Прескочи до съдържание

бързи въпроси Белгия - въпроси и отговори


Lyubina

Препоръчани мнения

Предстои ни посещение на Брюксел за Коледните базари и резервирахме един апартамент от Airbnb, но искам да се консултирам със спецовете по Брюксел дали районът е безопасен, тъй като видях, че от север е Моленбек, а на запад от къщата - Андерлехт - два района, които четох, че трбва да се избягват. 

 

Според вас, този район ОК ли е?

 

Bruss.thumb.png.533862c70cb7c74431d3e4a3ec79bfd2.png

 

Другият вариант е хотел в Schaarbeek

htl.thumb.png.a44564a525b217bf26f0c3add97c5491.png

 

Според вас кой район е за предпочитане и трябва ли да се притеснявам за тези райони?

Връзка към мнение

Ами... и двете места са сравнително приемливи. Ако не е сама жена, не е проблем. Гледам, че хотелът в Скарбек е сравнително близо до Северната гара, там наблизо има квартал с "червени фенери", но не мисля, че би могло да е по-рисково. В Скарбек (поне докато бях там) живееха доста българи, български турци, имигранти от нашите краища на Европа. Често съм минавала по Chaussee de Haecht, е не е супер-приятно, като да си в центъра на Европа, но е приемливо. Същото важи и за района на апартамента.

За съжаление, информацията ми започва да остарява, а скоро не ми се очертава път на там, за да почуствам реално атмосферата в града. Мои приятели ми споделиха, че в периода на големите разпродажби (който е сега) по магазините в централната част на града също не е много приятно, но може би е и въпрос на лично възприятие.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря, @Lyubina. Няма да съм сама. Двамата с мъжа ми отиваме за коледния базар и гледахме да сме близо до него. Хостовете на апартамента са много отзивчиви, отговарят бързо, а цената е направо нереално ниска... Надявам се да е наред всичко и цената да е такава защото къщата е след ремонт и още не е имало настанявания и съответно ревюта... Иначе хостовете имат доста ревюта от други имоти. Ще следим как се движат отзивите - до Декември все ще се появят такива, а и апартаментът, и хотелът са с безплатна анулация до 24 часа преди настаняването. :)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Към края на месеца ще ходим в Брюксел и искаме единия ден да отидем до Гент. Смятаме денят за Гент да бъде събота и видях в сайта на железниците, че двупосочния билет Брюксел - Гент е 18,40 евро за стандартен билет. Има вариант  да се избере и Weekend ticket Internet и тогава цената е 10,20 евро. Въпросът ми е : само по интернет ли ако се купи билета за уикенда е по-евтин?

Ако се купи по интернет, само за конкретния час ли важи или може в рамките на деня? Купените по интернет билети трябва ли някъде да се валидират на гарата?

Връзка към мнение
преди 14 минути , alienad каза:

Към края на месеца ще ходим в Брюксел и искаме единия ден да отидем до Гент. Смятаме денят за Гент да бъде събота и видях в сайта на железниците, че двупосочния билет Брюксел - Гент е 18,40 евро за стандартен билет. Има вариант  да се избере и Weekend ticket Internet и тогава цената е 10,20 евро. Въпросът ми е : само по интернет ли ако се купи билета за уикенда е по-евтин?

Ако се купи по интернет, само за конкретния час ли важи или може в рамките на деня? Купените по интернет билети трябва ли някъде да се валидират на гарата?

Май няма валидиране на билетите,и като тръгнеш да купуваш в интернет никъде не се споменава час,а само дата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко offtopic въпрос.

За първи път връзка през  Шарлероа.

Пристигам   в 7.40 сутринта , следващ полет в 9.25 . Достатъчно ли е времето ако няма закъснение на първия  полет ?

Благодаря Ви

Връзка към мнение

@rayden,

Ако си само с ръчен багаж, времето е повече от достатъчно, летището не е голямо. Ако си с чекиран багаж, ще трябва да действаш малко по-експедитивно, но би трябвало пак да си ОК. Някой ако е правил прекачване с чекиран багаж може да сподели повече инфо евентуално...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отиваме до Брюксел за Коледните базари, пристигаме в петък вечер и имаме на разположение цяла събота и неделя, плюс понеделник до към 13 часа (полетът за България  е в 16:55 и трябва да хващаме шатъла). Бихме желали да разгледаме Гент, Брюж, Антверп и Брюксел, но не знам дали ще можем да ги вместим в малкото време с което разполагаме.

 

Интересува ни интересна архитектура, канали, красиви гледки, Коледни базари... Нямаме време за концерти, галерии или взлизане в други забележителности. Смятаме просто да се пуснем по улиците и да усетим духа на Коледна Белгия. Поради това, че в понеделник ни е полетът за България, ще останем в Брюксел и няма да обикаляме. Въпросът е дали събота и неделя ще ни стигнат за другите три града или ще бъде претупване? Виждам, че Гент е на половината път между Брюксел и Брюж, но не ми се иска да ги правим в един ден, тъй като и в двата града има канали, което предполага възможност за красиви вечерни снимки с отражения и светлини....

