Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

Здравей Hristov,

Аз дори с влак посетих доста места за 4 дни в Белгия, защото страната е малка и дори с влак за 30-40 минути си в съседния интересен град, а с кола ще ви бъде дори по-лесно. Брюксел извън центъра си е доста сив и грозноват и ми напомня занемарен балкански град, честно казано, така че 1 ден по мое лично мнение е достатъчен. Брюхе или както франкофоните му викат Брюж е задължителен, но освен него, отскочете до Льовен, където можете да видите красивата библиотека и да се насладите на малкото градче за 2-3 часа. От Брюксел ще стигнете до Льовен за не повече от 30 минути. А, от Льовен идете до Антверпен - град, който си струва. Прескочете къщата на Рубенс, няма нищо в нея, но вижте местния голям площад Хроте маркт със статуя на Силвиус Брабо, хвърлящ ръката на дракона, която отсякъл, това е митичният основател на града, а в местната катедрала на площада има шедьодри на Рубенс. Гент също може да видите. 
Ето малко снимки да прецените сами дали искате или не да идете по тези места. 

Leuven

IMG_2055.JPG

IMG_2057.JPG

IMG_2092.JPG

Antwerpen

IMG_2096.JPG

IMG_2097.JPG

IMG_2136.JPG

IMG_2146.JPG

IMG_2160.JPG

IMG_2167.JPG

IMG_2184.JPG

Gent

IMG_2278.JPG

IMG_2282.JPG

IMG_2297.JPG

IMG_2326.JPG

IMG_2329.JPG

IMG_2347.JPG

IMG_2367.JPG

IMG_2417.JPG

IMG_2425.JPG

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 8 часа, Hristov каза:

Здравейте,

 

Мисля, че прегледах повечето теми относно Белгия, но никъде не видях някой да коментира в детайли пътуване с кола под наем. Пътуваме със семейството ми (2 деца на  10 и 14г) на 8 Юни сутринта с Wizz (билетите в посока бяха по 20 лв) и се връщаме на 11 Юни сутринта и искахме да отделим по един ден в друг град - като гледам Брюж със сигурност, а за другият още не сме решили - Гент или някой град в околните държави - Холандия (Айндховен, Ротердам или друг?) или Франция (Лил ил идруг?). Та въпросите ми са два:

1. Заслужава ли си да взема кола под наем? В момента мога да взема за 90 евро за целият период малка кола, с която можем да обикаляме. Не съм много сигурен, но ми се струва, че ще е по-евтин транспорта с колата, като единственото което ме притеснява е паркирането. Може ли да ми дадете съвет?

2. Добър вариант ли е да се отдели един ден за Брюксел, един ден за Брюж и един ден за друг град? Възможно ли е също да оставяме по наколко часа от трите дни за Брюксел и по този начин да посетим 3 други града? Например на 8-ми в Брюж с отиване/връщане по-рано, след това по същият начин и за другите градове?

 

Благодаря

От гледна точка на парите, вероятно колата ще ви излезе по-евтино, тъй като сте семейно. Но това е много грубо, защото трябва да се калкулира цената на паркинга, през деня както и нощен и т.н. Фактор, който не включваш са възможните тежки задръствания, в зависимост от часовете, в които ще пътуваш. До изброените от теб градове има удобен железопътен транспорт, така че направи сметката, тегли чертата и виж какво ще излезе. Друг сериозен фактор - бирата! В Белгия е изключително вкусна, но и изключително силна и тежка, като нищо едно Duvel-че ще те вкара извън лимита за шофиране, така че прецени дали си заслужава да се лишиш от белгийските елексири, само за да имаш удобството на колата. 

 

Освен това ми изглежда, че искаш да натъпчеш прекалено много в тези три дни, просто няма как да стане и Брюксел, и Брюж, и Гент, че и Холандия и Франция. Аз бих направил Брюксел + Лювен, Брюж и Гент. Ако искаш нещо не толкова стандартно, може да погледнеш Динант, който е скрито съкровище, имаме кратък фотопис от там:

 

 

Франция и Холандия остави за друг път, за ден би си заслужавало, само ако хванеш Thalys-а до Париж или Амстердам, но извън промоция цените са солени. Иначе е прекалено много път, който не си заслужава за ден. 

Връзка към мнение

Да, Христов и аз мисля като Георги, както писах по-горе, че е по-добре е да се концентрираш на Белгия. Аз вместо Динан, добавих Антверпен, но това е защото си падам по Фландрия и съм я обиколил цялата. Нидерландия я остави в отделно пътешествие.

