набързо? И ако да, къде в близката околност е най-добре?

Връзка към мнение
1 hour ago, Joro69 said:

Хоп, сетих се още едно въпросче, че време почти не остана, утре сутрин летим :) .

Заслужава ли след като приключим с Брюж , да отделим някой друг час, за да отидем до океана и погледнем набързо? И ако да, къде в близката околност е най-добре?

Аз се разходих до Oostende. Беше приятно за разходка по крайбрежната алея, но нищо особено, поне с нищо не съм го запомнил.....

Връзка към мнение

Белгийско крайбрежие: най-известният курорт там е Knokke-Heist. Внимание с паркирането! Да не се окаже, че сте изпили най-скъпото кафе в живота си ;)

Zeebrugge, Blankenberge и Oostende разбира се.

 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.