 

Възможно ли е единия ден да направим Гент и Антверп, примерно, а на следващия Брюж или как по друг начин да ги комбинираме? 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По-логичната комбинация по принцип е Брюж и Гент в един ден, за Антверп и Гент според мен много време ще загубите в транспорт, но пък ако тръгнете доста рано и това е вариант. Или пък единия ден започвате с Брюж и ако ви остане време намествате и Гент за една бърза разходка. Разходка с корабче може само на едното място да направите, вечер ще е красиво и на двете места.

 

Друг вариант -  един ден Брюж, един Антверп + късен следобяд Брюксел и понеделник сутринта Гент. За самолета в 16:55 може да вземете шътъл от гара Миди в 14:30 или 15:00, в зависимост дали сте с ръчен багаж само, разстоянието е 55 мин., летището е малко и няма особен смисъл от много ранно ходене.

 

Нагласете си програмата според настоението и на място си преценете дали нещо да отпадне. :)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ще изчакам @Lyubina да даде по-точно мнение, но според мен може да ги направите трите града за 2 дни. Друг е въпроса дали има смисъл, след като не гоните забележителности по списък, а по-скоро усещане на атмосфера, което не се връзва с гледане на часовник и чудене колко часа имате тук и колко там :) 

 

При така изброените интереси аз бих включил задължително Лювен в програмата, слабост ми е този град. Може да е например на мястото на Антверп и така ще се олекоти също и пътя. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, @Carrie. Да знам, че най-логичното е Гент + Брюж, но точно затова писах, че ми се ще в отделни дни, за да можем да правим нощни снимки в двата града. Благодаря и за предложението с Гент в понеделник. Винаги пътуваме само с ръчен багаж - дори и до далечни дестинации като Япония и Тайланд.

 

@Георги, благодаря за включването. Ей сега ще хвърля око и на Лювен.

Връзка към мнение

Гент + Антверпен стават за един ден, без да влизате в забележителности много.

Брюж в следващия ден самостоятелно е по-добре.

А ако Брюксел не ви радва или вече сте били там, то понеделник сутрин можете да минете и през Лювен. :) 

Настина времето не е много, но все пак е студено и няма да имате възможността да се мотаете по лодки и канали, както и да се заседявате по открити заведения с чудни гледки, затова си мисля, че за едно бързо запознаване с градовете ще сте ОК с времето.

В Гент - задължително транспорт от гарата, защото ще загубите доста време иначе.

Брюж и Антверпен стават и пеша.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Има ли разлика в цените на билетите за влак, ако се купят по Интернет или на място? Например за Брюксел - Гент за събота?

Връзка към мнение
преди 16 минути , alienad каза:

Има ли разлика в цените на билетите за влак, ако се купят по Интернет или на място? Например за Брюксел - Гент за събота?

Доколкото съм запозната няма разлика в цените. След като пътувате в събота, проверете за weekend билети, излиза по-евтино с тях за пътувания отиване и връщане http://www.belgianrail.be/en/travel-tickets/tickets/weekend-ticket.aspx

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ох, въпросите станаха много, а аз едва сега се добрах до компютър, че лаптопчето ми даде фирА през седмицата и трябваше малко да го постегнат.

 

Значи: уикенд-билетите си важат за цяла Белгия, от петък вечерта до неделя вечерта, без значение дестинацията. Съвсем спокойно може да си ги купите на гише от която и да е гара, напоследък служителите по гарите все повече говорят английски. Освен това, ако отидете в събота да си купувате билети няма нужда да искате специални уикенд-билети, просто кажете че искате return-tickets  или aller - retour билети, няма проблем, ще ви ги дадат със съответното намаление.

 

Що се отнася до пътуването с влак: Гент-Брюж са в една посока, но не съм убедена, че е добра идея да се направят двата града за един ден, ако ще се ходи по Коледни базари. Освен това, самият Гент е с много добра архитектура, има много неща да се разгледат, пък и аз съм пристрастна към Гент, спрямо Брюж.

Антверпен - спокойно може да му отделите един ден. Пътуването до там с влак, ако хванете по-бързите влакове (няма разлика в цените, само във времето за пътуване) е около 30 минути. В катедралата до скоро имаше изложение на Рубенс, ако сте любители - спокойно може да отделите 1-2 часа да се насладите на картините му (Ђе, с религиозна тематика са все пак). Гарата на Антверпен, сама по себе си е произведение на изкуството и архитектурата.