Връзка към мнение

Със сигурност, разходите за транспорт с кола ще са по-малко. Цената на горивото в Белгия е около 1,2€ на литър. Както в повечето европейски страни, цената в градовете е по-ниска от тази по магистралите. Това, като инфо, ако решиш да вземеш кола. Паркирането в градовете навсякъде е платено - средно 2€ на час. В Брюксел има свободни местенца за паркиране (безплатни), но са в периферията на града. Ако все пак решиш да вземеш кола, пиши да ти посоча едно такова място, много близо до спирка на метрото.

Пътуването между отделните градове (Брюксел, Гент, Брюж, Антверпен) ще ти отнеме повече от час, но зависи от това по кое време ще влизаш/излизаш от градовете. За Брюксел, излизането е добре да става сутрин.  Затова пък сутрин, около 9-10 влизането в Антверпен може да се превърне в кошмар. Вземи си непременно GPS навигация. Гент и Брюж са по-спокойни.

Брюксел-Лювен е около 25 км по магистралата, което в обичайната обстановка отнема около 20-30 минути. Същото е и с влак от централна гара, като цената на билета е 8€ в посока. Можете да си вземете двупосочни билети, при което цената пада с около 30%.

Кой от градовете ще си избереш да разгледате е само ваше решение. Всяко ъгълче на Белгия за мен има своето очарование.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 3/19/2017 в 11:31, IVETA M каза:

АЗ ще пътувам на 19 юни, ще чакам информация. Благодаря.

Не успяхме да се качим на Талис от Брюксел за Амстердам защото го изтървахме и не можах да тествам билетната проверка лично, но говорих с началник влака на следващия влак относно твоя проблем. Каза ми, че по никакъв начин това не би трябвало да бъде проблем за качването на влака, така че спокойно всичко е наред.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, според вас колко време приблизително (знам, че е доста субективно) следва да отделя на всеки един от градовете Гент, Брюж (Брюге)  и Антверпен. В кой/кои от тях си заслужава повече да се остане за нощувка?

Връзка към мнение

По ден е достатъчно. Не е необходимо да се нощува там, ако имате добро място за нощувки в Брюксел. Както вече нееднократно сме коментирали, жп-мрежата на Белгия е много добре уредена и разстоянията се вземат за около час. Брюксел-Антверпен се пътува по-малко от час с "бързите" влакове - около 30 минути, ако не ме лъже паметта. Централна гара е почти в сърцето на града, така че няма да ви отнеме много време да стигнете до основните туристически дестинации. Брюксел-Гент е по-малко от час, а до Брюж е малко повече.

Къде си заслужава да се нощува не мога да се кажа. Не съм го правила никога и за мен не си е струвало, но всеки има различни планове. Надявам се останалите магеланци с опит из Белгия да споделят впечатленията си. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да споделя моята програма.На 15.06 следобед полет до Шарлероа.От там с Flibco до Брюж-2нощувки  с 1 пълен ден в Брюж.На другия ден(17.06) към 10 с влак до Гент и нощувка.На 18.06(неделя) около 12 с влак за Брюксел и нощувка.

На 19.05 в 17.05 часа полет за България.Деня започвах в 8.00 и се прибирах към 22.00.Не знам дали видях всичко, нo 

съм доволен.

Редактирано от traveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 часа, traveler каза:

Да споделя моята програма.На 15.06 следобед полет до Шарлероа.От там с Flibco до Брюж-2нощувки  с 1 пълен ден в Брюж.На другия ден(17.06) към 10 с влак до Гент и нощувка.На 18.06(неделя) около 12 с влак за Брюксел и нощувка.

На 19.05 в 17.05 часа полет за България.Деня започвах в 8.00 и се прибирах към 22.00.Не знам дали видях всичко, нo 

съм доволен.

Ще споделиш ли повече подробности? Къде беше нощувката в Брюж?

Връзка към мнение

В Snuffel Hostel много приятен,чист,препоръчвам го.Има една подробност - и двете сутрини ме събуждаха лай на куче и крясъци на някакъв истерик или истеричка.Но това ставаше към 7,30 часа.Мястото е добро - на около 20-30 минути от гарата и по-малко от 10 минути от площада виж картата.

Ако имаш други въпроси - на разположение съм.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой отсядал ли е в Meininger Hotel в  Брюксел? Някакви отзиви за местоположение, връзка с градския транспорт, други?