 

Пътуването до Лювен е около 20 минути с влак от централна гара Брюксел (Gare Centrale), като влаковете се движат на 20-30 минути. През уикендите пътуването в двете посоки последно беше 8 евро. И там си има коледен базар, от гарата по улицата срещу входа/изхода центърът е на пешеходно разстояние (около 15 - 20 минути спокоен ход). И всичко друго интересно е там. По една от страничните улички стигате до библиотеката, която е на голям площад и там също понякога правят големи базари и купонът тече почти денонощно. Всички говорят английски.

 

В заключение: не съм убедена, че два дни ще ви стигнат за трите (четирите) града. Аз бих предпочела Гент-Брюж или Гент единия ден, Антверпен - другия, а вечерта и на другия ден преди обяда - Брюксел. Алтернативата е Гент и Антверпен. Лювен е optional. Допълнително, на връщане от Антверпен може да слезете на Мехелен, също е много интересно малко градче с хубав централен площад и катедрала.

 

Понеже в бързината може да съм пропуснала нещо, моля пишете и питайте :) 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Боян Димитров

Взех билети за уиз в Шарлероа. Сега реших да запазя кола и се натъкнах на греда. Полетът е 8:30, а всички рентали отварят в 8. Хубавото е, че колите са на терминала, но пак е леко притеснително, дали ще успея да притичам. Някой дали има личен опит да сподели?

Връзка към мнение

аз не бих пробвал. то може да са 10 минути само докато върнеш колата, ама така съвсем няма време.

някои рентали позволяват да върнеш колата и без да е отворено, задай им връщане 7:30 и виж какво излиза...

може да е просто паркираш колата и пускаш ключа в пощенска кутия

Връзка към мнение

И аз не препоръчвам подобен експеримент. Разстоянието си е разстояние. Пък и секюрити имаш да минаваш, и паспортен контрол...

Връзка към мнение
преди 7 часа, Боян Димитров каза:

Взех билети за уиз в Шарлероа. Сега реших да запазя кола и се натъкнах на греда. Полетът е 8:30, а всички рентали отварят в 8. Хубавото е, че колите са на терминала, но пак е леко притеснително, дали ще успея да притичам. Някой дали има личен опит да сподели?

99% е сигурно, че можеш да оставиш ключовете в кутия преди да е отворил офиса. Избери си кола, резервирай с безплатно анулиране и им пиши дали може така.

Връзка към мнение
Боян Димитров
Преди 1 час, Lyubina каза:

 Разстоянието си е разстояние.

Колко е разстоянието? Надали е повече от 500м , впредвид, че летището е малко.

 

преди 38 минути , Гост каза:

99% е сигурно, че можеш да оставиш ключовете в кутия преди да е отворил офиса. Избери си кола, резервирай с безплатно анулиране и им пиши дали може така.

Да, точно това направих. Букнах през раян с бъджет с безплатна анулация и им писах. Но и да не мога да оставя ключовете, засега мисля да се пробвам.  Ще им обърна внимание, като я вземам колата и ще отида по-раничко. Ще оставя домочадието да се реди по опашките и евентуално да запази място, ако има опашки за гейт-а. После ще се наредя първи, така че като отворят, веднага да издам, после с едно спринтче... Естествено има риск, но алтернативи не намирам. Най-много да изкарам още 1-2 дена в Белгия.

Връзка към мнение
преди 58 минути , Боян Димитров каза:

Колко е разстоянието? Надали е повече от 500м , впредвид, че летището е малко

 

Ами ето един print-screen от google maps:

 

 

Doc1.docx

 

На домашния компютър не можах да измисля по-хитър начин да го покажа. Разстоянието между бюрото на Budget и летището е около км ако се вярва на мащаба.

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 21 минути , Lyubina каза:

 

Ами ето един print-screen от google maps:

 

 

Doc1.docx

 

На домашния компютър не можах да измисля по-хитър начин да го покажа. Разстоянието между бюрото на Budget и летището е около км ако се вярва на мащаба.

Аз не можах да се ориентирам съвсем. Една от причините да пост-на. На мене терминала ми изглежда съвсем до бъджет. Ама не съм летял от това летище. А и все си мислех, че не може някой да не е бягал. Това с полета в 8:30 и рентването на кола точно на това летище ми се виждаше, твърде стандартно упражнение.

 

 

image.png.981ae59f7c85c3214d8070f4ad46a91f.png

Редактирано от Боян Димитров
Връзка към мнение

Ами аз не съм наемала кола там, но гледам мащаба на картата в google maps и ми изглежда като километър разстоянието. Да кажат хора, които имат опит ...

Връзка към мнение

На 6ти април кацам на Шарлероа с полета на уизз в 7:55 ч и имам около 6часа свободни до следващия полет , който трябва да хвана за Любляна в 16:55ч.

Бихте ли ми препоръчали нещо за разглеждане наблизо? В Шарлероа съм бил вече, също и до Намур при предишни такива дълги трансфери...и сега се чудя дали да не отида до  Монс, което е на около 30 мин с влак от Шарлероа. Някой ходил ли е до това градче или да им предложение за друго симпатично място за губене на време наблизо?

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.