Връзка към мнение

Нещо не ми харесва квартала.Гледам че е близко да Моленбек.Аз бях скоро в хотел The Moon,абсолютно непретенциозен,но чистичък и най-хубавото е че е на 1 минута от Гран плас и на 2 минути от центр.гара.Нощувката мисля че беше 50€ за единична стая + "закуска"

Редактирано от traveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 21 минути , alienad каза:

Някой отсядал ли е в Meininger Hotel в  Брюксел? Някакви отзиви за местоположение, връзка с градския транспорт, други?

Ние бяхме там декември месец. Като отдалеченост от центъра е на 15-20 минути ходене пеша. Намира се в квартал Моленбек и пред самия хотел минава трамвай, но не съм сигурна кой номер е. Гара Миди е в близост. Иначе от хотела, нямам никакви забележки, вътре в него има бар и различни игри (джаги, билярд и др.). Като за една-две нощи е добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎4‎.‎7‎.‎2017‎ г. в 17:12, alienad каза:

Meininger Hotel 

Както можете да си представите, не съм отсядала по хотели в Брюксел (поне не през последните 4 години) и нямам преки впечатления от този хотел. Имайки предвид локацията му, дори и без негативните мнения от TripAdvisor, повечето от които са съвсем от скоро, аз лично не бих го препоръчала на познати и приятели.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля за съвет за хотел в Брюксел, че не мога да си харесам подходящ!

Пътуваме в края на ноември. Ще пристигнем от Шарлероа в Брюксел на гара Миди около 24 ч.

Предвид късния час, не мога да се ориентирам в кой район да е, за да можем да се придвижим лесно до хотела.

Четох в темите тук, че района около гара Миди не е много подходящ. Вие какво ще ме посъветвате?

Къде сте отсядали?

Връзка към мнение

 

преди 20 минути , alienad каза:

Моля за съвет за хотел в Брюксел, че не мога да си харесам подходящ!

Пътуваме в края на ноември. Ще пристигнем от Шарлероа в Брюксел на гара Миди около 24 ч.

Предвид късния час, не мога да се ориентирам в кой район да е, за да можем да се придвижим лесно до хотела.

Четох в темите тук, че района около гара Миди не е много подходящ. Вие какво ще ме посъветвате?

Къде сте отсядали?

 

Gare du Midi е на линка.

Аз лично съм отсядал в Този хотел, който е на другия край на централната зона и понеже трансфера от Шарльороа до Миди закъсня безумно много, трябваше да вземем такси около 15 Евро. Ако успееш да смогнеш по-рано, има опция да използваш градски транспорт.

Районът на хотела беше само с нови сгради, доста модерен, не е далчече и централната зона.

Ако аз бях на твое място, щях да избера хотел около Миди, за да избегна допълнителното бавене в още път. Централната част на Брюксел не е толкова голяма и се обхожда лесно пеш.

Връзка към мнение

Гледай по линиите на метрото, посока Shuman, Jourdan, централната градска част (не че е прекрасна, но пак по-добре от Миди), хотелът, който Боби е посочил е на сравнително прилично място, ... съжалявам, хващаш ме в момент преди да тръгна към летището и нямам време за по-обстоен отговор. По-късно пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , alienad каза:

Моля за съвет за хотел в Брюксел, че не мога да си харесам подходящ!

Пътуваме в края на ноември. Ще пристигнем от Шарлероа в Брюксел на гара Миди около 24 ч.

Предвид късния час, не мога да се ориентирам в кой район да е, за да можем да се придвижим лесно до хотела.

Четох в темите тук, че района около гара Миди не е много подходящ. Вие какво ще ме посъветвате?

Къде сте отсядали?

Ако имаш възможност да стигнеш до централната гара, аз съм била в този Warwick Brussels - Grand Place .Изглежда стряскащо скъп, но с подходящата промоция е ок :). Бяхме точно края на ноември. На 3мин от гарата по права линия. От Миди до централната гара е също 3 мин с влак, с метро (ако има толкова късно) е безумно-прави се смяна на линията, прекачваш се, чакаш отново за толкова кратко разстояние, сигурно пеша ще стигнеш по бързо отколкото с метрото между двете гари(е, не през нощта, де). Незнам как стои въпроса с влаковете след полунощ, но другото което ми хрумва е, влак от Шарлероа директно към централната гара.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нашите бяха настанени в много приличен хотел на супер място на Rue Royale - Best Western Royal Centre. Букнат през RoomsXXL излезе много евтино, 300 евро за 6 нощувки. Хотелът е три звезди и си отговаря на тях. Иначе Appart Hotel Adagio имаха промоции през април за около 40 евро на вечер, едното е в Европейския квартал, другото е на пл. де Брукер. Не са лоши също. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.